Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Варшава 223

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Варшава 223

    Макар и рожба в залеза на комунизма, имах и аз таковка.

    Моето беше, светло зелено. Било е на мой братовчед- МНОГО запазено дойде при мен, напълно оригинално. Много хубаво си го помня. Обаче, аз бях.... много своенравно хлапе. НЕ харесвах, този Москвич, татко - още по-малко. Понеже бях твърдо убеден, че трябва да е Лада - откъртих, предната емблема от на татко Ладата....и я залепих на Москвича с лепило ,,Рила". Дядо, като видя, това мое деяние - пребледня. Много се кикотих на думите му в тоя момент - ,,Бе, дединко, то Лада, няма да бъде, ама дано бяга повече от на баща ти, че ако види, какви си ги сдъвчил...., ще ям дървото аз."

    После, като съвестен дядо - изрови от мазето, 2 габаритника от Уаз-ка. Само стъклата. Залепи ги с ,,Рила"-та, до другите 2 фара. Бях безкрайно щастлив. Щастието продължи до 4 клас. Качвах се отгоре му и с ръце и крака се тиках напред-назад и си бръмчах. В 6 клас -баща ми, с цялата си омраза към всичко Социалистическо, реши, че това ,нещо" е излишно и......просто една сутрин, не го заварих и не видях повече. От тогава, започнах да искам истинска. След 16 години, отново имам, светло зелена кола. Както и да е...

    Ти, иначе, хубава разходка си направил де. Ама, откачен си бе, как може - Варшава със 140 и гуми Димитровки. И аз си търкалям Виденките, ама да ти кажа, не са хубави тия скорости, дори за кратко. Ефекта от стара гума+продължителна висока скорост, ще ти покажа, като дойдеш.

    Относно дата 9-ти Май, наистина помисли за път насам, Момчиле. Стига си бродил из България, ами се качвай в кабината, грабвай някой с теб и заоравай магистралата към Пловдив. И без това ще се събираме, разни ,,болни мозъци" с коли от СССР, та и аз мисля да ида малко. Ще е хубав повод...
    Последно редактирано от Тодор Живков; 20-04-09, 01:30.

    Коментар


    • До: Варшава 223 - няколко въпроса.

      Първоначално публикуван от Warszawa_203 Преглед на мнение
      Ето и моята Варшавка! Нещо не схванах как става със снимките и затова са като прикачени файлове.

      А знаеш ли какво означават буквите FSO на емблемата?

      Fabrika Samohodow Osobowych - Завод за лични автомобили.

      Коментар


      • До: Варшава 223 - няколко въпроса.

        Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
        А знаеш ли какво означават буквите FSO на емблемата?

        Fabrika Samohodow Osobowych - Завод за лични автомобили.
        Симеоне, прощавай, но не съм съгласен. До колкото аз съм запознат като Варшаваджия, Osobowych е "пътнически", "леки". Не знам полски, не съм го учил. Дискутирали сме въпроса с мой приятел от Полша - Яцек, който също е обладан от Жеранските автомобили.

        Fabrika Samohodow Osobowych - Завод за пътнически/леки автомобили. Градът е Жеран - Zeran.
        С "Фармахим" - непобедим
        Дизел - само дънки!

        Коментар


        • До: Варшава 223

          Между 1.05 и 6.05. Варшавата навъртя 1000 км. Ходих на два автомобилни събора, пусках се на драг и на майсторско, качих Шипка... Навигатор по време на пътешествието беше небезизвестния Стоянчо - м20маниак.
          Колата издържа изпитанието без сериозни трудности. Спуках гума и се прибирах с резервната праисторическа "Димитровка" от Сливен до София поради липса на работещ вулканизатор. Развали ми се и датчика за налягане на маслото... Нищо сериозно.
          Оказа се, че Варшавата съвсем не е толкова тромава, колкото съм си мислил. Пуснах се на драг срещу Шкода Октавия - 1963 - и със 120Л от края на 70-те. И двете нямаха шанс на 400м. С Лада 2105, пушеща синьо (здраво износена), сме 1:1.... Както и да е - важното е, че най-после е годна за каране.
          Снимки - много.
          http://htftp.offroad-bulgaria.com/As...9/mg%26Stoian/

          Коментар


          • До: Варшава 223

            Първоначално публикуван от m_g Преглед на мнение
            Не знам как се сетих за Москвича. Някога (80 и някоя година), дядо ми ми донесе от Москва такъв, само че беше червенооранжев - помниш я Ладата 1600 какъв цвят беше - същия. С какъв мерак съм го карал! Много беше хубав. Още си спомням как мирешеше дори. Със светещи фарове с бятерия 4,5 В, копчето беше на "жабката". Беше обаче от по-новия модел - с по-широки гуми и черни брони.
            Минаха се години, натроших го, даже с черна боя го боядисах накрая . Това 3-4 клас - вече не можех да седна вътре.
            И край - дядо ми го даде на някой си преди 4-5 години.

