Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сондажни машини,автосонди.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Сондажни машини,автосонди.

    Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
    Дай в друг ред:
    - с какво ще въртиш помпата - с колко оборота и с каква мощност
    - какъв тип е помпата (зъбна предполагам, ама може и да не е) - и с какъв обем всяка секция (36 л/мин при 225 rpm прави 160 см3 обем - ама това на всяка секция ли е, общо ли е?) и колко бара вдига?
    - какъв тип е хидромотора (орбитролен предполагам) с какъв обем (60 л/мин при 375 об/мин прави 160 см3, ама аз да си попитам)

    ....
    Ето едни бързи сметки.

    Сдвоена помпа А25Х1 / А18Х1

    A25
    130bar
    При 1500prm -> 36L/min, КПД = 0,96, (въртящ момент)M = 52Nm, P = 7,65Kw, реално Р = 9КW
    При 1800prm -> 43L/min, КПД = 0,96, (въртящ момент)M = 52Nm, P = 9,10Kw, реално Р = 10,8КW


    A18
    150bar
    При 1500prm -> 26L/min, КПД = 0,96, (въртящ момент)M = 43Nm, P = 6,37Kw, реално Р = 7,5КW
    При 1800prm -> 31L/min, КПД = 0,96, (въртящ момент)M = 43Nm, P = 7,60Kw, реално Р = 8,9КW

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------

    хидромотор OMR 160
    159.6 см3
    130 bar
    300 Nm

    36L/min - 225prm
    43L/min - 270prm

    Възнамерявам втората помпа да е за "маневри".
    Стабилизатори, подаване нагоре и надолу, изправяне на стрелата.
    Сондажните лостове за сега са ми проблем - трябва да са около 1800мм най-много.
    Подаването ще се извършва от двойнодействащ хидравличен цилиндър с ход 1000мм и полистпасен механизъм.
    Силата на натиска ще е около 1...1,5 тона, а на вадене е по-малка.
    Мисля си още дали да е преносима или на камион.
    Бях решил да е на Мултикар, но имам проблем с регистрацията на този който закупих.
    Всичко от хидравликата без цилиндрите за стабилизиране и изправяне на стрелата е налично.

    Коментар


    • От: Сондажни машини,автосонди.

      Първоначално публикуван от 1115 Преглед на мнение
      Сондажните лостове за сега са ми проблем - трябва да са около 1800мм най-много.
      Мисля си още дали да е преносима или на камион.
      Всичко от хидравликата без цилиндрите за стабилизиране и изправяне на стрелата е налично.
      Видях и това:
      http://www.napravisam.bg/forum/viewt...c2bd33f448d245

      Не разбрах с какво ще завърташ помпата, обаче.

      Мотора на Данфос (орбитролен) ще ти дава същия въртящ момент и при по-малък дебит на помпата. Така като гледам помпата е 24 см3. Ако ще я въртиш с някакъв малък мотор с обороти около 1500-1800 - мисля си, че можеш да минеш с една проста ремъчна предавка преди помпата, която да и свали оборотите до 900-1000 (т.е. около 22-24 литра/мин дебит).
      При това положение оборотите ти заспиват.

      За лост мога да ти помогна с оригинален, качествен, немски.
      Не знам дали ще ти го покрие бюджета обаче - ще ти излезе по-скъпо от сондажа... Ако те интересува - пиши на лични.

      Ако ще я храниш с отделен двигател - направи си хидростанцията отделно от сондата, а сондата монтирай на шейна - така можеш да си я местиш както си искаш...

      Не разбрах и с какво ще промиваш?

      ПП. Мултикара би трябвало да има хидравлична уредба дето спокойно го дава този дебит 22-24 л/мин при 130 бара. Какъв му е проблема с регистрацията?
      Прикачени файлове
      Последно редактирано от vlageo; 08-09-10, 15:22.

      Коментар


      • От: Сондажни машини,автосонди.

        Мога и без редуктор да мина, но тези 300Нм, които дава хидромотора ми се виждат малко да въртя главата.
        Помпата ще се върти от бензинов/дизелов двигател или от самия мотор на камиона ако се монтира на такъв.
        Някой има ли идея за глава 215мм с колко Нм се върти?
        И колко да е натиска в кг.
        Другия инструмент с който разполагам е 100 или 110мм български пневмоударник.
        Терена е скалист и предполагам, че той ще влезе в употреба.
        Там какви са усилията? (при пневмоударниците)

        За сега работя по една ударна сонда.
        Лошото, е яе ми предстоят 4...5 сондажа по 40...50м и затова избрах този вариант.
        Не ми се дават 20000лв за дупки в земята.

        Мерси за предложението за лостове, но таргета няма да ми е изкарване на пари и предполагам няма да ми се изплатят.
        Аз май си намерих едни, но са 4м и ще видя какво да правя с тях.


