Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
    Къде го има? Вярно, че не ходя умишлено по "оторизирани дилъри", но където съм си оставил колата, вкл. със свободно сваляеми GPS, слънчево зарядно, видеорегистратор, очила "Рей Бан" и т.н., досега не са ми откраднали нищо. Даже и по автомивките не крадат (е, там може да ги е страх хлапетиите да пипат). Виж при Та-а-а-ато (пак поклон с челобитие) - оди ритай срещу Държавата, ако ти изчезне нещо в държавния сервиз.
    Ми един сервиьз тука по нашенско, дето сега ще се съдим , че колата ми стои повече от година там и още не е в движение. За инвертара вътре не мисе говори.

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    И как стигаш до тоя извод? Може би защото:

    !!!
    Братче, че кое от изреденото изобщо можеше да направиш преди (ей току-така), та да стигнеш изобщо до този така радикален проблем с кредитната карта?
    Всъщност, това да нямаш кредитна карта си е чиста проба личен каприз (не че и на това принципно нямаш правото днес, за разлика отпреди), а не някакъв значещ фактор.
    Абе не казах че преди е било добре , не четеш ли. Казвам , че и сега не сме свободни и нетрябва да се примиряваме , защото преди било лошо, или някъде по света имало и по-зле от нас. Свободата ни я ограничават по много начини.

    Руди вметна нещо за храните по-горе. Кеф ли ти е да ядеш пласмаси и безвкусни помии от супермаркетите? Има си неща , които някак си загърбихме , щото видиш ли вече го няма онова "лошото" .
    Да трябвяа да помни, какв иса били злините , зада ги избягваме , но и новите злини трябва да борим .. .туй е то мойто мнение .. не ми тикайте думи че плача за старите времена , тогава бях малечък ... нямам много спомени

    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
    Кредитната карта много добре знаем за какво служи - да могат да изтеглят от нея каквато сума си поискат, ако им потрошиш или не им върнеш колата (обикновено разликата между щетите и застрахователното обезщетение), също ако не платиш или съсипеш хотелската стая. По хотелите става и с "депозит" на кешовица - около и над 1000 евро .
    От дебитната карта не могат ли пак да си дръпнат каквото искаш ?
    Иначе в хотела може с депозит, имаш право на избор, обаче за кола под наем нямаш
    Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
    За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

    A1+

    Коментар


    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
      Ти колко карти имаш и колко коли под наем си взимал по света? Или си мааш из Ойропата с Кияка, нат`варен с щайга домати и кашон "Русенско варено", като нощуваш в него? Обясни ги тука на публиката тия неща, що по телефона?
      Имам една златна Виза и ми стига.
      Коли съм взимал сигурно над 100. Из цЕлата Ойропа.
      Ако не вЕрваш - питай дедо ти Владо, дето ти вАди дъртия Пасатор от ряката.
      Публиката не ми е интересна, за момента.

      п.с. Русенско съм консумирал за последно некъде 1978г. в Елховския граничен отряд.

      п.п.с. аре вземи се кротни малце........

      Коментар


      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

        Я спрете да се хапете Ами ми помогнете с еднин спор.
        Жената твърди , че имало навремето, някакъво розово-краве масло. Био сладко. Аз никога не съм виждал такова, ама тя живеела в центъра като малка, а за нас ходенето до центъра се казваше " отивам в града " Може да е било нещо като коалта супер ценно и да не е имало за всеки
        Ако някой се сеща за това масло или намери снимка моля да покаже тук
        Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
        За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

        A1+

        Коментар


        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

          Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
          Я спрете да се хапете Ами ми помогнете с еднин спор.
          Жената твърди , че имало навремето, някакъво розово-краве масло. Био сладко. Аз никога не съм виждал такова, ама тя живеела в центъра като малка, а за нас ходенето до центъра се казваше " отивам в града " Може да е било нещо като коалта супер ценно и да не е имало за всеки
          Ако някой се сеща за това масло или намери снимка моля да покаже тук

          Имаше, ама не беше масло, а боядисан маргарин. Със захар.
          За филиите, де.
          Снимка нямам.

