Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    A мелба? Пак покрай '81-ва беше, като отвориха Магура. Средна цена пет кинта, та повече дзепах от тротоара де. По-достъпно беше Кока-кола с шепа лед, резенче лимон и сламка - в "Рубин" на пл. "Ленин".
    Мелба в Магурата, с бишкота, класика !
    И торта гараЖ в Панорамата на НДК.
    А английския двор отзад, към моста ?

    И в Рубин беше интересно, ама отсреща в Москва по ме кефеше, а и шейка им беше готин, и с истински, а не пластмасови, сламки !
    А някой спомня ли си спагетите на Раковска м/у Дондуков и Московска, точно с/у Врабча ?
    А една от първите "пицарии" на ъгъла на Клемент Готвалд и Заимов ?
    Сега е Уникредит, но ако не банка сигурно щеше да е аптека.
    Колко пици съм изял там, то със сирене, то асорти ! Последната беше 76ст.

    Малко по-нагоре, към Паметника Левски, с/у паркинга на Театър София имаше баничарница и наливна боза, а продаваха и толумбички, които на тави (барабар с бозата) носехме към сградата във вътрешният двор, която сега е фитнес, а тогава беше на ОСО.
    Това съм го правил в продължение на години почти всеки ден !

    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
    И на езерото "Ариана" бяха спретнали една шатра, дето освен скара и т.н. имаха и "немска" машина за дюнер-кебап. Вместо газ, печеше месото на едни мощни реотани, щото нали токът при Тато (поклон-тръш-по-очи) беше без пари. Режеха изпеченото месо с електрически нож (нещо като "храсторез").
    Спомените ми за Ариана от "онова време" са от новогодишните мероприятия, които приличаха на сегашните бирфестове, като още си спомням миризмата на печената скумрия която продаваха.

    Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
    Баш същата анджаклама, ама баба ми живееше до оградата на битака и не даваше да ям на друго място освен в тях, а както знаем ,всички, след ядене в баба нямаш сили да дишаш даже

    Имаше и лимонада на прах .. много пукаше в устата.
    Това го бях забравил, а колко пакетчета съм изял !

    Първоначално публикуван от fill Преглед на мнение
    ЧЕшит си е на съвсем български.А иначе верно си е ВИД.Нещо като ония иньете дет произхождат от инат...Знам едно село в подножието на Рила,дет не е влизала чалма носена от жива глава...И съм горд,че първите ми седем са минали именно там...
    Тракийска класика, ползва се около Пловдив.

    Баси темата, преди нещо не ми фанА окото.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

    Коментар


    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

      Фъркулица ?

      Протка ?

      Кофар ?

      Ако може без гошо.
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

        Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
        Мелба в Магурата, с бишкота, класика !
        И торта гараЖ в Панорамата на НДК.
        А английския двор отзад, към моста ?

        И в Рубин беше интересно, ама отсреща в Москва по ме кефеше, а и шейка им беше готин, и с истински, а не пластмасови, сламки !
        А някой спомня ли си спагетите на Раковска м/у Дондуков и Московска, точно с/у Врабча ?
        А една от първите "пицарии" на ъгъла на Клемент Готвалд и Заимов ?
        Сега е Уникредит, но ако не банка сигурно щеше да е аптека.
        Колко пици съм изял там, то със сирене, то асорти ! Последната беше 76ст.

        Малко по-нагоре, към Паметника Левски, с/у паркинга на Театър София имаше баничарница и наливна боза, а продаваха и толумбички, които на тави (барабар с бозата) носехме към сградата във вътрешният двор, която сега е фитнес, а тогава беше на ОСО.
        Това съм го правил в продължение на години почти всеки ден !
        Е-хее, ти ме засипА с явки. Ма аз все-пак не съм шопчЕ и в София идвах през ваканциите - при баба и дядо на село. За тея повечето неща нямам никакъв спомен.
        Но като стана дума за ваканции. През зимните ваканции, дядо винаги ми приготвяше по кашон (да, няма тинтири-минтири - кашон) банани. Той тогава работеше на една нафтостанция за битова нафта, на "Милин камък" и "Криволак" (там сега е бензиностнция), а магазинерите бяха "мафия - аз на теб, ти на мен" и уреждаше/е уреждал въпросните банани. Уреждал-уреждал, ма три кинта на кило няма как да са му се разминавали. Чак години по-късно се замислих какво му е коствало това - тогава безгрижно се възползвах. А те не хапваха - да има за мен...


        Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
        Фъркулица ?

        Протка ?

        Кофар ?

        Ако може без гошо.
        Кофар е катинар. За другото - пас.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

          Протка идва от проЧка, а тя от портичка. Демек-малка вратичка. Иди виж зад проЧката(в наше село) кой крещи на кучьето...

          Кофар си е катинар, и Вазов го използва.
          Фъркулица си е вилица.

          Ако се напъна-мога да ви напиша няколко реда с диалектни думи от пловдивския край(майка ми беше от там), но с годините се забравя. Там вилица е "бунелка"...

          А в родното ми село не признават моста, че е от мъжки род-все го смятат за жена-има три моста, и на трите им викат "говедарската"; желязната" и "циганската" мост. И ако в разговор в кръчмата кажеш- "железния мост"-ще те гледат интересно, и ще те обявят за "софиянец".
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

            Относно бозата, оня ден пих такава със захар, или поне така пише. И се вкисва. Вкусна си ми беше. Преди семица пих такава с де що има изкуствени подсладители вътре (пишеше си на етикета бяха изброени 4-5 вида) - и нея не я върнах, макар че като прочетох ми стана малко облачно.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

              Митак, като каза банани, литър кОла беше лев и десет с бутилката, ама нямаше.
              Два лева и бутилка, и имаше.
              Pif струваше два лева, ама нямаше, но с/у пет имаше.
              Някъде имам с кашони, а и играчки също.

