Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да не загинем при ПТП?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    Първоначално публикуван от ivotosod Преглед на мнение
    Преди 8 години при изпреварване на бус на прав участък. Карам Пасат 1987г. дизел с около 120-130 км/ч по време на изпреварването. Понечих да се прибера в моята лента, но чешита с буса настъпи здраво и ме пресече. За да намаля скоростта(вече наближаваме завой) отнемам газта, но поради пясък върху настилката предницата поднася. Отново дадох газ и го изпреварих отново, а оня продължава да настъпва. Този път се прибрах по-бързо и задницата поднесе. Последва удар отзад в дясно в крайпътна стена. От голямата скорост и удара се завъртаме перпендикулярно на платното. Успях да овладея колата, но бях в насрещното движение. Отсреща идва лек автомобил, понечих да се прибера, но до мен беше същия бус. Бягам наляво извън пътя и вече си мисля, че филмът е към своя край, но уви. Колата "лети" по тревата към едно дърво. С всички сили и умения се опитвам да го избегна и почти успях, когато в последния момент "нещо" завъртя волана надясно и ... тряссс. Емблемата остана на дървото. Аз без колан, жена ми с колан, двамата отзад (110кг зад мен и 85кг зад жена ми) без колани. След около 10 секунди предното стъкло издаде странен звук и се нацепи. Дървото се намираше по-близо до прозореца, отколкото до бронята. В следващия момент ме хвана яд, че има едно дърво и аз в него да спра. Но като слязох да видя подробностите ми прималя - след дървото по посока на моето движение ... пропаст 7-8м. и някакво дере. Нямаше сериозни наранявания, предимно натъртвания, а аз 6 шева на брадичката от удар във волана. Багажникът беше пълен със стока(около 150кг). Казват, че ми било писано. Дано да е така, вече имам два рожденни дни. Ще черпя два пъти. Вторият път на 11 октомври след 17 часа. Карайте разумно.
    Сега ще разкажа нещо съвсем реално,без преувеличения. Преди 3-4 години един такъв ПЕДЕРАСТ ми направи същия номер по пътя за Чепеларе(тогава карах Пежо Партнер,за щастие с АБС). Почти същото се случи без дърветата- изхвърчах ПРЕЗ насрещното движение в края на един широк завой-на 10-на метра преди един от високите (10-15м) завои на реката. Онзи тъпак спря и се върна и като слезе го смлях от бой. Вътре детето (на 6 годинки) жената и баща й. Едвам ме спряха. Ей такива не заслужават нито да живеят,нито нищо. Кара няква чупентия отпреди 20 години(май беше някакъв Опел,не помня) и дава газ и ми се хили. Добре,че Пежото беше по-мощно и с по-добри спираки. Засилих още и тоя започна да изостава,а аз пък трябваше да намаля,защото идваше ляв завой и автомобил. Обаче в същия момент идиота започна да намаля и той и аз набих спирачките и излезнах в разширението отсреща. Още полудявам като се сетя. Да не беше чист пътя-чист беше,ама тоя тъпак повече от 5-6 секунди (по време на изпреварването) ми стои до мен и се хили мазно.

    Първоначално публикуван от vokel Преглед на мнение
    Хора ,какво правите ?Тема :Как да не загинем при ПТП? И всичките отговори/хайде, повечето /,са как да вземем завой с 110 ,при положение ,че се взема с 80/допустимо,иначе знаем го този път/ ,как да направим 5 челни удара и да оцелеем,как да изтърколим жигула или лада с мангали.......
    Абе, вие сте излезли на война ,давате препоръки!

    Ще прескачам тази тема ,защото може да срещна и някой, ударил самолет ,но оцелял.И да дава съвет.
    http://news.automedia.bg/read/7229.html&cp=2
    Последно редактирано от alex_markov; 18-07-09, 07:10.
    Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
    Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
    Volkswagen Bora AKL

    Коментар


    • #62
      До: Как да не загинем при ПТП?

      Превантивна мярка, която винаги взимам и досега няколко пъти ме е спасявала с навременна реакция:
      Когато видя срещу мен да се движи дълга колона от автомобили, да речем зад някой камион, винаги отнемам газта и очите ми са на четири. Все ще се намери някой "изнервен" тарикат, който се втурва в насрещното!!! Няма непрекъснати линии, няма завои - тариката е безсмъртен.
      Днес само за 5 километра ми се случиха две такива срещи.
      М**а им д***а проста!
      Георги Тонев

      Коментар


      • #63
        До: Как да не загинем при ПТП?

        Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
        Превантивна мярка, която винаги взимам и досега няколко пъти ме е спасявала с навременна реакция:
        Когато видя срещу мен да се движи дълга колона от автомобили, да речем зад някой камион, винаги отнемам газта и очите ми са на четири. Все ще се намери някой "изнервен" тарикат, който се втурва в насрещното!!! Няма непрекъснати линии, няма завои - тариката е безсмъртен.
        Днес само за 5 километра ми се случиха две такива срещи.
        М**а им д***а проста!
        Да, така е. Да добавя, че често тариката ти присветва нервно, все едно ти казва:- дръпни се малко сега, че съм подхванал една работа тука... к'во ми се моташ отсреща!

        Коментар


        • #64
          До: Как да не загинем при ПТП?

          Първоначално публикуван от chris_vicom Преглед на мнение
          Аз опит няма да споделям - ще споделя изводите които съм си направил от моите катастрофи (само сериозните челни удари са 5, другите да не ги броим)
          1. Не трябва да се плашиш - трябва да мислиш хладнокръвно и до последния момент на катастрофата да се опитваш да я избегнеш.
          2. Колан задължително - колкото и да си печен и силен не можеш да се удържиш за кормилото - пробвано е - при удар воланите много лесно деформират, а спортните буквално стават на осмица.
          3. Много внимателно със спирачките - вярно е, че сега почти всички коли имат ABS, но използването на спирачките за избягване от катастрофа (особено с по-голяма скорост) водят почти винаги до случването и - катастрофа се предотвратява с газ и волан, а не със спирачка.
          4. По-голяма кола - по-безопасно - катастрофирал съм с различни коли и мога да кажа, че големината определено има значение - при последната ми по-голяма катастрофа - един льольо даваше заден на същия арбанашки завой коментиран по-горе - с ремарке без задни светлини - при удара шиша на ремаркето отвори колата му отзад, като консервна кутия и влезе целия вътре в купето, а джипа имаше счупено само едно стъкло на фар - аз почти не усетих удара, а ударената отпред кола ставаше само за части и вторични суровини
          5. Като виждате, че няма вече как да я избегнете (катастрофата) - подгответе се за нея - стегнете се и с хванете здраво за волана и се натиснете плътно към седалката.
          Винаги има катастрофи за които да не важат тези мои съждения, но при челните удари в общи линии - това е.
          Как да не се включи човек в тази тема ?
          Тук има супермени или супер късметлии ..... но със сигурност доста неопитни смешници ......
          5 СЕРИОЗНИ ЧЕЛНИ УДАРИ ...... звучи идиотски .....и като тест пилот на Краш тестове ......
          Такъв ли си колега ?
          Получих комплекс за малоценност ........
          Едно единствено ЗЛАТНО правило има при шофиране:
          По всякакъв начин да се избегне Челният сблъсък !!!
          Скачаш в канавката , удряш предния или каквото се сещаш - но да оставиш да се случат 5 пъти челен сблъсък ....... искам да се запознаем .
          И друго - пускай тото - като удариш Джакпота - да почерпиш !
          Ти си наистина голям късметлия !
          И научи това правило - за да нямаш следващ челен удар !
          Започвам точка по точка :
          1. Как да не се плашиш - трябва да си ....айде да не се обиждаме.
          Ако не се плашиш - вече си опасен и за себе си и за околните .
          2. Абсолютно вярно .
          3. Спирачките - те са за намаляне и регулиране на скоростта . Използват се до дупка . Внимателното идва от съобразената скорост .
          4. Колата - ако големината ти е спасението - жалко . Ако се блъснеш в по-голяма кола - тя поглъща повече енергия .... ама това си е за учените ...
          5. Какво виждате .....- ако вече виждаш ,че няма как да избегнеш катастрофата - вече е късно ...... Какво и къде си гледал преди това ???

          Няма подготовка за катастрофа !

