Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашен NAS някои наблюдения.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Домашен NAS някои наблюдения.

    От няколко години разкарах Десктоп ПЦ-то и се появи нуждата от домашно NAS-че (Network Attached Storage - или система за мрежово съхраняване на информацията ).
    1) Първо си сглобих едно ПЦ с 5 диска по 1ТБ (толкова беше максимума по това време) - Страхотна производителност ограничена от мрежовият интерфейс (около 100 МБ/с за Гигабитовата мрежа). Но имаше и Минуси - ШУМНО и Харчи Много ток (сметката за тока си нараства!!!) (няма да споменавам, че изисква известни ИТ познания за да се настрой и поддържа!
    2) Минах към някакво моделче на Текус с два 2.5" диска - Безшумно (няма вентилатор дори), не хаби ток , но Изключително бавно (все едно пишеш битовете на Ръка )
    3) Открих ВЕРНИЯТ модел d-Link DNS-327l - махнах му кутията за да махна вентилатора който си е шумен (малък) и стана трепач - Евтин! С два диска (колкото големи ви се иска - аз съм с 5 ТБ че цената им е много добра в момента), прилична скорост (около 66 МБ/с - запис и до 100МБ/с четене!!!). Конфигурирал съм го с два волюма върху двата диска (без РАИД!) защото процесорчетата на тези машинки са слабички и РАИД-а се ребилдва Изключително бавно (Това се отнася до Всички домашни НАС-чета и не е специфично за Длинк-а!) и производителността не се променя, защото отново е лимитирана от процесорчето (няма как да не грее, да не харчи и да лети ).
    Има една камара апликациики който не ползвам (с изключение на DLNA сървъра и Бекъпа за който ще напиша след малко!). Прекрасна машинка която вече безпроблемно ми служи 2-3 години. Като не се ползва си спира дисковете и е абсолютно безшумна!
    Обаче двата диска вътре ми отесняха и реших да Ъпгреидна.
    Не е лесна тази работа, защото исках да спася цялата си информация.
    Помолих Длинк да ми дадат за тест (трансфер) същата машина, но нямаха и ми дадоха DNS-340l - същото желязо в по голяма кутия, по-голям вентилатор (Много по-тих!!!) и най-вече 4 ДИСКА! (Производителността е абсолютно същата!).
    Поставих си вътре новите дискове (един 5ТБ нов и един стар 3ТБ) конфигурирах ги в отделни волюми и тук идва най приятната част - опитвали ли сте да копирате в мрежата 3 ТБ - Опитайте - гарантирам ви проблеми с ПЦ-то (ако сте с Уиндоус) пък и времето е много и е кофти, да не кажа не реализируема задача. НО НАС-четата си имат вградена програма за локален и отдалечен бекъп - пускаш на единият (новият) "сървъра", а на старит Бекъпа и Воала след 20-ина часа (сметката показа, че са копирали с 40-ина МБ/с) работа без прекъсване всичките ми данни бяха на новата машина. И още една екстра (спомняте си, че бях взел НАС-а на заем, нали ) трябваше да връщам Прекрасната нова машинка (повярвайте ми Изкуших да си го купя и да си оставя и двете, но наистина не ми трябва в момента втори НАС ). Извадих дисковете от двете машини вкарах новите в старата, пуснах я и тя си ги разпозна, попитам искам ли да ги "приеме", казах "Да" и всичко си тръгна без проблеми, отново съм с Верният 327 но с големи дискове и същата информация!!!
    На тези който случайно не са заспали до тук мога с чисто сърце да Препоръчам d-link DNS-327l или ако искат повече от два диска DNS-340l, няма да съжаляват - за парите си тези машинки предлагат най-много според скромният ми опит
    Последно редактирано от alex_markov; 19-03-15, 18:59.

  • #2
    От: Домашен NAS някой наблюдения.

    "Звучи" добре... И понеже не ми се чете толкова, какъв тип volume manager ползва това?
    С какъв тип FS форматира дисковете си?
    Ако се налижи, диска може ли да се прочете от някаква стандартна ОС?

