Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Питане за Мултицет.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
    За допълване на хронологията:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Tek_1.jpg
Прегледи:382
Размер:72.0 КБ
ID:6785396
    Браво!

    Я каква ти е чиста работната маса.
    Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

    Коментар


    • Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
      Моето ровене вътре в него се сведе до изваждане на акумулаторите, за да не изтекат и го усмъртят. И правене на захранващ блок, защото му предстоеше само стационарна работа. Оригиналното му захранване можеше само да го зарежда, но не и да работи само от него.
      Установих, че джаджата е капризна към импеданса на захранващия източник.
      Когато се премахнат акумулаторните елементи, той се повишава значително, и без сериозна локална филтрация DC-DC конвертора не работи добре.

      Джаджата все още е далеч от завършване, но след като потегли, не съм я виждал да подминава 1А като консумация. Което при захранващо напрежение от няма и 3V, прави доста скромно като мощност захранване.
      А няма и 3W консумация (макс. 8W според документацията) за осцилоскоп с CRT тръба, произведен края на '70 и началото на '80 е голямо постижение за ония години. И събран в такъв обем...

      Като оправя другите неща, ще се заема и с оригиналното захранване, че и там е имало проблеми.
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение

        Установих, че джаджата е капризна към импеданса на захранващия източник.
        .
        Точно, по спомен на мястото на акумите сложих кондензатори и оттогава само гърч и работа. Сега е износен само превключвателя скоп/DMM. Иначе си работи. Но от дъжд на вятър вече де... Само за поддръжка на хобитата

        Коментар


        • Имам изостанали 4 броя 50F/2.7V, и ми идват разни извратени идеи, но все още се чудя...
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • Това е малко прекалено Сега има добриNi-Mh които да сложиш на мястото на никел кадмиевите и да се запази оригиналният вид на изделието, при удължено време на ползване и същото зарядно. Но зависи за какво го стягаш де

            Коментар


            • Стягам го за... и аз не знам защо. Нищо конкретно. Имам осцилоскопи и мултимери с които да работя.
              Може да се каже, че го стягам за да си почеша крастата с "копане" на нещо ювелично за времето си, и да го спася от злочестата съдба да посети кофата или да попадне в ръцете на някой който ще му види сметката от ровене.
              Измервателен уред е все пак, пък макар и със скромни за днешно време възможности.
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение

                Отдавна не бях ползвал всичкомера. Ама го извадих от долапа, защото на него елементарните номера да измериш два прехода и да обявиш транзистора за здрав не му минават.
                Същата работа и с един от диодите в умножителя - като преход е наред, но с него DC-DC конвертора се претоварва. Всичкомера го погледна и отсече "непознат или дефектен чарк".
                Ицо имам молба към теб.
                То аз бях писал по горе ама Еспер като ми се скара и аз млъкнах ама днес пак стана належащ проблема.
                Ти каза че си мерил със "всичкомер"
                Което предполагам е това??
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:tester-na-elektronni-komponenti-lcrtc1-s-tzveten-lcd-displey.jpg
Прегледи:188
Размер:72.9 КБ
ID:6789039
                Моля те да провериш дали твоя "всичкомер" може да измери следните елементи: най обикновен симистор, тиристор, както и ако е възможно IRGBT транзистор???
                Ще съм ти задължен??
                П.П
                Моя е такъв уж последна версия ама не ги мери....
                Освен това - не може да открие "микропробиви" или не знам как да ги нарека ... транзистор 2N5401 и 2n5551 са често използвани... и примерно имам такъв който мултицета показва че е напълно здрав, "всичкомера" също го мери (има си бета и прочие) но когато го сложа в апаратурата - не работи коректно...

                Коментар


                • Утре ще проверя дали и моят всичкомер може да измери такива компоненти. За мощни тиристори и триаци не съм оптимист. Имам спомен, че някъде съм чел, че не можели. Предполагам че гейтовия ток на всичкомера е недостатъчен за отпушване на тиристора или триака.
                  Прдполагам че IRGBT е грешка при писане, и си имал предвид IGBT?
                  Не чета коментари и не отговарям на такива.

                  И коментаторите...