          Коментар


          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

            Значи пак е правва жената ... тюх да му се не види. Пък у нашия квартал ( тогава последен преди лозята ) не е имало никога таквоз шарено нещо.
            Пенчо я признай, жената да не те е подкупила , само да спечели спора
            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

            A1+

            Коментар


            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

              Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
              От дебитната карта не могат ли пак да си дръпнат каквото искаш ?
              Иначе в хотела може с депозит, имаш право на избор, обаче за кола под наем нямаш
              Не могат, защото сметката ти може да е празна, а се иска и твой PIN-код и т.н. С кредитната карта все едно им издаваш чек, който банката осребрява при тяхно поискване, а ти задлъжняваш към банката, все едно си взел на кредит въпросната сума.
              Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
              Жената твърди , че имало навремето, някакъво розово-краве масло. Био сладко. Аз никога не съм виждал такова, ама тя живеела в центъра като малка, а за нас ходенето до центъра се казваше " отивам в града "
              Аз помня само розово краве мляко. "Младост" му беше "марката" и много го пиехме студено от магазина като късахме със зъби пликчето, смучехме и накрая се оливахме с остатъка, това въпреки ужаса и указанията на баби и родители, защото беше сурово, подсладено и ароматизирано (уж "ягода" или "череша", но си беше пълна химия ароматизирането).
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                Абе не казах че преди е било добре , не четеш ли. Казвам , че и сега не сме свободни и нетрябва да се примиряваме , защото преди било лошо, или някъде по света имало и по-зле от нас. Свободата ни я ограничават по много начини.

                Руди вметна нещо за храните по-горе. Кеф ли ти е да ядеш пласмаси и безвкусни помии от супермаркетите? Има си неща , които някак си загърбихме , щото видиш ли вече го няма онова "лошото" .
                Да трябвяа да помни, какв иса били злините , зада ги избягваме , но и новите злини трябва да борим .. .туй е то мойто мнение .. не ми тикайте думи че плача за старите времена , тогава бях малечък ... нямам много спомени
                Аз пък не съм казал, че си казал, че е било по-добре - не четеш ли. Казвам ти защо не си прав, като казваш, че сега не е по-добре.
                Не си свободен да реализираш всякакви прищявки! Ми дори и това е показателно, че сме по-добре, защото сме го докарали до разискване състоятелността на незначителни дреболии.
                Изобщо не би ми било кеф да ям пластамаси, не го и правя, няма и начин. Това изобщо е една голяма глупост (с пластмасите), основана на дълбокомислени съждения от рода, че хубавото мляко се разваляло за два часа. Не - мръсното, заразено, кой знае как съхранявано и прочее некачествено мляко се разваля за два часа! И черен хляб не ям, нито "обезмаслено масло", нито "обезсолена сол" - колкото и актуално да е. Загърбихме да, много неща загърбихме - и това е много хубаво, лошото е, че бързо забравихме какво загърбихме. Загърбихме например опашките на четири реда, виещи се около целия квартал, защото има:"...пипер от Полша, патладжан от Турция, яйца от Китай...".
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                  Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                  Значи пак е правва жената ... тюх да му се не види. Пък у нашия квартал ( тогава последен преди лозята ) не е имало никога таквоз шарено нещо.
                  Пенчо я признай, жената да не те е подкупила , само да спечели спора
                  Жената е от Русе. Блок Борислав до ВИММЕСа. Та там го видях за пръв и последен път.
                  Иначе на тъста лозето му беше към средна кула.
                  И имаше заровени бъчви в мазата за около 2000литра.

                  Коментар


                  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                    За вредите от банковите карти - просто ще се самоцитирам от преди много години

                    Първоначално публикуван от Goblin
                    ... ... ...

                    За всеки комуто се налага някакво пътуване в каквито и да било мащаби из що-годе "развита" държава без кредитна карта - предлагам следните незабравими туристически преживявания, за попълване на споменната картотека:

                    - Търсене на чейндж бюро в район който не е гара или летище (под-условие: банките не се броят, освен ако комисионната от 10 евро и нагоре не представлява проблем).

                    - След намиране на въпросното - опит за обмяна на стодоларова банкнота. За повече пикантерия - желателно е действието да се развива във Франция.

                    - Опит за наемане на кола, без кредит карта. Джокер - носете си ХХХ пари в кеш, с който да платите депозита при наемането на колата. Понеже е по-добре да оставиш кеш на непознат отколкото да му оставиш номер на кредит карта)

                    - Опит за спешно позвъняване до приятел или семейство от телефонна кабина, нощем. Джокер: пак във Франция, кабини с монети няма от началото на 90те. Освен в баровете може би, там - от 2000. В другите държави чат пат се намират, но не изобилстват.

                    - Опит за плащане на магистрална такса, при последен национален ваканционен ден в развита западна държава. Умолявам участниците после да донесат снимка от опашката коли с чужда регистрация пред будката "плащане в кеш" и липсата на такава на съседните будки, с изобразена кредит карта.

