Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Не само, не само в СССР...
    Присъствал съм на "сделка" между съученици за продажба на такава найлонова торбичка за цена пет лева. Но целта на сделката беше "реекспорт" в Съюза.
    Иначе на дънки "Панака" (made in Луковит) новопришит етикет "Riffle" много им отиваше. Пък ако им смениш и няколкото копчета с "маркови" "Riffle", продавани от циганите по сергии по морето - супер.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

      Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
      Китайските бели кецове ( с червен релефен стикер отстрани на подметката - arch cushion suport ) категорично струваха 7 лева, или 7.20, продаваха се свободно в Спортния магазин, и обикновено имаше винаги от всички номера.
      7,2 лв и е единственото вярно мнение за тези кецове. Имам подозрение, че са се продавали още 60 те години, защото скоро един ветеран си намери стар екип в порутената бабина къща, та той така си спомня. Цените по ония години се меняха само когато караманев цъфне вечерта на екрана да напомни, че градежът върви с изпреварващи темпове, те много рядко и по подразбиране на къде.
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

        Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
        7,2 лв и е единственото вярно мнение за тези кецове. Имам подозрение, че са се продавали още 60 те години, защото скоро един ветеран си намери стар екип в порутената бабина къща, та той така си спомня. Цените по ония години се меняха само когато караманев цъфне вечерта на екрана да напомни, че градежът върви с изпреварващи темпове, те много рядко и по подразбиране на къде.
        За различни години явно иде реч. Аз думам за времето на Пеко Таков.

        п.с. Баси колко съм одъртял!!

        Коментар


        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

          Е па тоя и министъра на вътрешната търговия и услугите, др. Караманев нали са от едно котило.
          А тези простотии се правят от името на всички ни.
          Даника
          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

          Коментар


          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

            Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
            Е па тоя и министъра на вътрешната търговия и услугите, др. Караманев нали са от едно котило.
            Ма той и Пеко беше министър преди Караманев, ама явно не помниш толкоз отдавна.

            Пък тогаз и талавизия, не помня дали имаше.

            Коментар


            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

              Бе аз снаха му за малко да не си спомням, че него. Славил се е като земеделец и кооператор, ма те- дялан камък, и по услугите го е бивало
              А тези простотии се правят от името на всички ни.
              Даника
              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

              Коментар


              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                Бе аз снаха му за малко да не си спомням, че него. Славил се е като земеделец и кооператор, ма те- дялан камък, и по услугите го е бивало
                31-ви набор? Преди 6 години го изхвърлЯх от един имот. Ма културен човек, май не е кАмунез, кайш БЗНС-ар бил? Караманев туй, Пеко си го знаЙм.
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                  Пеко, снаха му Лили и кооперациите. За Караманев не допускам земеделска дейност. А от имот вероятно би трябвало да са изхвърлени повече.
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                    Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                    Пеко, снаха му Лили и кооперациите. За Караманев не допускам земеделска дейност. А от имот вероятно би трябвало да са изхвърлени повече.
                    Ама Лили оше се държи.....

                    Коментар


                    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                      Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                      А от имот вероятно би трябвало да са изхвърлени повече.
                      Мръсни реститутки. Земаа на ората собственосТа, дето по заслуги я придобиа!
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                        И сега четейки темата разбирам колко зле съм живял преди 1989-та година.

                        Само дето нещо някой неща не ми се връзват с личния ми жизнен опит и чутото от първа ръка - значи например от дядо ми (занаятчия е бил цял живот - грънчар) и неговите приятели - пак основно занаятчии и частни търговци.

                        Та по въпроса за частната инициатива - роден съм 1969 година и от както помня, дядо (бащата на баща ми) ми си беше занаятчия, не е спирал да бъде грънчар и реализираше продукцията си през частни търговци. Идваха с автомобилите си, товареха стоката, плащаха на ръка, поръчваха къде капарирайки, къде само на уговорка следващите доставки и заминаваха. Колите им много ме впечатляваха - бяха или "Волга" комби или нещо друго голямо. А един даже караше "Ленд Ровър" - "Дифендър" 110 беше. Те самите я продаваха на сергиите по курортите или на панаирите. Значи дядо ми и тъговците му или бяха извън времето или извън територията. Със сигурност са били обаче извън "системата". Моля компетентните да решат точно как са съществували.

