Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Капитанско разрешително за малка лодка.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • kekek
    отговори
    Не е нужно да се знае определението за кораб. Никакво значение твърда, RIB или гумена. Ако е над 4,57 и двигател над 20к.с. подлежи на задължителна регистрация. Както регистрираните, така и нерегистрираните имат райони на плаване. Ако се задвижва с механична уредба - задължително капитанско.

    Остави коментар:


  • cayman
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Да, моя грешка, прескочил съм набързо уводната част на разпоредба 60, благодаря, колега.

    Остави коментар:


  • Веско
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Колега, прочетете добре наредбите.

    Остави коментар:


  • cayman
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    То в тия разпореждания 68 и 68А никъде не се споменава нищо за лодки под 4,75 м. (освен, че не подлежи на регистрация), какъвто е моя случай, но пише че трябва застраховка "Злополука" за всички пътници на малък кораб до 12 пътници. Демек, ако кача още един с мен, трябва и двамата да имаме такава застраховка, иначе съм в нарушение.

    А според района на плаване за лодки под 4,75 м. пак нищо не е споменато, но според разпореждането са разрешени район I-A - до 2 мили, I-Б - до 5 мили, I-В - до 12 мили, за двигатели под 15kW, като явно презумпцията е, че лодката трябва да е с дължина над 4,75 м. ).

    И къде оставаме ние с лодките под 4,75 м. и под 15kW? Извън всякакви нормативни актове, освен че трябва да се носят спасителни жилетки и да има застраховка. Сигурно трябва да въртя кръгчета на 20 метра от плажа, щото лодката ми не подлежи на регистрация и е John Doll според българската нормативна уредба. Даже, ако се спазва буквата на закона, такава лодка не трябва и да влиза в морето, защото я няма описана за разрешена за плаване дори в район I-A.

    Остави коментар:


  • коко келеша
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Много едно време, още по татово (77-ма г), с много връзки се уредих за курсове по старата система - 10 БРТ + шкипер на яхта. Тогава данданията беше повече от три месеца ако не ме лъже паметта и първия изпит беше 100 метра плуване в басейна на Спортната палата. За съжаление нямах навършени 18 години, което щеше да стане факт няколко дни преди датата на изпита. Обаче целия "команден състав" се заяде и след третата сбирка ме изгониха без да се интересуват от никакви подробности. След това дойде казармата, после вятъра духна в друга посока и те така до днес съм без "капитанско", но с набор от книжки за сухопътни ППС-та. А сега може да изкараш курсове за книжка за кола и в първо отделение, важното е кинти да падат.

    Остави коментар:


  • nissan_gr
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
    Нищо не обяснявам аз,искат лиценз и давам лиценз който трябва да одобрят по закон,няма ги навивам я,нали само лиценз трябва.

    Джетовете тук водят по наранявания и смъртни случаи в поне 10/1 в тяхна ползва,това обикновенно се кара около плуващи или бавно плаващи,на 3 рИкии ти никнат крила,но един курс за безопасност ще е къде по-смислен от капитанско право 40 тона за скапано джетче,че кое му е като на кораб това - мотора,управлението,маневрите,скоростта,ускорението,оборудването,капацитета,район на плаване..........кое точно?Плава......ми ти и скъсана джапанка плава
    Естествено си прав. Както камион и мотор се карат по различен начин. И с различна книжка.

    Предполагам просто няма друг вариант за документ, че пилотът е изкарал някакъв курс и има идея от безопасност и нещо правилник, МППСМ нещо. А на никой не у се занимава да регулира нещата по-подробно и да се регламентира още един вид лиценз.

    От друга страна на гърците, които имат някаква плавателна култура, сигурно им е писнало да се занимават с руснаци, българи и сърби, които нямат никаква (какво остава за плавателна )
    Последно редактирано от nissan_gr; 15-10-19, 10:35.

    Остави коментар:


  • BENZBOSS
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Първоначално публикуван от nissan_gr Преглед на мнение
    Ще се навият сигурно в твоя случай, ама ще падне смях, докато им обясниш дали, какво и колко си карал Не са много доверчиви
    Нищо не обяснявам аз,искат лиценз и давам лиценз който трябва да одобрят по закон,няма ги навивам я,нали само лиценз трябва.