                    - Опит за зареждане на денонощна автоматична бензиностанция извън магистрала. С кеш. След 9 вечерта. За участниците - моля, пратете снимки на стрелката на бензиномера на червено, на ревящите на задната седалка деца и на скимтящото в багажника куче. Също и на хората с които ще се запознаете, на вас, с притеснена физиономия и размахваща банкноти ръка. И ако може запис на обясненията си на развален местен език, гласящи горе долу "Моля, презряни носителю на кредит карта, сипи ми бензин с твоята карта, ще ти платя кеш".

                    И това е само за стандартни случаи. А нестандартни колко има...
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                      Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                      За вредите от банковите карти - просто ще се самоцитирам от преди много години
                      Има особено голям смисъл в Рим да се прави като римляните, ама узряването за тази мъдрост е постепенно.

                      Прочее, за сведение на Недокланов: И с дебитна карта става. Със сигурност ще ти приемат Виза Електрон, дебитна Мастер Кард и сигурно и разни други видове които не съм пробвал.

                      Ако има достатъчен депозит който да бъде блокиран в тях.

                      Прочее, това е и смисълът на кредитната карта и тя съществува много от преди електронизацията. Под разни форми - от преди около две хилядолетия. Банката гарантира за тебе че си склонен да си плащаш масрафа. Което е значително по-икономично, отколкото сам да си го гарантираш.

                      Коментар


                      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                        Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                        Я спрете да се хапете Ами ми помогнете с еднин спор.
                        Жената твърди , че имало навремето, някакъво розово-краве масло. Био сладко. Аз никога не съм виждал такова, ама тя живеела в центъра като малка, а за нас ходенето до центъра се казваше " отивам в града " Може да е било нещо като коалта супер ценно и да не е имало за всеки
                        Ако някой се сеща за това масло или намери снимка моля да покаже тук
                        За един истински русенец няма краве масло,има БУТЕР

                        Коментар


                        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                          Първоначално публикуван от plamenpe Преглед на мнение
                          За един истински русенец няма краве масло,има БУТЕР
                          И аз се чудих какво не е наред в изречението.

                          Коментар


                          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                            Имам една златна Виза и ми стига.
                            Коли съм взимал сигурно над 100. Из цЕлата Ойропа.
                            Ако не вЕрваш - питай дедо ти Владо, дето ти вАди дъртия Пасатор от ряката.
                            Публиката не ми е интересна, за момента.
                            Ахъм. Пробвал си да платиш със златната "Виза" на дядо Владо и си използвал липсата на съответния POS-терминал като повод да се измъкнеш без плащане?
                            Щото дядо Владо освен слушател на лакърдиите ти как си пътувал из Европата с Кията, АК с 400 патрона + Драгунов, РПГ и фотоапарат от РО-то на Елховския граничен отряд и златна "Виза" карта, свидетел (че и очевидец) едва ли се явява.
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                              Жената е от Русе. Блок Борислав до ВИММЕСа. Та там го видях за пръв и последен път.
                              Иначе на тъста лозето му беше към средна кула.
                              И имаше заровени бъчви в мазата за около 2000литра.
                              В Буйна Яна ли е имал лозе ?


                              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                              Не могат, защото сметката ти може да е празна, а се иска и твой PIN-код и т.н. С кредитната карта все едно им издаваш чек, който банката осребрява при тяхно поискване, а ти задлъжняваш към банката, все едно си взел на кредит въпросната сума.
                              Ами в магазините , как може и как им показва, дали има достатъчно наличнос? Пък за пина какъв е проблема , нали съм там лично.

                              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                              Аз помня само розово краве мляко. "Младост" му беше "марката" и много го пиехме студено от магазина като късахме със зъби пликчето, смучехме и накрая се оливахме с остатъка, това въпреки ужаса и указанията на баби и родители, защото беше сурово, подсладено и ароматизирано (уж "ягода" или "череша", но си беше пълна химия ароматизирането).
                              Да млякото беше вкусно и после надувахме пликчетата и ги пукахме под прозорците на класната

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Прочее, за сведение на Недокланов: И с дебитна карта става. Със сигурност ще ти приемат Виза Електрон, дебитна Мастер Кард и сигурно и разни други видове които не съм пробвал.

                              Ако има достатъчен депозит който да бъде блокиран в тях.

                              Прочее, това е и смисълът на кредитната карта и тя съществува много от преди електронизацията. Под разни форми - от преди около две хилядолетия. Банката гарантира за тебе че си склонен да си плащаш масрафа. Което е значително по-икономично, отколкото сам да си го гарантираш.
                              Ами не е станало, макар че човека е имал нещо от сорта на 15 000 евро в дебитните си карти. Тази година отива пак и с кредитна карта с лимит 1000 лева няма проблеи. Не е ли смахната цялата работа ?
                              Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                              За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                              A1+

                              Коментар


                              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                                Да разхвърлям моето тесте на разпределението на детските блага тогава, както и времевите репери за появяването им/изчезването им...

