Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Жътва 2018 г.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Жътва 2018 г.

    Вчера метнах нахута,слабо пуска-няма 100кг/дк.
    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

    Коментар


    • От: Жътва 2018 г.

      Колега на слънчогледа на какви обороти се върти барабана? (мисълта ми слагаш ли редуктор за намаляване на оборотите?)

      Коментар


      • От: Жътва 2018 г.

        Не слагам редуктор,оборотите на барабана варират от 380 до 1200.Трябва да погледна,но по спомен трябва да са 420-450 май.В понеделник ще влизам на слънчоглед и ще знам със сигурност.Другата хубавина на фенда е,че е със универсална контра и там изобщо не пипаш.
        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

        Коментар


        • От: Жътва 2018 г.

          Здравейте, влизам с един въпрос малко в страни от темата , но да не отварям нова. Надробяване, сечене на слънчогледови пръчки освен със сечка с какъв друг инвентар може да се направи ? И някой във Добричко, Варненско със такъв инвентар ако има да пусне едно ЛС.

          Коментар


          • От: Жътва 2018 г.

            https://youtu.be/6QQiXsT3JDU
            https://youtu.be/GGa1fWR233s
            https://youtu.be/WNI1HTQk3ec
            Чак сега приклчих с жътвата на лимеца. Тежка жътва . След 2 месеца валежи нивите бяха се озеленили като ливади. И все пак 150кг/дка без торове и препарати , абсолютно натурален ,приемливо е.

            За нахута ще почакам още. На 1000метра надморска височина закъсняваме с около 2 месеца. Пламене ,с какъв препарат го пръска - вижда ми се чист от плевели? Аз го борих с "Мерилен" , но от дъждовете плевелите избуяха.
            Последно редактирано от stilnik; 24-08-18, 23:17.

            Коментар


            • От: Жътва 2018 г.

              Почвен пендиган,по време на цъфтежа азака и ретенго.След дъждовете тръгна кощрява и балур и третирах с пантера,а трябваше и инсектицид за гъсеницата който пропуснах.Естествено това се отрази и на добива,уж нямаше голяма плътност.20 дена преди жътва внесох диква-десикант който изсушава разстенията за да може да се прибере със нормална влага.Колеги ползваха раундъп,но той не върши същата работа и влагата беше голяма,до степен невъзможно разстоварване на бункера без помощ.
              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

              Коментар


              • От: Жътва 2018 г.

                Едновременно ли узряха шушулките, или по- точно кога пръска десиктанта. Последният ред бобчета бяха ли узряли или имаше и зелени?

                Коментар


                • От: Жътва 2018 г.

                  То това няма узряване,продължава да цъфти и връзва.60-70% от шушулките бяха зелени преди третирането,но имаше и напукани разпилени по земята.На 1 август пръсках и на 20 влязох да жъна.
                  Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                  Коментар


                  • От: Жътва 2018 г.

                    Малко встрани от темата искам да попитам , дали има в България промишлено производство на зелен и зрял боб , леща и ориз . Преди години се беше разшумяло за огромни количества Смилянски боб , който всъщност се оказа внос от Китай . Интересуваме каква част от нуждите се покриват от производство и каква част е вноса .
                    По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                    Коментар


                    • От: Жътва 2018 г.

                      Царе сме на вноса и затова не върви родното производство.Ориз се произвежда основно във Пловдивско и Пазарджишко,останалите култури бяха позабравени.Преди 4-5 години еврогейците наложиха оставяне на угари(ако се работи над 300дк) 5% от площите,сеитба на азотофиксиращи култури 7%, или междинни култури две на брой не помня процента.Азотофиксиращите са т.н. бобови култури(грах,леща,фасул,соя,нахут и т.н),та тези култури започнаха да се произвеждат из България във дребни количества покрай еврогейската програма.Живата истина е,че не се постигат кой-знае какви добиви(а масрафа е голям-семена,третирания от които няма смисъл и са в повечето случаи забранени и си трябва мотика) и накрая няма цена,щото вноса от чайна е в пъти по-евтин от нашето производство.Та като количества са като кофа вода в морето,от колегите всеки вече се е "парил" със някаква култура и предпочита да остави угари вместо да се занимава.
                      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                      Коментар


                      • От: Жътва 2018 г.

