Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кладенци и сондажи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Кладенци и сондажи

    Здравейте!
    Знае ли някой за фирми за сондиране,които работят не територията на Лом?
    Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 23-05-11, 18:19.

    Коментар


    • От: Кладенци и сондажи

      Здравейте!
      Направиха ми сондаж, дълбоко 25м след 20-я метър е само сива глина. Сондьорите ми твърдят че няма да е нужно да използваме дренаж, само пускаме тръби и толкоз, но ако настоявам ще ли да направят.
      Питам как е правилно ?
      ПС. Сондажа е в диаметър 150мм.

      Коментар


      • От: Кладенци и сондажи

        Първоначално публикуван от jony7777 Преглед на мнение
        Здравейте!
        Направиха ми сондаж, дълбоко 25м след 20-я метър е само сива глина. Сондьорите ми твърдят че няма да е нужно да използваме дренаж, само пускаме тръби и толкоз, но ако настоявам ще ли да направят.
        Питам как е правилно ?
        ПС. Сондажа е в диаметър 150мм.
        Ако наистина не им е проблем да загривят -да дренират.

        Коментар


        • От: Кладенци и сондажи

          Здравейте!
          При мен изникна следния проблем: бибото спря да дърпа вода,а иначе си работи ( т.е .бръмчи) .Реших да го вадя и на третия метър от дъното запъна,ама яко. Тук е момента да спомена ,че сондажа е 46 метра с тръба фи-110 от оранжавото ПВЦ.
          След дълго мислене и обсъждане на ситуацията реших да дърпам въжето,пък каквото ще да става.И защото с дърпане нищо не се получи,направихме импровизирана макара,с която скапаната помпа реши,че ще тръгне на горе в момента,в който си мислех,че въжето ще се скъса.
          И така до 20 -тия метър!
          Там пак запъна.
          Вече бях прежалил всичко,когато помпата пак тръгна на горе и в крайна сметка излезе без повече препятствия.
          Проблема лъсна на момента- 2 0т болтовете (от едната страна) липсваха! ( всъщност единия беше се закотвил между смукателя и изхода на маркуча),а другия въобще го нямаше.
          От това,помпата се беше леко поотворила на зглобката.
          Та се чудя,дали липсващия болт не се е забил в някоя сглобка на тръбите,'щото такова дърпане не съм очаквал,че може да удържи въжето.
          Още не съм пускал друга помпа.
          Пусках въже с магнит ,с който се надявах да извадя липсващия болт.
          Успях да уловя само 1 гайка.Сега смятам да пусна по-силен магнит.
          П.п. сондажа е 95% в скала.
          На дъното май няма повече от 1 сантиметър мизерия.

          Коментар


          • От: Кладенци и сондажи

            Първоначално публикуван от jony7777 Преглед на мнение
            Здравейте!
            Направиха ми сондаж, дълбоко 25м след 20-я метър е само сива глина. Сондьорите ми твърдят че няма да е нужно да използваме дренаж, само пускаме тръби и толкоз, но ако настоявам ще ли да направят.
            Според мен е задължително! Винаги! По-лесно е да няма нужда, обаче има. Най - добре да е с дебелина мин.5 см., от разнозърнест дребен измит речен чакъл.
            Обаче си иска разлика в диаметрите на сондиране и затръбяване! Не можеш да сондираш ф130, да затръбяваш ф110 и да слагаш гравийна засипка. Тогава казваш, че няма нужда. Всички сме го правили.
            Искай си я, ако не е късно.

            Коментар


            • От: Кладенци и сондажи

              Първоначално публикуван от Златков Преглед на мнение
              Здравейте!
              При мен изникна следния проблем: бибото спря да дърпа вода,а иначе си работи ( т.е .бръмчи) .Реших да го вадя и на третия метър от дъното запъна,ама яко. Тук е момента да спомена ,че сондажа е 46 метра с тръба фи-110 от оранжавото ПВЦ.
              След дълго мислене и обсъждане на ситуацията реших да дърпам въжето,пък каквото ще да става.И защото с дърпане нищо не се получи,направихме импровизирана макара,с която скапаната помпа реши,че ще тръгне на горе в момента,в който си мислех,че въжето ще се скъса.
              И така до 20 -тия метър!
              Там пак запъна.
              Вече бях прежалил всичко,когато помпата пак тръгна на горе и в крайна сметка излезе без повече препятствия.
              Проблема лъсна на момента- 2 0т болтовете (от едната страна) липсваха!...
              Класика!
              Вероятно проблема е в тръбите - оранжевото ПВХ е слабо за тези дълбочини. Това с болтовете е друг проблем.
              Понякога тръбите правят лека чупка при муфите. Помпата е с диаметър, близък до този на тръбите и заклинва в муфата. Ако тръбите са спускани с муфите нагоре, проблема е при вадене. Друг случай е, когато поради някаква причина тръбите са станали на елипса - например камъче е заклинило между стената на сондажа и тръбата и натиска.
              Ако ти беше заклинил болта, неминуемо ще сцепи тръбата и тогава ще освободи помпата. Може и това да е станало. Не го търси - ако е на дъното, няма да ти пречи. Сложи два нови болта, позапили помпата в най-широката част и пробвай. Ако сондажа има вода, не я пускай под проблемния 3-ти метър от дъното. Така ще имаш само едно рисково място(около 20-тия метър). Другия вариант е помпа с по-малък диаметър(скъпо!).

