Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашен NAS някои наблюдения.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    Вдигни му паметта ако все още ине си го направил.
    2G е санитарен минимум.
    Ако не го товариш с приложения и се ползва единствено за сторидж стигат.
    Обаче с 4G ще бъдеш много по-свободен и не струва много пари.
    Ако имаш късмет, може да сработи и с 8G модул но трябва да се експериментира / рови по интернет.
    На някои модели синолоджи казват, че успяват да подкарат конкретни 8G модули памет.
    Въпреки, че по спецификации и техните модели са до 4G.

    Това разбира се ако ти се струва важно и ти се занимава.

    Иначе честито за играчката.
    И сподели шумен ли е вентилатора, става ли за дневна например.
    Въпреки, че това е субективен фактор.
    Враг усраине

    Коментар


    • KingofROAD
      KingofROAD коментира
      Редактиране на коментар
      Да, процесорът можел да адресира 2х8Гб, въпреки че QNAP му давали до 2х4. И това е потвърдено точно за тоя модел - 253be

    • Esper
      Esper коментира
      Редактиране на коментар
      Ами от това, което чета тук:

      https://ark.intel.com/content/www/us...o-2-3-ghz.html

      Професорът адресира 8G макс.

      Все тая, де.
      Не мисля, че за домашна употреба това желязо има нужда дори от такова количество.
      Освен ако не се ползва за виртуализация.
      Или не става въпрос просто за спорт.

    • KingofROAD
      KingofROAD коментира
      Редактиране на коментар
      Не забравяй, че някаква част от паметта се заделя и за видеото... Та номера може и да е възможен...

  • #47
    Памет се харчи не толкова по време на самото плейване колкото от графичната среда за да стане това възможно.
    Hybrid Station май го наричаха, което си е 100% GUI среда с подръжка на мишка, клавиатура, дистанционно, етц.

    Моят QNAP в началото имах намерение да го ползвам и за това.
    Дори го подкарах и работеше за известно време.
    Точно по тази причина тогава купих модела HS-251+
    Той е в слим формат и размер като плеър, освен това е с изцяло пасивно охлаждане и няма никакви бръмчащи неща в него освен дисковете.
    S в модела идва точно от silence.

    Ами не останах изобщо очарован от възможностите му на плеър.
    От една страна защито изискваше login също както в работна станция.
    После и самото пускане на медия. Прекалено много асоциации с работна станция а не съм свикнал да го правя по такъв начин.

    Накрая се оказа и че не съм догледал спецификациите и модела не подържа хардуерен упгрейд на паметта.
    2G определено не стигаха да прави и това освен останалите неща.

    Та финално графичната среда отпадна, оставих го да върши основните си неща а за плеър си купих поредният, отделен Dune плеър.

    Нещо, което се опитах да избегна но “претъних” прекалено много сметката и финално се скъса.
    Хем си знам, че не съм добър в икономиите

    Враг усраине

    Коментар


    • Esper
      Esper коментира
      Редактиране на коментар
      Щом очакванията ти са да е работна станция вероятно няма да останеш разочарован.
      Моите обаче бяха за плеър и не се получи между нас

      Ето ти идея за захранване / UPS:

      https://www.mini-box.com/

      Аз ползвам това с външен, ACID акумулатор към 12Аh.
      На село е, ток спира редовно за часове но въпреки усилията на ЧЕЗ за 2 години все още не са успели да го "бутнат".
      Извън кутията на NAS-а е по обясними причини, захранвам го с 19V адаптер за лаптоп.

      Ако имам модел с кутия като твоята бих заврял директно вътре това например.
      По-малко капацитет но пък и несравнимо по-компактно.

      Много "пипнати" неща правят тези немци но и цените им си ги бива.
      Може да има и китайщини (и сигурно има) но аз нямам наблюдения.

