Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за морска радиостанция.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Въпрос за морска радиостанция.

    Първоначално публикуван от slackware747 Преглед на мнение
    Колеги Мореплаватели!
    Кораб с отдалечаване 500 метра от бряг може да има преносимо УКВ 5W или 9W, но те


    Здрасти Колега.

    Кажи коя марка и модел да тьрся за 9 вата радио,че имам едно 5 и едно 6 ма 9 не сьм виждал,а що пьк да нямам едно яко?Дай да видя.

    А и аз не бих се обадил на хора които повечето време нямат какво да правят и няма да се опитат да ми помогнат,а ще почнат да гонят някакви безмислени правила писани от капитан на бюро.
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

    Коментар


    • От: Въпрос за морска радиостанция.

      Първоначално публикуван от slackware747 Преглед на мнение
      Колеги Мореплаватели!
      1-Купи си едно радио с DSC 25W и една антеса с кабел.Цена на марината в Созопол 500 520лв за всичко!ICOM -работи отлично.
      2-Няма да ходиш в морска администрация за лиценз за корабна радиостанция защото:куп причини-ако те интересува пиши ще ги опиша.
      3-Гранична Полиция (препоръчително да се обадите с цел безопасност, защото когато влезем да ви търсим със спасителен катер или друг съд е добре да знаем колко души да търсим.Пример намираме вас и жена ви а детето не.Вие сте в хипотермия или безсъзнание и ние сме доволни, че сме си свършили работата.След ден два вие се възстановявате и питате за детето си което е било с вас на лодката и ние чак сега разбираме....
      4-НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ЧЕ ВСЯКО ИЗИСКВАНЕ НА МОРСКА АДМИНИСТРАЦИЯ Е НАПИСАНО С МНОГО МОРЯШКА КРЪВ.УВАЖАВАЙТЕ ГИ!
      5-При Сезонен превоз на пътници никъде не е написано че трябва да имате УКВ с DSC.Кораб с отдалечаване 500 метра от бряг може да има преносимо УКВ 5W или 9W, но те нямат DSC(Digital Selective Calling) следователно не е необходим и GMDSS сертификат Global or Restrictet(GOC or ROC).
      1-Радио 25W, както вече съм писал по-горе, си имам, при това с антена Преди една седмица ми пристигна и преносимото 6W УКВ, което си поръчах, така че няма нужда да ходя до марината в Созопол. Освен това, 25-ватовото е т.нар. Black Box, така че винаги мога да му откача слушалката и да кажа, че нямам стационарно радио, ако някой реши да ме проверява, пък нека да го търсят къде е монтирано.
      2-Причините да не ходя до МА са ми ясни, а и в моя случай едно такова ходене е напълно безпредметно, защото лодката ми вече официално е реистрирана в Холандия, при това без да си мърдам Д-то от стола, което нямаше как да стане в нашата МА, пък и си спестих доста пари и нерви.
      3-На Гранична Полиция, нямам нищо против да им се обаждам, щом толкова много държат на това, но законът не ми позволява да го правя от 25-ватовото си УКВ, затова него ще го крия от Органите и ще си ползвам преносимото
      4-Нямам представа с колко кръв са написани изискванията на МА, но ако реша да ги уважавам, по-добре да си продам лодката и да си ги уважавам от вкъщи.
      5-При сезонен превоз на пътници не е написано, че трябва УКВ с ДСЦ, но е написано, че трябва стационарно УКВ, което означава, че на борда трябва да има човек с лиценз за радиооператор. Така или иначе, аз нямам намерение да се занимавам със сезонен превоз на пътници, а пък отдалечаване до 500м от брега далеч не ме устройва. С холандската си регистрация, нямам ограничение в района на плаване.
      Последно редактирано от Zeehond; 17-11-13, 08:14.
      There's someone in my head but it's not me...

      Коментар


      • От: Въпрос за морска радиостанция.