                                - Подсладено кисело мляко "Снежанка": в София, навсякъде. Бургазлии като ни идваха на гости зареждаха че там нямало.
                                - Подсладено плодово мляко - май навсякъде
                                - Ореховки: в София първоначално само в центъра, после и от там изчезнаха. А по другите градове имаше май навсякъде.
                                - Шоколадчета "Феро" (с ЖЕЛЕЗО ) - срещах ги някъде до началото на 80те.
                                - Румънски Гризини: изчезнаха рязко някъде 1979та

                                1981ва: Юбилей "1300 години България". В ДКЕ (Детски Коремни Единици) се изрази в кратковременното изчезване на шоколад "Кума Лиса" от софийските магазини (28 стотинки ако не ме лъже паметта), и появянето по витрините на горди шоколади Нестле на цена 2.80лв (после станаха 3.80). Основните заплати все още бяха под 100лв, въпреки че в София голям процент от хората взимаха повече. Инженер в София взимаше 220.

                                Същата година съвпадна и с второто или третото издание на детската асамблея "Знаме на мира", и ходенето на Камбаните под строй стана скучно (въпреки че японската камбана си оставаше култова).

                                Пак тогава в София вече можеше да видиш негърчета и да не се обърнеш любопитно след тях понеже вече си им свикнал.

                                Като сме на тема негърчета - "Негър" беше официалната политкоректна дума. В училище ни учеха че в ЮАР бият нашите братя негрите.

                                "Черен" беше обидна дума, и за нея другарката шляпаше с показалката през пръстите. В интерес на истината - не се споменаваха често, но разделението "Негър" <> "Черен" си беше строго и ясно установено.

                                В "Да убиеш присмехулник" (пак някъде тогава публикуваната, и прекрасна книга която може да се чете и препрочита безброй пъти като Малкия Принц) си беше изложено черно на бяло, когато Джем се кара на Скаут задето нарича негрите "черни", което било обидно.

                                Пак тогава някъде се появи наливната кока-кола в бели пластмасови чашки свободно по кафенетата. Не бутилираната, която си оставаше рядкост, а наливна, която се появи навсякъде. Представляваше светла прозрачна течност която ако не съвсем - то почти не приличаше на кока-кола. Продавачите правеха разредителни чудеса с бутилката концентрат която се връзваше към системата, и разреждането беше еднакво навсякъде, като по договорка.

                                1984та: България стана домакин на годишната сесия на Юнеско. София светна, милицията се сдоби изведнъж с космически изглеждащите MZ ETZ 250 (с предна дискова спирачка, която "гражданското" ETZ 250 нямаше, за разлика от гражданското ETZ 150 което я имаше, и за разлика от последвалото ETZ 251 което във вариант български внос пак я нямаше). За един ден кока-колата във ВСИЧКИ кафенета в София се оправи, някак гордо сви натегна мускули и сама се концентрира до ниво на нормална истинска кока-кола.

                                Усилието трая до деня след края на сесията, в който най-после се отпусна и се разреди пак.

                                1980-1984: Пак тогава някой модернизира хлебозавода в София с френски поточни линии (предполагам на Bongard но може и да греша). Появиха се някакви модерни и вкусни бисквитки (котешките езичета се появиха тогава, също и разните завити хрупкавини). "Бисквитостроенето" достигна стратосферни висини тъй да се каже "overnight", и количествата (и трайността) бяха достатъчни за да се появят из цяла България. Пак тогава почнаха да се появяват и френски франзели (багети) по хлебарниците.

                                Някъде от 1984та нататък започна да изчезва лепилото "Кале" от магазините, когато проблемите със шмъркането на лепило започнаха да стават реални. Не си спомням дали "Полидур" и "Рила" останаха в продажба.

                                А няколко години преди това сина на съседа (съседа пилот за който съм разправял другаде), в светлите години преди да почине в Христова възраст, ни разправяше за някакво експериментално лепило дето го магерили в лабораторията, с цианкалий ли, с цианид ли, с ненам кво си, дето лепяло всичко, и дето като си залепиш пръстите с него не можеш да ги отлепиш после. А ние цъкахме с език и не вярвахме. Някак не ни беше проблем да има такова лепило ("Откраднатата колекция" беше излязла по кината и полския Фиат с асфалта по гумите и обувките в лепилото още ни бяха в акъла), но някак не можехме да простим описанието че лепилото било прозрачно
                                Последно редактирано от Goblin; 05-08-16, 14:51.
                                Издъних се на Тюринг теста

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X