            И аз случайно намерих този, синия на един пункт. Купих го и сега седи.
            Много е мръсен, горкия, но е почти пълен комплект.


            и аз имах такова,имам доста лоши спомени с него,понеже живеех на баир и се возих с него постоянно,от 2до4клас,съм ходил се с разранени ръце и крака, после пораснах,количката утесня,и така,но беше много изстрадала,веднъж претърпях обръщане през таван няколко оборота,незнам как не си счупих тогава главата....

            Коментар


            • До: Варшава 223

              ....

              Варшавата се движи по трасето с елегантност, присъща само на кашалотите.



              В крайна сметка, превръщането на паметника в кола завърши успешно. Шест месеца труд и нерви и се получи нещо, което спокойно може да се нарече автомобил.
              Благодаря на всички, които помогнаха това да стане възможно!

              Коментар


              • До: Варшава 223

                Колега загряването може да се получава от запушен радиатор (поне при мене на волгата беше от това) смених няколко термостата без особен ефект и накрая разпоих горното казанче на радиатора и изчистих тръбичките едно по една с щека за маслото от ЗиЛ 130 почти цял ден работа до чешмата с течаща вода. На времето тия коли са карани окновно с вода и са натрупали доста котлен камък. След тази процедура не можех да стигна 80 градуса и в най голямите жеги. Задържането на спирачките може да е от разложил се от годините и спирачната течност маркуч в едната посока маслото минава от голямото налягане на спирачната помпа но на връщане е само усилието на пружините на наклатките. И един съвет от стар шофьор слабото място на тия двигатели е коляновия вал защото е на три основни лагера а купето е доста тежко и не носи много високи обороти навремето като работех в ДАП жуковете и нисите при по нерваци шофьори късаха вала точно на средата и направо им сменяха двигателите с уазкови. Случайно твойта Варшава ли беше в събота сутринта на семинарията в гумаджийницата на Ваньо и Тишо?
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • До: Варшава 223

                  Коляновият вал е на 4 основни лагери, задният е широк колкото 2 Волгови. Не знам какво трябва да направиш, за да го скъсаш. До сега не съм чувал на Варшава да се е случило. На Жук не е изключено да стане де, все пак той щатно си е претоварен.
                  Задържането на спирачките отдавна го решихме - причината беше точно маркуча към задните цилиндърчета. Напълно разложен...
                  За радиатора съм напълно съгласен. Този от моята Варшава ще го занеса да го "шомполират" специалисти. Ръчкането с маслоизмервателна щека не ми се нрави като идея, но няма причина да не се получи.
                  Последно редактирано от м20_маниак; 10-05-09, 16:30.
                  С "Фармахим" - непобедим
                  Дизел - само дънки!

                  Коментар


                  • До: Варшава 223

                    Да - моята беше. Греенето на спирачките се излекува със смяна на ръждясалите цилиндърчета и спирачен маркуч от Ауди 100 - преден. 1:1 е със задния на Варшавата, а той пък не е като на УАЗ / ГАЗ - щуцерите са на 10, а не на 12 мм... На Стояновата Варшава М-20 е на 12 мм обаче. Тогава какво шоу беше - не е за пред хора.
                    Охладителната система е за промивка - да. Ще стане и това. В града държи 80 градуса. Загрява при дълги наклони и с товар - на съборите носех с мене малък сервиз - като почнем от стойки за подпиране, минем през какви ли не инструменти и части, и свършим с всевъзможни масла и течности. Беше клекнала яко. Да не говорим, че десния ми крак е доволно тежък. Въпреки всичко - даде разход от 13/100, което за нея си е направо чудесно.
                    Има си още за бъзикане, но и днес, и вчера - карам си я без проблеми. Е, днес прокапа масло - оказа се разхлабила се пробката на филтъра за грубо пречистване... Затегнах, долях и спря да прави черни локвички.

                    Коментар


                    • До: Варшава 223

                      10 по колко е резбата и колко е дълъг ? Имам доста спирачни маркучи може нещо да стане.
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • До: Варшава 223

                        И аз мога да зарадвам феновете на Warszawa и то скоро...

                        Коментар


                        • До: Варшава 223

                          Здравейте!
                          От много време насъм чета темата и съм много радостен,че имам колеги в Полските води.Аз имам Ниса 522 на 40 000км.реални.Купи я баща ми на 36 000 от един Завод.От нея съм доста доволен,като изключим факта,че от двигателя (семерините) тече масло.Пробвал съм я на максимална скорост,а тя е някъде около 120км/ч.Зелена е и е с оригиналната боя.Има си и газова уредва.Двигателя съм чул,че е доста здрав на тези модели,така че тези излишни приказки,че били буклуци просто не могат да ме заинтригуват.Колянов вал,който строши на две части ще ми се обади.
                          Поздрави!
                          Последно редактирано от ludau; 28-05-09, 12:56.