        За да не пускам нова тема, какво преносимо радио е добре да си взема за лодката. Ползваме я на разстояние до 2-5 мили от брега основно в Гърция. Да слушам канала за времето, и не дай си боже ако се наложи да ползвам авариен канал. 3 вата или 6 вата. Аиком, Стандард Хоризон или Кобра . Харесал съм си едно
        Cobra MR HH350. МR HH150 -3W

        Някакви отзиви? Благодаря предварително

        Коментар


        • От: Въпрос за морска радиостанция.

          Standard Horizon HX851 6W Floating Handheld VHF Radio with Glow in the Dark

          Противоводно, плува, вграден GPS /диктуваш си позицията директно от екрана на радиото/. Малко по-голямо като размер от останалите на пазара, но ти няма да си го държиш на кръста денонощно.
          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

          Коментар


          • От: Въпрос за морска радиостанция.

            И аз съм за Standard Horizon. Имам няколко - инсталационен, портативни, стационарен - никога не създават проблеми. Icom също стават - и двете фирми са висок професионален клас електроника.
            Cobra си е масова стока - я работи, я не. Пари на вятъра.

            Най-евтината, която предлагат тук вносителите на Standard Horizon е HX-370E - 390 лева. Icom имат по-евтин модел IC-M23 - 292 лева
            Последно редактирано от Веско; 27-06-15, 08:57.
            Show must go on!
            LZ1VES

            Коментар


            • От: Въпрос за морска радиостанция.

              Благодаря сърдечно за мненията. Това с вградения ГПС много ми хареса. Ще разгледам внимателно достъпните модели от двете препоръчвани марки. Прави ми впечетление, че тези с индекси EU, са по-скъпи от базовите модели за USA. Имат ли някакви разлики, освен в честотите (каналите). Извинявам се за тъпия въпрос, обаче това ще ми бъде първата морска радиостанция и съм съвсем бос.

              Коментар


              • От: Въпрос за морска радиостанция.

                Основните морски канали са същите, нo има и много различни, заради разлчните регулации в Европа и Америка.
                Повечето EU морски станции обаче, могат да се програмират и използват и за граждански нужди в PMR радиолюбителския обхват за Европа - тоест да говорите с хора от брега, по време на пътешествия с коли и т.н. Ако вземете US модел, няма да имате тази съвместимост и за тези нужди ще трябва още една станция.

                За да се използват радиолюбителските честоти, трябва и съответен лиценз.
                Последно редактирано от Веско; 28-06-15, 09:43.
                Show must go on!
                LZ1VES

                Коментар


                • От: Въпрос за морска радиостанция.

                  Въпрос към Веско, доколкото е с най-голяма практика в гръцки води. Разгледах внимателно сайтовете на Айком и Стандард Хоризон и си харесах няколко модела. По сециално HX870E, HX400 Standard Horizon, IC-M91D, IC-M87 Icom. Та питането ми е, при положение че имам лиценз за 144Мхз, обаче сме единаци, тоест не ходя с компания по Гърция, а само с партньорката ми, какъв е ПО-ПОЛЕЗНИЯТ вариант за морска радиостанция. Да има ГПС или да има обхвата 144-174Мхз. Този радиолюбителският какви предимства ти дава на вода. Защото станции с двете екстри няма. Доколкото съм на малка моторна лодка и това ще бъде единствената радиостанция на нея. Мисля, че лицензът за 40БТ по море, какъвто имам, дава право да се ползва ръчна морска станция. Предполагам, че това ще бъде полезно за всички членове на форума, поставени пред този казус. Между другото, намерих тук в София фирма която предлага Айком на прилични цени. М-23 за 300лв. с вкл. ДДС, М-35 за 380, М-91 за 540лв. с ДДС. Имат ги в наличност, ако някой се интересува.

                  Коментар


                  • От: Въпрос за морска радиостанция.