    • Esper
      Esper коментира
      Редактиране на коментар
      ...................
      Последно редактирано от Esper; 22-03-21, 09:35. Причина: Д....а и тамагочито... :)

    • KingofROAD
      KingofROAD коментира
      Редактиране на коментар
      В наше село EVN са достатъчно стабилни. Иначе хитри идейки. След известно време ще пренасям цялата галимация на ново място. И тогава ще гледам за UPS. Засега основно хранилище и за експерименти. Ако е с четири гнезда - да може да се жертва едното, но мога и външно да го захранвам в оригиналния му захранващ порт. Захранването му е на 12V. та варианти много. Най-лесно според мен е всичко да се унифицира на 12 или 24 волта постоянно напрежение със съответни DC/DC конвертори. И с един простичък изправител и по-голяма батерия да се захранва всичко.

  • #48
    Я да попитам едно нещо и ако съм казал пълни глупости , можете да си ме хокате на воля
    Имам един стар "компинтер"( май е с I5 3-то поколение, 16 рам и някво видео.... 9800 gtx ) , та искам да си нарпавя място на което да си съхранявам картинките и клиповете. Мога ли да го ползвам , като му добавя, да речем 2 x 2TB дискове и някаккъв софтуер ( тука само предполагама, че с Виндоса няма да стане номера ) и да си го ползвам за хранилище, или трябва да се инвестира в машинките , дето ги показвате в темата ?
    Последно редактирано от ИВАН НЕДОКЛАНОВ; 22-03-21, 07:41.
    Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
    За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

    A1+

    Коментар


    • Esper
      Esper коментира
      Редактиране на коментар
      Може.
      Е large ти е нахвърлял някакви идеи.
      А може и съвсем ръчно.
      Просто дисковете, точно както ламБите никак не харесват точно момента с пускането.
      Идва им бая пафора и обикновено тогава умиргат.

      А тая консумация е малко изключение.
      Например QNAP-a на колегата се обзалагам, че "гори" повечко.
      Зависи и от дисковете...

      Но така или иначе не може да се сравнява с дърт i5 професор.
      Който конкретно не е оптимален за подобна дейност и никога не е бил.
      Като сложиш в сметката и размера...
      Я пак помисли за някакво такова решение, я QNAP я Synology.

      Вярно, че с паре всеки може, ама...

      П.С: Предложението за IDE DOM си остава.
      Вероятно го и зная къде е.

    • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
      ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
      Редактиране на коментар
      Ще погледна , kaто стигна до компа
      Благодаря !
      За момента се спирам на варианта , да си купя два нови харда и да ползвам стария хардуер
      Последно редактирано от ИВАН НЕДОКЛАНОВ; 22-03-21, 12:01.

    • Esper
      Esper коментира
      Редактиране на коментар
      И да няма IDE слагаш една флашка и си готов.
      Само да не е от плод-зеленчука, нещо по-реномирано.
      Обем както казах не трябва и не е фактор.
      На последният FreeNAS, който правих сложих 2 броя SanDisk за ОС.
      Някакъв нано формат са и едва се подават от USB порта.
      За съжаление нямаше под 32G размер от този вид. Чиста разсипия!

  • #49
    В петък ,подозрително ме налази криптовирус,разката ми фамилията в точния момент.Гадината криптира всичко.Най тъпото е че имам бекъпи предишния ден ,и докато ги прехвърля на клоуд ,гадината ме налази и сега съм с криптирани бекъпи.

    Та ,практиката показа че нещата в клоуда са живи ,и ми помогна частично да подкарам нещата,за три дни горе долу полека заработиха отново,но информацията за последните 6 години замина.

    Нямам ограничения ,имам помещение сървърно ,ток,упс и т.н

    От сървърното имам оптика до почти всяко помещение.

    Компютри имам всякакви,от стари HP до I9 купени миналия месец.

    Трябва ми мрежово устройство за съхранение на файлове.Максимално просто.
    На практика ми трябва една шарната папка на десктопа.

    Файловете са от рода на 200 кб.и са два такива на месец.

    Реално и флашка 32 гб ми върши работа.

    Имам някакъв ТП линк със възможност за усб флашка но не съм го пробвал.Имам микротици 750 г3 с усб.
    Трябва ми решение елементарно ,просто и надеждно което да работи години...сървъра който го налази гадината работи 6 години без поддръжка.
    Ще отворя друга тема ,да се опитаме да декриптираме поне един файл.
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

    Коментар


    • large
      large коментира
      Редактиране на коментар
      Калуд услугата не предлага ли възможност да върнеш файла до предходна версия - от преди криптирането?

