Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Газова уредба на Дизел?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Газова уредба на Дизел?!

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Каква е тая чудесия, че не можеш да намериш място за такава малка газова бутилка?
    Eто тази:

    Приятели не се печелят - губят се завинаги.
    УМЪТ НЕ Е ЗА ВСЕКИ
    Времето е ценно, само ако не бързаш.
    0889623098

    Коментар


    • От: Газова уредба на Дизел?!

      Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
      Извинявам се, че така се намесвам в темата, но как би се отразило монтирането на газово на 2,5 TD на VM с оглед на склонността му към прегряване? Иначе двигателя механично е много здрав и дуракоустойчив... Подаването на газ в горивната смес променя ли температурата на горене (до колкото знам на нафтата е по-ниска)..?!! Ще се наложи ли преработка на охладителната система (монтиране на ел. перка на мястото на виското и ел. помпа за принудително охлаждане след изгасяне на двигателя, примерно)...?!! Благодаря за отговорите предварително..

      П.П. Какво се случва с температурата на маслото? Наблюдават ли се промени до степен на прегряване и губене на смазочните свойства?

      Поздрави
      Брей, брей.
      Добавянето на газово гориво в дизел повишава мощността и въртящия момент с 10-20%. Това няма как да стане без повишаване на отделяната топлина с приблизително същия дял. Освен това, му изместваш режима на горене и това леко сваля общата му ефективност, значи - едни допълнителни количества топлина, които могат само практически да се измерят (абсолютно сигурно е, че по-ефективен няма да стане). Газовото гориво гори в целия обем на горивната камера, за разлика от нафтата, която гори на факел - значи газовете около стените на камерата са по-горещи, оттам - още топлина към главата, буталото и цилиндъра, за сметка на изгорелите газове. Изобщо, бъди готов за едни 30-70% повече топлина за отвеждане.

      Много от тази топлина отвежда маслото, а то в този двигател май не се термостатира. Очаквай няколко десетки градуса повече, в тежките режими. А дали маслото ще издържи - зависи от маслото. По-качествените издържат повече, вероятно ще трябва да работиш с нещо от порядъка 30-40лв/л.

      Повишеният въртящ момент предполага и повишено механично натоварване на глави, гарнитури, цилиндров блок и наоколо. Това, съчетано с по-високата температура на тези детайли, значи и по-голям риск от класическите повреди, които един дизел получава при прегряване/претоварване. А ако двигателят е прочут с това, че и с нафта не изкарва много - прогнозата не е добра.

      Коментар


      • От: Газова уредба на Дизел?!

        Първоначално публикуван от ivotosod Преглед на мнение
        Eто тази:
        А де? Рама, значи наместването на бутилката отдолу е трудна работа. Но все пак огледай.

        Коментар


        • От: Газова уредба на Дизел?!

          Ясене мерси за изчерпателния отговор! Този двигател или поне моя джип (щото го купих пипан) има радиатор за маслото, но още 30-70% топлина за отделяне със сигурност ще го убие, защото аз и без това съм му пуснал малко повече нафта и съм надул турбото (вече тези 20% отгоре съм ги постигнал)! Явно няма повече накъде без да взривя пущината..!!! Да споделя един интересен момент установен с емпирични наблюдения, който може да се окаже полезен на колегите! Имам шнорхел, чийто накрайник държах обърнат обратно на посоката на движение! След като понапомпах глигана, на магистралата при по-продължително натискане 120-130 км/ч взе да вдига температура (около 100 градуса)! Онзи ден на връщане към София реших да обърна шнорхела и мотора спря да грее въпреки, че го юрках като линейка! Преди това не е имало признаци, че не му стига въздуха - работеше си нормално! Оказва се, че по-богатата смес (предполагам, че сега е такава) изгаря по-добре и отделя по-малко количество топлина (пушеците също видимо намаляха)! Във връзка с темата - ако 30% от въздуха се замени с газ, това няма ли да обедни горивната смес, защото и на газта освен на нафтата и трябва окислител за да гори и от там двигателя да започне да грее повече (освен ефекта от добавената газ)...?!!

          Поздрави

          Коментар


          • От: Газова уредба на Дизел?!

            Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
            Извинявам се, че така се намесвам в темата, но как би се отразило монтирането на газово на 2,5 TD на VM с оглед на склонността му към прегряване? Иначе двигателя механично е много здрав и дуракоустойчив... Подаването на газ в горивната смес променя ли температурата на горене (до колкото знам на нафтата е по-ниска)..?!! Ще се наложи ли преработка на охладителната система (монтиране на ел. перка на мястото на виското и ел. помпа за принудително охлаждане след изгасяне на двигателя, примерно)...?!! Благодаря за отговорите предварително..

            П.П. Какво се случва с температурата на маслото? Наблюдават ли се промени до степен на прегряване и губене на смазочните свойства?

            Поздрави
            И мен ме мъчат същите въпроси затова заедно с монтажа ще преработвам и охладителната система . Само малко време да ми остане и съм приготвил всичко да го почвам . Само нямам решение как ще се подава газ тъй като е с електрически педал и помпа моя ВМ ама ще го доизмисля в движение .

            ПП В краен случай ще се слага маслен радиатор .

            Коментар


            • От: Газова уредба на Дизел?!

              Я първо си изясни понятията бедна и богата смес. Богатата е богата на гориво, а не на въздух. После ще си говорим за дизелите, при които горивната смес не е смислено понятие, защото те горят на факел, а не в смес. И да се опиташ да смяташ съотношението въздух/гориво, пак излизат странни работи. Но както и да смяташ, пушеците в дизела почват, когато имаш по-малко от 50% излишък от въздух. И част от този излишен въздух безгрижно можеш да изгориш с газ, без да пострада горенето на нафтата.

              Със шнорхела - никой не го носи обърнат назад, не знам защо ти така, еле па на пътя. В гората може и да има причини. Нормално е това, което си получил. А това, че турбината не е пострадала, си е късмет.

              Коментар


              • От: Газова уредба на Дизел?!

                Ами в спомените ми от едно време е останало, че богата смес е когато има повече кислород в нея, но явно пак трябва да се отварят тефтерите! Относно турбото, явно има значение, че моето е Garrett, но никога не е късно да го изпържа дето се вика...!

                Поздрави

                Коментар


                • От: Газова уредба на Дизел?!

                  И златно да е, като го оставиш без въздух откъм входа, няма да стигне далече, а в зависимост от геометрията на шнорхела, при 120 може и нищо да не влиза отзад.

                  Коментар


                  • От: Газова уредба на Дизел?!

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    И златно да е, като го оставиш без въздух откъм входа, няма да стигне далече, а в зависимост от геометрията на шнорхела, при 120 може и нищо да не влиза отзад.
                    Извадих си бележка! Благодаря още веднъж...

                    Коментар


                    • От: Газова уредба на Дизел?!

                      Изчетох цялата тема. Имам желание да монтирам АГУ на Форд Транзит /чист дизел/ и искам да обобщя какво съм разбрал до тук;
                      1. Използваме електрически изпарител. Въпросът ми е- електрическия клапан за празния ход нужен ли е? Не е ли по- добре да се изключи или да се ползва вакумен изпарител без да се включва вакума за празния ход. Нали ще се включва след 1000 об/мин.
                      2. Използваме "плочка" /в кавички, че Ясен се дразни от това найменование/
                      3. Изпозваме тройник между изпарителя и "плочката", като първоначлно е "завит" до край и при пробите развиваме докато пусне нужното количество газ.
                      4. Пригаждаме ключ към педала или рейката за включване на газ клапана след 1000 об/мин.
                      5. Хубаво е да се включи допълнителна защита към лампата за маслото.
                      6. Включване на защита при достигане на определени обороти /4000/. Е тук запецвам- как на практика да стане това? Вакумен изключвател- какъв? Как да се включи във въздушния филтър? Колко е надежден? Някакво др. по- надежно решение?
                      7. Нещо др. трябва ли?
                      Поздрави

                      Коментар


                      • От: Газова уредба на Дизел?!

                        Може и без тoчка шест !

                        Коментар


                        • От: Газова уредба на Дизел?!

                          А вероятността да започне да засмуква от изпърителя с увеличаване на оборотите все повече газ и така процеса да стане неконтролируем?

                          Коментар


                          • От: Газова уредба на Дизел?!