        П.П. Проблема с регистрацията е номера на двигателя не е по талон и отделно е бракуван, а и мотора е счупен.....абе кретенска работа.
        Иначе сега ремонтирам стария си мултикар, който 10г не е мърдал.

        http://img193.imageshack.us/img193/9435/p1020899l.jpg

        И по време на песакоструене.

        http://img838.imageshack.us/img838/9086/p1020912.jpg
        Последно редактирано от 1115; 08-09-10, 15:43.

        Коментар


        • От: Сондажни машини,автосонди.

          Ако искаш повече Нм нямаш много избор освен да отидеш на доста по-голяма помпа, сигурно и по-голям мотор и накрая редуктор... Това, което си тръгнал да правиш е два пъти по-маломощно от това: http://www.nortexltd.com/nt20.htm , което пък става за "неконсолидирани формации" и доста по-маломощно от това, (което вече е доста по-професионално): http://www.geominbg.com/index.php/20...ni-s-4310.html

          При пневмоударника усилията за завъртане са доста по-малки. Оборотите също. Обаче цената на компресора е доста сериозна... Верно, че компресор и под наем може, ама такъв голям ...

          Не знам какъв лост ще ползваш и колко ще тежи - може да се окаже, че при 50 м няма да имаш сили да завъртиш лоста, а ако заклини си дотам. А като се има предвид, че не си и сондьор, а тепърва ще се учиш, вероятността от такива аварии е сериозна...

          Честно казано - пари няма да спестиш като си правиш сам сонда, за да продупчиш само 200 м.
          Не знам това дето ще го направиш дали после ще е продаваемо, така че поне да си избиеш част от разходите... (като знам само 50м сондажен лост колко ще ти излезе - пък дори и самоделен)
          Не забравяй и консумативите по самото сондиране - 200 м скала с това длето от снимките си е подвиг...
          В темата за самоделките имаше една сонда на NIKT DRILLING, на която искаше от 6 нагоре и беше доста спретната. (Без водната помпа за промивката, без лост и без инструмент).http://www.offroad-bulgaria.com/show...t=40237&page=5

          Моето съвсем честно мнение е, че ако го ангажираш в разработката - може да се получи нещо, за което бюджета ти почти ще стигне... Пък кой знае - после може и да ти помогне да се отървеш от инвестицията...
          Последно редактирано от vlageo; 08-09-10, 16:27.

          Коментар


          • От: Сондажни машини,автосонди.

            Не съм се изразил правилно:
            200м няма да са в скала. Те са на друго място.
            Само 50...60 макс на вилата ще са в скала. Компресор съм си намерил, а и лостове, но на 4м.
            С по-голяма помпа и редуктор 3:1 ще докарам 900Нм.
            Номера, е че има два хидромотра и мога да ги сдвоя ако се прави редуктор (не си намеря готов).
            Тогава ще имам 1800Нм ако пожелая.
            Знам ли - ще опитам, пък като не стане нещо ще си ходи на скраб.
            Някой хвърлят пари за салфетки по дискотеките, а аз поне ще взема нещо от вторични суровини.

            Коментар


            • От: Сондажни машини,автосонди.

              Vlageo, не обезсърчавай човека - нека пробва, интересно е. Какво толкова има в сондирането - натиск, въртене и малко промиване... Аз като съм го учил и практикувам почти 20 години да не би да не експериментирам. Машини - всякакви и все мисля за по-различна.

              Коментар


              • От: Сондажни машини,автосонди.

                Като имаш чарковете сметките са почти излишни. Връзваш, пробваш и оправяш. Другото е първо смяташ и тогава купуваш.

                Коментар


                • От: Сондажни машини,автосонди.

                  И аз това се опитвам да му обесня,защото на сметки е едно на практика друго.

                  Коментар


                  • От: Сондажни машини,автосонди.

                    Некои общи съждения:
                    Компресорното сондиране не изисква сериозни усилия на въртене. Там проблемите са при прихват на инструмента в сондажа - иска здрав опън и тогава усилията на въртене са важни. Натиск обикновено почти не се прилага - оттам и ползването на мотокарна стрела.
                    Триролково длето с диаметър 215 мм си изисква осов товар от поне 5 тона. Показаното в снимката на 1115 има още доста ресурс в неабразивни скали, напр.варовици.
                    Ако сондирането е с длето триролково ф215мм ще е необходим сериозен дебит за добро промиване на сондажа - обикновена центробежна помпа може да не се справи.
                    Ако сондирането е с пневмоударник най-голямо натоварване отнася сондажния лост - там компромиси със стоманата на щангите и типа и качеството на резбите обикновено излизат скъпо.

                    Коментар


                    • От: Сондажни машини,автосонди.

                      Vlageo, сондичката на Нортекс съм я виждал отблизо - голям майтап е. Бръм оттук, бръм оттам и няма нищо. Геоминската е лошо копие на Атлас - виж им само пълната заводска гаранция. Сериозните сондички и сонди струват много пари. Има и защо - всичко е премислено, изработката е прецизна, работата с тях е удоволствие. Обаче кефа да си направиш нещо сам и то да ти свърши някаква работа е неповторим. Освен това сондьорлъка не е само занаят - той е и диагноза. Добрия сондьор може да сондира добре с всичко, с което може да се сондира и горе-долу прилично с нещата, с които не може да се сондира.