      Имах много главоблъсканици с 16ГБ сториджа на гугъл, който все се пълнеше и не можех да схвана от какво.
      Оказаха се няколко файла, 100-200мб, които обаче имаха запасени последните 100 версии и мястото заминава.

      За 400кб, може и по имейл да си ги запазваш. Няма как да ги криптират.

    • Roninn
      Roninn коментира
      Редактиране на коментар
      Всичко от клоуда е непокътнато,бекъпа беше криптиран преди да го кача в клоуда.

  • #50
    Добре че попаднах на темата,готов съм.ТР линк С1200 .Забодох му USB флашка 32 GB ,намери я от раз.Утре ще си поиграя със допълнителните заигравки.Ми мисля че точно това ми трябваше,остава да маунтна мрежовия ресурс като мрежова папка във сървъра.После пренасочвам всички бекъпи към тая папка и сме Ок.

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:Screenshot_2021-03-23-01-28-03-681_com.android.chrome.jpg Прегледи:0 Размер:50.2 КБ ID:6723427
    Последно редактирано от Roninn; 23-03-21, 00:59.
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

    Коментар


    • Roninn
      Roninn коментира
      Редактиране на коментар
      Да,сървъра ги прави.Всички файлове които се намират физически на сървъра са криптирани,ако имаше флашка,и нейните файлове щяха да са.
      На сървъра имаше папки които физически бяха в гугъл драйв ,ксиоми ми клоуд и т.н

      Гадината е криптирал самия шорткът ,но естествено няма как да стигне до клоуда,а и да стигне,там едва ли ще мине през гугълските проверки и т.н

    • Esper
      Esper коментира
      Редактиране на коментар
      Ако имаше флашка, която се монтира само когато върху нея се бекъпва то 99% е сигурно, че файловете върху нея нямаше да са криптирани.

  • #51
    Съхранението на данни върху "флашка" е повод за последващ рев: "флашката умря, липсват ми данните"...
    Обща шерната директория без правила за достъп пък е повод за: "отново ми криптираха сториджа".
    И за финал - несериозният подход дава несериозни резултати.
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • Roninn
      Roninn коментира
      Редактиране на коментар
      Смяташ ли че ако сложа едно пс със дискове ,ще е по надежно,не мисля така.Приготвих едно,но размислих.Флашка в рутера ме устройва напълно,сега дали флашка,диск ,зависи какво ще извадя ...може би да имам няколко хдд усб,сега ще погледна,ако не ,ще купя.

      Не ми се занимава със пс-та ,за елементарни неща.Напрактика както казах ,архивите ми опират до 200 кб.на година ,и ми е важен само последния.Тоест всеки преден е излишен.

    • Esper
      Esper коментира
      Редактиране на коментар
      При този малък обем защо не правиш на сървъра същото но с клауд сторидж вместо с флашка някъде си?

      Преди бекъпа се монтира отдалеченият ресурс, минава бекъпа, демонтираш.
      Въпрос на скрипт.

      Всъщност същото е добре да се направи дори с флашката в рутера.
      За предпочитане е да не стои монтирана на сървърът през цялото време.

      И в този ред на мисли ако е локален сторидж защо трябва да стои в рутер а не директно на самият сървър?
      Нали той прави бекъпите?

  • #52
    Което пък мен подсеща, че требва да маана мапнатите шерингите кати мрежови дискове!
    Не че точно ресурса за бекъп е мапнат така но реално нямам нужда и останалите ресурси да се пръкват още при стартиране на джама.
    Тоест удобно е но няма да ми падне нокИт ако го правя ръчно.
    Така вероятността буболечката да полази и сториджа ми е в кърпа вързана.
    Пу-пу, да не чуе дявол!!!