                        Баща ми обаче беше от всякъде в "системата" - математик по образование, работещ като програмист. Тогава нямаше ПС-та, та значи е бил се в някой изчислителен център. И понеже изчислителния център от време на време беше към някоя важна държавна структура, от както го помня беше и партиен член. От тези редовите, дето партията само ги товареше. Та той, като математик до 1979 година винаги е имал и "часпром". Сега би казал "работи по проекти като фри лансер". От "часпром" са били парите с които е купен апартамента в който живееше до смъртта си. Сега там живее майка ми - също математик, работил цял живот като програмист. Апартамента е бил купен е през 1967 година. В София е. Е в непрестижния квартал "Надежда", но пък тристаен. Също от "часпром" му бяха и парите за първата лека кола през 1972 година. "Жигула". Не му се беше отразило на кариерата нито непролетарския му произход, нито постоянното му "часпромство". След 1979 година часпрома му спря, защото замина на работа в Москва. А след връщането си през 1983-та, работат му отнемаше достатъчно много от времето за да не може да се занимава и с "часпром", пък и му плащаха достатъчно зада няма зор.

                        А аз самият трябва да си открия кръщелното, защото съм кръстен 1971 или 1972 година. С това кръщелно е свързана една забавна случка около венчаваката ми. Толкова и по въпроса за забранеността на религията. Поне в моя опит. Щото това което съм чувал колко е било забранено да се кръщават децата пък не ми се връзва със заминаването му на работа в Москва, пък и безпроблемната му кариера преди и след това на местна почва. И от партията не е бил изгонен. А и като дете, ако се падне през пролетаната ваканция, ходех на Великден на църква. В Троян - или в града или в Манастира. Имаше автобус след полунощ от манастира към града. На ДАП-а. С билетче от 30 стотинки. Та сега пояснете форумните специалисти, как беше забранено да се ходи на църква и в същото време имаше държавен автобус за да се приберат хората от манастира до града.

                        Коментар


                        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                          Споделяш неща които въбоще не са в разрез - напротив, потвърждават - обсъжданото по-горе. За да реализират поне част от потенциала си роднините ти е трябвало да прекрачат извън системата.

                          Никой не е отричал съществуването на частна инициатива. "Часпром - весел дом !!!" си беше поговорка от онези времена. Това което се обсъждаше е че тази инициатива беше брутално ограничена до точно определени граници, които бяха строго осезаеми и не можеха да бъдат прескочени от простосмъртни, не и по законен начин.

                          Дядо ти смея да подозирам е прокопсал въпреки системата, а не благодарение на нея. И твърдя че при липсата и щеше да се реализира по-добре, защото е бил от хората които просто се справят добре при всякакви условия. Баща ти вероятно и той. Лирично отклонение - мисля че за научните работници (поне в БАН) доста отдавна (преди перестройката) имаше някакви съвсем законни начини да работят по частни проекти (които не се казваха частни а нещо друго). Май на всеки ХХ дни работени по "задание" имаха право на Х дни по "лични проекти" или нещо подобно.

                          Просто това което липсваше беше възможността да се реализираш без съзнателното и подсъзнателното чувство на всяка крачка че системата ти е враг, и че вършиш нещо забранено, неморално или нецензурно.

                          За кръщенките - никога не съм чувал да са били формално забранени - поне не и след 70те. Но там нещата си опираха до какво ли не, включително и до регион.

                          Жена ми не се казва Моника понеже лелката в съвета отсякла че това е капиталистическо име и че няма да го запише, и се накарала мощно на тъщата. А още тогава май (70те) не е имало проблем с избора на име (в първи клас си имах съученичка Моника, раждана по същото време).

                          Просто случила тъщата на съвестен служител който (подозирам - още тогава съвсем неправомерно и незаконно) - и обяснил как НЕ може да си кръсти щерката.
                          Издъних се на Тюринг теста

                          Коментар


                          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                            Някои неща наистина не се връзват, защото аз пък познавам уволнен партиен член, защото бащ му пеел в църковен хор. На друг хорист от същия хор синът му е бил милиционер. Та може всичко, но не много ясно как.
                            А тези простотии се правят от името на всички ни.
                            Даника
                            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                            Коментар


                            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                              http://www.blitz.bg/news/article/434961

                              Ако се абстрахираме от клюкарския сайт. Те такива спомени нямам.
                              Като почнах работа в полицията кражба на "гума с джанта" беше прецедент.

                              Коментар


                              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                                Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
                                http://www.blitz.bg/news/article/434961

                                Ако се абстрахираме от клюкарския сайт. Те такива спомени нямам.
                                Като почнах работа в полицията кражба на "гума с джанта" беше прецедент.
                                Това за кражбите е най-големия мит

                                Комшиите се крадяха. МПС-та се крадяха. Убийства колкото искаш.
                                Biagini Passo Powered By VW Syncro

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X