Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си спретнем проста електроника със сложен микроконтролер.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Как да си спретнем проста електроника със сложен микроконтролер.

    Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
    Въй, как не съм погледнал. Верно бе! Спести ми ново ровене на нов проблем, но засега и толкова ток не съм прекарал. Искам да цъкам мощно реле (40А). Вечер нещо нямам вътък да се занимавам с хоби. Пресетих се, че може с резистор да претикам колкото си искам ток през базата, ама това чак за събота. Голямата разправия досега беше да не си опукам процесора.
    Като алтернатива на предложението на Спарки за мосфет, бих ти препоръчал тоя транзистор. Малко по-скъп е от "бецетата", но си заслужава всяка стотинка. Много "корав" чарк е...
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • #77
      От: Как да си спретнем проста електроника със сложен микроконтролер.

      Мндааа, че и линейно усилване до над ампер, че и 5 ампера постоянно. Изглежда вЧепатляващо.

      Единствения недостатък естествено е цената. Не че в случая 60 стотинки имат значение де.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #78
        От: Как да си спретнем проста електроника със сложен микроконтролер.

        Спарки, можеш да изтриеш питанката за АЕГ-то. Ваче имам и Dolog и AKF35. Контролера подкаран, даже се понаучих малко кое как е.
        Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
        Към модераторите-А изтрийте го сега.
        Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

        Коментар


        • #79
          От: Как да си спретнем проста електроника със сложен микроконтролер.

          Ако пусналия темата няма против, мисля да го оставя, току виж било полезно и на друг. Стига и ти да нямаш против де.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #80
            От: Как да си спретнем проста електроника със сложен микроконтролер.

            Аз няма против. Много кът се оказа тоя софт. Може би защото по онова време не е имало интернет, ама много лесен за работа и полезен.
            Ако някой има нужда, да звънка.
            Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
            Към модераторите-А изтрийте го сега.
            Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

            Коментар


            • #81
              От: Как да си спретнем проста електроника със сложен микроконтролер.

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Ако пусналия темата няма против, мисля да го оставя, току виж било полезно и на друг. Стига и ти да нямаш против де.
              Идеята на темата е да помогна на някого, който има да реши разни дребни проблеми из къщи - без да инвестира в програматори, емулатори и бълбукатори. Е, и вие да ми помагате, де...
              Дребната, базирана на Tiny концепция и описана в #1 си работи безгрижно, след като сложих индуктивност във филтъра на захранването (все пак комутира 220 V и влизат шумове от релето).
              Засега хардуерията с дисплея не е приключена, и още не съм публикувал нищо от Ардуино-производната по-мощна заготовка.
              Щом drukman си е решил проблема - супер, нека остане, щом си е харесал темата.
              Аз в момента съм замразил всякакви странични дейности, защото сменям работа и си е доста сериозен ангажимент. Панаирите отделно Не ме пущат да си ходя
              Последно редактирано от Rabin; 02-07-12, 19:02.

              Коментар


              • #82
                От: Как да си спретнем проста електроника със сложен микроконтролер.

                Реших си проблема с Дарлингтон BD879. Инак неще с нормален транзистор.

                Коментар


                • #83
                  От: Как да си спретнем проста електроника със сложен микроконтролер.

                  Eто какви чудеса сделали братушките с любимия ми процесор. http://fas-tool.biz/
                  Пълна документация. Имат си форум, пишат си тоя процесор с PonyProg (aз засега не успях).
                  п.с. Уф, май не са дали сорсове!
                  Последно редактирано от Rabin; 04-08-12, 10:04.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Как да си спретнем проста електроника със сложен микроконтролер.

                    По принцип не е лоша разработката на братушките, но веднага ми хрумнаха две направления за подобрения. Първото е захранването. Гледам че уреда е предназначен да бъде преносим и като гледам ползват NiMh батерии, но не видях да се подменят лесно без да се наложи да се отвори уреда. Според мен по-добрия вариант е с LioN батерии от типа например на 18650, които са доста по-леки и реално 3 бр. от тях са достатъчни. Остава само да се интегрира схема за тяхното зареждане. Друго което видях е доста голямата консумация на ток на схемата и наличието на много линейни стабилизатори, по-добре е да са импулсни но се усложнява и тогава схемата. По-добрия вариант ако не с импулсни то поне да се ползват LDO стабилизатори поне тогава загубите ще са по-малки в схемата. Даже мисля че ti имат такива LDO аналози на стабилилизаторите от серията 78ХХ. Пък за понипрога видях че поддържа по принцип Атмега32. Рабин какъв програматор ползваш за чипа, ISP или някакъв друг отделен?

                    Коментар


                    • #85
                      От: Как да си спретнем проста електроника със сложен микроконтролер.

                      Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                      Eто какви чудеса сделали братушките с любимия ми процесор. http://fas-tool.biz/
                      Пълна документация. Имат си форум, пишат си тоя процесор с PonyProg (aз засега не успях).
                      п.с. Уф, май не са дали сорсове!
                      А, те и по-сериозни неща правят на подобни контролери... Седнал ли си добре? Погледни тук.
                      Хвала на такива хора...
                      Не чета коментари и не отговарям на такива.

                      И коментаторите...

                      Коментар


                      • #86
                        От: Как да си спретнем проста електроника със сложен микроконтролер.

                        Рабин какъв програматор ползваш за чипа, ISP или някакъв друг отделен?
                        Ползвам Ардуино за програматор през bootloader. Дървено решение, ама лесно :-). Tъкмо в момента си подкарвам нещата, скоро ще имам работещ проект. Като нямам какво да правя ще пробвам пак хардуерно флашкане през паралелния порт. Подозирам, че не тръгна защото е нямало кварц.
                        А, те и по-сериозни неща правят на подобни контролери... Седнал ли си добре? Погледни тук
                        Тия верно ме изумяват. Вързали външен RAM и Flash и подкарали Linux на Atmega. Друг е въпроса колко смислено е това.

                        Коментар


                        • #87
                          От: Как да си спретнем проста електроника със сложен микроконтролер.

                          Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                          ...Тия верно ме изумяват. Вързали външен RAM и Flash и подкарали Linux на Atmega. Друг е въпроса колко смислено е това.
                          Да, и междувременно за да тръгне линукса, са пуснали емулация на някакъв арм върху мегата. Практически смисъл едва ли има, освен "гъдела". Е, от друга страна, това е нещо което добре би седяло в списъка с готовите проекти. Придава тежест, меко казано...
                          Не чета коментари и не отговарям на такива.

                          И коментаторите...

                          Коментар


                          • #88
                            От: Как да си спретнем проста електроника със сложен микроконтролер.

                            Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                            Ползвам Ардуино за програматор през bootloader. Дървено решение, ама лесно :-). Tъкмо в момента си подкарвам нещата, скоро ще имам работещ проект. Като нямам какво да правя ще пробвам пак хардуерно флашкане през паралелния порт. Подозирам, че не тръгна защото е нямало кварц.
                            Тия верно ме изумяват. Вързали външен RAM и Flash и подкарали Linux на Atmega. Друг е въпроса колко смислено е това.
                            Те толко. 6 часа boot
                            uARM is certainly no speed demon. It takes about 2 hours to boot to bash prompt ("init=/bin/bash" kernel command line). Then 4 more hours to boot up the entire Ubuntu ("exec init" and then login). Starting X takes a lot longer. The effective emulated CPU speed is about 6.5KHz
                            Ама, смисъла е другаде - гъдела от самото му съществуване.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X