Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за морска радиостанция.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Въпрос за морска радиостанция.

    Доколкото знам, няма кораб, който да не попада в категориите на SOLAS, само че по света хората делят корабите в няколко различни категории: commercial craft, small craft, pleasure craft и може би още други. Моят кораб би трябвало да попада в категорията pleasure craft, където изискванията откъм GMDSS оборудване са различни отколкото при commercial craft например. Проблемът е, че в България май са ни сложили всички под един общ знаменател (за по-лесно) и въобще не се интересуат, че ти не си танкер и нямаш на борда назначен екипаж, който да получава заплата и т.н.
    There's someone in my head but it's not me...

    Коментар


    • #77
      От: Въпрос за морска радиостанция.

      http://www.direct.gov.uk/prod_consum.../dg_185781.pdf

      SOLAS V

      Точно! В България умниците са смесили професионални моряци със любители. И лодки за разходки с кораби. И за това искат капитански права издадени по STCW-95. Който е за "професионални моряци".
      Имам още да пиша ама няма смисъл. Кретения...
      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

      Коментар


      • #78
        От: Въпрос за морска радиостанция.

        Не знам, но съм склонен да разбера и оправдая тези наредби. Нагледал съм се на идиоти, за които не морето, ами света е до колене. И не само другите, но и своите деца не пазят.
        Последно редактирано от Веско; 20-10-13, 20:21. Причина: букви
        Show must go on!
        LZ1VES

        Коментар


        • #79
          От: Въпрос за морска радиостанция.

          За последното съм 100% съгласен с теб, даже имам "честта" да познавам такива хора, но аз си разсъждавам от собствената си камбанария. Аз се смятам за достатъчно разумен, а и откакто се занимавам с ветроходство, винаги съм изпитвал респект към морето и никога не съм правил компромиси със състоянието на лодката, с която влизам в него. Но все пак си мисля, че има доста излични изисквания откъм оборудване, чиято полза е спорна. Пак ще дам примера със SART-а, за който на една малка лодка няма достатъчно място, така че да ти е под ръка, ако се стигне дотам, че да трябва да го ползваш. Освен това, на една ветроходна яхта, която не извършва комерсиална дейност, е много трудно, да не кажа невъзможно, да причиниш фатални щети на трети лица, така че носиш отговорност само за собствения си живот и, в общия случай - за този на семейството си. Така че не ми се струва никак лошо, че в другите морски държави, са оставили хората сами да си преценяват, кое им е с по-голям приоритет. Друрото тъпо е, че тези изисквания, наистина те ограничават много и, по този начин, въобще не се поощрява развитието на България, като морска държава, не само по отношение на превозване на разни товари до Варна и Бургас.
          There's someone in my head but it's not me...

          Коментар


          • #80
            От: Въпрос за морска радиостанция.

            За ветроходните малки съдове, трябва да има облекчения за регистрацията и пререгистрацията, напълно съм съгласен с теб!
            Самия съд предполага друга култура и подготовка на екипажа, собственика/капитана.
            Може би тук от форума може да се направят постъпки до ИА "МА" и да се обяснят нещата. Даже в съседна тема за автомобилите, се коментира отпадането на някои админстративни тежести, нотариални такси и т.н.
            Това Разпореждане 68 е на началника на ИА "МА", може да се допълни и промени сравнително лесно.
            Ако се съберем няколко души, като инициатори, ще трябва поне да разгледат предложението и да отговорят.
            Show must go on!
            LZ1VES

            Коментар


            • #81
              От: Въпрос за морска радиостанция.

              Предложението ли? Ето ви го- България да се съобразява с това какво е подписвала. STCW-95 е за приравняване на стандарти отнасящи се за професионалисти. SOLAS съвсем ясно казва кое се отнася и кое не за частни малки туристически съдове. И след препрочитането на сложната материя, някой адмирал да се завре в 8 метра лодка и да покаже как точно да се набута всичкото оборудване дето го искат нашите.
              Нещата са ясни ама е по-лесно с голямата тесла. Нали някой трябва да е виновен за нещо. Я всички марш за лицензи! На моряци ще ми се правите! И ти с надувната лодка, мичман кой? Къде ти е капитанското право? Охооо, я сега ...
              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

              Коментар


              • #82
                От: Въпрос за морска радиостанция.

                Това е интересна инициатива. Естествено, че би ми било най-приятно, да развея българския флаг, вместо какъвто и да било чужд такъв, но системата ме принуждава да търся алтернатива. Само че трябва да се намери човек, който да е достатъчно добре запознат със съответните разпоредби, както български, така и чужди и, който да формулира въпросните постъпки до ИАМА. Аз не бих могъл да отделя време, да изчета всичко по темата, а може би съм несериозен и ме мързи да го направя, но ако се съберат достатъчно хора, които също не са във възторг от изискванията към малките плавателни съдове, особено когато става въпрос за по-големи райони на плаване, защото за 2- и 5-милната зона, изискванията са си сивсем наред, тогава сигурно ще успея да се мотивирам, а предполагам, че и всеки друг би се мотивирал, да се подготви по темата.

                П.П. В Гърция има доста български лодки, които плават под чужд флаг - предимно британски, може би и те не биха имали нищо против да развеят българския.
                There's someone in my head but it's not me...

