Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стари автомобили на служба

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Стари автомобили на служба

    Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
    Джуган се вика на Зил157.
    Военния беше с руски лагери . Обаче за жалост и с руски мотор , проектиран вероятно за действие в Сибир . Щото на умерени ширини грееше като китайски чайник . Три броя строеви Зил-а , от с. Свобода Старозагорско - до София : 14 часа път и 10 пъти спиране че прегряват . Капаците на мотора махнати естествено .
    ... а па ако требеше с тех да превземаме Босфора за 24 часа ( както се говореше тогава , че бил Плана ) ...
    ''Джуган''-ът, поне, до колкото аз си спомнян, май беше ''ЗиЛ 151''. Наименованието идва от бащиното име на ''Бащата на народите'' Джугашвили, по чието време е започнато производството му. А, 157 руснаците наричат ''Труман'', може би заради подобна аналогия... Докато служех, по мое време имаше и от двата, като мнението ми е абсолютно същото... И, то говорим за строеви машини, онези, маркирани с буквата С в правоъгълник на вратата-тези, които стояха вдигнати в парковете и излизаха само по тревога. Най полезни за Балкана и пресечена местност при нас, обаче бяха чехословашките ''Praga V3S''. За жалост, също машина от миналото... Но, такива бяха времената...
    Последно редактирано от centurio; 17-09-18, 17:55.

    Коментар


    • От: Стари автомобили на служба

      Първоначално публикуван от centurio Преглед на мнение
      ''Джуган''-ът, поне, до колкото аз си спомнян, май беше ''ЗиЛ 151''. Наименованието идва от бащиното име на ''Бащата на народите'' Джугашвили, по чието време е започнато производството му. А, 157 руснаците наричат ''Труман'', може би заради подобна аналогия... Докато служех, по мое време имаше и от двата, като мнението ми е абсолютно същото... И, то говорим за строеви машини, онези, маркирани с буквата С в квадрат на вратата-тези, които стояха вдигнати в парковете и излизаха само по тревога. Най полезни за балкана и пресечена местност при нас бяха чехословашките ''Praga V3S''. За жалост, също машина от миналото... Но, такива бяха времената...
      Да бе, да:
      https://www.google.bg/search?q=%D0%B...hrome&ie=UTF-8

      Коментар


      • От: Стари автомобили на служба

        Джуган си е само тукашно прозвище и именно на ЗиЛ 157. Джуган е диво прасе на намсикойси нашенски диалект - асоциацията е с дългата му зурла. Най-популярното руско прозвище на този камион е Захар, съществува и Труман наистина, и още сума ти.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • От: Стари автомобили на служба

          Е, не знам какво пише в нет-а... Аз, казвам това, което помня, това, което беше тогава... Струва ми се, че с времето понятията от миналото се размиват. А в нет-а, по принцип качват данни по-младите, които не винаги са били съвременници. Старото поколение, имаше тогава едни т. нар. ЗКТЧ-та от БНА-то, за жалост и животът им да зависи от това, не могат да го направят...

          Коментар


          • От: Стари автомобили на служба

            "Захар Иванович", е прозвище на ЗИС 5.
            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

            Коментар


            • От: Стари автомобили на служба

              Може и на него да е. Те там и по наследство си ги предават, например всичките им "джипки" са Козел-и.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • От: Стари автомобили на служба

                Имахме и от двата, 151 и 157. Джоган викаха на 157, а в цивилизацията еднозначно на мускала.
                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                Даника
                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                Коментар


                • От: Стари автомобили на служба

                  Със 151 аз не съм се сблъсквал. Джуган при нас казваха на 157-ия Зил. Правело впечатление че лятото ги карат без капаци на муцуната. Явно е имало защо ...

                  Коментар


                  • От: Стари автомобили на служба

                    К'ви дрънгели, к'во нещо... От 151-то, имахме един, още с надис ЗиС, на капака. Явно, производство, преди 26.06.1956, преди да преименуват заводът на Лихачов, след развенчаване на култа към личността.

                    Коментар


                    • От: Стари автомобили на служба

                      Джогани съм карал поне 30бр. в АРЗ Вола Враца на основен ремонт от поделение 22310 Самоков в което служех 1987- 1989 година. На едно от ученията ни единя от Джуганите тележка-тегли ракетата му пречука двигателя. Вечерта като свалих главата видях, че е счупено буталото на втория цилиндър и буталния болт е задрал блока. Свалих картера и отрязах биелата малко над коляновия вал.Махнах горната част със счупеното бутало, стегнах лагерите за вала и така Джугана теглеше ремаркето с ракетата до края на учението. Като се прибрахме в поделението го закарах на ход до Враца за ремонт.Кой от сегашните модерни камиони може да върви така без едно бутало и биела?
                      ГАЗ 69 УАЗ 452-2 броя УАЗ 31512 Kia Sportage 2.0 16v
                      Калта за УАЗа е като водата за водолаза 0886445318

                      Коментар


                      • От: Стари автомобили на служба

                        Не се ли напи с бензин?
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • От: Стари автомобили на служба

                          То на тази техника, все нещо не и е в параметри. Дали ще "се напиел с бензин", или ще работи на пет цилиндъра (по каквато и да е причина) - не е извън нормите.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • От: Стари автомобили на служба

                            Ми не е. Така измина към 400км. и влезе в АРЗто на ход.
                            ГАЗ 69 УАЗ 452-2 броя УАЗ 31512 Kia Sportage 2.0 16v
                            Калта за УАЗа е като водата за водолаза 0886445318

                            Коментар


                            • От: Стари автомобили на служба

                              Каквито и да бяха, все ми се струва, че бяха по-добри от експлоатираните модели в ''цивилизацията''. Все пак, военни машини... А и поддръжката и минималното използване, само по тревоги и учения, също си казват думата.

                              Коментар


                              • От: Стари автомобили на служба

                                Явно на 5 и 6 цилиндъра еднакво върви.
                                Страхотакис.
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 9 потребители онлайн. 4 потребители и 5 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X