Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Двубандово токи, какво, модел, работа с крос банд?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Двубандово токи, какво, модел, работа с крос банд?

    Здравейте отново
    Интересувам се за актуална оферта за двубандово токи, което да може да се съгласува с cross-band-репитер (т.е. да може да излъчва на единия и да предава на другия банд) - уточнявам понеже се оказва, че не всички го могат. Търся най-евтината и качествена оферта за ново такова Запознати ли сте с пазара в момента и какво бихте избрали за себе си
    Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
    „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
    LZ1EMS

  • #2
    До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

    Докторе, няма никакъв смисъл от такава станция - всеки кросбанд репитер може симетрично прехвъля единия банд в другия на симплекс.
    Има и други режими, но са друга тема.

    Такъв репитер работи само на една честота в банд, като се състои от две на практика независими радио станции - едната примерно приема/предава на 430.950 MHz а другата съответно на 145.525 MHz.

    На която честота се появи първо сигнал, се ретранслира в другия банд.

    Мобилните репитри, които са интерес за нашите тренировки и за МСС, са най-евтини и компактни точно в крос-банд режим. Така от една двубандова антена може едновременно да се приема и предава. Това защото предаващата и приемащата честота са достатъчно отделечени една от друга (няколко стотин мегахерца), достатъчно предавателя да не "оглуши" приемника...

    Ретранслирането в един банд, например за VHF отстоянието e 600 KHz е голяма грижа - необходими са големи и доста скъпи филтри (дуплексери), за да се попречи на въпросното "оглушаване" , дори и с две отдалечени на десетки метри разстояние антени.
    Последно редактирано от Веско; 28-02-09, 19:26.
    Show must go on!
    LZ1VES

    Коментар


    • #3
      До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

      Ако вземеш станция като Yaesu FT-60 например, няма ограничения в кой банд предава и в кой приема.

      Ако говорим за работа с репитри, има и такъв "заключен кросбанд репитер" режим, в който портативната слуша някоя честота от мощен висок репитер, като R1 на Черни връх например. Обаче до там не може да излъчи - поради релеф, мощност и най-вече антена...

      Тогава в колата има крос-банд репитерче, която е заключено в едната посока -само приема на UHF от мобилните, а предава на входната честота на големия репитер - R1 на Черни връх в примера.

      Така всички предават и слушат добре, без да им трябва голяма мощност на батериите - портативните имат възможност за дълга работа в автономен режим.
      Show must go on!
      LZ1VES

      Коментар


      • #4
        До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

        Благодаря
        Аз вече имам Yaesu FT-51R. Идеята ми е да взема две обикновени, двубандови токита с които да направя релейна връзка през него. Доколкото разбирам почти всички двубандери имат тази възможност (без китайката на Sparky). Затова питам какво бихте ми препоръчали да взема конкретно в актуален план - да е ново, да не е скъпо и на първо място да е читаво.
        Последно редактирано от emanuilis; 28-02-09, 20:11.
        Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
        „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
        LZ1EMS

        Коментар


        • #5
          До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

          Точно за репитер, особено с няколко абоната, FT-51 не става - това е просто вградена опция, не е предвиден за сериозна работа.

          Работата в репитерен режим натоварва изключително уреда - той често е в режим предаване, обикновено с максималната мощност, вследствие на това прегрява и скоро излиза от строя.

          Предвидените за това радиостанции имат специално охлаждане, големи радиатори и вентилатори.

          За да може да го ползваш като репитер, дори за проби, не го пускай да предава повече от 1,5 вата - иначе скоро ще купуваш нов.
          Show must go on!
          LZ1VES

          Коментар


          • #6
            До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

            А към основния въпрос - какъв двубандер бихте ми препоръчали Елементарната (критична) опция която ме интересува е да излъчва на 144 и да предава на 433 (или съответно в обратен ред, според нуждите).
            Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
            „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
            LZ1EMS

            Коментар


            • #7
              До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

              Отговора е точно както питаш - ако искаш здрави, купуваш от скъпите (Yaesu, Kenwood, Icom и т.н), ако искаш евтини - търсиш използвани или по-евтини марки. Според мен обаче си на грешен път - първо не е законно да използваш такъв режим на работа, второ не е това начина.
              Show must go on!
              LZ1VES

              Коментар


              • #8
                До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

                Подкрепям мнението на колегата Веско,като цяло.Но все пак- не е необходимо токитата да са двубандови,просто едното да е на долния,а другото на горния банд.Пускаш репитера на двупосочна работа и готово. Недостатъка е,че със сигурност няма да можеш да осъществиш директна връзка между тях,но ако едното е двубандово става

                Коментар


                • #9
                  До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

                  и не забравяй че FT-51 е с 2 броя стъпала на предавателя, и ако едно от тях прегрее си 100 евро назад Веско е прав, само на ниска мощност го пускай и то само в краен случай. а по темата - взимаш 2 китайски токита Puxing например (100-120лв парчето) едното на долния другото на горния банд и си готов. ако имаш излишни пари - FT-60 или VX-3...