    П.С: Преставям си какво псуване ще падне ако се случи... Ще се запотят джамовете поне до Пловдив
    Враг усраине

    Коментар


    • #53
      Както казах,бекъпите като обем са мижави,и за мен е важен само последния бекъп.Та правя бекъп примерно тоя месец,виждам че флашката я няма,забождам следващата и пак правя бекъп.Не ми е страшно да загубя един месец,мога да го възстановя от хартиен носител,6 години обаче е почти кауза пердута.Та варианта с флашка е в тестов период...
      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
      Анатолий Пейчинов o8875о9815
      https://dvrbg.com/

      Коментар


      • #54
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screenshot_2021-03-24-21-54-23-716_com.lonelycatgames.Xplore.jpg
Прегледи:274
Размер:112.0 КБ
ID:6724278
        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
        Анатолий Пейчинов o8875о9815
        https://dvrbg.com/

        Коментар


        • #55
          Като медия флашките са достатъчно ненадеждни...
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • #56
            Roninn върви по стъпките ми отпреди 12г. От тогава с флашка само от компютър до компютър..

            Коментар


            • #57
              От тогава до сега флашките станаха доста по-надеждни и бързи.
              Стига да не са рекламни или от плод-зеленчука.
              Аз също съм далеч от правенето на нещо сериозно с такъв носител но със сигурност има прогрес в правилна посока.
              Враг усраине

              Коментар


              • stefsab
                stefsab коментира
                Редактиране на коментар
                Смених 2 флашки Kingston и Adata в гаранция. Там държах работни копия за достъп през WAN.

              • Esper
                Esper коментира
                Редактиране на коментар
                Съжалявам но аз не мога да посоча и един такъв случай в практиката си.

                A тя започна някъде, когато 5 цола 1.2Mb дискети взеха да отстъпват място на 1.44Мb 3 цолови дискети.

                Вярно, имам купени стотици пъти повече дискети и хиляди Х CD-та от флашки но пак нямам дефектирала.
                Признавам, че имам дори 3 от плод-зеленчука.

                Може би защото никога не съм ги приемал на по-сериозно отколкото се полага на removable media но преебана флашка при мен няма.

            • #58


              Преди няколко дни ми върнаха сумата от един мултимедиен плеър Dune, който така и не успяха да ремонтират 2 месеца.
              Тъй като в момента няма алтернатива за каквато и да било смислена подмяна реших да инвестирам сумата 1:1 в един 4 bay NAS.

              Идеята е да оптимизирам основно място и консумация на електроенергия със Synology DS920+

              В момента ползвам 2 мрежови устройства едновременно за различни цели:

              1. QNAP HS-251+ с дисков масив 4Т от 2 диска основно за мултимедия и видео наблюдение.
              2. FreeNAS с дисков масив 3Т от 2 диска за бекъп.

              Нито едно от двете устройства няма капицет за повече дискове.

              Това синолоджи възнамерявам да го поръчам с 8G РАМ, което ще ми позволи да стартирам на него директно една VM с линукс.
              Тя в момента работи на линукс сървър върху експортнат iSCSI volume от FreeNAS... Грозна работа.
              С тези 8Г памет ще има капацитет и за още една машинка, евентуално в бъдеще. Ако се наложи.
              Този модел е доста по-консервативен: Само един SO-DIMM слот, няма видео, няма аудио, няма PCI слотове за разширения.
              Далеч е от мултимедия този хардуер но аз точно затова го предпочитам.

              Синолоджи има приложение за бекъп и клиенти за тази цел за МаcOS, линукс, windows.
              Подържа bare metal restore и не изисква допълнътелен лиценз, както е при QNAP.
              Бекъпва разбира се и през SMB, rsync, NFS.
              Има също така сървис за мултимедийни приложения като снимки, видео, музика подобно на QNAP.

              "Звучи" добре, всъщност отдавна възнамерявах да направя точно такъв вид оптимизация.
              2 устройства от гледна точка на сигурност са по-добра идея но от енергийна не са.
              Рънтайм-а на батерия е важен, мястото също е доста критично.

              На този фон мисля, че мога да игнорирам позитивите от 2 системи.