          Тя винаги идва изневиделица и ...... не може да се подготвиш за нея !
          Ако си подготвен и допуснеш да се случи - ти си неопитен и ....още по-лоши думи мога да кажа.
          Спирам защото следващият Челен удар може да е моят ( ще ми е втори ) и може да е последен !
          Ама съм присъствал на няколко - и като спасител и като зрител .
          Лоши спомени ...... след челен удар винаги има трагедия и жертви .
          Даже по няколко .......

          Коментар


          • #65
            До: Как да не загинем при ПТП?

            Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение

            3. Спирачките - те са за намаляне и регулиране на скоростта . Използват се до дупка . Внимателното идва от съобразената скорост .
            5. Какво виждате .....- ако вече виждаш ,че няма как да избегнеш катастрофата - вече е късно ...... Какво и къде си гледал преди това ???

            По т.3 - Спирачките почти НИКОГА не се използват "до дупка" поради простата причина, че при натиснати "до дупка" спирачки колата е неуправляема. Прост и елементарен пример - за да се избегне внезапно появило се препятствие на пътя се набиват рязко спирачки, след което се отпускат, навиваш волана, за да заобиколиш и даваш газ. Ако набиеш спирачки "до дупка" в подобна ситуация ще разчиташ единствено на спирачния си път и състоянието на гумите.

            По т.5 - Колегата е абсолютно прав! Всяка катастрофа се "вижда" че ще се случи непосредствено преди сблъсъка. Най-доброто което може да направи човек е да подготви тялото си за предстоящата колизия, именно като се стегне и се прилепи до седалката.
            Per aspera ad astra.

            Коментар


            • #66
              До: Как да не загинем при ПТП?

              Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
              ...
              Тук има ... със сигурност доста неопитни смешници... ...
              Айде съобразявай се кви ги говориш и стига си размахвал пръсти!
              Това мнение е от преди две години!
              Да търся ли сега как в една друга тема обясняваше, че си караш както си знаеш! Съвсем наскоро:

              Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
              ...
              Имам челен удар по моя вина - зимата на Пампорово в Автобус...
              Безгрешни хора няма.

              Коментар


              • #67
                До: Как да не загинем при ПТП?

                Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                Айде съобразявай се кви ги говориш и стига си размахвал пръсти!
                Това мнение е от преди две години!
                Да търся ли сега как в една друга тема обясняваше, че си караш както си знаеш! Съвсем наскоро:
                Безгрешни хора няма.
                Пак не си ме разбрал ....
                Защо търсиш ? Аз си го пиша ! В синия цвят ....
                Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                Няма подготовка за катастрофа !
                Тя винаги идва изневиделица и ...... не може да се подготвиш за нея !
                Спирам защото следващият Челен удар може да е моят ( ще ми е втори ) и може да е последен !
                Лоши спомени ...... след челен удар винаги има трагедия и жертви .
                И моля - твои думи да не ми се приписват !
                И аз знам , че няма безгрешни хора . И точно за това казвам :
                Дори и да си споделяме преживени катастрофи - не може да се подготвиш за такава . А тялото - то се подготвя преди ти да си задействал мускулите си . ( провери при докторите )
                Друг е въпроса който осъзнах : Дали знаем какво е Челен удар ...?

                http://autoblog.bg/Malkite-avtomobil...eo-id1895.html
                Малко видео - за да е по интересна темата .
                Последно редактирано от bgbul; 18-07-09, 17:47.

                Коментар


                • #68
                  До: Как да не загинем при ПТП?

                  Първоначално публикуван от Тануцо Преглед на мнение
                  По т.3 - Спирачките почти НИКОГА не се използват "до дупка" поради простата причина, че при натиснати "до дупка" спирачки колата е неуправляема. Прост и елементарен пример - за да се избегне внезапно появило се препятствие на пътя се набиват рязко спирачки, след което се отпускат, навиваш волана, за да заобиколиш и даваш газ. Ако набиеш спирачки "до дупка" в подобна ситуация ще разчиташ единствено на спирачния си път и състоянието на гумите.

                  По т.5 - Колегата е абсолютно прав! Всяка катастрофа се "вижда" че ще се случи непосредствено преди сблъсъка. Най-доброто което може да направи човек е да подготви тялото си за предстоящата колизия, именно като се стегне и се прилепи до седалката.
                  Спирачките абсолютно ВИНАГИ трабва да се натискат до дупка,ама само на колите с АБС. На коли отпреди христа не се натискат така,защото става шейна.
                  Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
                  Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
                  Volkswagen Bora AKL

                  Коментар


                  • #69
                    До: Как да не загинем при ПТП?

