Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за морска радиостанция.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Въпрос за морска радиостанция.

    Процедурата за регистрация на лодка в България ми е до болка позната, особено когато става въпрос за по-голям район на плаване, но въпросът ми не беше свързан с това, пък да не говорим, че не става от София, защото става въпрос за морска лодка, но както и да е. Ще се опитам да си формулирам въпроса по друг начин:

    Мога ли да получа разрешително за корабна радиостанция, да кажем преносима, без DSC, без да имам регистрирана лодка под български флаг?
    There's someone in my head but it's not me...

    Коментар


    • #47
      От: Въпрос за морска радиостанция.

      Идея нямам,но сигурно можеш,а и кой ще ти направи проблем ако я имаш нерегистрирана?Знам,че не е по темата ма да не ти снимам какво имам пред мен в момента,нито едно не е регистрирано и проблеми сме нямали в тая част на света.В Австралия трябва да е регистрирано,но пък пристигаш там и не ти правят проблем.Какво става ако трябва да продадеш лодката в Австралия обаче идея нямам,май почват с чемберите и регистрацията пак.

      Спомена далечен район на плаване та за това ти го пиша.Има шанс след 7-9 месеца да сме по Европа с лодка регистрирана в Щатите която мъкне поне 4 станции и гаранция ти давам една няма да има регистрация,аз курса съм го заебал щото никой не ми го иска и документи за тия станции я има я не.6 бимберици лодка 30 метра,на 99% проблеми никой няма да ни направи.Това за идея само,никакъв отговор на въпроса ти не е


      Успех
      TOYOTA SEQUOIA ‘11
      W140 S420 '99

      Коментар


      • #48
        От: Въпрос за морска радиостанция.

        Съвсем не е така сложно, регистрацията ако искате примерно Бургас , за райони I, II, III, IV, V (всички морски лодки) но инспектора идва в София на крака, документите и таксите са в ИА"МА", а регистрацията си минава служебно през Бургас. Трябва да отговарят на Разпореждане No68 (2012)

        Не може разрешително за морска радиостанция без регистрация на съда. MMSI е свързан с регистрацията на морския съд, и се издават едновременно.
        Show must go on!
        LZ1VES

        Коментар


        • #49
          От: Въпрос за морска радиостанция.

          Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
          Идея нямам,но сигурно можеш,а и кой ще ти направи проблем ако я имаш нерегистрирана?
          Разбира се, може да се ползва всяка станция, даже за райони от II нагоре, трябва да има една стационарна и поне още една портативна.

          Въпроса беше, ако се ползва DSC радио, трябва да има MMSI номер. Не че пречи да си работи като обикновена станция, без DSC - ама няма как да се обажда автоматично и да праща DSC съобщенията.

          За райони II териториални води трябва да имате лиценз за радиооператор "местно плаване", за район II при международно плаване лиценз "ROC", а за райони III, IV и V, лиценз "GOC". Радиолицензите може да са на друг член на екипажа - радиооператор.
          Show must go on!
          LZ1VES

          Коментар


          • #50
            От: Въпрос за морска радиостанция.

            Мога ли да получа разрешително за корабна радиостанция, да кажем преносима, без DSC, без да имам регистрирана лодка под български флаг?
            Няма как да стане без регистрация на съда.

            Коментар


            • #51
              От: Въпрос за морска радиостанция.

              Благодаря на всички за отговорите.

              Всъщност, аз въобще не държа да имам MMSI-Номер, след като холандците не ми го искат, за да ми регистрират лодката. Просто казах, че настоящата станция на лодката е с DCS, което преполага, че трябва да й се въведе MMSI-Номер. Аз обаче мога да си я ползвам и без този номер (предполагам, че в нея си стои още номера на предния собственик, но аз мога да го изтрия). Просто ми се иска, да мога да ползвам легално УКВ радиостанция, защото някакси предполагам, че в България ще съм като стръв за граничарите с този холандски флаг. Тъй като са ми проверявали документите в движение, насред морето, затова си имам такива притеснения. Иначе, по чужди пристанища, никой никога не ме е питал, дали имам разрешително за корабна радиостанция.

