Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Купуваме стари F-16 без конкурс

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ВПК и неговото унищожение. (по желание на автора)

    Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
    Смислен е колко Грипен ; Рафал и Юрофлайтър . Руските колкото и да са добри отпадат по политически причини въпреки че те вероятно ще са ни най изгодни . Каквото и различно от руското да вземем започваме от точка нула та и под нея .
    Ф-тата ще ремонтираме и обслужваме в Турция! Ф-16: скорост-2170 км/час, таван 15240 м, далечина на полета 3890 км, радиус на действие- 1300 км

    https://www.tai.com.tr/en
    JAS 39 Gripen
    “Грипен”: скросот 2125 км/ч, далечина на полета -3000 км, радиус на действие 800 км. "Шведският концерн СААБ, производител на изтребителите ГРИПЕН, се е ангажирал да достави на България нови бойни самолети на цената на употребявани F-16. Това стана ясно по време на среща на министъра на отбраната Аню Ангелов с представители на СААБ "...50млн.лв. СААБ също предлага и решения за поддръжка, включващо ключови дейности като ремонт, обучение, снабдяване и ясно определени ресурси за поддръжка.

    Eurofighter GmbH-Тайфун за икономиката!
    J-10 -Тежко разминаване между цена и качество!

    МиГ-29 -17 млн.лв.-многоточие!

    Dassault Aviation-35млн.лв “Мираж-2000”: скорост- 2340 км.ч, таван-16460 м, далечина на полета- 3500 км, радиус на действие- 1480 км.

    Dassault Aviation -Цена,подобна на юрофайтър .“Рафал”-А: скорост- 2100 км/ч, таван- 20 000 м, далечина на полета- 4000 км, радиус на действие 1400 км. Предимно за тяхно си потребление-Франсе

    Су -освен нещо на старо....Тия варианти са ни отиграни и по скоро не!

    Според експерти България има основно три възможности - придобиване на самолети втора ръка Ф-16 или "Юрофайтер" и нови "Грипен". Ей този последния заслужава внимание! Ф-твърдо не, там инакомическите деяния са явни, ще ме прощава Ген. Радев но е бил в кликата на Тиквата при едно посещение. Файтера е колкото харен, толкова и скъп таквоз бижу нам не надо! Има и един, 4-ти вариант но той е от противниците на Нато....много гори, а и са малки комисионните.
    Последно редактирано от smng0303; 18-10-14, 14:34. Причина: няколко нули

    Коментар


    • От: ВПК и неговото унищожение. (по желание на автора)

      Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
      Хайде по точки защо F ХХ е по смисления избор, ако обичаш аргументирано.
      Знаеш ли , ти ме накара да се замисля! Защо наистина да е "F"? Като се има в предвид , че родните ВВС ще бъдат превъоръжени с ЦЕЛИ осем самолета(с опция в по-близко или по-скоро далечно бъдеще да станат шестнадесет) като се има в предвид , че Су-25 са планирани за снемане от въоръжение и въпросните 16бр "многофункционални" самолета ще са цялата ни авиация , какво значение има какви точно ще са те? Та нали всяка една от съседните нам страни ще избърше пода с такъв мастит противник като ВВС на България! Така и така никой няма да ни брои за живи-нека поне да самолетите са евтини. Според отбранителната доктрина на България,единствената задача която се поставя пред изтребителната авиация е "еър полисинг"-сиреч "бойно дежурство" за което реално е необходима една двойка.Казано на прост български , авиация ни е нужна за да ни пази от (да речем) пътнически самолет пленен от терористи , който се е насочил към АЕЦ-а(например) с цел да се нацепи в него.За отразяване на "атаката" е достатъчен и Ан-2 въоръжен с НУРС-ове.Какви Еврофайтъри , какви Ф-ове? Чудно ми е защо не земат да спретнат една топ модернизация на Л-39 и всичко да се приключва(и без това единствения свръхзвуков пътнически самолет вече е на земята)! Хем чехите са в ЕС,хем са в НАТО,хем за него си имаме всичко,хем евтин за купуване,хем евтин за експлоатация,хем евтин за модернизиране. Идилия!
      Майтап,майтап ама така като чета какво съм написал направо ми се реве!

      ПП.Предлагам да спираме с тая авиация защото след малко някой модератор....