    Преди няколко месеца реших, че и на мен ми трябва нещо такова.
    Чесах се, чудих се... Накрая събрах PC машина с Mini ITX дъно и FreeNAS над нея.
    Реших да заложа на стандартно Intel решение и нормална OS.
    Доколкото това може да се каже за FreeBSD.
    Не толкова OS-a, колкото за файловата система.
    ZFS третира RAM-а като черна дупка, ебаси.

    Сега е добре... 8 гъби рам, нормален OS отдолу, вдигнал съм няколко jail-а (нещо като виртуални машини), добра производителност.
    Прави един болюк неща освен просто да дръжи файлове.
    Но излезе доста повече пари от този решения, който коментираш.
    И много повече, отколкото бях предвидил в началото.

    Иначе много добре са пипнали интерфейса на FreeNAS.
    Претърпя няколко "firmware" ъпгрейда без да се строши абсолютно нищо, дори pool-a и без да ме кара да се катеря по тавана, където съм го забил.
    Враг усраине

    Коментар


    • #3
      От: Домашен NAS някой наблюдения.

      Кхъмм... един тъп въпрос ако позволите.
      Имам няколко устройства в действие и няколко пенЦионирани такива които държат инфо + кутии с по един диск които вадя чат пат като ми притрябва нещо от архива. В момента нямам десктоп - само лаптоп и таблет и мобилен.
      Има ли такова жУвотно- самостоящ НАС с wifi - за достъп до него през локалната ми мрежа??
      Не държа да има чак и ремоут достъп , а по скоро домашен такъв??

      Коментар


      • p-pleven
        p-pleven коментира
        Редактиране на коментар
        "облак" върши ли ти работа - устройството да ти го предоставя?

    • #4
      Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
      ...
      С какъв тип FS форматира дисковете си?
      Ако се налижи, диска може ли да се прочете от някаква стандартна ОС?
      ...
      ext 4 Aз лично нямам линукс машина и не съм пробвал, но няма причини да не се прочетат дисковете (в моят случай! ако сте с РАИД 0, няма да стане) на линукс машина.
      ПЦ-то е страхотен вариант, но Само цената на безвентилаторното Захранване е по-висока от цялото НАС-че .... другите неща ги споменах по-горе

      Първоначално публикуван от Slick Преглед на мнение
      Кхъмм... един тъп въпрос ако позволите.
      Имам няколко устройства в действие и няколко пенЦионирани такива които държат инфо + кутии с по един диск които вадя чат пат като ми притрябва нещо от архива. В момента нямам десктоп - само лаптоп и таблет и мобилен.
      Има ли такова жУвотно- самостоящ НАС с wifi - за достъп до него през локалната ми мрежа??
      Не държа да има чак и ремоут достъп , а по скоро домашен такъв??
      Епъл Тиме машин май отговаря на изискванията, но аз тази марка не я одобрявам защото съм Стиснат
      А сега сериозно, ако имаш WiFi рутер, той със сигурност има поне 4 порта в който да си закачиш НАС-а Че и Лаптопа докато ползваш НАС-а, че WiFi а Бавен за устроиството *аз имам ac и пак Не мога да стигна горецитираните скорости по въздуха, само по кабел.

      Коментар


      • #5
        От: Домашен NAS някой наблюдения.

        Пецето е всичко истанало но не и по-евтино решение!!!
        А на мен ми дреме на шмайзера за шума, защото както казах съм го качил в мишкарника на тавана и не ми дреме дали и колко е шумен.
        Докато поганците не ми изручат мрежовите кабели (става това през около година) всичко е наред.
        Става въпрос, че ако е лайнукс със extX просто нямаше да има нужда от толкова нелепо голямо количество RAM.

        Страйп-а ми звучеше странен избор на ембедед дивайс ама като сам си каза, че си стиснат - съгласявам се
        Враг усраине

        Коментар


        • #6
          От: Домашен NAS някой наблюдения.

          Благодаря за отговора.
          При мен рутера е на фирмата доставчик и освен че ми пуска сигнал на кабела и нета - друго не прави, а и аз нямам достъп.
          Не зная дали като нямам никакъв достъп до рутера ще ми даде достъп до диска през локалната мрежа.