              Колкото до регистрацията в България, може би не е тук мястото, но явно все пак ще трябва да се аргументирам. Ако човек изпълни всички, повече или по-малко безумни изисквания на българската морска администрация откъм оборудването, ще олекне доста във финансово отношение, а и после няма да му остане място на лодката, където да си складира ветрилата (не споменах, че става въпрос за ветроходна лодка). Много ми е интересно например, че българската морска администрация не те пита, дали имаш ветрила, обаче ти иска по един пожарогасител за всяко помещение + един за "машинното" (много ми е интересно - къде по-точно е машинното на една 10-метрова лодка) + още един за камбуза, който на въпросната 10-метрова лодка е в едно общо помещение с главния салон. За пример, една 10-11м лодка, с 4 отделни помещения, трябва да разполага с общо 6 пожарогасителя. Освен това, в България не са много местата, където можеш да си сертифицираш спасителния сал и от опит знам, че за да получиш въпросния сертификат, плащаш горе-долу толкова, колкото струва един нов сал, а освен това имах честта да разбера, че не ти сменят в него всичко, за което си си платил. Аз, сега моя сал си го отворих и надух сам, видях на кои неща им е изтекъл срокът и сега мога да си ги подменя сам, без да плащам на някого за това една торба с пари, само заради сертификата накрая. За пример, от Холандия не ми искат сертифициран (даже никакъв не ми искат) спасителен сал. Освен това, за да си регистрираш лодката в България, трябва да отделиш страшно много време и нерви, за да ходиш до МА Бургас (аз само там имам опит), при всяко ходене плащаш поредната такса, което се случва единствено в клона на някаква банка, която се помещава един етаж по-долу от МА и, в която всеки път ти взимат някаква комисионна. И, не на последно място, с българската регистрация, подлежиш на преглед всяка година и никой не те пита, къде ще ти бъде лодката догодина, а тя естествено може въобще да не е в България по това време. Да не говорим, че въпросният преглед е толкова проформа, че ако не ме беше яд на тази бюрокращина, щеше да ми е смешно.

              Оспамих темата, но понеже ме убеждавате в нещо, от което наистина имам горчив опит, даже толкова горчив, че мислех въобще да не си купувам лодка, точно по тази причина, затова се почувствах длъжен да се аргументирам.
              There's someone in my head but it's not me...

              Коментар


              • #52
                От: Въпрос за морска радиостанция.

                Това па ДСЦ никога не съм го обичал,току писне радиото тук щото някой си е забравил макарите на перваза и си няма с какво да си играе та напипал радиото.От това има смисъл ако е лесна регистрацията,по интернет да речем.като ще ми късат нервите с бумаги и глупости си я карам като кьорава -свалям и очилата и я ловя като нормална.

                Е го на пред мен / аз съм зад него /,Цьрвен бутон,дръпни като го закьсаш,ни регистрация има това,ни лиценз подновявам ни дърпам като вземе да гълта вода,второто радио пък съвсем не искам да се сещам за него.
                Прикачени файлове
                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                W140 S420 '99

                Коментар


                • #53
                  От: Въпрос за морска радиостанция.

                  Ако няма да се ползва станцията в DSC режим, ще трябва да се изтрие стария MMSI. Tова става само в сервиз, потребителя няма достъп до изтриване. От друга страна, ако има въведен вече MMSI, и стария собственик не го ползва, може да си остане, за да ползвате всички функции. Едва ли ще е някакъв проблем - все пак е свързан с конкретния морски съд.
                  По отношение на плота и задължителното оборудване - не бих тръгнал далече от брега без всичко това. Не случайно се иска, а и не само в България. В Холандия не искат да гледат при регистрацията, защото се предполага, че хората са грамотни и ще си набавят всичко.
                  За ремонта, не случайно е скъп, но технически грамотен човек може и сам да го обслужи.
                  Show must go on!
                  LZ1VES

                  Коментар


                  • #54
                    От: Въпрос за морска радиостанция.

                    Имат ли право нашите власти да ти искат нещо повече от това което ти искат властите на държавата под чиито флаг плаваш? Питам защото редовно слушам великата глупост да се искат капитански права издавани по STCW на хора отиващи за сафрид с надувната лодчица. Аз НЕ съм длъжен да имам никакви капитански лицензи в УСА. Като пристигна във Варна с американски флаг, те НЕ могат да ми искат капитанско. Тоест те всичко могат да искат но не е правилно.
                    Важи ли същото и за радио лиценза?
                    https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                    Коментар


                    • #55
                      От: Въпрос за морска радиостанция.

                      Веско, тук за 12 метра лодка /карам я сам да речем/ са ми нужни-
                      1. 1 риза
                      2. 1 спасителен кръг
                      3. Рог за мъгла
                      4. 3 ракети
                      5. Работещи навигационни светлини
                      6. Регистрация на лодката

                      И пристигам във Варна с ръце в джобовете. Нямат право да ми искат нищо повече от това което ми искат властите под чийто флаг плавам.
                      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                      Коментар


                      • #56
                        От: Въпрос за морска радиостанция.

                        Да, националното законодателство определя реда на регистрация. Има си и международните правила, SOLAS, GMDSS и т.н. В международни води никой не се интересува. Ама ако се сети полицая в Гърция например (и го ядосаш де), да ти провери пожарогасителите и фойерверките, и не са в ред датите, ще ти врътне глобата по местното законодателство. Същото, и ако се базикаш по радиото и някой се оплаче, ще ти търси лиценза, регистрацията и всичко, за което може да издаде голямата квитанция.
                        Show must go on!
                        LZ1VES

                        Коментар


                        • #57
                          От: Въпрос за морска радиостанция.

