Обява

Свий
Няма добавени обяви.

SR-71 Blackbird

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Blackbird

    Т-4 как е въобще е летял с тази покъртителна аеродинамика,за мен е тайна...
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Sukhoi_T-4_(Monino_museum).jpg
Прегледи:1
Размер:143.1 КБ
ID:5567550
    Виден столичен ихтиолог

    Коментар


    • #92
      От: SR-71 Blackbird

      Изгледах първите две филмчета, а и съм чел доста за SR-71, но не се натъкнах даже на слух, да е летял над СССР или друга страна от ВД (който помни какво е това). Бойните мисии са били все над места където се воюва, ама с по-старичко оръжие. Също не видях да може да направи нещо, което да не могат да направят спътниците. Даже тогавашните. От гледна точка на задачата "разузнаване" е безмислено скъп начин за събиране на информация. Пари на вятъра.

      Но аз наистина се възхищавам от тази машина. Възхищавам и се като на произведение на изкуството да се направи самолет. Програмата е неразумна, машината създадена по нея е капризна, скъпа, изисква много подготовка, не дава бог знае какъв резултат, но носи в себе си емоционалния заряд на Постижението. Смисъла не е по-различен от това да се качи човек на Еверест или да отиде на полюса. Доказва се, че границата на възможното е още малко по-нататък.

      Само да отговоря на колегата на въпроса за Т4 - летял е като си вдигне носа нагоре. След излитане само по прибори и изображение от камерите.

      Коментар


      • #93
        От: SR-71 Blackbird

        Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
        Само да отговоря на колегата на въпроса за Т4 - летял е като си вдигне носа нагоре. След излитане само по прибори и изображение от камерите.
        Т.е. напълно на сляпо?! Благодаря, наистина не знаех...
        Виден столичен ихтиолог

        Коментар


        • #94
          От: SR-71 Blackbird

          Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
          ...Също не видях да може да направи нещо, което да не могат да направят спътниците...
          Наблюдателните спътници имат гадния навик да се движат с безобразно висока скорост, и осигуряват наблюдение на даден квадрант от порядъка на една минута наблюдение на всеки час и половина. Отделно че всеки самоуважаващ се наблюдаван знае разписанието на спътниците и през тази минута и нещо може да покаже каквото поиска. А самолета може да лети в кръг, както се сетиш.

          Има много неща които шпионските спътници не могат да правят, или да се прави с тях излиза прекалено тромаво и скъпо. Разузнавателни самолети се ползват до ден днешен. Наследника на U2 например. Просто Blackbird не се ползва.

          А за мисии над СССР - прекалено рисковано е. Дори да са двеста процента сигурни че ония не могат да го свалят, винаги остава риска да аварира над вражеска територия. Като слушах оня обгорения чичко от филмчето къде е летял - мирише ми като мисиите да са били изчислени така че при тази скорост дори да аварира - само от засилката да падне над неутрална територия. Това нещо избичено до дупка минава над 60 километра в минута, пет минути да се задържи горе аварирало - пак е минало 200-300 километра. Корея колко надлъж и нашир - баш толкова.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • #95
            От: SR-71 Blackbird

            Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
            Изгледах първите две филмчета, а и съм чел доста за SR-71, но не се натъкнах даже на слух, да е летял над СССР или друга страна от ВД (който помни какво е това). Бойните мисии са били все над места където се воюва, ама с по-старичко оръжие.
            След случката с Логхийд U 2 и Гари Пауърс нещо нямат топки да летят над руснаците Явно са преценили че имат достатъчно други алтернативни източници за получаване на нужната им информация и че вредите от евентуалното сваляне на такъв самолет над СССР/Русия ще са повече от ползите от събраната информация .
            Първоначално публикуван от бат'Марто Преглед на мнение
            Т-4 как е въобще е летял с тази покъртителна аеродинамика,за мен е тайна...
            За скоростта с която е предвиден да лети около 3 000 километра в час дали виждаш нещо или не няма значение . Така или иначе управляваш само по апаратура .
            Последно редактирано от sek.1; 26-02-14, 06:51.
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #96
              От: SR-71 Blackbird

              Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
              Изгледах първите две филмчета, а и съм чел доста за SR-71, но не се натъкнах даже на слух, да е летял над СССР или друга страна от ВД (който помни какво е това). Бойните мисии са били все над места където се воюва, ама с по-старичко оръжие. Също не видях да може да направи нещо, което да не могат да направят спътниците. Даже тогавашните. От гледна точка на задачата "разузнаване" е безмислено скъп начин за събиране на информация. Пари на вятъра.