      ПП2.А иначе , ако става дума за изграждане на сериозни "бойни" ВВС личното ми мнение в резюме:
      1.НАЙ-ВАЖНОТО!!!Пари няма! Ако ще се купуват самолети те ще са малко и точно заради това трябва да са топ гън (качество за сметка на количество)
      2.Руските(любимите ми) отпадат поради ред причини-политически(никой не продава оръжие и модернизационни пакети на врага си),лошо следпродажбено обслужване,малък ресурс,високи експлоатационни разходи
      3.Рафал-не се продава
      4.Еврофайтъра е с лош показател по коеф. стойност/ефективност
      5.Ф-18-"втория в състезанието е първия губещ"-в конкурса на USAF, губи от директния си конкурент и зорлем е пробутан на флота
      6.Грипен-много дълга тема,но в общи линии-Лего. Можеш да го конфигурираш или за ПВО или за ударни задачи или за морски,но не и трите едновременно.Липсват му екстри които могат да компенсират единствено като прикачен инвентар в контейнерно изпълнение , което пък ти яде от бойните възможности.Слаб експортен опит на шведите.Половината му компоненти (двигател,въоръжение) са лицензни версии на американски такива.
      7.Всички гореизброени са "книжни тигри"!Може да са много добри АМА ОЩЕ НЕ СА ГО ДОКАЗАЛИ В БОЙ изключая руските (но с едно голямо НО) и Ф-18.Но ако ще се купува американски изтребител защо да не е :
      8.Ф-16-самолета на който се е доверила най-великата велика сила в момента , а и не само тя-операторите са десетки в т.ч. и много държави от ЕС. Произведен в огромни количества.Разполагащ с колосално количество варианти даващо възможност да си го поръчаш точно такъв какъвто ти трябва. Почти перфектно следпродажбено обслужване(ремонт и доставка на резервни части и въоръжение).Непрекъснато се работи по неговото усъвършенстване.Проверен в бой(всичките му дефекти отдавна са зафиксирани и отстранени) и доизпипан според реалните бойни условия.Качества признати дори и от неговите противници. Ошлайфана до блясък методика за обучение на пилоти за конкретната машина.И т.н. и т.н. и т.н.Разбира се самолета има и недостатъци-високи експлоатационни разходи(никой не се надява да прави истинска авиация на аванта).Машината е вече концептуално стара(въпреки десетките модернизации) и е на края на модернизационния си потенциал.Скъп за закупуване и ремонт.За него се знае абсолютно всичко(няма с какво да шашнеш противника).
      В случая говоря само и единствено за НОВОПРОИЗВЕДЕНИ самолети! Варели на края на ресурса си и с почти базово оборудване (португалски или извадеви от резерва на САЩ) изобщо не ни трябват!
      Това ми е на прима виста.По темата могат да се напишат книги , ама нещо не ми се пише.
      Последно редактирано от ЕМО; 18-10-14, 16:17.
      Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


      "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
      Джон Кенеди

      Коментар


      • От: ВПК и неговото унищожение. (по желание на автора)

        Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение

        6.Грипен-много дълга тема,но в общи линии-Лего. Можеш да го конфигурираш или за ПВО или за ударни задачи или за морски,но не и трите едновременно.Липсват му екстри които могат да компенсират единствено като прикачен инвентар в контейнерно изпълнение , което пък ти яде от бойните възможности.Слаб експортен опит на шведите.Половината му компоненти (двигател,въоръжение) са лицензни версии на американски такива.
        Симпатизирам, икономически далновидно и логично!
        Да не е на Индианците! Казват, че последните дошли от Сибир, сигурно са липсващото звено м/у Еректус-Сапиенс Миг-ОФФ ама и Ф-оф, щото сме и без това офф.
        Последно редактирано от Чавдар (V93); 18-10-14, 21:03. Причина: Корекция на цитат

        Коментар


        • От: ВПК и неговото унищожение. (по желание на автора)

          Първоначално публикуван от smng0303 Преглед на мнение
          Симпатизирам, икономически далновидно и логично!
          При цялото ми уважение към теб , към шведите и към самолета.....Грипен става да запушва дупките , а не да побеждава!
          Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


          "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
          Джон Кенеди

          Коментар


          • От: ВПК и неговото унищожение. (по желание на автора)

            Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
            При цялото ми уважение към теб , към шведите и към самолета.....Грипен става да запушва дупките , а не да побеждава!
            Като все-сезонни гуми, за нищо....но по-добре по-малкото зло, ще е ново, Нато ориентирано, ЕУ издържано и що годе с добър лихвен%. Освен ако не дадем на шведите 2 курорта да си карат материала почти на екватора!
            Какви победи... само един спорт ни остана, където може да се побеждава и крепи "Самосъзнанието"

            Коментар


            • От: ВПК и неговото унищожение. (по желание на автора)

              Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
              ... 1.НАЙ-ВАЖНОТО!!!Пари няма! Ако ще се купуват самолети те ще са малко и точно заради това трябва да са топ гън (качество за сметка на количество) ...
              Я да видим дали съм разбрал правилно! Значи, трябва, примерно, да си купя коли за фирмата, но бюджетът ми не стига доникъде. Поради което твоят съвет ще е да си купя от най-расовата машина, колкото и да е скъпа за придобиване и експлоатация?!? Ако ще и да е само 1 - за шефа, щото за други няма да останат пари?
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                Една птичка пролет не прави
                На гол тумбак чифте пищови
                Видяла жабата че подковават коня и тя си вдигнала краката

                Почва се За какво,за кьде и колко.....и после за колко мангизи та си много прав тука,иначе взимаме един Раптор или нещо за една шапка пари и го пускаме гьльб на Мира да го играе,а като се сьбудим на сутринта чаршафа на вьзли и половината в
                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                W140 S420 '99

                Коментар


                • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                  Първоначално публикуван от petyo413 Преглед на мнение
                  А за селяндурчетата пилоти/ без значение от какви випуски са/, не така!!! Всеки летял и обслужвал боен самолет заслужава уважение!?
                  Не съм съгласен, но е извън темата и няма повече да е цапам.
                  0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                  Коментар


                  • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                    Здравейте! Дядо Владо, прав си да я не цапаме! Пичове, България вече не ще има щастието и привилегията да експлоатира двудвигателен! От гореизложените мнения: това гдето го искате от Грипена/три в едно/ е не многоцелевост, а многофункционалност, а това е друга цифра в номера на поколението или поне още някой друг плюс май. И какви са тия мании по бойни радиуси на действие 1200-1400 км, защо недоумявам, забодете един пергел в средата на България с радиус 800-900 км и вижте къде опира окръжността!!??!! Пък и си изяснете какво е боен радиус на такава машина, после помислете на такива стойности в км какво ще достави Вашия фаворит, дали наистина това което си мислите като възможности и въоръжение или пак рекламни трикове от различни производители??!! Скъпо ли да е самолетчето и да е изложбен експонат или по-евтиничко и да можем да го овладеем във всяко едно отношение/ще напиша допълнително ако искате/ и да върши истинска работа! Това за Еър Полисинга и задачата/ите на изтребителна авиация в доктрината къде го прочетохте, че не разбрах точно или пак започваме да дрънкаме щуротийки! Малко по-сериозно пичове, едва ли някой от Вас е на ясно със задачите на ИА въобще!

                    Коментар


                    • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                      Първоначално публикуван от petyo413 Преглед на мнение
                      ... Малко по-сериозно пичове, едва ли някой от Вас е на ясно със задачите на ИА въобще!
                      Ало, другаря с претенциите за сериозност и познания! Дай да се разберем! Ако имаш да кажеш нещо конкретно по темата - заповядай. Ако играта ти е само да се правиш на интересен "Много знам, ама няма да кажа, щото после ще трябва да ви убия" - по-добре недей да се хабиш!
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                        Здравейте! Чавдар(V93), аз по темата мога доста конкретни/ едносмислени/ неща да ви изложа ,така че отговора на дилемата да Ви доведе до не-повече от два логични/заслужаващи си/ избора! И последиците за Вас няма да има, колкото за мен, поради тази причина само Ви намеквам някои неща/факти, детайли/, та не четяйки разни рекламни проспекти да Ви убягва същината, ами да си задавате по-правилните въпроси защото в крайна сметка новата машина ще я плаща българския данъкоплатец/ а това сме и ние с вас/ и тя трябва да му върши добра работа! Така, че на интересен се не правя/ а задачите на ИА на РБ ги знам на изуст/. Та да ти стане по-ясно: за съм запален рибар и ловец, от време на време ми харесва да шофирам някакъв среден офроуд/например/, тогава за какво ми е ферафи от Ф 1/ върха и сбиротъка на най-модерните технологии в автомобилостроенето/, като едно сузуки самурай покрива целия ми спектър от претенции/ марките автомобили и различията в тях са само за онагледяване на примера/! Надявам се , Чавдар, да си ме разбрал, ако искаш ще ти дам колкото ми е възможно и по-конкретен пример със самолети! А претенциите за познанията ми в сферата на авиацията са подплатени сериозно!/ сериозно, сериозно, колко да е сериозно/. Приятна неделя!