                        Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                        Царе сме на вноса и затова не върви родното производство.Ориз се произвежда основно във Пловдивско и Пазарджишко,останалите култури бяха позабравени.Преди 4-5 години еврогейците наложиха оставяне на угари(ако се работи над 300дк) 5% от площите,сеитба на азотофиксиращи култури 7%, или междинни култури две на брой не помня процента.Азотофиксиращите са т.н. бобови култури(грах,леща,фасул,соя,нахут и т.н),та тези култури започнаха да се произвеждат из България във дребни количества покрай еврогейската програма.Живата истина е,че не се постигат кой-знае какви добиви(а масрафа е голям-семена,третирания от които няма смисъл и са в повечето случаи забранени и си трябва мотика) и накрая няма цена,щото вноса от чайна е в пъти по-евтин от нашето производство.Та като количества са като кофа вода в морето,от колегите всеки вече се е "парил" със някаква култура и предпочита да остави угари вместо да се занимава.
                        И аз съм виждал преди великата демократична промяна оризища из Пловдивско и Пазарджишко , ама сега колкото и да съм пътувал и с колкото хора да съм говорил , никой не е виждал . Питам от всеобщо любопитство . Домати , краставици , картофи , лук , чесън и мн.др. внос . Какво всъщност се произвежда в БГ за задоволяване на нуждите , без да се налага внос . За износ на хранителни продукти с гарантирано качество и количества за завладяване на някой пазар и дума няма .
                        По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                        Коментар


                        • От: Жътва 2018 г.

                          Най-вече пшеница,царевица,рапица(много колеги вече я отбягват),слънчоглед и ечемик.Всичко това се изкупува от две мутрагенски фирми,които във началото на кампанията решават на каква ще се пазари,като всеки понеделник от жътвата има корекция в цената-в повечето случаи надолу.Нещата не са никак розови,има и малко зеленчукари,овощари,лозари,които се опитват някак си да оцеляват.Някои се пробваха със лавандула,но станАха много на клона и там карък.

                          P.S.Оризищата си ги има и сега,просто оцеляват.
                          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                          Коментар


                          • От: Жътва 2018 г.

                            Първоначално публикуван от alexalex69 Преглед на мнение
                            И аз съм виждал преди великата демократична промяна оризища из Пловдивско и Пазарджишко , ама сега колкото и да съм пътувал и с колкото хора да съм говорил , никой не е виждал . Питам от всеобщо любопитство . Домати , краставици , картофи , лук , чесън и мн.др. внос . Какво всъщност се произвежда в БГ за задоволяване на нуждите , без да се налага внос . За износ на хранителни продукти с гарантирано качество и количества за завладяване на някой пазар и дума няма .
                            Ако минеш по околовръстното на Пловдив, ще видиш и от двете страни.

                            Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                            P.S.Оризищата си ги има и сега,просто оцеляват.
                            Не само оцеляват, но и се разрастват. Оризарната в Пловдив не може да смогне и след години застой пак започнаха да вървят влакови композиции.
                            В миналото ще остане, каквито сме били...

                            Коментар


                            • От: Жътва 2018 г.

                              Първоначално публикуван от Emilppp Преглед на мнение
                              Ако минеш по околовръстното на Пловдив, ще видиш и от двете страни.



                              Не само оцеляват, но и се разрастват. Оризарната в Пловдив не може да смогне и след години застой пак започнаха да вървят влакови композиции.
                              Благодаря за инфото ! Това е една добра новина ! Интересно е какво количество се продава на вътрешният и какво се изнася . Аз лично не съм случвал ориз на който да е написано че е произведен в БГ .
                              По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                              Коментар


                              • От: Жътва 2018 г.

                                И климата има вина за изчезването на традиционна култура като боба.....
                                боба по време на цъфтеж иска въздушна влага и не понася суша и жегите....в противен случай добивите са отчайващи. ( пиши го в графата рискова култура ...заедно с рапицата)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X