                    Ако на лодката няма морски GPS, много по-добре е ръчна станция с GPS!!!
                    Ако може да си позволите, HX870E или М-91....
                    Всички с капитански лиценз могат да ползват ръчни или стационарни морски станции за разговори. Само за работа с функциите DSC и т.н. се иска допълнително GMDSS сертифициране. Ама ако научите добре как се ползва DSC и настройват станциите, никой няма да ви се разсърди, ако го изполвате за да спасите човек или морски съд. За да се ползва DSC, трябва лодката да е регистрирана, да има име, 9 цифрен MMSI (DSC self
                    ID) и Call Sign - издават се заедно с регистрацията.

                    За връзка с брега винаги може да се вземе и един PMR446 или двубандер, ако сте радиолюбител.
                    Show must go on!
                    LZ1VES

                    Коментар


                    • От: Въпрос за морска радиостанция.

                      Аз, ако избирам, ще избера GPS пред радиолюбителски честоти /може би защото не виждам много смисъл от радиолюбителските честоти 20 мили вътре в морето/.
                      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                      Коментар


                      • От: Въпрос за морска радиостанция.

                        И на мен ми се въртят такива мисли в главата, ма нали съм аджамия, реших все пак да се посъветвам с хора с повече опит. Другата седмица летя за Мюмхен. Ако не успея там да си взема HX870E, Kaто се прибера ще взема М91 от тук. После ще докладвам. Благодаря на Веско и НИКСД, че разсеяха съмненията ми. Безаварийно плаване на всички!

                        Коментар


                        • От: Въпрос за морска радиостанция.

                          Стара истина от едно време - най-евтиното в морето не работи,и тате може и бате може ма козата си иска пръч.

                          За брега си вземи едни по-яки любителски пък в морето си избери нещото което ако остане единственото работещо на борда ще ти свърши работа.
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • От: Въпрос за морска радиостанция.

                            Да се похваля, от август месец миналата година съм притежател на Standard Horizon HX870E. Европейският вариант. Уникално изделие! Има всичко за което мога да се сетя, че и неща, които не мога да ползвам, защото се изискват регистрации и лиценз. За един месец активно ползване обаче, и сканиране на всички канали на местата на които бях в залива Миртос и Коринтския в Гърция, не хванах нито едно съобщение, а като питах в яхт клуба в една марина, ми отговориха, че нямат информация за какво се използват местните канали и на кои честоти са. Както и да е, тъй като си мисля да врътна пак едно кръгче надолу в началото на април ми се върти следната мисъл в главата. Ако взема още една 6 ватова станция Icom, от по-обикновенните модели М23, 24, дали мога да я оставям на брега при семейството ми или на някой остров на който съм ги зарязал, когато изчезвам на разходка с лодчето ми и да държим връзка по някой от каналите бряг-морски съд, че на местата където ходим обикновенно няма покритие на мобилните телефони. И дали някой може да ни направи проблем. Имам лиценз за водач на съд до 40 БТ по море, което доколкото знам ми дава право да ползвам ръчна морска радиостанция. Благодаря предварително.

                            Коментар


                            • От: Въпрос за морска радиостанция.

                              Няма проблем регистриран съд да има повече от една станция, които се използват за връзка на съда с екипажа на брега.
                              Ако нямате Callsign и MMSI регистрация, наличните станции се записват в корабния дневник и в списъка на оборудването. Разбира се, екипажа трябва да е инструктиран и да знае добре правилата и каналите за връзка.

                              Коринтския канал ползва 11 канал за разрешение при преминаване (Isthmia control tower), Coast Guard - VHF channel 12.
                              Кефалония - Coast Guard - VHF channel 12, Olympia Radio - VHF channel 03
                              Последно редактирано от Веско; 16-03-17, 16:57.
                              Show must go on!
                              LZ1VES

                              Коментар


                              • От: Въпрос за морска радиостанция.

                                Вземи си същата та батерии и зареждайки пък и копчета и работа с нея да са еднакви,после гледай да няма много народ на 69 канал и си говори ма кратко - един дюшек да имат с тях или малка лодка си ОК по закон / или поне тукашния /.
                                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                                W140 S420 '99

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X