          П.П. Към Алекс Марков - моля за извинение за лекото отклонение от темата с моите въпроси.
          Последно редактирано от Slick; 19-03-15, 21:43.

          Коментар


          • #7
            От: Домашен NAS някой наблюдения.

            Много малко вероятно е да са сегментирали портовете на рутерчето.
            С други думи: много малко вероятно е да нямаш достъп.

            Коментар


            • #8
              От: Домашен NAS някой наблюдения.

              От няколко дни съм с едно Synology DS214SE. Трябваше ми повече като сигурен бекъп - 2 диска в RAID 1 по 1 терабайт. Дисковете са WD от purple серията - предвидени са за видеонаблюдение уж и би трябвало да са с доста устойчиви механично (което най-вероятно е за сметка на скоростта). Докарва едни 50MB при четене по мрежата (1GB) което мен напълно ме удовлетворява.

              Това което ми хареса в него е как може да управлява вентилатора - като изстине го спира, като загрее го пуска (ама тихо). Дисковете влизат в standby според т'ва което си настроил. Има си и бибитка дето се обажда ако нещо се обози. Има и малка консумация. Пък и изглежда симпатично .

              Те Synology май са известни най-вече със софтуера си. Diskstation-а дето върви с NAS-а е много добре направен. Има си всичко за което съм се сетил и се инсталира с няколко цъкания. Поддържа множество user-и и към момента не съм му намерил забележка.

              Та да стигна до въпроса дето имам - търся му някакъв DC UPS на 12V. Има доста евтини и читави, но никое от тях няма USB за да го вържа към NAS-а и да се спира сам ако почне да пада батерията. Mini-box правят един OpenUPS дето май ще ми свърши работа, ама само платката му струва 100+ долара (модулен е, трябва сам да си го събера след това). Та някакви предложения?

              Коментар


              • #9
                От: Домашен NAS някой наблюдения.

                Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
                От няколко дни съм с едно Synology DS214SE. Трябваше ми повече като сигурен бекъп - 2 диска в RAID 1 по 1 терабайт. Дисковете са WD от purple серията - предвидени са за видеонаблюдение уж и би трябвало да са с доста устойчиви механично (което най-вероятно е за сметка на скоростта). Докарва едни 50MB при четене по мрежата (1GB) което мен напълно ме удовлетворява.

                Това което ми хареса в него е как може да управлява вентилатора - като изстине го спира, като загрее го пуска (ама тихо). Дисковете влизат в standby според т'ва което си настроил. Има си и бибитка дето се обажда ако нещо се обози. Има и малка консумация. Пък и изглежда симпатично .

                Те Synology май са известни най-вече със софтуера си. Diskstation-а дето върви с NAS-а е много добре направен. Има си всичко за което съм се сетил и се инсталира с няколко цъкания. Поддържа множество user-и и към момента не съм му намерил забележка.

                Та да стигна до въпроса дето имам - търся му някакъв DC UPS на 12V. Има доста евтини и читави, но никое от тях няма USB за да го вържа към NAS-а и да се спира сам ако почне да пада батерията. Mini-box правят един OpenUPS дето май ще ми свърши работа, ама само платката му струва 100+ долара (модулен е, трябва сам да си го събера след това). Та някакви предложения?

                Ниската скорост ме дразни (освен стиснат съм и максималист ), но просто не мога да си позволя 10ГБ НАС с два Ксеона, та затова съм се спрял на гореописаният модел
                За УПС-а, защо искаш на 12В, не е ли по-лесно най-евтиният на 220В и адаптерчето....



                Може би трябва да разкажа още малко за моята концепция. Бидейки Технократ с много свободно време от време на време изпадам в странни залитания (например докато имах настолно ПЦ, имах Две мрежи - едната вътрешна без достъп към интернет....
                Та от тези времена ми останаха и експериментите с криптиране на данните, и сега за архивите си ползвам TrueCrypt (сериозно охулена безплатна апликация, която моунтва криптирани файлове като дискове) та архива ми е един файл (обикновено около 3 ТБ), което затруднява неимоверно местенето му, затова го имам на много места
                Най-интересното е, че хората си слагат семейните албуми във Фейсбука, а аз в TruCrypt go figure

                Коментар


                • #10
                  От: Домашен NAS някои наблюдения.