                        Коментар


                        • От: ВПК и неговото унищожение. (по желание на автора)

                          Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
                          .....Грипен става да запушва дупките , а не да побеждава!
                          В задачите които ще имат тия самолети, никъде няма въздушен бой и победи, какви победи с шест?? самолета???

                          Грипен та даже и Мираж 2000 са напълно достатъчни, а Ф-16 има голямото предимство, че във времето постоянно ще има предлагане втора употреба.
                          Предвид изпълненията на владимир Великолепни ще ни принудят да вземем гръцките Ф-16 или бързо да внедрим грипен.
                          байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                          Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                          Суперспам - спама на суперите

                          Коментар


                          • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                            Първоначално публикуван от petyo413 Преглед на мнение
                            От гореизложените мнения: това гдето го искате от Грипена/три в едно/ е не многоцелевост, а многофункционалност...
                            Би ли дифинирал "многоцелевост" и "многофункционалност" ? Както и разликата между "много функции" и "много цели" поставени на изтребител.

                            Първоначално публикуван от petyo413 Преглед на мнение
                            И какви са тия мании по бойни радиуси на действие 1200-1400 км, защо недоумявам, забодете един пергел в средата на България с радиус 800-900 км и вижте къде опира окръжността!!??!!.
                            И защо недоумяваш ? Като имаш голям боен радиус, не ти се налага да кацаш почти веднага след излитането. Бойният самолет трябва да е във въздуха, не на пистата. Колкото си по-дълго във въздуха, толкова по-добре - не разглеждай радиуса като отиване и връщане до някъде, а като патрулиране.
                            А на нас въздушни цистерни не ни се очертават като опция за в бъдеще.

                            Има и още нещо, но сега не намирам линка със сравненията на броя излитанията и кацания за различните самолети. И там имаше някакъв лимит до ремонт и подмяна на скъпи части.

                            Коментар


                            • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                              1984г. ,голям радиус на действие не ни трябваше , трябваше да пазим само нашата територия. Но сега сме 2014г. , член сме на НАТО/за добро или лошо/ , и ако се наложи/агресия към страна член/ , трябва даденият самолет да може да достига територията и на съседите ни от НАТО. А бойният радиус означаваше самолета да достигне до дадена точка , да води бойни действия/да изпълни дадена задача/ и да се върне.
                              В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                              Коментар


                              • От: Купуваме стари F-16 без конкурс

                                Първоначално публикуван от nitro Преглед на мнение
                                Би ли дифинирал "многоцелевост" и "многофункционалност" ? Както и разликата между "много функции" и "много цели" поставени на изтребител.



                                И защо недоумяваш ? Като имаш голям боен радиус, не ти се налага да кацаш почти веднага след излитането. Бойният самолет трябва да е във въздуха, не на пистата. Колкото си по-дълго във въздуха, толкова по-добре - не разглеждай радиуса като отиване и връщане до някъде, а като патрулиране.
                                А на нас въздушни цистерни не ни се очертават като опция за в бъдеще.

                                Има и още нещо, но сега не намирам линка със сравненията на броя излитанията и кацания за различните самолети. И там имаше някакъв лимит до ремонт и подмяна на скъпи части.
                                Нищо не разбирам от авиация, но взимайки повод от горния пост си мисля, че който и да изберем, за да се научим да го ползваме с него трябва да се лети! И колкото са по-малко самолетите, толкова повече трябва да се лети! В този смисъл, важно е колко "арчи на 100" или колко струва един летателен час.Четах някаква статия, че един такъв час на Грипена бил със 60-70 % по "евтин" от на Ф-16, но знае ли човек кой е писал/поръчал статията!?Както се казва, "всеки циганин си хвали коня".Разбира се, "издръжката" на един изтребител не е само стойността на изразходваното гориво и заплатите на летците и обслужващия персонал, а инфраструктура, въоръжение, обучение, резервни части...Да се надяваме, че този който ще взима решението, ще се ръководи от подобни съображения, а не от стремеж да се угоди на Големия брат или да се докопа поредната комисионна!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X