              Коментар


              • От: Кладенци и сондажи

                Първоначално публикуван от st.darakchiev Преглед на мнение
                Класика!
                Вероятно проблема е в тръбите - оранжевото ПВХ е слабо за тези дълбочини. Това с болтовете е друг проблем.
                Понякога тръбите правят лека чупка при муфите. Помпата е с диаметър, близък до този на тръбите и заклинва в муфата. Ако тръбите са спускани с муфите нагоре, проблема е при вадене. Друг случай е, когато поради някаква причина тръбите са станали на елипса - например камъче е заклинило между стената на сондажа и тръбата и натиска.
                Ако ти беше заклинил болта, неминуемо ще сцепи тръбата и тогава ще освободи помпата. Може и това да е станало. Не го търси - ако е на дъното, няма да ти пречи. Сложи два нови болта, позапили помпата в най-широката част и пробвай. Ако сондажа има вода, не я пускай под проблемния 3-ти метър от дъното. Така ще имаш само едно рисково място(около 20-тия метър). Другия вариант е помпа с по-малък диаметър(скъпо!).
                Болта го извадих по-скоро за собствено успокоение,от колкото че ще пречи.Пуснах друга помпа и се оказа,че няма никакъв проблем-съвсем свободно слезе до долу. Естествено я извадих,за да проверя дали няма проблем по трасето-няма. Сега всичко функционира нормално слава богу.
                Проблема се е появил от сгъването ( ако мога така да се изразя) на бибото заради липсващите болтове.
                Иначе сондажа е целия в скала с изключение на първите 1 -1,5 метра. Вода има достатъчно-2,5 м3 на денонощие. Не стига за самостоятелна работа с хидрофорен съд,но с междинен резервоар нещата са перфектни.

                Коментар


                • От: Кладенци и сондажи

                  Първоначално публикуван от st.darakchiev Преглед на мнение
                  Класика!
                  Вероятно проблема е в тръбите - оранжевото ПВХ е слабо за тези дълбочини. Това с болтовете е друг проблем.
                  Понякога тръбите правят лека чупка при муфите. Помпата е с диаметър, близък до този на тръбите и заклинва в муфата. Ако тръбите са спускани с муфите нагоре, проблема е при вадене. Друг случай е, когато поради някаква причина тръбите са станали на елипса - например камъче е заклинило между стената на сондажа и тръбата и натиска.
                  Ако ти беше заклинил болта, неминуемо ще сцепи тръбата и тогава ще освободи помпата. Може и това да е станало. Не го търси - ако е на дъното, няма да ти пречи. Сложи два нови болта, позапили помпата в най-широката част и пробвай. Ако сондажа има вода, не я пускай под проблемния 3-ти метър от дъното. Така ще имаш само едно рисково място(около 20-тия метър). Другия вариант е помпа с по-малък диаметър(скъпо!).
                  Проблема е в диаметъра не в оранжевото ПВЦ. 110 мм почти винаги създава тоя проблем - заклинване на помпата , даже и да не се е разглобила. 110мм не е подходящ за сондажи и за пускане на потапящи помпи. Изкайте 125мм затръбяване (ПВЦ тръби) а не 110мм.

                  Коментар


                  • От: Кладенци и сондажи

                    Да напЪлно сЪм сЪгласен помпата с зор влиза надолу и недай си боже заседне ли жалко за сондажа.

                    Коментар


                    • От: Кладенци и сондажи

                      Първоначално публикуван от монио Преглед на мнение
                      Проблема е в диаметъра не в оранжевото ПВЦ. 110 мм почти винаги създава тоя проблем - заклинване на помпата , даже и да не се е разглобила. 110мм не е подходящ за сондажи и за пускане на потапящи помпи. Изкайте 125мм затръбяване (ПВЦ тръби) а не 110мм.
                      Да де,напълно съм съгласен,но след като вече сондажа е на лице в този си вид,какво би ми препоръчал-помпа 3 цола или да вадя водата с компресор?

