Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

    Да в момента ги сменям, и докато дойде уж оригинала, ще тествам с нови електролити.

    Прав си. А и да не са бърничканията, много от електролитите вероятно са с променени параметри.
    Ще видим...

    Коментар


    • #17
      От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

      Кондензаторите не дадоха резултат за момента.
      Но пък забелязах че при различни настойки и честоти, дефекта в синусоидата мени положението си.
      От дясното рамо, се качва към върха и го назъбва. Но винаги дефекта си остава в горния полупериод.
      Та, ако заменя транзистора и пак нищо не излезе, има една последна "сламака".
      Има дадена табличка с напреженията навсеки крак на всеки транзистор. Но проверката ще е мъчителна, поради силно затруднения достъп.
      Дали ще е от полза?

      Абе гледам много хора хвърлят око на тая скучна тема. Дали ми гледат сеира

      Ps.
      Зачетох един полски форум с преводача. Там си говорят за тези уреди.
      PMZ-11. The output is used for viewing on an oscilloscope distortion. During the measurement appears on the signal deprived of the fundamental component. In this way, you can roughly assess the government harmonics
      Та възниква въпроса, данеби на този изход да излиза комбиниран сигнал с основната честота и наслагвания на изкривяванията, и нащърбването на синусоидата да е нормално!?
      Макар че вкарвам сигнал от генератор, вероятно и той си има хармоници и шумове.
      Сдобих се и с инструкцията и на полски, от което файда няма, освен че схемите са много по четлви, особенно блок схемата.
      Но итова което разбрах, е че уреда е много капризен на настройка.
      Прикачени файлове
      Последно редактирано от ctef; 23-12-14, 21:30.

      Коментар


      • #18
        От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

        Имаш ли осцилоскоп? Ако да, виж какво излиза от тонгенератора, но едва ли ще е скапан сигнал. Може да премериш напреженията, но уредът трябва да е със същите данни, с които е бил техният. Гледай и условията, при които е мерено. Много е важно да прочетеш и разбереш мануала.
        Lancia Delta HF Integrale Evolucione

        Коментар


        • #19
          От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

          Първо, Честита Коледа!
          Естествено че гледам на осцилоскоп, как иначе ще знам че сиусоидата е увредена.
          Тонгенератора е чист. Проблема се появава само при позиция "Замерване" на уреда, на изхода на уреда.
          Сигнала на генератора не се мачка.
          Както и да е.
          Включих се в един Полски форум, където видях, че преди време са коментирали тези уреди.
          Описал съм проблема. За сега ми обещаха да ми обяснят как се работи с него.
          А за диагностика ще видим... Явно трябва да сме доста навътре в материала, ако ще трябва да се поправя нещо.
          Но ще пиша какво се получава.

          Коментар


          • #20
            От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

            Мислех че ползваш някаква програма за осцилоскоп, щото те зависят и от компютъра.
            Абе, поне си имаш занимание.
            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

            Коментар


            • #21
              От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

              Следя темата с интерес.
              Занимавам се с ремонт на радиостанции и на 2 та измерителни комплекса имам вградени клирфактомери. Само дето са кръстени ИНИ - Измерител нелинейни изкривявания, скалата им е в проценти. На по стария стенд имам 3 потенциометъра, на 2 та пише баланс 1кхц, 3 тия е за калибровка 100%, на по новия е аналогово цифров, индикира в цифрови показания при режим DIS ( предполагам от Distortion )

              Коментар


              • #22
                От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?


                Занимания си имам много. Това ми дойде малко в повече. Но пък да отиде уреда за скрап, както го бяха нагласили, според мен беше недопустимо. Или поне докато се опитам да го пусна. Ако стане, стане. Ти защо оправяш магнетофони? Сигурно ще ме разбереш. Жалко, че не дойде до нас, имаше интерсни неща.
                Но като и да е. Ето и един отговор на поляк от другия форум. Бях обяснил какво е положението, и питах какво е нормалното поведение на този уред:

                "Output is input signal after notch filter, that is distortion residual without base frequency. In ideal world if you connect distortion less generator to PMZ you should see nothing at output. Behaviour of your PMZ is normal, you see that notch filter is tuning. However, I'm not sure if it's properly calibrated --- sine wave should be attenuated much more. Before you press measure, you should adjust potentiometer on front board that pointer indicates 100%, do you do this? Do you know declared THD of your sine generator?"

                Но, това не ме успокоява напълно, и им закачих снимки какво точно се вижда на осцилоскопа.
                Пък ще видим...