                    Колегата gadef ги е уточнил нещата според мен.

                    Дистанция: никога не разчитай на този пред теб.
                    Изпреварване с висока относителна скорост: не се моткай, дори и да има време и място. Побеснявам, когато някой мухъл на магистралата ми се лепне в продължение на 5-10 километра на задния калник. Винаги изпреварвам на по-ниска предавка с повече газ.
                    Избягвам да влизам на пределна скорост в завой без видимост - твърде често има някой съзтезател в насрещносто.
                    Не се навирам да изпреварвам след по-голяма кола, зад която нямам видимост.
                    И така нататък... само че това са идеи как да не се стигне до ПТП.

                    Когато все пак стане - много късмет. Ако може да се избегне челния удар - добре. Всичко друго си е въпрос на навици и много късмет.

                    Казвал съм го в друга тема, ще го кажа и тук: всички книжки трябва да се анулират и да се връщат само след много, много сериозен изпит. Шофьорите ще намалеят поне с 50%, катастрофите с 500.
                    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                    Коментар


                    • #70
                      До: Как да не загинем при ПТП?

                      Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                      Колегата gadef ги е уточнил нещата според мен.

                      Дистанция: никога не разчитай на този пред теб.
                      Изпреварване с висока относителна скорост: не се моткай, дори и да има време и място. Побеснявам, когато някой мухъл на магистралата ми се лепне в продължение на 5-10 километра на задния калник. Винаги изпреварвам на по-ниска предавка с повече газ.
                      Избягвам да влизам на пределна скорост в завой без видимост - твърде често има някой съзтезател в насрещносто.
                      Не се навирам да изпреварвам след по-голяма кола, зад която нямам видимост.
                      И така нататък... само че това са идеи как да не се стигне до ПТП.

                      Когато все пак стане - много късмет. Ако може да се избегне челния удар - добре. Всичко друго си е въпрос на навици и много късмет.

                      Казвал съм го в друга тема, ще го кажа и тук: всички книжки трябва да се анулират и да се връщат само след много, много сериозен изпит. Шофьорите ще намалеят поне с 50%, катастрофите с 500.
                      Това за изпита и книжките: ЪЪЪЪ ГРЕШКА...

                      Решението е едно,но трудно за нас- повече контрол и по-големи санкции.
                      Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
                      Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
                      Volkswagen Bora AKL

                      Коментар


                      • #71
                        До: Как да не загинем при ПТП?

                        Първоначално публикуван от Dino Преглед на мнение
                        Решението е едно,но трудно за нас- повече контрол и по-големи санкции.
                        За кого е трудно? На мен никак. Без нито една стотинка подкуп съм си с пълните точки. За 10 години и около 200000км имам 2 акта за скорост, и останалите 2-3 глоби за абсолютни глупости, без отношение към безопасността на движение. Не съм от кротките, но не съм и откачалка. Тръгвам за някъде, с цел да стигна. Всичко друго е на заден план. Дали ще стигна с 10 минути по-късно за мен не е от значение.

                        Значи - може.

                        Колкото до "контролиращата" страна - еми в нея е проблема. Еднозначно. Те предпочитат да е така, щото си пълнят гушките.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #72
                          До: Как да не загинем при ПТП?

                          не знам отговор на този въпрос : Как да не загинем при ПТП?.................

                          знам че когато тръгна на път, какъвто и да е, единствената ми цел е да докарам екипажа невредим до крайната точка... опитвам се да следя цялата околна пътна обстановка... разчитам на интуиция -обикновенно намалявам без причина при завой без видимост, а после някой изскача отпреде в тясното...следя постоянно задното движение и ако някой тръгне да ме изпреварва, не зависимо от ляво или от дясно/модерно е в последно време/ отнемам газта за да избегна създаване на условия за птп... опитвам се да отгатна "ходовете" на участниците в движението независимо от сигналите които подават или не.... и се моля винаги на тръгване и на пристигане, макар да не съм религиозен....