                  Коментар


                  • mishomishev
                    mishomishev коментира
                    Редактиране на коментар
                    Да ! Прав си! В бързината.... абе това е силов транзистор хибрид като отпред е вид полеви а отзад е биполярен...Те не се мерят с мултицет - сиреч никакъв преход не показва отникъде- може би защото базата е изолирана...иди го разбери здрав ли е или е прекъснат...
                    Абе бая неща не ми мери всичкомера - и се чудя при моя екземпляр ли е проблема или просто много искам...
                    Не знам какво е мощен симистор за теб? Примерно BT139 не може да измери...тиристор в малък корпус (ТО92) също не можа...

                    Или всичко е наред ами просто аз не съм толкова умен - оня ден гръмнах едно мощно крайно стъпало (прирева ми се) после скъсах едно краче на един микропроцесор (няма как да го възстановя) и за капак ме скъсаха на изпит при конкурентна фирма..
                    Така че...
                    Последно редактирано от mishomishev; 08-11-21, 21:52.

                  • stefsab
                    stefsab коментира
                    Редактиране на коментар
                    Най-вероятно измерва до захранващото напрежение. Ако съответния чарк иска по-високо напрежение за да се измери - няма как.
                    Особено при високоволтови транзистори да им мери утечки, обратен ток на преходите няма как.

                • Трябва да уточнявате за какъв мултицет иде реч.
                  Със стрелковото Ц меря безпогрешно всички биполярни и MOS транзистори, триаци, без igbt обаче. Става дума за обща функционалност разбира се, бета например няма как

                  Коментар


                  • Тест за базова работоспособност на мосфет може да се направи с всеки мултимер измерващ полупроводници.
                    Не чета коментари и не отговарям на такива.

                    И коментаторите...

                    Коментар


                    • Вчера не ми остана време, а отделно и забравих...
                      Днес тествах китайската красота. Както и очаквах, подобни полупроводници не са силата на всичкомера. Поне тоя който имам.
                      Мощни триаци почти винаги трърди че са резистор. Някои маломощни ги познава, за други твърди, че са транзистори.
                      IGBT според красотата са кондензатори.

                      Апропо, има не лоши специализирани уреди за измерване на полупроводници, на съвсем разумна цена. Защо не се ориентираш към такъв?
                      Не чета коментари и не отговарям на такива.

                      И коментаторите...

                      Коментар


                      • mishomishev
                        mishomishev коментира
                        Редактиране на коментар
                        Защото не ги знам! Нямам претенции че знам всичко и затова питам...То винаги има новости...
                        Ако са обикновенни транзистори - при съмнения ги меря с един руски стрелкови... ама напоследък не съм вадил стрелковия от поне 3-4 години..
                        С красотата може да се направи бърза оценка на бетата... после го слагам на една моя измишльотина и мога да измеря пробивно колектор емитер до 300 волта... не ме лъжи...
                        Абе дай идеи пък може да излезе нещо...

                      • Roninn
                        Roninn коментира
                        Редактиране на коментар
                        Mishimishev...какво стана с оня проблем със честотата ...ако не бъркам ,каза че има носеща но без модулация ...ти реши ли проблема.

                      • Esper
                        Esper коментира
                        Редактиране на коментар
                        И моят глупомер съм забелязал, че не се оправя конкретно с тиристори и симистори.
                        За IGBT не помня да съм забелязвал проблем обаче и нямам спомен да съм го пробвал с точно такъв компонент!

                        Предполагам за по-специализирани цели се има предвид нещо такова:

                        https://peak-bg.com/product-category/test-instruments/

                        https://youtu.be/BpbRp7VdwSE

                        Но някак много профилиран “уред” ми идват тези.
                        И цената им рязко спира да е разумна в общият случай.
                        Може би ако е за професионална и активна употреба е ОК.
                        Но пак не ми се връзва идеята за няколко такива - един за транзистори, един за пасивни компоненти…

                        Сигурен съм, че ще вършат по-добра работа от профила на китайски глупомер (все едно пък това е австрийско) но ми изглежда прекалено.
                        И горноят линк е само за пример, не е реклама.
                        То и няма как да бъде - като гледам повечето им тамагочита не са налични.
                        А никак не ми се вярва да са ги изкупили

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X