Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кладенци и сондажи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Кладенци и сондажи

    Аз май не се изразявам правилно и се извинявам на всички които са се почуствали по някакъв начин засегнати .Изкренно се извинявам не съм и имал ни най малко намерение да засегна някой или да влизам в безмислен спор . А специално за Костадин си мисля ,че ако има някакъв шанс да се развие сондажа му то той е в тая тема . Естественно ако е възможно , все пак сондажа е на лице трябва нещо да се направи - най малкото със съвет .

    Коментар


    • От: Кладенци и сондажи

      Първоначално публикуван от kostadin_ra Преглед на мнение
      Мисля,че трябва специалистите да коментирате тези неща в "сондажни машини и автосонди" така както и аз се поправих. Там си тълкувайте терминологията.Не желаем да четем вашите препирни за тънкостите в занаята!
      Няма препирни. Няма и чак такива специалисти. Няма мое, няма твое - всичко е Берое :-)
      Кладенци и сондажи изработваме със сондажни машини и автосонди. Затова неусетно прехвърчаме през темите. Извинявам се.
      Тук сме за кеф и да научим нещо ново в свободното си време.

      Коментар


      • От: Кладенци и сондажи

        Не,не въобще не се чувствам засегнат,ала като влезе някой случаен в вашата "светая светих"тс.автосонди го изхвърляте тотално. А именно ние случайните даваме възможност на вас сондьорите да развиете теоритическите си знания в практически,нали?

        Коментар


        • От: Кладенци и сондажи

          До костадин: в мергелите не би трябвало да има вода. Пробвай да накараш помпата да работи по-дълго врене, например свий маркуча в горния край да вади по-малко вода. Ако можеш, автоматизирай я да работи например 1 час и 4 часа да почива и я остави така няколко дни. Най много да изгори. Трябва да си сигурен обаче, че 4 часа събиране на вода ще обезпечат 1 час работа на помпата - да не остане на сухо. Не влагай повече пари в този сондаж, докато не получиш по-голям дебит. Тапетното лепило (карбоксиметилцелулоза) не задръства дамарите.
          И за Друнчо се отнася. Чалъма при разработване на сондажите с малък дебит е да се принудят да работят постоянно, за да се чистят постепенно.
          Казвайте какво става, интересно е.

          Коментар


          • От: Кладенци и сондажи

            Първоначално публикуван от kostadin_ra Преглед на мнение
            Не,не въобще не се чувствам засегнат,ала като влезе някой случаен в вашата "светая светих"тс.автосонди го изхвърляте тотално. А именно ние случайните даваме възможност на вас сондьорите да развиете теоритическите си знания в практически,нали?
            Никой от никъде не съм изхвърлял. И аз съм случаен тука, ако не беше навремето едно русо маце с дълги крака, сега щях да съм хирург, а не сондьор (това е сигурно).
            Не съжалявам, обаче. Русите нямат свършване...

            Коментар


            • От: Кладенци и сондажи

              Първоначално публикуван от st.darakchiev Преглед на мнение
              И за Друнчо се отнася. Чалъма при разработване на сондажите с малък дебит е да се принудят да работят постоянно, за да се чистят постепенно.
              Казвайте какво става, интересно е.
              Още от утре ще почна това с по-малкия дебит.
              Иначе при мен всичко си е постоянна величина - водния стълб е 21м и помпам около 55мин. Четири пъти съм помпал досега. Водата още е мътна.

              Коментар


              • От: Кладенци и сондажи

                Първоначално публикуван от kostadin_ra Преглед на мнение
                Не,не въобще не се чувствам засегнат,ала като влезе някой случаен в вашата "светая светих"тс.автосонди го изхвърляте тотално. А именно ние случайните даваме възможност на вас сондьорите да развиете теоритическите си знания в практически,нали?
                Колкото повече пишат в темата за авто сонди и сондажни машини толкова по-добре (ако е за сондажни машини ) , и да така се развиваме и тези които четат и тези които пишат. Няма такова нещо , като светая светих за тая тема , пишат всички стига да е по темата за да не се разводява и да е интересна за четене .
                То май за всички теми се отнася това. Както и за тая . Извинявам се за коментара извън темата за кладенци и сондажи.

