Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Топъл експедиционен Душ - Невероятно !

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Топъл експедиционен Душ - Невероятно !

    Да раздвижим малко темата, някои успя ли да направи експедиционен душ?
    LZ1NBN

    Коментар


    • #62
      До: Топъл експедиционен Душ - Невероятно !

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      Една идейка за терморегулацията - вади се извод от центъра на спиралата и се изкарва навън като трета. После на двата извода за топла вода се монтира по едно кранче, и после - заедно. Смесител демек. Така имаме подгряване на 2 степени. В жегите 20-ина градуса ще идват добре, макар че точно в жегите тая топла вода може да се подгрее в кофа за някакви 20-30 минути.
      И още една - температурата може да се регулира като серпентината се навие на по-малък брои намотки . Така се намалява пътя на водата през съда за затопляне и температурата и ще е по-ниска .
      ‎По 2 литра са само млякото и сока !
      WJ 4.7

      Коментар


      • #63
        До: Топъл експедиционен Душ - Невероятно !

        Ето едно много изящно решение. Не знам колко е ефективно, ама на Дифендъра му стои много добре. И цената му, тъй кат' го гледам, зорлем стига 30 лв.











        Мисля до другото лято и Паджерът да бъде обзаведен с подобна канализация. Може дори да се направи от HDPE тръби (черни са и слънцето не ги "яде" както PVC-то) и тъй като вероятно ще става много гореща водата, ще се наложи да му се монтира смесител на мястото на кранчето, показано тука

        Коментар


        • #64
          До: Топъл експедиционен Душ - Невероятно !

          Най отгоре, най външна точка, най тежката клатеща се течност идеята не е добра освен ако не си фен на морската болест или търкалянията по таван

          Коментар


          • #65
            До: Топъл експедиционен Душ - Невероятно !

            Съгласен съм с Явор. Другото което е, като е валяло цял ден и искаш топъл душ преди да се мушнеш в палатката?
            "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

            Коментар


            • #66
              До: Топъл експедиционен Душ - Невероятно !

              Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
              Най отгоре, най външна точка, най тежката клатеща се течност идеята не е добра освен ако не си фен на морската болест или търкалянията по таван
              А с тубите за гориво по багажниците на покрива не е ли същия проблем? Друг е въпросът колко топла ще бъде тази вода при едно по дълго каране с по-висока скорост независимо от силното слънце...
              Прикачени файлове
              Only after the last tree has been cut down,
              Only after the last river has been poisoned,
              Only after the last fish has been caught,
              Only then will you find that money cannot be eaten.

              Коментар


              • #67
                До: Топъл експедиционен Душ - Невероятно !

                Първоначално публикуван от blackfirefly Преглед на мнение
                А с тубите за гориво по багажниците на покрива не е ли същия проблем? Друг е въпросът колко топла ще бъде тази вода при едно по дълго каране с по-висока скорост независимо от силното слънце...
                Същия е проблема, само че тубите са по средата на автомобила и е малко по-добре. Но в общи линии е неправилно решение при положение че има много други варианти.

                Коментар


                • #68
                  До: Топъл експедиционен Душ - Невероятно !

                  Не искам да навлизам в спор, но нека да разсъждаваме малко. И с тубите и с тръбата е почти едно и също - важен е центъра на тежестта. Даже при тръбата идва малко по-благоприятно разположен - по близо до средата на автомобила. Височината и при двете е еднаква. С малко груба математика това нещо би трябвало да събира около 60-ина литра вода, т.е. по около 30 л. от ляво и дясно. Съотношението литър-килограм при водата е почти 1:1. Доколкото си спомням от разни графики, заради лекото купе, центъра на тежестта на Дифендъра беше завидно ниско и следователно, за да се стигне до обръщане от тези 30 кг. (балансирани обаче с правилната противотежест от 30 кг от другата страна) приблизително излиза, че той със или без "канализацията" все ще си се е обърнал. Ако системата не е пълна до горе вече е малко по друга бира, но пак не мисля, че е болка за умиране.
                  Другото което е важно, че това все пак е експедиционен тип автомобил, а не рок-краулер и с такива обикновено екстремите не се търсят а се избягват.
                  Въпросът за ефективността е ясен - има слънце има топла вода, няма слънце банята е мираж и миришеш на пътешественик.
                  Относно скоростта не мисля,че би повлияла особено на температурата на водата, а и каква скорост, това не е Порше все пак...
                  Нещо друго е много съществен плюс на това решение според мен (освен цената), а именно, че мястото където е монтирано на практика е напълно неизползваемо - т.е. по никакъв начин не заема полезен обем, който иначе би побрал доста други важни неща.
                  LZ1GYY
                  0898 436 956