                          Коментар


                          • До: Варшава 223

                            Да, двигателят S-21 наистина е доста здрав. Във всеки случай, тегли масивната Варшава без никакви затруднения.

                            Бях позарязал темата, та...
                            Варшавата ми за момента се държи прилично. Вчера, след 10 дена престой, реших да я пробвам. Отворих капака. Подкачих бензин от помпата, проверих нивото на маслото и водата. Наместих се на червената седалка. Издърпах смукача. Настъпих 3-4 пъти педала на газта. Натиснах съединителя и завъртях ключа. Секунда след завъртането отпред се разнесе равномерното боботене на 2120-кубиковия агрегат... Изчаках малко да позагрее. После древната машина се понесе първо по кварталните улички, после по булеварда... Всичко работи напълно нормално. Не се сдържах и на няколко пъти педала на газта докосна пода. На това действие беше отговорено със зъл рев, приклякане на задницата и учудващо чевръсто ускоряване... Накрая доволен я паркирах.

                            Иначе - няма някакви кой знае какви новости.
                            Намерих си прилични шосейни гуми 205/75/15 с бели кантове отстрани от някогашното Бронко на един комшия. При опита да ги сменя по-миналата неделя, обиколих няколко гумаджийници и за зла беда или не работеха, или нямаха вътрешни гуми. Накрая, както си карах със 70 по естакадата за летището, двигателят внезапно угасна в движение. Веднага открих виновника - палецът на делкото се е счупил на две в основата си. За да е още по-интересно, преди да тръгна, извадих двете резервни делка от багажника, и се оказа, че нямам резервен палец. Как се бута Варшава, натоварена с гуми от сам човек по равен път с дължина примерно 500 метра? Вече знам как... Накрая дойде моя приятел Сашо с неговия митичен Москвич 407 и донесе взетите от къщи делка. Оказа се, че имам само един палец, и то така износен, че искра не минава. Накрая вързахме парчетата от стария палец с медна тел... Взе, че се закрепи стабилно на вала. Подсушихме свещите. Варшавата запали, все едно нищо не е било и се добрах до къщи без нови проблеми. После си купих от магазина пет резервни палеца !
                            Друг проблем изникна с датчика за налягане на маслото, който го купих нов преди няколко месеца, между впрочем. На прибиране от голямото пътешествие, се скапа. И не само спря да отчита, ами и протече масло от него. Едвам открих откъде е теча. Мислех - пробката на филтъра за грубо пречистване, после преден семеринг, после гарнитурата на картера?! Така хубаво всичко беше в масло... Лежах, гледах, пипах - накрая го разконспирирах и изхвърлих. Новият датчик, дето взех, не тече (за сега), но и не отчита - показва над 5 атм. на празен ход. Датчик-оптимист, с една дума. И той е за смяна.
                            Промих охладителната система многократно (поне 7-8 пъти) с вода, изтече уникална гадост, и сега се държи възпитано - 80 градуса при нормално каране. В задръстване позагрява, но не както беше преди.
                            От левия семеринг на задния мост протича по малко масло - ще го сменявам, но не сега - теча не е фатален.
                            Ще и правя и корекции по боята, но ще видим кога.

                            Въпреки всичко - Варшавата ми вече определено не е паметник, а е автомобил.

                            Поздрави!

                            Коментар


                            • До: Варшава 223

                              Ново включване:


                              Да припомня как беше преди:



                              Разликата е огромна. Пробвах до 120 км/ч. Никакво тресене. Много по-стабилно поведение при преминаване на неравности. И естествено - външния вид. Не на всяка кола отиват бели кантове. На Варшавата обаче добре й стоят, мисля аз.

                              Цялата събота не съм я спирал. Със Стоян и Сашо добре си прекарахме... Общо взето обикаляхме без цел и посока из София, разгледахме може би двуцифрено количество стари коли. Най-интересно беше директното сравнение между Варшава 223 и Волга М21. Седалките на Волгата са комбинация плат и изкуствена кожа срещу плат при 223. Волговите са една идея по-твърди и позицията на шофьора е по-нависоко. Багажникът на Волгата е по-дълбок, а на Варшавата - по-широк... И двата са огромни обаче. Не можахме да пробваме Волгата на ход, защото изненадахме собственика и тя нямаше монтиран акумулатор. Обещахме си следващия път и да се повозим.
                              Ако нещо съм забравил - Стоян да ме допълни.

                              ПП: Днес минах към 350км с Жигули от 1973-та, но това е друга история. И върви отлично, и не се разваля по пътя, а за разхода - . При средно 9/100 газ и 78 ст. на литър... Неслучайно е единствената кола от 70-те, която още е масова по пътищата - или поне из селата...

                              Коментар


                              • До: Варшава 223

                                сказочный автомобиль моей мечты. браво!
                                не убивайтесь так,дамочка! вы так не убьётесь!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X