                  Мда, DLink-а е с двуядрен процесор на 1200MHz, пък мойто е с едноядрен на 800MHz . Нормално е да е по-бърз. Моя го ползвам за същото - снимки и клипове дето сам съм ги правил. За последните 12-13 години съм събрал едно 50GB дето са ми ценни и не ми се ще да ги губя.

                  А за имането на 3TB архив на няколко места - не е ли проблем да ги държиш в синхрон?

                  А за UPS-а - щото е по-компактен и по-прост (най-малкото 1 инвертор по-малко). Аз съм пък за максимлано изчистените решения и затова UPS на 220V не ме кефи като идея (голям, по-сложен). DC UPS-a ще има 3 LiPo батерии и малка платка. Ще може да издържи едно 30 минути в натоварен режим или доста часове в ненатоварен режим. Реално без много зор би трябвало да влезне даже вътре в самият NAS ... Проблема е, че не знам как да му подкарам SNMP за да може да си 'хортува' с устройството дето е зад него. Обмислям вариант за един компаратор и при достигане на зададено напрежение да изпраща импулс към on/off бутона на NAS-а и да го изключва .

                  Коментар


                  • #11
                    От: Домашен NAS някои наблюдения.

                    Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
                    Мда, DLink-а е с двуядрен процесор на 1200MHz, пък мойто е с едноядрен на 800MHz . Нормално е да е по-бърз. Моя го ползвам за същото - снимки и клипове дето сам съм ги правил. За последните 12-13 години съм събрал едно 50GB дето са ми ценни и не ми се ще да ги губя.

                    А за имането на 3TB архив на няколко места - не е ли проблем да ги държиш в синхрон?

                    А за UPS-а - щото е по-компактен и по-прост (най-малкото 1 инвертор по-малко). Аз съм пък за максимлано изчистените решения и затова UPS на 220V не ме кефи като идея (голям, по-сложен). DC UPS-a ще има 3 LiPo батерии и малка платка. Ще може да издържи едно 30 минути в натоварен режим или доста часове в ненатоварен режим. Реално без много зор би трябвало да влезне даже вътре в самият NAS ... Проблема е, че не знам как да му подкарам SNMP за да може да си 'хортува' с устройството дето е зад него. Обмислям вариант за един компаратор и при достигане на зададено напрежение да изпраща импулс към on/off бутона на NAS-а и да го изключва .
                    След компаратора ме изгуби
                    Ако беше без да комуникира с устроиството, щях да ти предложа някоя от хилядите батерии за телефони (външни - PowerBank), аз ползвам една подобна която има и безжична зареждачка и така си зареждам телефона без кабел и (ако се налага ) без ток

                    За синхронизацията, всеки ден ми се синхронизират автоматично интересните директории на двата диска вътре в Лаптопа, почти всеки ден се синхронизират ръчно с НАС-а и едно външно УСБ дискче, сравнително рядко се синхронизирам с още два три други външни дискове (дълбок резерв).
                    Още не мога да се пречупя да си кача архива в "облака", но някой ден и това ще стане

                    Коментар


                    • #12
                      От: Домашен NAS някои наблюдения.

                      Да си задам и аз въпроса, че в момента едно ПЦ ми върти постоянно с инфо на него, като за достъп, ползвам обикновено Тийм Вюъра и ВПНа му от всичко - лаптопи, телефони.

                      Сега се чудя, да купя Рутер на Асус /да речем н56 модел/, с ЮСБ 3.0 порт, на който да закача някаква външна памет и да изхвърля компютъра. Въпроса ми е, дали е надежден вариант. При условие, че файловете които ползвам не са голями - 7броя по 100на МБ и отделно 20на таблици ексел, но за сметка на това се ползват по 14 часа на ден постоянно. Асус понеже виждам, че рекламират, че си имат и медия сървър и директно дублират данните и на облак. Т.е. и да умре случайно външният диск, няма да е фатално?