              Но аз наистина се възхищавам от тази машина. Възхищавам и се като на произведение на изкуството да се направи самолет. Програмата е неразумна, машината създадена по нея е капризна, скъпа, изисква много подготовка, не дава бог знае какъв резултат, но носи в себе си емоционалния заряд на Постижението. Смисъла не е по-различен от това да се качи човек на Еверест или да отиде на полюса. Доказва се, че границата на възможното е още малко по-нататък.

              Само да отговоря на колегата на въпроса за Т4 - летял е като си вдигне носа нагоре. След излитане само по прибори и изображение от камерите.
              Навлизал е регулярно във въздушното пространство на СССР.В една статия с информацията за ф-14, която качих по-нагоре, в края й се споменава кога окончателно спира да лети във вътрешността и само по границата на въздушното пространство и какви са част от причините да бъде свален от служба.За сателитите Гоблин е обяснил, а пилотирани разузнавателни мисии се осъществяват активно и до днес.

              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение

              А за мисии над СССР - прекалено рисковано е. Дори да са двеста процента сигурни че ония не могат да го свалят, винаги остава риска да аварира над вражеска територия. Като слушах оня обгорения чичко от филмчето къде е летял - мирише ми като мисиите да са били изчислени така че при тази скорост дори да аварира - само от засилката да падне над неутрална територия. Това нещо избичено до дупка минава над 60 километра в минута, пет минути да се задържи горе аварирало - пак е минало 200-300 километра. Корея колко надлъж и нашир - баш толкова.
              Точно така, маршрутите са така разчетени, че да се минимизира риска от загуба над вражеска територия.Също така добре са били запознати с разчетните възможности на съветското ПВО и времето за реакция.Та подготовката на самата мисия е може би в доста по-голяма степен сложна, от колкото самото й изпълнение от екипажа.
              Всеки трети е шести

              Коментар


              • #97
                От: SR-71 Blackbird

                Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                А самолета може да лети в кръг, както се сетиш.
                Абе за кръгчето ми се струва малко относително с тази скорост. Радиуса му на завой сигурно е няколкостотин км. Иначе предполагам снимките са правени в периоди когато спътниците не снимат за да се запълни картинката.
                Не знам дали е вярно, но в БГ май взели 4 бр. МИГ-25 и се оказало, че са практически неизползваеми на наша териртория и като се засвяткат за да обърнат трябва да минат над комшиите. Ако някой има повече инфо да сподели.
                "If they give you ruled paper, write the other way." Juan Ramon Jimenez

                Коментар


                • #98
                  От: SR-71 Blackbird

                  Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                  ... А самолета може да лети в кръг, както се сетиш...
                  А не му ли идва на такъв самолет кръга малко големшък? Предвид скороста и големината на виража (радиус на завоя) няма ли да е малко трудно да се концентрира над конкретна точка. По спомени нашите разузнавателни Миг-25 за едно излитане се разгонваха по дължината на цяла България и за да направят нормален завой са цепили шевовете на границите. Демек му е било тясно. А SR-71 не е нито по-по малък, нито по-бавен или маневрен.
                  Аз си мисля, че спътника дава много по-актуална, по-безопасна и по-точна и подробна информация. Чисто технически- той минава, снима каквото снима и го предава в реално време на наземния пункт.
                  А при самолета- набелязване от командването къде да ходи, одобрение от командването (а там всеки се кара с всеки, чия цел е по-приоритетна), процедура по подготовката, излитане, добиране до целта, снимане, връщане, кацане, изваждане на фотолентите, обработката им, оценяване от специалисти, подготовка на доклад с оценката за командването. Ми то минало едно денонощие вече. А спътника си фърка спокойно и на всеки 1-2 часа ти снася прясна информация в почти реално време. Колкото и от земята да крият и да знаят, не могат 24 часа в денонощието да останат пас. А спътника не е един, нито трасето му.
                  Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                  Коментар


                  • #99
                    От: SR-71 Blackbird

                    Хе, писали сме едновременно с колегата. Да имахме 4 Миг-25Р и ДА, често залитаха къде Истанбул и правеха интересни снимки по това направление. Ако довечера не ме домързи и ако има интерес, ще извадя и напиша горе- долу трасето на нашите Миг-25 по точки в рамките на БГ.
                    Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                    Коментар


