Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

    Часпром = ?
    Частпром = частна промишленост = преносното значение на работата на неангажираните в производството по онова време ..

    Коментар


    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

      Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
      ... Значи дядо ми и тъговците му или бяха извън времето или извън територията. Със сигурност са били обаче извън "системата". Моля компетентните да решат точно как са съществували...



      Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
      ...Частпром...




      Те така нЕкои другарЕ, в частност наследниците им се Овреме ориентирАха и земАха държавата официално на частпром. Кой е.@л, е.@л...
      And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

      Коментар


      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

        Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
        Часпром = ?
        Частпром = частна промишленост = преносното значение на работата на неангажираните в производството по онова време ..
        Основата на капитализЪма...Баневи,пардон,бононви книжки...тва онова...

        Коментар


        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

          Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
          ... ... ...


          Те така нЕкои другарЕ, в частност наследниците им се Овреме ориентирАха и земАха държавата официално на частпром. Кой е.@л, е.@л...
          Тази ти публикация е нагледен пример за нагласата тогава - Часпром = Мошеничество, престъпление. Конкретно Башмайстора е прекрасна илюстрация - симпатичен "антигерой", от който обаче страдат само по-дребните тарикати, а не "честните труженици".

          А и двата примера с роднините на Alexr цитирани по-горе въобще не предполагат такъв знак на равенство - дядо му може да си е плащал данъка до стотинка (и вероятно е бил немалък) в различните задруги, здружения и съюзи (на занаятчии, художници и прочее) и като такъв няма грам общо със Седларов (който въртеше далавера с чужди производства ако не ме лъже паметта), баща му може проектите до секунда да си ги е движил единствено в разрешеното за "лични проекти" време - автоматично обаче като "Часпромци" се подхлъзват в "Зоната на здрача".
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

            Основата на капитализЪма...Баневи,пардон,бононви книжки...тва онова...
            Мддааа...
            Куче-касичка, Указ 56, колективни фирми, часТпром...

            и ти, и аз сме минали по тоя път, така че - това беше, какво стана сега, е друга тема.

            Коментар


            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

              Най-лошото нещо на капитализма е неправилното разпределение на благата.
              Най-хубавото нещо на комунизма е правилното разпределение на мизерията.
              Biagini Passo Powered By VW Syncro

              Коментар


              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                Мддааа...
                Куче-касичка, Указ 56, колективни фирми, часТпром...

                и ти, и аз сме минали по тоя път, така че - това беше, какво стана сега, е друга тема.
                Не е друга тема...По скоро друга схема...Цел живот се осигуряваш в неправилната пътека...Ама здравната каца се грижи за тва...
                Дет се бъзикаше един приятел/лека му пръст/:"От тая ракия не се остарява...просто умираш млад..."

                Коментар


                • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                  ЧасТпромът запълваше традиционния повсеместен дефицит на всякакви стоки и услуги и упражняващите го ставаха приказно богати. Коментирали сме във форума манифактурите на авточасти - разни шайбички, тампони, уплътнения, буталца за спирачки, семеринги на Киселинчев, Настев и други "легенди", тенекеджийските услуги на `Ристо Мръсното и т.н. Това бяха соц-милионери. И не се дължи само на тяхното трудолюбие и предприемчивост - по "него време" всички материали и оборудване за производството на въпросните стоки и услуги бяха... държавни. Тези хора ползваха държавен ресурс за "часТпрома" си, бяха практически монополисти на пазара и деряха по три кожи от клиентите си. Оттам неприязънта към "честния частник", която все още битува в населението.
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                    ... тенекеджийските услуги на ...
                    Та си спомних за един бас...Ко стана с тоя изправяч на пораженията от градушка

                    Коментар


                    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                      ЧасТпромът запълваше традиционния повсеместен дефицит на всякакви стоки и услуги и упражняващите го ставаха приказно богати. Коментирали сме във форума манифактурите на авточасти - разни шайбички, тампони, уплътнения, буталца за спирачки, семеринги на Киселинчев, Настев и други "легенди", тенекеджийските услуги на `Ристо Мръсното и т.н. Това бяха соц-милионери. И не се дължи само на тяхното трудолюбие и предприемчивост - по "него време" всички материали и оборудване за производството на въпросните стоки и услуги бяха... държавни. Тези хора ползваха държавен ресурс за "часТпрома" си, бяха практически монополисти на пазара и деряха по три кожи от клиентите си. Оттам неприязънта към "честния частник", която все още битува в населението.
                      Понеже съм израснал в квартал с къщи та поне през къща имаше по някой занаятчия . Дърводелци ; железари ; монтьори ; тенекеджии и бояджии . Интересно ама никой от тях не беше приказно богат . И аз не забогатях от монтьорския занаят просто живеех малко по добре . С труд нито сега нито при социализъма можеше да станеш нито богат още по малко приказно богат .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                        Първоначално публикуван от fill Преглед на мнение
                        Та си спомних за един бас...Ко стана с тоя изправяч на пораженията от градушка
                        Че ти фанА ли се? Моят изправяч е умрЕл, там "Танасе" беше казал, че познава такъв, но се покри нещо....
                        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                        Понеже съм израснал в квартал с къщи та поне през къща имаше по някой занаятчия . Дърводелци ; железари ; монтьори ; тенекеджии и бояджии . Интересно ама никой от тях не беше приказно богат . И аз не забогатях от монтьорския занаят просто живеех малко по добре . С труд нито сега нито при социализъма можеше да станеш нито богат още по малко приказно богат .
                        1. Живели са в къщи, не в панелки, нали?
                        2. Криели са се да ги не надуши "Стопанската мЕлиция" (вж. по-горе Тодор Колев) и са гледали да не бият много-много на очи, което не им е пречело във всеки един момент да извадят 20-на хиляди лева (= шестица от тотото "по него време").
                        3. Твоите критериЙ за "приказно богат" видимо се различават от моЙте. Щото аз и към днешна дата си нямам къща, гараж и т.н. Ба-а-а-а-аа-ровьец си тииииии!
                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар


                        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                          Па нека и аз да се включа.

                          От време оно нямам никакви оплаквания. Е не съм искал сички световни убавини, но това, което е било възможно, винаги съм го имал. Всяка година ходех по чужди земи, виждах всички плюсове там, но май не са ми липсвали. Не даваха виза за повече от една западна страна, пък аз взимах за три и повече и то нееднократно. Без връзки. И да - не слизах от колата, че даже и за вестник ходех с нея. За разлика от сега - не съм ходил в чужбина повече от 10 години. Пък и за вестник ходя пеша.
                          Разпределение на благата, казвате.
                          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                          Коментар


                          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                            ... ... ...
                            Споделям. Поне след средата на 70те повечето "самоуважаващи се" автотенекеджии си имаха достатъчно пари да играят в търговете за катастрофиралите мерцедеси на турските гастарбайтери транзитиращи през България, както и за частите за оправянето им. Говорим за няколко хилядарки в повечето случаи, което беше астрономическа сума.
                            А още Георги Русев лека му пръст във филмчето си го казваше гордо: "...В България най-много пари печелят автотенекеджиите. След тях - телевизионните техници..."

                            Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                            ... ... ...
                            Спортист, моряк, пилот, международен шофьор - пак не дадено всекиму.
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              Аз ще се опитам да навия щерките, че ми скъсват гъза с Конвърси за по 200 кинта. Ма съм много скептичен, те от моите носталгии хич не се интересуват.
                              И аз бих се включил в групова поръчка с 43 номер

                              Коментар


                              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                                Странно как изкривяванията на соца за някой хора са нещо нормално. Четя и се чудя.
                                Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X