                П.п. Радвам се че темата се следи
                Последно редактирано от ctef; 25-12-14, 21:03. Причина: http://www.offroad-bulgaria.com/images/smilies/encouragement.png

                Коментар


                • #23
                  От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

                  Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                  Do you know declared THD of your sine generator
                  Е те тука е ключа от мазето.
                  Винаги съм смятал, това е един измислен и ненужен уред. Не знам защо е конструиран. Вероятно да злепоставят Hi-Fi производителите. 5% THD е все още допустимо и не влошава звуковата картина до дразнеща. Ами аз на слух мога да преценя колко криви. Разлики между 0,1 и 1.0 могат да се хванат единствено от уред. Какво друго е това 0.01, а вече и 0.001, освен повече пари. Но, важно е заниманието.
                  Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                  Коментар


                  • #24
                    От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

                    Чакай сега, дължиш малко обяснение
                    Какво точно имаш предвид?
                    Че генератора е ненужен, защото при измерване вкарва и собствените си ТХД,
                    или че по принцип е ненужен, с което трудно бих се съгласил.
                    Или пък че ТХД метъра е излишния?
                    А колкото до изкривяванията и слуха това е дълга тема
                    Последно редактирано от ctef; 25-12-14, 22:29.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

                      Дискусията тече динамично на 2 фронта
                      Ето и още един въпросо/отговор от Полша.

                      Първоначално публикуван от Einherjer
                      But try to calibrate my PMZ, as watch the pointer to rich the right side of the scale, or 0 db.
                      Right?
                      Right. Then switch "distortion" to 100% and press measure. As the pointer rich left side of the scale change change distortion range to lower until it stabilises. It takes some time. If your sine generator have reasonable specifications reading should be below 0.1%

                      Коментар


                      • #26
                        От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

                        Генератор е нужен, разбира се, но колко са собствените му кривици?
                        Колкото до дискусията по изкривяванията, аз съм страната, която смята, че слухът е по-важен от уреда. Съгласен си, вярвам, че понякога звук с по голямо THD, е по-приятен за слушане. За мен това изчерпва въпроса.
                        Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                        Коментар


                        • #27
                          От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

                          Да, то и това е една от причините някои да харесват ламповите усилватели.
                          Надявам се скоро да покажа някои измервания.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

                            Още няколко думи за развитието по темата.
                            Изясни ми се и функцията и на десните копчета 100; -10 .....-0.3%
                            Те просто променят диапазона в който показва скалта на уреда.
                            На 100% цялата скала е 100% и съответно ако стрелката покаже под 10%, минаваме на клавиш -10, и сега скалата е настроена за нива до -10% ТХД.
                            Ако стрелката показва пак някъде в началото на скалта, нинаваме на следваща по-ниска позиция и така, докато получим възможно най-голяма прецизност на показанията.

                            Но,... пак тояга
                            Генератора го замервам. Правя струвам, дава ми 9%ТХД, което, ясно ви е, е много.
                            Но хайде, ще речем непознат и недоказан уред, толкова е.

                            Обаче аз имам и един висококачествен УСБ ДАК(саундкарта), на който са му свалени параметрите дигитално и прецизно, демек, доказан е. ТХД-то му е 0.00...%.Но с клирфакторметъра, правя-струвам, различни честоти, различни нива на сигнала, под 8% ТХД не мога да му измеря.
                            На осцилоскоп, остатъчната синусоида е абсолютно чиста откъм дефекти, но на практика, на този ДАК трябва да показва права линия, според всичко научено до сега.
                            Синусоида пускам през лаптопа, със Spektralab.

                            Споделям аз това в полския форум, и какво? Човека който ми помага там, ами имал същия проблем, ама до сега нямал време да го разчовърка. Fuck!
                            Та, не знам какво следва. Поляците не са много активни във форума, Единствено мойта и още една тема са активни в момента.
                            Пак допираме до платка WZ. Там открих че се срещат двата сигнала, базовия и от Ноч-филтъра. Може би, там трябва да проверя защо не се неутрализират напълно, или пък от нея да тръгна да търся къде е и тоя Ноч.
                            То, че уреда е морално и физичеки остарял е ясно, но това в момента не се коментира.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

                              Ами още първия път казах, че не може да се разчита на бърничкан уред дори и след възстановяването му. На каква база ще правиш настройките? Нали знаеш, колекционирам магнетофони. Най-много работа по реставрацията им имам при пипани от "специалисти". Все пак, това е кутия за музика с дадени възможности и определени технически данни. Целта е да ги постигнеш, което не е особено трудно. Какво, обаче, е положението с един измерителен уред - правиш го да работи, но какво и колко ще показва, как да го направиш. Задължително е сервизно ръководство с данни и начин за настройки. Освен това, трябва да разполагаш с измерителни уреди, многократно превъзхождащи настройвания. Настоявай в полския форум.
                              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                              Коментар


                              • #30
                                От: Help! : Работа с клирфакторметър PMZ-11?

                                Да, в момента чета една тема в полския форум, за ремонта на такъв уред.
                                Като гледам, напарво си е стрелба в тъмното. Интересно до къде го докарват накрая.

                                А това което днес се сетих да замеря, бяха двата сигнала на оная платка по-горе.
                                Единията основния, а другия тоя който трябва да го изчисти. И това което ми направи впечатление е, че амплитудата на изчистващия сигнал е малко по-малка от тази на основния.
                                По мойта оскъдна логика, за да се взаимо изчистят, би трябвало да са с еднакви амплитуди, ама знам ли!?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X