                  Коментар


                  • #69
                    До: Топъл експедиционен Душ - Невероятно !

                    Основната трудност с един резервоар и стабилността не е дебалансът (макар че 30-40кг, местещи се винаги от неправилната страна са си досада, а рядко ще е пълно до горе). Бедата идва, когато тази вода се разлюлее и почне да се плиска от единия край до другия със засилка. Или да се вихри и върти и да предава на колата неочаквани въртеливи движения.

                    Не случайно в авто-цистерните за горива, вода, мляко, бира и т.н. се поставят допълнителни прегради.

                    Коментар


                    • #70
                      До: Топъл експедиционен Душ - Невероятно !

                      Такова ZODI се прави още по лесно и от топлообменник. Само трябва да намеря един 30 литров кег неръждавейка от наливна бира и за един час съм го сглобил с телоподаващото. Вместо ръчна/крачна помпа може да се ползва 12 волтово автомобилно компресорче или да се свърже с резервната гума (както са пръскалките на чистачките на VW бийтъл) само после трябва да се допомпа гумата. Още утре сутринта ще мина през кварталните капанчета да видя няма ли някой излишен кег на приемлива цена.
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #71
                        До: Топъл експедиционен Душ - Невероятно !

                        Когато си купувах багажниците на трайка ми ги дадоха по 80 лв/бр.... 30 литровите кегове. Ама няма запазени . Всичко е очукано яко. Има обаче едни 50 или 60 литрови с черно гумоподобно покритие. Тези са направо идеални за целта.
                        0888932647

                        Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                        Коментар


                        • #72
                          До: Топъл експедиционен Душ - Невероятно !

                          Първоначално публикуван от Нейчо Наков Преглед на мнение
                          Да раздвижим малко темата, някои успя ли да направи експедиционен душ?
                          Можеш ли да заваряваш ВИГ? Ако отговорът е "да" звънни. Имам всички заготовки, огънати медни пластини, навита серпентина и т.н. Имам и аргон.
                          Георги Гатев

                          Коментар


                          • #73
                            До: Топъл експедиционен Душ - Невероятно !

                            Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
                            Най отгоре, най външна точка, най тежката клатеща се течност идеята не е добра освен ако не си фен на морската болест или търкалянията по таван
                            Ако системата е пълна няма проблем с лашкането и клатенето остава само въпроса до колко е удачно да се качват допълнителни килограми в най високата и външна точка на джипа.
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #74
                              До: Топъл експедиционен Душ - Невероятно !

                              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                              Ако системата е пълна няма проблем с лашкането и клатенето остава само въпроса до колко е удачно да се качват допълнителни килограми в най високата и външна точка на джипа.
                              Да де, ами като се изкъпем в гората какво правим? Това от всички идеи споделени тук е възможно най неудачната. Очаквам сега някой да изрови снимка на джип със слънчев панел за топла вода инсталиран на тавана

                              Коментар


                              • #75
                                До: Топъл експедиционен Душ - Невероятно !

                                Аз не мога да захапя защо трябва да се открива топлата вода след като колегата Станко вече я е открил. Носиш си тоя нагревател, носиш си и две десетлитрови шишета от минерална вода в багажника и си имаш топъл душ дори и да вали. Това което е най-добре да се направи ако се иска икономия на средства е да се изкопира тоя нагревател и край.
                                "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X