                            Първоначално публикуван от atanas05 Преглед на мнение
                            Изчетох цялата тема. Имам желание да монтирам АГУ на Форд Транзит /чист дизел/ и искам да обобщя какво съм разбрал до тук;
                            1. Използваме електрически изпарител. Въпросът ми е- електрическия клапан за празния ход нужен ли е? Не е ли по- добре да се изключи или да се ползва вакумен изпарител без да се включва вакума за празния ход. Нали ще се включва след 1000 об/мин.
                            2. Използваме "плочка" /в кавички, че Ясен се дразни от това найменование/
                            3. Изпозваме тройник между изпарителя и "плочката", като първоначлно е "завит" до край и при пробите развиваме докато пусне нужното количество газ.
                            4. Пригаждаме ключ към педала или рейката за включване на газ клапана след 1000 об/мин.
                            5. Хубаво е да се включи допълнителна защита към лампата за маслото.
                            6. Включване на защита при достигане на определени обороти /4000/. Е тук запецвам- как на практика да стане това? Вакумен изключвател- какъв? Как да се включи във въздушния филтър? Колко е надежден? Някакво др. по- надежно решение?
                            7. Нещо др. трябва ли?
                            Поздрави
                            1. Електрическият клапан на електрическия изпарител не е за празния ход, а изобщо го включва и изключва. Това не може да стане направо от клапана, защото ще имаш при изключването едно закъснение от секунда-две, каквото не щеш. Вакуумният изпарител е същата работа, той без вакуум изобщо не потегля. Около дизела подходящ вакуум няма откъде да вземеш, а и превключването му е бавно. Забрави за вакуумния изпарител.
                            2,3 - добре.
                            4 - само с ключ на рейката няма да стане. Отделно трябва реле за обороти, което да пуска над 1000, примерно.
                            5 - не знам, но няма лошо
                            6 - задължително, пак с реле за обороти. Забрави за всякакви вакууми около дизела.

                            Първоначално публикуван от atanas05 Преглед на мнение
                            А вероятността да започне да засмуква от изпърителя с увеличаване на оборотите все повече газ и така процеса да стане неконтролируем?
                            хич не е вероятност и точно така може да стане.

                            Коментар


                            • От: Газова уредба на Дизел?!

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Брей, брей.
                              Добавянето на газово гориво в дизел повишава мощността и въртящия момент с 10-20%. Това няма как да стане без повишаване на отделяната топлина с приблизително същия дял. Освен това, му изместваш режима на горене и това леко сваля общата му ефективност, значи - едни допълнителни количества топлина, които могат само практически да се измерят (абсолютно сигурно е, че по-ефективен няма да стане). Газовото гориво гори в целия обем на горивната камера, за разлика от нафтата, която гори на факел - значи газовете около стените на камерата са по-горещи, оттам - още топлина към главата, буталото и цилиндъра, за сметка на изгорелите газове. Изобщо, бъди готов за едни 30-70% повече топлина за отвеждане.

                              ...
                              Нещо не ми е ясно: Примерите сочат нещо по-друго за ефективност и разход:

                              Форд транзит 2.5 ДИ нафта-10/100, при добавяне на газ 1/100 дизел- 6/100 /форда е на мой приятел от Габрово/
                              Пежо 1,9 ТДИ само дизел 7/100 при добавяне на газ 1,5/100 дизел- 4,5/100 /прочетено в нета/
                              Фолксваген голф 1,9 ТДИ 90 к.с. само нафта 6,5/100, при добавяне на газ 1,5/100 дизел- 4/100, но с много подобрена динамика. /по думите на газаджия, изпробвали за колко сек. достига до 100 км/ч. без добавен газ за почти 14 сек, и много пушел, а с добавена газ за 10 сек и само леко пропушвал при смяна на предавките.

                              От това си правя извода, че когато заедно горят газ+дизел общата ефективност на горенето е по-голяма, а за отделената топлина-не знам какво е положението.
                              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                              Коментар


                              • От: Газова уредба на Дизел?!

                                Да де, ама те много хора свидетелстват и за ползата от водородните клетки. Общата, практическа ефективност на возилото може и да се повиши, главно заради различната цена на горивата (и ако не създава проблеми). Стар, пушещ дизел може всичко да покаже - там газът може да подобри изгарянето и на нафтата, но това е прикриване на основния му проблем, а не изначално повишаване на ефективността. Термодинамичната ефективност (от топлината до работата, извършвана върху буталото) няма как да порасне, защото се изнася повече топлина от стените на горивната камера.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X