                      Коментар


                      • От: Кладенци и сондажи

                        Първоначално публикуван от монио Преглед на мнение
                        Проблема е в диаметъра не в оранжевото ПВЦ. 110 мм почти винаги създава тоя проблем - заклинване на помпата , даже и да не се е разглобила. 110мм не е подходящ за сондажи и за пускане на потапящи помпи. Изкайте 125мм затръбяване (ПВЦ тръби) а не 110мм.
                        Не съм съвсем съгласен. Повечето производители изработват тръби за сондажи с вътрешен диаметър 103,2мм., че и с 99,6мм. При ПВХ 110х3,6 вътрешния диаметър е 102,8мм. Помпа с диаметър ф98мм. се чувства еднакво притеснена и в двата вида тръби, но ВиК ПВХ идва слабо, местата на свързване са проблемни.
                        Прав си обаче за ф125 - по-спокойно се работи с тях, особено ако са сондажни, с резби и фабричен филтър.
                        П.П. Не съм имал случай досега сондажни ПВХ тръби ф 113 или 114 мм. да направят проблем, а съм правил и 200 м сондажи с тях.

                        Коментар


                        • От: Кладенци и сондажи

                          Първоначално публикуван от Златков Преглед на мнение
                          Да де,напълно съм съгласен,но след като вече сондажа е на лице в този си вид,какво би ми препоръчал-помпа 3 цола или да вадя водата с компресор?
                          Ще си позволя да се намеся. Ако ползваш сондажа постоянно и/или захранваш пръскала, хидрофор и т.н., избора е помпа 3" ( само най скъпото в този диаметър е добро). Ако пълниш резервоари - ерлифт/компресор. Необходимо условие обаче е в сондажа да има достатъчно воден стълб - над половината. Ерлифта става и с ПЕВП маркучи - ф40 и ф16 например - и смесител в долния край.

                          Коментар


                          • От: Кладенци и сондажи

                            Първоначално публикуван от Златков Преглед на мнение
                            Да де,напълно съм съгласен,но след като вече сондажа е на лице в този си вид,какво би ми препоръчал-помпа 3 цола или да вадя водата с компресор?
                            Както каза Даракчиев експлоатирай си сондажа спокойно а 3 цоловата потапяща помпа с турбинки естественно (не вибрационна) е единственият ти правилен избор .

                            Напълно съм съгласен за ПВЦ произведено за сондажи , по качествено е -здраво и съответно по скъпо .125мм диаметър на ПВЦто при всички положения е по добрия избор без значение дали ще поставят сондажно или червено (рехау).
                            Тея които четат форума и мислят да направят сондаж е важно за тях , тая информация за ПВЦ колоната в сондажа . Тя (колоната) дава завършения вид на сондажа , без нея сондажа си е една яма .
                            Последно редактирано от монио; 26-05-11, 09:28.

                            Коментар


                            • От: Кладенци и сондажи

                              Първоначално публикуван от монио Преглед на мнение
                              ).
                              Тея които четат форума и мислят да направят сондаж е важно за тях , тая информация за ПВЦ колоната в сондажа . Тя (колконата) дава завършения вид на сондажа , без нея сондажа си е една яма .
                              Следващата тема ще е за обсадните колони. Кратичка ще е - ма полезна, надявам се.

                              Коментар


                              • От: Кладенци и сондажи

                                Първоначално публикуван от st.darakchiev Преглед на мнение
                                Ще си позволя да се намеся. Ако ползваш сондажа постоянно и/или захранваш пръскала, хидрофор и т.н., избора е помпа 3" ( само най скъпото в този диаметър е добро). Ако пълниш резервоари - ерлифт/компресор. Необходимо условие обаче е в сондажа да има достатъчно воден стълб - над половината. Ерлифта става и с ПЕВП маркучи - ф40 и ф16 например - и смесител в долния край.
                                Значи,пълня 2 резервоара,защото,както съм написал някъде по-горе,дебита не е достатъчен за самостоятелна работа с хидрофорен съд.
                                Изниква един друг проблем обаче: от сондажа до резервоарите е закопана една тръба -Ф 20. А изхода на 3-цоловата помпа е поне 1 цол (че и повече).
                                Та мога ли да редуцирам от 1 цол на Ф-20,има ли някакъв проблем за помпата,или трябва да кОпам кто един луд,за да заровя нова по-широка тръба на мястото старата?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X