                          а, също се старая да се удържам да не извадя поредния талибан от мпсто, че в крайна сметка може и по лошо да стане... но най лошото е че след ситуацията с мен потенциялно гадта ще убие друг...

                          не бързам за никъде...
                          XJ 2.5TD '98

                          Коментар


                          • #73
                            До: Как да не загинем при ПТП?

                            Не съм от религиозните, но като отивам на дълъг път не ми пречи да се прекръстя и да кажа "Бог напред и аз/ние след него".
                            Как да не загинем при ПТП никой не може да кажа, но е достатъчно да знаем как може да намалим шансовете за подобна изцепка.Подходящи гуми, кола в добра техническа изправност и редовна правоспособност са достатъчни да не се случи белята, другото вече отива на късмет и съдба.
                            Тануцо, за стягането е вярно обаче като видиш в последния момент, че се блъскаш не ти е до това.
                            Най-сериозен е въпроса с коланите, винаги съм бил фифти фифти за или против.Ако трябва да се обосновем със статистика те повече вършат работа отколкото създават после на лекарите, но ми стига и 1+% смъртност заради тях.
                            Последно редактирано от Redo; 31-08-09, 15:27.

                            Коментар


                            • #74
                              До: Как да не загинем при ПТП?

                              Първоначално публикуван от Redo Преглед на мнение
                              ...Тануцо, за стягането е вярно обаче като видиш в последния момент, че се блъскаш не ти е до това...
                              Зависи от задкормилното устройство. Има големи изпълнители.
                              Скоро разправяха за такъв. Видял човекът, че ще се удари и не може да избегне сблъсъка, в главата му като на кинолента се извъртели удар, гръмнали еъбеци, хиляди левове и... изключил контакта за да не сработят. И те не сработили. След това си имал тоталка със здрави еърбеци.
                              Не чета коментари и не отговарям на такива.

                              И коментаторите...

                              Коментар


                              • #75
                                До: Как да не загинем при ПТП?

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                За кого е трудно? На мен никак. Без нито една стотинка подкуп съм си с пълните точки. За 10 години и около 200000км имам 2 акта за скорост, и останалите 2-3 глоби за абсолютни глупости, без отношение към безопасността на движение. Не съм от кротките, но не съм и откачалка. Тръгвам за някъде, с цел да стигна. Всичко друго е на заден план. Дали ще стигна с 10 минути по-късно за мен не е от значение.

                                Значи - може.

                                Колкото до "контролиращата" страна - еми в нея е проблема. Еднозначно. Те предпочитат да е така, щото си пълнят гушките.
                                Аз пък за този век имам един подкуп- заради неправилно паркиране. Пресни случки:

                                Миналата неделя се прибираме от Варна. След петолъчката вече няма задръстване,карам малко по-бързичко (100км/ч),изпреварвам,където е въможно и така. На едно място тръгвам да изпреварвам тир. Излизам в насрещното-чисто е,дава газ,в същия момент тира пуска мигач и направо тръгва. Минавам в банкета на насрещното,ESP,намаляне на скоростта,клаксон и прибиране в ленататаси. От Стара Загора се качвам на магистралата,вали пороен дъжд,ама аз си карам с 140-150(не се хваля избощо), пуснал съм предните и задните фарове за мъгла-колата се вижда поне от 100-150м. Тръгвам да изпреварвам бус,отзад е чисто. Излизам в лявата лента,в същия момент буса излиза и той в лявата лента-без мигач,без нищо. „Скачам“ между манинелата и буса,от всяка страна има отстояние не повече от 20см. Колата поднася сериозно,почват да пискат сякви стабилизации,колата се успокоява,бия спирачки и отбивам. Идиота-бус решил да тръгне да изпреварва тира пред себе си,без мигач,без да погледне (явно) и хич не му дреме и си кара,дори като му бипкам и светкам.

                                И ето как за има-няма 200 километра двама идиоти,по един и същи начин, щяха да убият 5 човека. Добре,че колата има ESP,че особено на магистралата съм сигурен,че и трениран шофьор щеше да се размаже. Е,контрирането на подхлъзването е задължително,но и системите помагат много.
                                Последно редактирано от Тодор (Zaarin); 13-09-09, 11:38.
                                Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
                                Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
                                Volkswagen Bora AKL

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X