                Коментар


                • #83
                  От: Въпрос за морска радиостанция.

                  Да, ако се направи аргументирано предложение, може да се променят някои неща. Ще трябват хора, доста работа е!

                  Може би в "Морския" форум да обсъдим предложения, в посока облекчаване режима на регистрация на малки ветроходни съдове за райони III и нагоре.
                  Тук е все пак раздел "Радиолюбители"
                  За капитанското право, не знам дали е момента да се иска промяна в режима, доста тромава процедура ще е. Може би добавяне на нова "любителска" категория лиценз за район I ?
                  Последно редактирано от Веско; 21-10-13, 10:17.
                  Show must go on!
                  LZ1VES

                  Коментар


                  • #84
                    От: Въпрос за морска радиостанция.

                    Или може би отпадане на изискването му за аматьори?
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #85
                      От: Въпрос за морска радиостанция.

                      Не знам как ще отпадне, че и на други места в Европа почват да искат някаква, макар и базова подготовка. По-скоро да се прехвърли към морските клубове, за да има някакъв ред.
                      Show must go on!
                      LZ1VES

                      Коментар


                      • #86
                        От: Въпрос за морска радиостанция.

                        Базова подготовка от рода на курсовете RYA е съвсем различно от това да ти искат професионално капитанско право базирано на STCW-95.
                        За УКВто- колкото по-лесно се решава проблема с бумажките, толкова повече хора ще си инсталират/носят по едно. Което пък спасява човешки животи...
                        Както и да е де, срам ме е да си кажа колко мили имам в морето и в колко държави съм бил, но по-голям батак от българските наредби не съм срещал. Пожелавам ви успешна борба със закоравели мозъци. Ще е същото като да се опитваш да направиш нещо при военните. Кауза пердута. Чужд флаг и им даваш "свободно!"

                        Всичко по-горе се отнася за туристически малки лодки. По корабите уважават, и с право, българските моряци. Само дето никой толкова години не се замисли, че вече има и частни лодки, и я карат на принципа на ОСОто. Туристите няма да тръгнат да гонят хартийки, просто или няма да дойдат, или ще са "чужденци".
                        https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                        Коментар


                        • #87
                          От: Въпрос за морска радиостанция.

                          Ми да,нямал радио или не знаел как да го включи мммммм и какво от това,няма да ме сгази мене я.

                          Тъпо разсъждение ма верно,сега като карат без радио по-добре ли е?За капитански да не говорим-вкарай му един курс 2 дни,един кратък тест да знае как да познае континента в тьмницита и му бий шута,кадърните ще оцелеят.
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #88
                            От: Въпрос за морска радиостанция.

                            "Кадърните ще оцелеят"- да, само да уточним кои са "кадърните". На курса за капитанско право май никой не те учи как се сменя импелер или Ракор филтър или ... Ама те учат какви навигационни светлини трябва да има миночистач почистващи мини, на ход и с обща дължина надвишаваща 50 метра. Не че е лошо да се знае, но има много други неща по-важни за един новобранец каращ 10 метрова ветроходна лодка. И точно там се различават курсовете.
                            Това който го обясни на някой адмирал така че да го разберат, получава каса уиски.
                            https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                            Коментар


                            • #89
                              От: Въпрос за морска радиостанция.

                              Ненам, доколко курсът за капитанско право е базиран на STCW-95 или не, но със сигурност е такава пародия, че няма накъде повече. Същото е и с регистрацията и прегледа на лодка след това. Поставили сме големи изисквания, изписали сме сумати наредби и разпореждания, ама после я караме през просото и мерим лодката с ролетката, а на прегледа пием кафе в кокпита и питаме "Имаш ли водонепроницаеми прегради отпред и отзад?.....Аха, добре, а осветление на магнитния компас имаш ли?" Обаче няма как, този ритуал трябва да се извършва всяка година, ако ще и лодката да е някъде от другата страна на земното кълбо.

                              От друга страна, нали точно държавата постави официално началото на спортното ветроходство в България, като изпрати кап. Г. Георгиев и Кор Кароли първо на Остар, а после и на околосветско плаване. Ама къде са й на Кор Кароли водонепроницаемите прегради? Защо сега държавата се е загрижила за опазването на моя живот повече, отколкото преди 35 години, за този на кап. Г. Георгиев? За протокола, Кор Кароли, май доста я модифицират, в конструктивно отношение, преди да замине, но що се касае до водонепроницаемите прегради, май нищо не е променено по корпуса. Аз поне не се сещам, как на Картера ще му направят херметична преграда в кърмовия отсек.

                              Заформи се интересна дискусия (поне на мен ми е интересна), ама май наистина не й е тук мястото.
                              There's someone in my head but it's not me...

                              Коментар


                              • #90
                                От: Въпрос за морска радиостанция.

                                На един Петерсон или Дефур къде са му водонепроницаемите отсеци като е едно корито от носа до кърмата?Кой къде и защо ще ми решава и ще ми се прави на морски архитект?Ако нямам какво,така съм я купил и няма,какво ме правят,ставам Грък ли?
                                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                                W140 S420 '99

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X