                      Коментар


                      • От: Сондажни машини,автосонди.

                        Първоначално публикуван от st.darakchiev Преглед на мнение
                        Като имаш чарковете сметките са почти излишни. Връзваш, пробваш и оправяш. Другото е първо смяташ и тогава купуваш.
                        Що да обезсърчавам човека - напротив - безкрайно искрен съм.
                        Той е стигнал с чарковете до преди малко от средата... (преди 3/8 е ...) и е опрял точно до специфичните и скъпи неща:
                        - редуктор
                        - промивна глава
                        - род холдер
                        - промивна помпа
                        - лост и инструмент
                        - компресор

                        ...и истината е, че ако мотива е спестяване на пари - просто няма да се получи...
                        Ако мотива е и друг - тогава има смисъл от начинанието.

                        Аз му пожелавам машината да се получи и сондажите да станат на шест...
                        Но ти това си го учил и правил 20 години и даже и сега не всеки път става както си го смятал, нали?
                        Просто му го напомних...

                        ПП. Видях, че сме писали заедно.
                        Именно - ако мотива е и кефа - съгласен съм. Тази на Нортекс не съм я виждал - дадох я като лош пример. За Геоминската - мисля, че за цената си е ОК. И понеже познавам хората и знам, че имат сериозно отношение към проблема - нея я дадох като по-добър пример.
                        Последно редактирано от vlageo; 09-09-10, 12:42.

                        Коментар


                        • От: Сондажни машини,автосонди.

                          Първоначално публикуван от 1115 Преглед на мнение
                          Не съм се изразил правилно:
                          200м няма да са в скала. Те са на друго място.
                          Само 50...60 макс на вилата ще са в скала. Компресор съм си намерил, а и лостове, но на 4м.
                          С по-голяма помпа и редуктор 3:1 ще докарам 900Нм.
                          Номера, е че има два хидромотра и мога да ги сдвоя ако се прави редуктор (не си намеря готов).
                          Тогава ще имам 1800Нм ако пожелая.
                          Знам ли - ще опитам, пък като не стане нещо ще си ходи на скраб.
                          Някой хвърлят пари за салфетки по дискотеките, а аз поне ще взема нещо от вторични суровини.
                          Колега, опитах да ти пратя лично съобщение, но не знам дали е станало и дали имаш достъп до тях.
                          Остави един телефон за връзка, за да ме ориентираш дали да ти търся такъв редуктор от Гърция (нов, италиански, планетарен, i=3,48 - в момента проверявам за по-малък)
                          Трудно ще сдвоиш моторите със стандартен редуктор - ще трябва да си го правиш и тогава може би е по-добре да си го направиш с кух вал през средата, за да пускаш промивката и да не ти трябва отделна промивна глава...

                          Моя телефон ще го намериш назад по постовете в темата ...

                          Коментар


                          • От: Сондажни машини,автосонди.

                            Първоначално публикуван от st.darakchiev Преглед на мнение
                            ...сондьорлъка не е само занаят - той е и диагноза. Добрия сондьор може да сондира добре с всичко, с което може да се сондира и горе-долу прилично с нещата, с които не може да се сондира.

                            Целия форум е диагноза, според мен.
                            А и аз съм с такава диагноза също (жълта кръв му казваше един колега, заради преобладаващия цвят на строителните машини), така че съм абсолютно съгласен.
                            А това второто е една никак не лоша перефразка на Мусаши, на когото съм голям фен. А и човек не знае дали е добър сондьор докато не пробва, нали...

                            ...аз например никога не съм сондирал...

                            ПП. Мусаши: Не трябва да имаш любимо оръжие. Ако си запознат прекалено много с едно оръжие, е все едно да не го познаваш достатъчно добре.
                            Можеш да победиш с дълъг меч, и с къс меч, дължината не е решаваща. Духът е този, който печели победата: това е в основата на моя Път на Меча.

                            Коментар


                            • От: Сондажни машини,автосонди.

                              vlageo - прав си! Ако трябват сондажи - питайте Gooooogle за цени и т.н. Всеки си мисли, че сондирането трябва да е евтино, обаче евтини са дупките - сондажите с в пъти по-скъпи като квалификация, труд, оборудване, консумативи...
                              Омръзнало ми е:
                              -ела че тръбите на предишния не влязоха в дупката!
                              -направиха ми сондаж 50м ама помпата опира на 30м - мръднал някакъв камък!
                              -казаха ми че нямам нужда от затръбяване пък помпата вади кубици пясък, помощ!
                              -7 дни си играха на 7-мия метър и казаха-не може повече, терена е калпав, плащай да си ходим!
                              Това да ви събудя, де!!!

                              Коментар


                              • От: Сондажни машини,автосонди.

                                Мен ме влече сондирането и жените - познай кое е по - евтино!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 4 потребители онлайн. 0 потребители и 4 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X