                  и не мога да си обясня тая твоя страст към крос банд идеята...
                  LZ1NDI
                  DR650SE K8

                  Коментар


                  • #10
                    До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

                    Първоначално публикуван от subritual Преглед на мнение
                    Пускаш репитера на двупосочна работа и готово. Недостатъка е,че със сигурност няма да можеш да осъществиш директна връзка между тях,но ако едното е двубандово става
                    Нещо не можем да се разберем за опитната постановка.
                    Бих желал токи, което да може да предава на горния и след отпускане на комутаторния бутон да приема на долния банд. Какъв друг вариант има да се свържат две токита през такъв вид репитер (cross-band) Или аз не знам нещо по техническата съвместимост, което вие знаете или не мога да се изразя правилно...
                    Мощност от 1.5 W е предполагам достатъчна ако е избрано подходящо позициониране на репитерната токи-станция.

                    Първоначално публикуван от nii Преглед на мнение
                    Aко имаш излишни пари - FT-60 или VX-3...
                    FT-60 или FT-60R Доколкото разбирам няма китайски аналози. И все пак това ли е най-евтиния и качествен модел, който би ми свършил работа за целта Говорим за ново токи.
                    Последно редактирано от emanuilis; 01-03-09, 10:22.
                    Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                    „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                    LZ1EMS

                    Коментар


                    • #11
                      До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

                      Схемата за работа с X-band репитер и две портативни станции е следната:

                      1. Радио на горен банд - работи примерно на симплекс 430.950 MHz
                      2. Радио на долен банд - работи примерно на симплекс 145.525 MHz
                      3. Репитера прехвъля симетрично горния в долния банд на тези честоти и готово. Всеки от двамата чува другия през репитера, тоест и да нямат пряка видимост. Така става с две евтини станции.

                      FT-60 е добра машина, много здрава, лесна за работа, лесна за програмиране, има евтини кабели за компютър. Поне аз имам много добри впечатления от тази серия.

                      Сигурно други хора ще препоръчат още модели.
                      Show must go on!
                      LZ1VES

                      Коментар


                      • #12
                        До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

                        Ааааа...
                        А, аз си мислех, че става по следния начин:
                        ,,Токи 1" и ,,Токи 2" излъчват на 433 (в различно време разбира се), репитера приема съответно на тази честота (433) и в същия момент излъчва на 144 това което е приел - честотата на приемане на ,,Токи 1" и ,,Токи 2" е съответно 144...
                        Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                        „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                        LZ1EMS

                        Коментар


                        • #13
                          До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

                          То варианти всякакви, ама нали в случая трябва да се удължава и приеманата и предаваната дистанция...
                          Китайския двубандер е идеален за случая, защото може и да слушаш на реверс, директни връзки и т.н.

                          A FT-60 си е FT-60R - това е актуално като модел на пазара.
                          Show must go on!
                          LZ1VES

                          Коментар


                          • #14
                            До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

                            Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                            Мощност от 1.5 W е предполагам достатъчна ако е избрано подходящо позициониране на репитерната токи-станция.
                            С риск да стана досаден, пак да обясня - тази "X-band" репитер функция на портативните любителски станции е предвидена само за проби и изследователска дейност - да си тестваш сам антените от дистанция, да мериш нещо и т.н.
                            Има много случаи на скапани радиостанции от експерименти, дори само от комуникациите за един ден. Всички се кефят, приказват постоянно, а предавателите (2 на брой) на горкото репитерче са под пара постоянно.
                            Тоест времето им на предаване е сумарното на всичките други участващи станции. Нормално корпуса и охлаждането им не са мислени да издържат такава работа - това си е персонален уред все пак....
                            Освен това случайни шумове и комуникация може да пуска репитера да предава произволно! Слагайте Tone/DCS.
                            Ако ще стои колата цял ден и вие ще си говорите, само на НАЙ-МАЛКАТА възможна мощност на двата предавателя!!!
                            Ако грейне слънце, опичането е гарантирано - тоест трябва да е на сянка, с вентилатор да духа постоянно, или със залепен термодатчик, да му върти когато леко се нагрее корпуса.
                            Show must go on!
                            LZ1VES

                            Коментар


                            • #15
                              До: Радиолюбител съм вече, първи въпроси?

                              Първоначално публикуван от Веско Преглед на мнение
                              То варианти всякакви, ама нали в случая трябва да се удължава и приеманата и предаваната дистанция...
                              Китайския двубандер е идеален за случая, защото може и да слушаш на реверс, директни връзки и т.н.
                              Т.е. защо не се удължава приемната и предавателна дистанция в описания от мен вариант Заради различната ,,пробивна" характеристика на вълните в различните бандове ли

                              Двубандовата китайка може ли или не може в крайна сметка да излъчва в единия, а при отпускане на комутаторния бутон - да приема в другия банд Т.е. може ли да се съгласува с описаната от мен репитерна постановка по-горе
                              Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                              „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                              LZ1EMS

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X