    Джетовете тук водят по наранявания и смъртни случаи в поне 10/1 в тяхна ползва,това обикновенно се кара около плуващи или бавно плаващи,на 3 рИкии ти никнат крила,но един курс за безопасност ще е къде по-смислен от капитанско право 40 тона за скапано джетче,че кое му е като на кораб това - мотора,управлението,маневрите,скоростта,ускорението,оборудването,капацитета,район на плаване..........кое точно?Плава......ми ти и скъсана джапанка плава

    Остави коментар:


  • Веско
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Първоначално публикуван от Тедо /LJ73/ Преглед на мнение
    Има тенденция да се омаловажават джетовете, а те са доста по-опасни от надуваема лодчица с 10кс мотор! Би трябвало да са на доста по-строг режим - както за мощните мотоциклети се изисква 21г възраст и т.н.
    На практика във вътрешните водоеми към момента контролът е нулев - нито регистрации се проверяват, нито правоспособност... Затова и кражбите са толкова чести...
    Не, че се омаловажават, но все пак са водомети, които са опасни повече за управляващия ги, а не-толкова за плуващите. Имаме за съжаление много лош опит с малки двигатели, нарязали жестоко хора и деца с винта.
    А контрола ще се засили, когато станат повече нещастни случаи...

    Остави коментар:


  • nissan_gr
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    А и джет с под 20 конски сили аз поне не се сещам... Виж примерно двеста и пет-шейсе съм виждал още преди бая години.

    Остави коментар:


  • Тедо /LJ73/
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Има тенденция да се омаловажават джетовете, а те са доста по-опасни от надуваема лодчица с 10кс мотор! Би трябвало да са на доста по-строг режим - както за мощните мотоциклети се изисква 21г възраст и т.н.
    На практика във вътрешните водоеми към момента контролът е нулев - нито регистрации се проверяват, нито правоспособност... Затова и кражбите са толкова чести...

    Остави коментар:


  • nissan_gr
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
    ...
    Аз някой ден ще взема да си направя експеримент и да видя дали мога да наема нещо там с моя лиценз,ще падне смях пак
    Ще се навият сигурно в твоя случай, ама ще падне смях, докато им обясниш дали, какво и колко си карал Не са много доверчиви

    Остави коментар:


  • BENZBOSS
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Няма лошо,няма и смисъл де ма това друг въпрос.

    Късмет тогава и да се по’фалиш


    Аз някой ден ще взема да си направя експеримент и да видя дали мога да наема нещо там с моя лиценз,ще падне смях пак

    Остави коментар:


  • коко келеша
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Благодаря на всички за отговорите! Може би, на дърти години, ще ставам водач.

    Остави коментар:


  • ehgypo
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
    Та значи, по традиция, упорито отказвате да направите разлика между задължение за регистрация и право за управление на еди каква си джапанка...

    П.П. Транцевите дъски/плочи влизат ли в дължината на "кораба" ?
    Влизат, може би, ако се иска максимална дължина, а не м/у перпендикулярите на съответния плавателен съд.
    Аз не виждам кое ме задлжава, да имам правоспосбност Водач до 40Бт, ако управялвам лодка, неподлежаща на регистрация. Защо при наличние на сертификат за 3000+ БТ без ограничение, не ми дават да водя яхта над 4.7 метра ? Същия е и въпроса за колелото в парка. Изисква ли се документи за водач ? За ВВП и язовири не съм компетентен.

    При така създалата се ситуация в конкретния слиучай, където имаме лодка не изискваща регистрация, аз лично бих се притеснявал, че не притежавам 40БТ при управление.

    Поздрави.

    Остави коментар:


  • Веско
    отговори
    От: Капитанско разрешително за малка лодка.

    Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
    Добре, Веско, като по-навътре в нещата, дай еднозначен отговор - 10к.с. + 3.50 надуваема лодка с твърдо дъно и надуваем кил (не е риб) = необходимост от книжка или не за Дунав и ВВП(разбирай големите язовири). Такъв комплект не подлежи на регистрация но... ?
    Има и една подробност - ако искате да ползвате и другите райони - реки и язовири, трябва все пак да си направите регистрация на лодката.

    За вътрешните водни пътища може всичко над 2м да регистрирате. Службата на Софийска община - на Будапеща 17, 6 етаж, Корабоплавателен надзор, инспектора е капитан Чардаков.

    За седмица ставаше регистрацията. Носете си фактурите за лодката и двигателя.

    Тук имаше коментари по темата

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X