                Коментар


                • От: Кладенци и сондажи

                  Та сега по същество без да се отклоняваме от темата. За 24ч. отново тече 25-30м. За 1ч. източи 12л.Ядосах се и не исках да го засичам следващите 2--3---4часа! Питам,може ли като източвам водата да пускам маркуча в филца който служи за дренаж с цел да промивам иотпушвам нещо си или е погрешно? А няма как да работи 1ч. и да почива 4ч. защото няма вода.

                  Коментар


                  • От: Кладенци и сондажи

                    Колега оставяш сондажа в покой за 2 часа после за 4 часа после за 8часа -12 . 3-4 засичания са не са много - не е упражнение за ненормални . Аз бих ти предложил обработка с полифосфат , но да каже и Даракчиев каво мисли по въпроса .
                    ПВЦ колоната е 125мм а диамеръра на сондажа каккъв е ? Качи 2-3 снимки на болния "сондаж".
                    За мене да пускаш от страни вода в гравийната засипка (филца) не е правилно.
                    Последно редактирано от монио; 15-05-11, 13:12.

                    Коментар


                    • От: Кладенци и сондажи

                      Сондажа е работен с "местна" глинеста промивка с добавка КМЦ. Не следва да очакваме глинести кори по стените и съответно полифосфата вероятно ще е излишен. Пък и е много лигав на пипане. Да не се наложи после да возим вода с цистерни да го измием.
                      Миенето на гравийната засипка така или иначе си става при цикъла понижение - възстановяване, не е лоша идея с оглед малките дебити, ще помогне за слягането на засипката. Идеята е да не се пуска помпата на максимален дебит. Така ще го принудим да работи с неговия си максимален водоприток по-дълго време и да се чисти по-интензивно.

                      Коментар


                      • От: Кладенци и сондажи

                        Първоначално публикуван от kostadin_ra Преглед на мнение
                        Та сега по същество без да се отклоняваме от темата. За 24ч. отново тече 25-30м. За 1ч. източи 12л.Ядосах се и не исках да го засичам следващите 2--3---4часа! Питам,може ли като източвам водата да пускам маркуча в филца който служи за дренаж с цел да промивам иотпушвам нещо си или е погрешно? А няма как да работи 1ч. и да почива 4ч. защото няма вода.
                        Извинявай, чак сега вникнах.
                        Ако наистина вади 12 л за час, не си струва заниманията. И три пъти да се увеличи, дебита ще е 10 мл за секунда, което е под охлаждащия минимум за каквато и да е помпа. Това, което не разбирам за сега, е за колко време след изчерпване възстановява водното ниво до например 80% от началното. Там може би има някакъв шанс да се акумулира вода във външен резервоар с къси интервали на работа на помпата и дълги периоди на възстановяване. Един вид гайдар - астматик, извинявай за изкривения хумор.

                        Коментар


                        • От: Кладенци и сондажи

                          Разкажете повече за тази полифосфатна промивка. Нещо глинести кори чета, а при мен глина имаше бол.
                          Днес точих пак 55мин. След това обаче реших да не спирам помпата, а си тече една слаба струйка до 2-ия час (засекох 10л за 7мин, което е около 1.4л/мин). След това не спря да тече, но започна на пресекулки. По едно време реших да пусна помпата на дъното (знам, че не е препоръчително). Водата почти веднага спря и извадих помпата цялата в кал (глина). Явно на дъното има яко кал, което предполагам е нормално. Не знам само какво е нивото на тази кал и дали въобще има значение това.

                          П.С. Забравих да напиша, че при мен пое много малко филц. Може би глината се беше раздула и не позволяваше проникването му.

                          Коментар


                          • От: Кладенци и сондажи

                            При мен днес има напредък. Вчерашното точене е дало резултат. Днес водата беше малко по-бистра, а стабилната струя се точи час и 5-10мин. След това го оставих още час и малко на тънка струйка.

                            П.С. Нищо не казвате за полифосфата.

                            Коментар


                            • От: Кладенци и сондажи

                              Полифосфатната обработка според мен е излишна.
                              Ако все пак решиш, купи 20 кг натриев триполифосфат от някоя агроаптека, разтвори го в 400 л вода, напълни сондажа и след 24 часа с помпа трябва да го измиеш от дъното нагоре. Ще ти трябват няколко по 400 л чиста вода, излязлото от сондажа не трябва да влиза обратно в него. След това - водочерпене.

                              Коментар


                              • От: Кладенци и сондажи

                                При мен никакъв напредък. Ще напиша точните цифри когато повторя няколко пъти опитите за да са достоверни.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X