              Като алтернатива за видеонаблюдението поръчах някакъв 8 канален NVR в който мисля да пъхна дърт и малък диск.
              Практиката ми показа, че е излишно да се "хаби" райд ресурс за подобна тъпотия.
              Ако въпросният NVR се окаже по-голямо дърво отколкото очаквам ще го върна на търговеца и ще питам в отделна тема капацитетите.
              За сега интеграцията с QNAP ме устройваше но както казах го намирам за пилеена на ресурси.

              Да видим дали и кога ще дойде този NAS.
              Изобщо не изключвам варианта и такива устройства да има само интернет сайтовете, онлайн сергиите и в тиквите на търгашите.
              Ако се окаже обаче, че в склада "вее ветар" и света чака от жълтите тепърва да ги произведат - ще го карам по старому.

              Враг усраине

              Коментар


              • large
                large коментира
                Редактиране на коментар
                Абе, козата си сака расов пръч

                Като ти се освободи хардуеър, може да го пробваш да "хакинтошнеш" с това.
                https://xpenology.org/#What_is_Xpenology

                После да пуснеш синхронизация на 2те устройства, и да имаш бекъп на бекъпа.
                И ако работ, после да вземеш пак пръч - някой супер евтин с 2 диска, 2ра ръка, стига да не "Енд оф Лайв" нат модел

            • #59
              А какъв NVR си замислил, че ... тук моя нещо взе да "издиша" с две 4К камери.
              Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

              Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

              Коментар


              • Esper
                Esper коментира
                Редактиране на коментар
                Оооо, аз нямам камери с такава резолюция.
                Тоест май имам но и сега записвам само на 1920/1024
                Поръчах първото, което ми попадна, някакъв китаец, модел TRX-4508.
                Аз имам 4 стрийма сега, да станат 5 или 6 максимум, това пише, че можело до 9...
                Все тая, нямам някакви особени изисквания към тази дейност. Дано да свърши работа.
                Ако се окаже много зле ще го връщам и ще "чета" по-задълбочено.

              • Esper
                Esper коментира
                Редактиране на коментар
                Въпросният модел NVR е толкова сакат и дървен, че ще трябва да положа неимоверни усилия да не го залея с бензин и да не го запаля до понеделник.

                Това е 2 или трети вариант на NVR софтуер, който съм “пипал”, всичките са ме хвърляли в недоумените обаче това е някаква висша форма на извращение.

                Сработи от раз само с една камера от същата марка, която бях забравил, че имам в мрежата.
                С останалите имам променлив успех и драстично изчерпване на търпението.
                Мисля, че имам и паднал нокът.

                Ще разгледам surveillance софтуера в DSM, когато пристигне синолоджи сторидж-а.

                Тия китайски нвр-и... Абе не са за мен

                PS: “Това” не би трябвало да струва повече от 50лв и то само в случай, че някой дава гаранционна подръжка за “нещо”-то.

                “Онова”, което платих за него е.... ХАХАХАХАХА!

                Манията по воайорството в последните години очевидно е породила няккаква съб-халтура на пазара, която съм пропуснал.

                Последно редактирано от Esper; 17-04-21, 03:12.

              • Esper
                Esper коментира
                Редактиране на коментар
                Днес върнах онази сакатия и поръчах някакъв хик вижън.
                Пак 8 канала но с алармени входове и в по-голяма кутия.
                Ако и него намеря за пръкнало се от некоя китайска дупка...

                Отдавна имам подозрения, че на хората занимаващи се с видео-наблюдение трябва да им се забрани да носят оръжие.
                Има и други начини да се заведат на отчет...

                Ама да не се навивам предварително.
                Може пък софтуерът на хик вижън да не е чак толкова зле...


            • #60
              След малко ще се разходя да купя едно две SSD-та за разни проби,но се чудя,като съм маунтнал във уиндоуса USB флашка която съм боднал във рутера,дали ако пак ме налази криптовирус,ще налази и файловете на флашката във рутера,реално уиндоуса вижда флашката като собствена директория и не виждам проблем да съсипе и нея?

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210417_102459.jpg
Прегледи:171
Размер:891.5 КБ
ID:6733449
              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
              Анатолий Пейчинов o8875о9815
              https://dvrbg.com/

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X