Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Максимална скорост

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Максимална скорост

    Аз съм абсолютно против налагането на максимална скорост. Ако се пусне народа да натиска газта колкото си иска, тамън ще се получи едно "оцеляване на най-приспособените" както го е описал Дарвин

    А за междуселските пътища е съвсем логично да не се поддържат - статистиките в множество държави показват как най-много катастрофи стават именно на междуселски път. Няма път - няма катастрофи

    Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
    ... икономиката е била централизирана и държавата е можела да си позволи да разхвърля производства където реши за добре
    ...
    Явно с достатъчно мислене какво и как, може и в пазарна икономика да се разхвърля производство близо до хората в малките населени места, и то без това да вреди нито на туризъм, нито на природа и пр. Ама у нас мисленето е изкривено...от много фактори.
    И "разпределение" имаше за вишистите, та специалисти имаше и по най-затънтените места. После дойде "пазарната икономика" и никой не се сети че "свободния пазар" всъщност не е въобще свободен, а доста добре организиран.

    Първоначално публикуван от MFr Преглед на мнение
    Миграцията на хората към големите градове и околностите им е световна тенденция
    Не навсякъде. В наше село и околността нещо последните няколко години има огромен наплив на хора бягащи от Лондон и околностите му. Разни хора - разни идеали

    Първоначално публикуван от MFr Преглед на мнение
    Само ако се замислим, какви са данъците и такса смет, особено по селата, и ще стане ясно защо не може за всяка паланка и вила да има ток, вода, канал, асвалт и т.н.
    Само като се замислим колко различно щеше да е ако го нямаше негативизма на изрази като "дърво без корен", и ако "селянин" не беше обидна дума.

    Коментар


    • От: Максимална скорост

      Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
      Аз съм абсолютно против налагането на максимална скорост. Ако се пусне народа да натиска газта колкото си иска, тамън ще се получи едно "оцеляване на най-приспособените" както го е описал Дарвин
      И като натискащият газта с 2+ тона МПС утрепе кротко каращ малолитражка, пак ли към Дарвин ще го пишем?

      Коментар


      • От: Re: Максимална скорост

        Първоначално публикуван от Живко Костадинов Преглед на мнение
        точно тези данни са малко изсмукани от пръстите .... правилно ако помня, минаваха ги по параграф да умират в линейката или на път за болницата , и тогава не се водело при ПТП, има инфо в темите в този форум. И цифрите греят, ама не баш ....
        Типичен пример за мислене, което води до отричане на статистика като полезно нещо.
        Данните са съвсем точни и обективни.

        Не знам до какви заключения водят, за мен са доста равномерно и правилно разпределени по години, като, ако използваме по-конкретна статистическа метрика (напр. брой умрели на милион изминати километри, за предпочитане - със срезове по тип пътища, метеорологични условия и част от деня), вероятно биха показали леко и постепенно намаление на показателя.


        Коментар


        • От: Максимална скорост

          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
          ...
          Движението 'с потока' винаги е по-безопасно отколкото движение с голяма разлика от скоростите на потока...
          Да, дистанцията трябва да е съобразена със скоростта, и точно несъобразената дистанция е причина за повечето верижни катастрофи, а не скоростта..
          Дистанцията е произведение на скоростта по средното време на реакция на шофьора в конкретните пътни условия по някаква константа, която се променя според комбинацията от марка/модел/състояние на автомобила, опита и подобни.
          Следователно, скоростта определено е фактор (с <100% тежест) в причините за катастрофите.
          Интересно е съотношението на факторите, специално влиянието на субективните фактори (опит, увлечение към бързото каране, преценка на пътната ситуация) върху верижните катастрофи.
          Може да се опита корелиране с различни променливи, сещам се за доста неща.



          Коментар


          • От: Максимална скорост

            Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
            Скорости за продължително каране у нас 180-200+ км/час, че и всеки ден!?! Може! Явно има доста богати хора в тоя форум, да плащат яки актове. Само не мога да си обясня как си взимат книжките от КАТ. Или което не става с пари, става с много пари?
            Формулата е проста - карай с по-малко от 40км.ч. и няма да те скъсат за това на проверовъчния.


            Коментар


            • От: Re: От: Re: Максимална скорост

              Първоначално публикуван от korgoth Преглед на мнение
              Показаната статистика се отнася само за загиналите по пътищата (по вид път). В нея няма графа "загинали в линейката". Дори да приемем, че известна част ги минават по тоя параграф, статистиката красноречиво показва увеличения брой жертви по магистралите.

              2013 - 20 загинали
              2014 - 39 загинали
              2016 - 42 загинали
              2017 - 62 загинали

              Предвид стратегията за намаление с 50% до 2020, тук се вижда че много добре се справят с нея...
              Ако сравниш с умрелите по магистрали през 1910г, данните ще са още по-убедителни за ръст.


              Коментар


              • От: Re: Максимална скорост

                Първоначално публикуван от blago72 Преглед на мнение
                Типичен пример за мислене, което води до отричане на статистика като полезно нещо.
                Данните са съвсем точни и обективни.