                          В България не могат да ми направят проблем, за това че нямам лиценз на радиото, ако не го ползвам. Но, никъде по света нямам право да го ползвам без лиценз.

                          Мисля, че и потребителят може да променя MMSI-номера. На старата лодка, със сигурност съм го правил. Това радио е друго, но набързо му разгледах книжката и ми се струва, че мярнах там инструкция за въвеждане на MMSI-номер. Проблемът е, че всичкото това нямам право да го правя. Очевидно е, че навсякъде по света хората си ползват УКВ радиостанции, без съответните разрешителни, но аз се притеснявам да не ме проверят някъде точно мен, какъвто съм си куцуз, а и както казах – в България, под холандски флаг, ще съм интересна плячка.

                          На дълго плаване, без плот и аз не бих тръгнал, но с най-голямо удоволствие бих тръгнал без неговия сертификат. А и след последното сертифициране на плот в Бургас, реших, че този по-добре аз да си го проверя и поне със сигурност да знам, какво има вътре. Друго, без което бих тръгнал, но МА ми го иска, е SART, който е ужасно скъп и също подлежи на лицензиране, защото е предавател. На предишната лодка, въпросният SART беше така добре подреден на дъното на един шкаф, че ако ни се беше наложило да го ползваме (пу-пу, на никого да не се налага), щяхме да си потънем, преди да успеем да го извадим от шкафа. Затова предпочитам, да си имам под ръка едно водоустойчиво, преносимо УКВ, което да взема със себе си, ако ми се наложи да се прекачвам в сала. То, ако се стигне до там, че да трябва да се „возя” на този сал, последната ми грижа ще е, че нямам право да боравя с това УКВ. Друго нещо, което МА изисква е AIS, той е сравнително евтин, а и е доста полезно нещо, но засега не съм го предвидил в бюджета за следващия сезон, а от МА няма да ме питат, дали това или онова от изисканията ми влиза в бюджета или не. И това са само изискванията за 20-милната заона, какво става, ако някой ден успея да отделя време и пари да тръгна за Карибите. На лодката имам SSB приемник, но нямам предавател, хеле пък с DSC, а пък и аз самият нямам удостоверение за ползване на такава станция, която и без друго е прекалено скъпа, за да изпитам желание да си я купя. Да не говорим за другите изисквания, засягащи по-големите райони на плаване, например EPIRB и какво ли още не. В Холандия ти искат да имаш ветрила, спасителни жилетки, пояс и още няколко дреболии, регистрацията се извършва изцяло online и само накрая си получаваш документите по пощата, и нямаш ограничение в района на плаване. Останалото оборудване е предоставено изцяло на отговорността на капитана, както и техническото състояние на лодката. В България например изискват лодката да има две водонепроницаеми прегради (една отпред и една отзад), Откъде да ги взема тези прегради на 10-метрова лодка, която за протокола вече 2 пъти е прекосявала Атлантика без въпросните прегради. Освен това е много смешно, като дойдат инспекторите от МА и започнат да те питат: „Това имаш ли го, а онова?” и т.н. Та точно с едно убедително „ДА”, на въпроса за непроницаемите прегради, минахме първия преглед на старата лодка.
                          There's someone in my head but it's not me...

                          Коментар


                          • #58
                            От: Въпрос за морска радиостанция.

                            Ето го Разпореждане No68, дето тормози толкова българите. Не знам как е в USA, но освен размерите, за регистрацията в различните райони на плаване се изисква и различно оборудване.
                            Прикачени файлове
                            Show must go on!
                            LZ1VES

                            Коментар


                            • #59
                              От: Въпрос за морска радиостанция.

                              Веско, българските власти могат да изискват каквото си поискат от лодки с българска регистрация. Тази наредба не важи за лодки плаващи под чужд флаг. И не говоря за УСА флаг само. Това, че съм в техни териториални води не променя списъка на задължитеното оборудване.
                              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                              Коментар


                              • #60
                                От: Въпрос за морска радиостанция.

                                Да, с това съм съгласен. Няма как да е друго. Пуснах файла, ако някой го няма актуален, че номера на разпореждането е един, ама се редактира в различните години текста.

                                А за колегата - няма как да се използват регистрационните режими на две страни едновременно, за по лесно и евтино. Или в България, или в Холандия.
                                Хората от МА - София са отзивчиви и разбрани, тази година регистрирах лодка с DSC радио чрез тях в Бургас, всичко свършиха без губене на време, само една такса платих за всичко.
                                Последно редактирано от Веско; 18-10-13, 23:13.
                                Show must go on!
                                LZ1VES

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X