                    • От: SR-71 Blackbird

                      Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
                      А не му ли идва на такъв самолет кръга малко големшък? Предвид скороста и големината на виража (радиус на завоя) няма ли да е малко трудно да се концентрира над конкретна точка. По спомени нашите разузнавателни Миг-25 за едно излитане се разгонваха по дължината на цяла България и за да направят нормален завой са цепили шевовете на границите. Демек му е било тясно. А SR-71 не е нито по-по малък, нито по-бавен или маневрен.
                      Аз си мисля, че спътника дава много по-актуална, по-безопасна и по-точна и подробна информация. Чисто технически- той минава, снима каквото снима и го предава в реално време на наземния пункт.
                      А при самолета- набелязване от командването къде да ходи, одобрение от командването (а там всеки се кара с всеки, чия цел е по-приоритетна), процедура по подготовката, излитане, добиране до целта, снимане, връщане, кацане, изваждане на фотолентите, обработката им, оценяване от специалисти, подготовка на доклад с оценката за командването. Ми то минало едно денонощие вече. А спътника си фърка спокойно и на всеки 1-2 часа ти снася прясна информация в почти реално време. Колкото и от земята да крият и да знаят, не могат 24 часа в денонощието да останат пас. А спътника не е един, нито трасето му.
                      А нивото на шпионските спътници в онези години като на сегашните ли е?
                      Относно маневреността - това е единственото(като изключим че мига носи и въоръжение и се използва и за прехват на други цели) по което блекбърда отстъпва на мига, или мига превъзхожда блекбърда - кой както иска да го чете.
                      Всеки трети е шести

                      Коментар


                      • От: SR-71 Blackbird

                        Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
                        Хе, писали сме едновременно с колегата. Да имахме 4 Миг-25Р и ДА, често залитаха къде Истанбул и правеха интересни снимки по това направление. Ако довечера не ме домързи и ако има интерес, ще извадя и напиша горе- долу трасето на нашите Миг-25 по точки в рамките на БГ.
                        Не зная споменава ли се в официални източници - но и над Гърция.
                        Всеки трети е шести

                        Коментар


                        • От: SR-71 Blackbird

                          Извинявам се, че спамя темата на колегата, но това четиво за Миг-25 може да е интересно за някои от Вас
                          http://dox.bg/files/dw?a=504e7d2dcd
                          First Man, then Machine!
                          Lada Niva
                          Honda XR 400

                          Коментар


                          • От: SR-71 Blackbird

                            Първоначално публикуван от Brazer Преглед на мнение
                            Извинявам се, че спамя темата на колегата, но това четиво за Миг-25 може да е интересно за някои от Вас
                            http://dox.bg/files/dw?a=504e7d2dcd
                            Не е спам, както казах те си вървят ръка за ръка като първи приятелчета.
                            Всеки трети е шести

                            Коментар


                            • От: SR-71 Blackbird

                              Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                              А нивото на шпионските спътници в онези години като на сегашните ли е?
                              Относно маневреността - това е единственото(като изключим че мига носи и въоръжение и се използва и за прехват на други цели) по което блекбърда отстъпва на мига, или мига превъзхожда блекбърда - кой както иска да го чете.
                              Да, защото SR-71 е замислен като пълен разузнавач и височинна снималка. Hикога не са го предвиждали за бой, а и не се предполага, че на тази височина и при тази скорост ще има с кого. И се оказват прави. И до ден днешен не са много самолетите, които могат да се похвалят с такива характеристики и да му направят прехват (друг е въпроса, че вече излезнаха видове ракети, които могат да го направят). Докато в Миг-25 са заложени малко повечко функции, а не само разузнаване. Предвижда се и за височинен прехващач с прилежащото за целта въоръжение.

                              Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                              Не зная споменава ли се в официални източници - но и над Гърция.
                              Е не знам до колко са официални. Летците знаеха и го правеха, ние вече го знаем, гърците и турците и те го знаеха. Всъщност важеше и реципрочното. Колко пъти са се припотявали ракетните разчети на ЗРК по турското направление. Докато им загреят ламповите апаратури, той турчина влезнал, обиколил и излезнал. А най се здухваха комшите от невзръчния Ка-25С. На времето са му имали доста респект.
                              Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                              Коментар


                              • От: Blackbird

                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                единствено равновесие и обективност.
                                Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                                Разбира се, има и една доза истина, но само толкова.
                                Значи сотката е мислен за стратегически бомбардировач-ракетоносец, носещ две ракети и още в самото начало, след няколкото полета, са били готови с поръчката на 250 бройки.В случая бройката е много важна, тя показва много добре за какво е мислен и какво би било предназначението му.Нищо общо с блекбърда, освен скоростта и произтичащата от нея условна неуязвимост за средствата на ПВО.
                                Всеки трети е шести

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X