                Не знам до какви заключения водят, за мен са доста равномерно и правилно разпределени по години, като, ако използваме по-конкретна статистическа метрика (напр. брой умрели на милион изминати километри, за предпочитане - със срезове по тип пътища, метеорологични условия и част от деня), вероятно биха показали леко и постепенно намаление на показателя.
                Типичен пример за щрауса ще кажа ... Информация изнесена от бг власти, трябва да се проверява поне от още 5 места, по възможност от НЕ бг източници. Истприята е много хубаво нещо, а в нея има достатъчно примери,
                как "политиците" тълкуват цифрите. имам спомен от една министърка на мвр-то как се биеше в гърдите че били намалели престъпленията в бг, ама не посочи с кой период ги сравнява, или детайлна разбивка.
                Друг случай на едно рпу което за 2ч подмени 3 пъти бюлетина си, и това го казаха и показаха в ефира на една тв . и още и още ...

                Коментар


                • От: Re: Максимална скорост

                  Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                  ...и ако "селянин" не беше обидна дума.
                  Хм, така се обиждат един друг "гражданите" в големите градове...
                  HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

                  Коментар


                  • От: Re: Максимална скорост

                    Първоначално публикуван от dimkaraganchev Преглед на мнение
                    Хм, така се обиждат един друг "гражданите" в големите градове...
                    А в малките градове на какво се обиждат?
                    На овчар?
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • От: Re: Максимална скорост

                      Първоначално публикуван от dimkaraganchev Преглед на мнение
                      Хм, така се обиждат един друг "гражданите" в големите градове...
                      И основно тези дето си оставят обувките пред вратата на апартамента. Без значение дали е панелка или нещо друго.
                      Както и да си мятат боклуците от балкона.

                      Коментар


                      • Re: От: Re: От: Re: Максимална скорост

                        Аз съм съгласен, че тукашната стъкмистика е издигната в култ. И въпреки това не могат да скрият всичко, а и не се опитват. То се вижда. Единствената таблица, която буди смях, е тази "поради недостатъци на пътя":




                        Първоначално публикуван от blago72 Преглед на мнение
                        Типичен пример за мислене, което води до отричане на статистика като полезно нещо.
                        Данните са съвсем точни и обективни.

                        Не знам до какви заключения водят, за мен са доста равномерно и правилно разпределени по години, като, ако използваме по-конкретна статистическа метрика (напр. брой умрели на милион изминати километри, за предпочитане - със срезове по тип пътища, метеорологични условия и част от деня), вероятно биха показали леко и постепенно намаление на показателя.
                        Ето справка за 1 млн души от населението:



                        По този показател сме втори (след Гърция) в целия ЕС за 2010 и първи за 2016!

                        Забелязва се спад до 2012 г. и после покачване. Убеден съм че много фактори са повлияли на това. Но за съжаление анализите, които се правят (видно от PDF-ите) са по-скоро да бъдат прочетени от някой министър в стил "войната по пътищата" и да не се вземат мерки.

                        Има справки за час от деня, отделно за ден/нощ, по месеци, по области и т.н. Само по милион километри няма. Не знам как биха направили такава, освен пак да я стъкмят. Може би ако взимат справка от ГТП...



                        Първоначално публикуван от blago72 Преглед на мнение
                        Ако сравниш с умрелите по магистрали през 1910г, данните ще са още по-убедителни за ръст.
                        Същото важи и за загиналите в самолетни катастрофи, но това не е темата за вицове и смешни снимки.

                        Коментар


                        • От: Re: Максимална скорост

                          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                          А в малките градове на какво се обиждат?
                          На овчар?
                          На "софиянец"...
                          HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

                          Коментар


                          • От: Re: Максимална скорост

                            Първоначално публикуван от dimkaraganchev Преглед на мнение
                            На "софиянец"...
                            Явно не си запознат
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • От: Максимална скорост

                              Писал съм го друг път, ама пак:
                              Един пропаднал свинаро-овчар-кравар-козар от село има някакъв дефект на ръката, обаче не отива на доктор.
                              Негов братовчед малко насила го закарал в болницата, приели го човек, ще го лекуват.
                              Обаче на другия ден Данкото си е пак в село.
                              Питат го защо не е стоял в болницата?
                              -Ами там ме карат да съм стоял с пижама. Айде де, аз да не съм СОФИЯНЕЦ...
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар


                              • От: Максимална скорост

                                Първоначално публикуван от MFr Преглед на мнение
                                ... Само ако се замислим, какви са данъците и такса смет, особено по селата, и ще стане ясно защо не може за всяка паланка и вила да има ток, вода, канал, асвалт и т.н. ...
                                Оооо, я стига! Че на доста места ВиК дере яки цени за вода, която идва гравитачно по водопроводи, които са построени на времето със средствата и труда на местното население, а ВиК дружеството не само не дава лев за поддръжка, ами даже и не знае откъде минават тръбите.
                                За тока аз не знам да има разлика в цената за присъединяване между село и град. Все е 700 лв в рамките на населеното място.
                                А канализация можеше и да има, поне на някои места, ако, вместо да се троши по 5 млн грешна пара за безумни стадиони, бяха предвидени средства за канализация с по една или няколко по-елементарни пречиствателни станции.
                                Ние не сме неутрални!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X