Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какъв гигабитов рутер

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първоначално публикуван от Jivko Преглед на мнение
    А кой идиот от Булсат предполагам ти каза че пон-а ти не е гигабитов . Какво според теб значи GPN-1G в името му , и още по очеизвадното 1000 .BASE на лан порта
    Моя в момента е този от снимката MINI ONT 100 и трябва да бъде сменен с GPN-1G

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:3.jpg Прегледи:0 Размер:79.4 КБ ID:6895565

    Коментар


    • Не мога да ви разбера. МАС-овете трябва да са уникални в рамките на един сегмент, извън него нямат никакво значение. Твърди, несменяеми, МАС адреси имаше някъде към края на мин. век. Рандомизирани МАС-ове е почнало да става стандартна функция на разни ОС.

      Смяна на рутер с клониране на МАС е проста, идиотоустойчава и леснообратима процедура.

      1. Записваш МАС-а на WAN порта на стария рутер в Notepad.
      2. Изключваш стария рутер, прибираш го в шкаф.
      3. Включваш новия рутер, закачаш се за него.
      4. Записваш (клонираш) МАС-а от т.1 за WAN МАС на новия.
      5. Включсваш кабела от доставчика в WAN порта.
      6. Имаш интернет?
      6.1. Да - УРА.
      6.2. Не - Вадиш стария рутер от шкафа и почваш от т.1, когато ти е удобно.


      Грешен МАС при доставчика е много по-голям и труден за диагностициране проблем, отколкото дублиран МАС в сегмента.

      Коментар


      • Esper
        Esper коментира
        Редактиране на коментар
        Подмяната на MAC адрес е това, на което се казва лоша практика.
        В особена сила за примера, който си дал.
        Просто едно обаждане на доставчика и минаваш само с една точка!

    • Какви грешни мак адреси, какви листчета, какви телефони, диктовки, блондинки и кой знае какво още беше...
      Оператора вижда текущия мак адрес. Достатъчно е да се позвъни и да се изрече магическата фраза "смених си рутера". Ако сте любезни - може да има префикс "здравейте", а ако сте словоохотливи може да има суфикс по ваше усмотрение.
      И воала - имате интернет без да е необходимо да имате IT умения. Модерен меджик...
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • KingofROAD
        KingofROAD коментира
        Редактиране на коментар
        Е, да доставчика трябва да си ресетне защитата по МАС адрес, нищо ново под слънцето, и нищо старо ...

    • Ти пробвал ли си я тая схема или така си го представяш?

      Коментар


      • Пробвал съм "схемите" на няколко оператора, което включва и гореспоменатата. Бачка на "6".

        Сега е мой ред за въпрос. Според теб ако текущият мак адрес е тайна за оператора, той как успява да го сравни с "еталонния" записан при него за да знае да дава ли интернет или да не дава?
        Не чета коментари и не отговарям на такива.

        И коментаторите...

        Коментар


        • Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
          Според теб ако текущият мак адрес е тайна за оператора, той как успява да го сравни с "еталонния" записан при него за да знае да дава ли интернет или да не дава?
          Текущият мак адрес не е тайна за оператора като цяло, но често е тайна за човека с когото говориш по телефона.

          Нямам логично обяснение защо.

          Коментар


          • KingofROAD
            KingofROAD коментира
            Редактиране на коментар
            Не е толкова фатално, човека по телефона трябва само да знае как да ресетне защитата по МАС адрес. Но и клонирането на МАС адрес не е кой-знае колко сложна задача за средно напреднал потребител... Дори и да гледа по картинки от фак, или форумите, или ровейки се в менютата на рутера....

        • Чакай, че нещо не се разбираме. Звъниш на доставчик - казваш му, че си си сменил рутера и той намира веднагически точно твоя нов МАС и го пуска?

          На твоя въпрос: Ако някой МАС на WAN на рутер в мрежата му е тайна за оператора, то последният немедлено трябва да си смени попрището


          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение

          Текущият мак адрес не е тайна за оператора като цяло, но често е тайна за човека с когото говориш по телефона.

          Нямам логично обяснение защо.
          Този, който вдига телефона е с крайно ограчени пълномощия, заплащане и респективно знания.


          Коментар


          • Впрочем Булсат интернет...

            Преди години се озовах в една квартира, където... да речем че не знаех колко време ще остана. Приятел ме беше настанил безплатно.

            Там имаше кабел на Булсат. Меден, оптиката тогава не беше модерна.

            А днес да отида да го пусна, а утре... една вечер от нямане какво да правя проверих и установих че DHCP дава глобални адреси а през тях ме прекарва през някое прокси което ми обяснява да отида и да си платя.

            ... но за целта съвсем читаво работи DNS.

            Няколко минути след това се установи че мога да прекарам VPN през UDP на порт 53 до офиса ни.

            Още 20 минути ми отне да възложа тая отговорна работа на рутера.

            Така и не отидох да се абонирам.