              Абе, "Блага сума железна врата отваря".
              Работи и до днес.

              P.S. Един плакат от Pif ми стои залепен повече от 30 години на едно място, и е крайно време да го махна.
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                Протка идва от проЧка, а тя от портичка. Демек-малка вратичка. Иди виж зад проЧката(в наше село) кой крещи на кучьето...

                Кофар си е катинар, и Вазов го използва.
                Фъркулица си е вилица.

                Ако се напъна-мога да ви напиша няколко реда с диалектни думи от пловдивския край(майка ми беше от там), но с годините се забравя. Там вилица е "бунелка"...

                А в родното ми село не признават моста, че е от мъжки род-все го смятат за жена-има три моста, и на трите им викат "говедарската"; желязната" и "циганската" мост. И ако в разговор в кръчмата кажеш- "железния мост"-ще те гледат интересно, и ще те обявят за "софиянец".

                Ма с тебе ше дойдем братя по произход бе, Коле !

                Начи и ти си микс м/у болярин и майничка ?

                ... на баща ми У селОто си и викат баш протка на дворната врата.

                ... пък може така да казваха на вратата през която се отиваше до животните ?!
                А де ? Ся ме вкара в размисли !
                Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 05-08-16, 00:31.
                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                Коментар


                • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                  Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                  Протка идва от проЧка, а тя от портичка...
                  По нашенско, малките портички са комшулуци.
                  Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                  Митак, като каза банани, литър кОла беше лев и десет с бутилката, ама нямаше.
                  Два лева и бутилка, и имаше.
                  Pif струваше два лева, ама нямаше, но с/у пет имаше.
                  Тая формула е ясна, но дядо надали (всъщност, категорично не) е работил по нея, защото при три лева номинал, кашон банани си е една месечна заплата, пък по нея - една трета от годината трябва да работи за тях...
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                    Как, бре? При Та-а-а-а-ато (блъс-блъс-чело-в-плочките) имахме най-великата химия! Ама и нея затрихме, э-э-э-э-эххх...
                    Химическата промишленост и нея я затрихме но химия в храните определено нямаше . Киселото мляко в хладилника вкисваше за 3 дни сега си седи 1 месец и нищо му няма
                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    Да бе, ама мноо сме яли маа му стара, защото в магазина нищо нямаше.
                    А химията не твърдя да е била наша, но си беше съвсем химическа.
                    Е нямаше хиляда вида салам с вид вкус на прясно екструдирана пластмаса Обелил не обелил вкуса все един
                    Последно редактирано от sek.1; 05-08-16, 07:04.
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Относно бозата, оня ден пих такава със захар, или поне така пише. И се вкисва. Вкусна си ми беше. Преди семица пих такава с де що има изкуствени подсладители вътре (пишеше си на етикета бяха изброени 4-5 вида) - и нея не я върнах, макар че като прочетох ми стана малко облачно.
                      Ами кажи марка де , що ни мъчиш сега
                      Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                      За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                      A1+

                      Коментар


                      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                        Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                        Ами кажи марка де , що ни мъчиш сега

                        "1001 миризливки"

                        Коментар


                        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Относно бозата, оня ден пих такава със захар, или поне така пише. И се вкисва. Вкусна си ми беше.
                          Хармоника?
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                            По нашенско, малките портички са комшулуци.
                            Комшулук е силно ограничено-това е вратичката която свързва два съседни двора. А прочка се вика на коя да е малка врата.

                            По-горя някой се изказа, че през комунизма нямало бензин. Напротив-имаше достатъчно, после започна да няма-като дойде демокрацията, и се започна с увеличенията на цената. То си имаше де, ама не го продваха, чакаха да му вземат по-висока цена след увеличението.

                            Носталгията по онези времена е и заради сравнително лесния живот на обикновените хорица, както и в спокойния живот. По онова време много хора си построиха къщи и апартаменти, макар заплатите да бяха ниски. сега са уж по-високи, ама аз поне не смея да започна да събарям кирпича на село и да започна да строя нова, хем не толкова голяма.
                            А относно спокойствието-комшийката работеше в хлебозавода, и сутрин в 5 ходеше пеш на работа, през целия град. И не се страхуваше нито от изнасилвачи, нито от кучета. Ха сега някоя на 19(на толкова беше тогава комшийката) да тръгне сама посред нощ?

                            Да не ми наскочите, че обичам комунизма сега... Просто тогава бях млад и безгрижен, а мозъкът е така устроен, че помни само хубавите неща.
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              По онова време много хора си построиха къщи и апартаменти, макар заплатите да бяха ниски. .
                              Ахъм.
                              Първоначално публикуван от Радой Ралин
                              Тая палата не е от заплата
                              Крадяха като за световно. В складовете на "Топливо" нямаше нищо - ни цимент, ни гипс, ни тухли, т.е. по законен начин нямаше как да се набавят материали за къща, за цените да не говорим. Ама това сме го коментирали много пъти в много теми. Освен кражбата на строителни материали, самото строителство ставаше за сметка на кръшкане от работа, докато заплатката си течеше.
                              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                              Коментар


                              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                                Ахъм.

                                Крадяха като за световно. В складовете на "Топливо" нямаше нищо - ни цимент, ни гипс, ни тухли, т.е. по законен начин нямаше как да се набавят материали за къща, за цените да не говорим. Ама това сме го коментирали много пъти в много теми. Освен кражбата на строителни материали, самото строителство ставаше за сметка на кръшкане от работа, докато заплатката си течеше.
                                Където имаше складове на Топливо . Що тухли съм прекарал с трактора от тухларната в Побит камък до Вакарел . С Тто и две ремаркета съм влачил единички решетъчни .
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X