                      Или има друго по-интелигентно решение? Но като за нормално интелигентен човек, а не специалист.
                      Павел Викторов - 0 осем 7817878 три

                      Коментар


                      • #13
                        От: Домашен NAS някои наблюдения.

                        Първоначално публикуван от paksss Преглед на мнение
                        Да си задам и аз въпроса, че в момента едно ПЦ ми върти постоянно с инфо на него, като за достъп, ползвам обикновено Тийм Вюъра и ВПНа му от всичко - лаптопи, телефони.

                        Сега се чудя, да купя Рутер на Асус /да речем н56 модел/, с ЮСБ 3.0 порт, на който да закача някаква външна памет и да изхвърля компютъра. Въпроса ми е, дали е надежден вариант. При условие, че файловете които ползвам не са голями - 7броя по 100на МБ и отделно 20на таблици ексел, но за сметка на това се ползват по 14 часа на ден постоянно. Асус понеже виждам, че рекламират, че си имат и медия сървър и директно дублират данните и на облак. Т.е. и да умре случайно външният диск, няма да е фатално?

                        Или има друго по-интелигентно решение? Но като за нормално интелигентен човек, а не специалист.
                        Аз пробвах и рутера (линксис) много бавен като НАС, а и има една глупост наяма поуЪр Мениджмънт и диска Върти постоянно та за мен не е решение, ако ще слагаш флашка сигурно може и да свърши работа.

                        Коментар


                        • #14
                          От: Домашен NAS някои наблюдения.

                          Аз пък мога да препоръчам hp microserver с freenas . Имам един g7 който върти райд 5 с 10тб масив. Сега мисля да закупя един г8 и да пробвам freenas с zfs за домашно ползване. D-linkovete не са лоши машинки но павремето когато ги тествах бяха доста бавни. Ще хвърля едно око и на новите модели.
                          When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                          Коментар


                          • #15
                            От: Домашен NAS някои наблюдения.

                            Един колега купи и ползва точно такова желязо за целта.
                            Той лично е доста доволен от решението.
                            Аз също много се двуомях за същото но ми се стори ненужно сериозно решение за моите цели и предпочетох асемблирана машина.
                            Излезе по-евтино и според мен доста по-обслужваемо при евентуален хардуерен проблем.
                            Всъщност излезе не чак толкова по-евтино, колкото си мислех сравнено с HP желязото...
                            Иначе при по-сериозни изисквания е страхотно решение, да.
                            Само че не съм сигурен FreeNAS дали има подръжка на RAID контролера.
                            Моят колега го ползва с дебиан и поне допреди наколко месеца нямаше такъв а HP не го портваха в deb пакет. Но той ползваше софт райд.
                            И той имаше някакви планове за FreeNAS ама с 4 гъби рам не е работа.
                            Освен това трябва да се има предвид, че за да се ползва пълната фунционалност на ILO трябва да се платят едни допълнителни пари за лиценз.
                            Това е политиката на HP за всички мениджмънт процесори, не само за micro server.
                            ILO-то като хардуер е почти без пари но за да го отключиш се плаща.
                            Хубавото е че в нет-а има достатъчно количество ключове и този "проблем" се "лекува" много лесно.
                            Враг усраине

                            Коментар


                            • Esper
                              Esper коментира
                              Редактиране на коментар
                              ...........................
                              Последно редактирано от Esper; 22-03-21, 07:38. Причина: За триене, пречат ми ръцете ;)

                            • u_bo
                              u_bo коментира
                              Редактиране на коментар
                              Мисля, че тоно на микросървъра му махнаха ILO-то. Или греша?

                            • Esper
                              Esper коментира
                              Редактиране на коментар
                              Нямам представа за ситуацията към момента.
                              Нито дали са премахнали iLO като хардуер, нито дали микро сървърът въобще се предлага като продукт.

                              Поста е от преди 6 години а колегата го беше купувал преди това.

                              Прекалено много време в този динамичен сектор

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X