            Коментар


            • bokomo
              bokomo коментира
              Редактиране на коментар
              Дори и да са ти разбрали играта, не си е заслужавало да си променят схемата. Колко хора познаваш, които могат да пуснат впн на удп 53 порт и имат отделно реално статично ип в пиъринга, където могат да правят каквото си искат. А и ако правилно се ориентирам във времевата рамка - преди 10 години на никой не му дремеше какво тече в пиъринга, скъп беше външния, а ти си ползвал на аванта само пиъринг.

          • Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Текущият мак адрес не е тайна за оператора като цяло, но често е тайна за човека с когото говориш по телефона.

            Нямам логично обяснение защо.
            Ами него не го интересува. Вероятно на екрана на компютъра има бутон "обнови мак адрес" или нещо такова, клика, обещава ми че след няколко минути ще имам нет, казваме си любезностите и се разотиваме.

            А един малък квартален оператор го прави през мобилния си телефон.

            Само ми провали въпроса...
            Не чета коментари и не отговарям на такива.

            И коментаторите...

            Коментар


            • KingofROAD
              KingofROAD коментира
              Редактиране на коментар
              Анджък де, ресет на защитата по МАС адрес. Това де факто прави братчеда по талафOнътъ...

            • bokomo
              bokomo коментира
              Редактиране на коментар
              Ако "малък квартален оператор" е такъв с 2 суича и 12 клиента, касиера, инсталатора, собственика, поддръжката и администратора са едно и също лице - да, няма проблем, схемата ти ще работи.

          • Темата почва да излиза от добрия тон. Щом ви е по-удобно да се разправяте с оператор - аз не виждам никакъв проблем. Предполагам и любителите на телефонията нямат нищо против да си сменям МАС-ове до припадък.

            Коментар


            • Непонятно е за какво всъщност е това лирично отклонение?
              Предложени са няколко варианта. Който трябва да се сбори с подобен проблем да го направи както му е удобно.
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • Крайно съм разочарован от Булсата, днес е 5 ти ден в който никой техник не ми се обади, пак се свързах с човек от Була преди 2 часа, казаха ми същата приказка като вчера и онзи ден, предали са на колегите отговарящи за моя район, бързо да се свържат с мен, аз ги питам, какъв е проблема, много заявки ли имат или липса на гигабитов пон, те, нямали как да имат такава информация, може би остранявали аварии и това е, рутера ще го подкарам, проблема е пустия му гигабитов пон, без него и с новия рутер ще си имам сегашните 100 Mbps скорости и се губи смисъла.

                Честно казано, Ясен беше прав, трябваше да изчакам първо да ми пуснат тези 200 Mbps преди да купя рутера, сега се набутах със скъп рутер, по-скъп абонамент за 200 Mbps и среден за мен, ако знаех че са толкова зле Була с техниците им към днешна дата, изобщо нямаше да се занимавам

                Ще изчакам и другата седмица и ако тогава не ми се обадят за да свършим работа, ще загубят мен като техен клиент вече над 15 години, като след това ще обсъдим евентуално към кой друг доставчик да се ориентирам, лошото е че ще бъде с договор което силно не желая но...

                Коментар


                • Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                  Непонятно е за какво всъщност е това лирично отклонение?
                  Предложени са няколко варианта. Който трябва да се сбори с подобен проблем да го направи както му е удобно.
                  Упорито копаеш да те включа в изключително елитната ми игнор листа. Елитна е, щото е много кратка. Даже на тая версия на софтуера не знам как става.

                  То бива да си ренде, ама твоето е клинично.

                  Коментар


                  • Прави каквото трябва и не ми се обяснявай...
                    Не чета коментари и не отговарям на такива.

                    И коментаторите...

                    Коментар


                    • Преди малко се връщам от офис на Була, попаднах на същата служителка която още в понеделник заявих от 100 на 200 Mbps интернет, обясних и спокойно всичко и че в крайна сметка все още нямам обаждане, тя почна да звъни пред мен на няколко телефона и познайте, нито един не вдигна от въпросните телефони, накрая тя предложи и почна да им пише някакъв имейл и да очаквам обаждане....

                      Относно рутера ми каза да не го слагам още, нямало смисъл докато не ми сложат гигабитов пон, обясних и че съм им клиент от над 15 години, опитах всичко което зависи от мен в рамките на добрия тон, вече ако до края на другата седмица няма развитие, ще се откажа от тях, колкото и да не ми се иска заради това че съм на безсрочен договор и не ми се обвързва с друг оператор с договор, но това е положението, силно се надявах тук от форума да попадна на колега или с връзки към Булсата и да удари едно рамо...

                      Коментар


                      • Esper
                        Esper коментира
                        Редактиране на коментар
                        До тук за мен изводът е, че просто е време за промяна.
                        Освен това не зная какви са ви тези дългосрочни договори там но тук - на село мисля, че няма такива!
                        Или ако има са по желание и не точно договор.
                        Например - плащаш 10 месеца и получаваш 12.
                        Или 6 на куп а ползваш 7.
                        Но пак - само ако искаш!

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X