Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Капитанско разрешително за малка лодка.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • BENZBOSS
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Знам го как се нарича от 25години поне,другото не го коментирам,на различни страници сме

    Остави коментар:


  • Веско
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    В момента за "малки кораби" с предназначение за развлечение, туризъм, риболов плаващи под българско знаме, по вътрешните водни пътища, важи разпореждане No68A (приложено) на ИА Морска Администрация. (за морските малки кораби има друго разпорежданe - No68 ).


    В разпореждане No68A, чл.8 е изброено, за кои съдове се отнася разпореждането и в какъв район може да плават, дори да не са регистрирани.

    Във Вашия случай, това е район А (т.1 от таблицата) - само каналите между българските острови и българския браг, където не преминава фарватера.

    В чл.3
    е казано, че "...трябва да имат екипаж, комплектуван съгласно изискванията на Наредба No 6 за компетентност на морските лица в република България"

    Това означава, че трябва да имате съответния лиценз.

    Същото е изискването за джетове.

    PS Извинявам, се, изтрих въпроса, отговора ми е за:
    Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
    Добре, Веско, като по-навътре в нещата, дай еднозначен отговор - 10к.с. + 3.50 надуваема лодка с твърдо дъно и надуваем кил (не е риб) = необходимост от книжка или не за Дунав и ВВП(разбирай големите язовири). Такъв комплект не подлежи на регистрация но... ?

    Razpor_68A_01092011.pdf
    Последно редактирано от Веско; 12-10-19, 10:24.

    Остави коментар:


  • sardaesox
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Нарича се "Свидетелство за правоспособност за водач на кораб до 40 БТ по море". Никъде не пише "от еди колко си до 40 БТ". По мое мнение, щом има ДВГ , трябва да има и свидетелство. Все пак си участник в движение, трябва да спазваш някакви правила. Сега, за джетове е леко смешно наистина, но това се поражда от празнината в нормативната база по отношение на любитеслкото плаване - няма никакви курсове в тази посока. Да не забравяме все пак, че със джет се развива доста висока скорост, както и някой нацепен батка може да реши, че морето му е до колене и да влезе няколко км навътре (както и правят).

    Остави коментар:


  • BENZBOSS
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    И какво е това Капитанско РАЗРЕШИТЕЛНО?

    Не е ли лиценз,тапия за каубой,какво ми разрешават по капитански?

    Остави коментар:


  • BENZBOSS
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Е аз какво казвам - някои не правят разлика между кораб и лодка,пише кораб и е кораб пък то по-късо от колата ми с 2 гребла за сафрид ходят.

    Не съм против курс някакъв както казах,капитанско е прекалено,ше те учат неща които и да искаш няма как да ги натовариш,монтираш,пренасяш или ползваш в един джет.

    Това беше последно и се предавам

    Остави коментар:


  • sardaesox
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    По смисъла на наредба 1 за вписване в корабния регистър, не е задължителна регистрация на КОРАБ под 4.57 м, оборудван с двигател с мощност до 15kW. В МППСМ никъде не се споменава "лодка", освен в контекста на спасителна. Което не изключва задължението да имаш документи за правоуправление на кораб под тези габарити и мощност на двигателя. В заключение ще кажа, че един курс никога не е излишен - целия курс вече възлиза на не повече от 400 лв, барабар с таксата за изпита. Научават се нови неща (колкото и да сме печени), и не се оглеждаш постоянно за катери на ИАМА (не че ще си перфектен ако се заядат де...)

    Остави коментар:


  • коко келеша
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Добре, Веско, като по-навътре в нещата, дай еднозначен отговор - 10к.с. + 3.50 надуваема лодка с твърдо дъно и надуваем кил (не е риб) = необходимост от книжка или не за Дунав и ВВП(разбирай големите язовири). Такъв комплект не подлежи на регистрация но... ?

    Остави коментар:


  • BENZBOSS
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Тка де,и аз това казвам с по-малко думи,че ако почна и ще ми се наложи да псувам закона.

    Едно е да ми искат някакъв курс за безопасност и съвсем друго Капитанско за джет,той пък един кораб майката си трака,да се чуди човек къде да му монтира камбана като се закотвя в мьглата да дрънчи ............и няма да продължавам,тя е ясна.

    Закончето в джоба с по малко от 15 фита / това от къде ми не е в метри,IMO е играла тука /лодка и малко моторче,да има шанс юзбашията да се смили.

    И закона колкото е Български толкова и България е членка на една организация с изравнени закони в морето.Номера е пари да се свалят и контрол да се налага уж,няма лошо ма на джет капитанско

    Не споря,няма смисъл,закона е ясен Ако да е грешка голяма

    Остави коментар:


  • Веско
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Нали си говорим (поне започна темата така) за България. Тук понятията, дефинициите и ограниченията са по-различни от останалия свят. Вземете Гърция например - преди масово българи да тръгнат там, никой не търсеше правоспособност за малките съдове (кораби ) Сега и за джетовете там искат "капитанско".

    Ние не сме били морска държава, традиционно нямаме отношение към море, вода и т.н. Правихме от форума преди едни акции за чистене на язовир Въча, и в един репортжен материал, на въпрос към възрастен човек къде си хвърля боклука, отговора бе "в ряката, и баща ми и дядо ми хвърляха там".

    Заради тоталитарния режим тук не се разви нормално яхтинга - съдовете за развлечение и спорт. Затова и няма любителски лицензи. Като трябваше да си подновявам свидетелството за 10 брт от 1980г. , два дена ми търсиха документите, накрая се извиниха, че са го намерили в регистъра при "големите кораби" ....

    И на други места по света има различия, важно е да се спазват законите и разпоредбите. Местните власти могат също да поставят изисквания и ограничения.

    За колегата cayman - изкарайте си хубав капитански курс, няма да навреди. Лодките се сменят. Радиолиценз не е задължителен тук, но по света го искат.

    Остави коментар:


  • коко келеша
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Та значи, по традиция, упорито отказвате да направите разлика между задължение за регистрация и право за управление на еди каква си джапанка...

    П.П. Транцевите дъски/плочи влизат ли в дължината на "кораба" ?
    Последно редактирано от коко келеша; 12-10-19, 07:14.

    Остави коментар:


  • BENZBOSS
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Е за това закона принтиран в задния джоб,лодка и кораб са различно нещо и законите за тях са различни,номера е дали се прави разлика и дали се спазва по закон кое как е........то и закона един закон ма да не почвам пак.

    Остави коментар:


  • Веско
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Колеги, по традиция всичко всичко което плава се нарича кораб. Един мой инструктор казваше: даже на баба ти коритото е кораб, щом плава.
    Законовите изисквания и ограничения са съвсем друга работа.

    Остави коментар:


  • Пенчо
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
    Ми НЕ е

    15 фута и/или 20 коня Е,4 метра с 15 коня НЕ Е КОРАБ ма ако те хване грешния може и кораб да стане,носи си принтиран закона

    И аз така си мислех, ама некои колеги ........се опитаха да направят от всяка лодка параход.

    Остави коментар:


  • BENZBOSS
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
    Последно: кораб ли е надувна лодка 4 метра с матор 15 коня?
    Ми НЕ е

    15 фута и/или 20 коня Е,4 метра с 15 коня НЕ Е КОРАБ ма ако те хване грешния може и кораб да стане,носи си принтиран закона

    Остави коментар:


  • Пенчо
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
    Това не отменя задължителното притежаване на тапия за водач на кораб по море/река/ввп на Европа.
    Последно: кораб ли е надувна лодка 4 метра с матор 15 коня?

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X