Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Превишаване на скоростта при изпреварване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Превишаване на скоростта при изпреварване

    В ЗДвП или ППЗДвП нямаше ли текст, който да гласи, че при изпреварване максимално допустимата скорост за движение може временно да бъде превишена за по-бързо и безопасно изпреварване?
    Почти съм сигурен, че имаше, но нещо не го намирам.
    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

  • #2
    От: Превишаване на скоростта при изпреварване

    Чл. 42. (1) Водач, който ще предприеме изпреварване, е длъжен:
    1. преди да подаде сигнал, да се убеди, че не го изпреварва друго пътно превозно средство и че движещото се след него пътно превозно средство или това, което ще изпреварва, не е подало сигнал за изменение на посоката си на движение наляво;
    2. след като е подал сигнал, да се убеди, че има видимост, свободен път на разстояние, достатъчно за изпреварване, и че може да заеме място в пътната лента пред изпреварваното пътно превозно средство, без да го принуждава да намалява скоростта или да изменя посоката на движение.
    (2) Водач, който изпреварва, е длъжен:
    1. по време на изпреварването да осигури достатъчно странично разстояние между своето и изпреварваното пътно превозно средство;
    2. когато при изпреварването навлиза в пътна лента, предназначена за насрещното движение, да не създава опасност или пречки за превозните средства, движещи се по нея;
    3. да се убеди, че като се движи с безопасна скорост, може да извърши изпреварването за кратко време.
    (3) Водачът на изпреварваното пътно превозно средство е длъжен да не увеличава скоростта и да не пречи на изпреварването по какъвто и да е друг начин.
    Никъде не се споменава за превишаване на максимално разрешената скорост .

    Коментар


    • #3
      От: Превишаване на скоростта при изпреварване

      Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
      В ЗДвП или ППЗДвП нямаше ли текст, който да гласи, че при изпреварване максимално допустимата скорост за движение може временно да бъде превишена за по-бързо и безопасно изпреварване?
      Почти съм сигурен, че имаше, но нещо не го намирам.
      Старо положение.
      Явно е било много любимо оправдание и правилно са го махнали
      байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
      Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
      Суперспам - спама на суперите

      Коментар


      • #4
        От: Превишаване на скоростта при изпреварване

        Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
        Старо положение.
        Явно е било много любимо оправдание и правилно са го махнали
        Не знам на кое положение викаш старо . Във всеки случай поне от 78`ма насам за такова нещо ( практически временно да нарушиш закона и да е допустимо) не съм чул
        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

        Коментар


        • #5
          От: Превишаване на скоростта при изпреварване

          Елементарната логика подсказва, че ако се налага превишаване на скоростта при изпреварване, изпреварваният се движи с максимално разрешената. Т.е. нищо не налага изпреварването, освен ако нямаш намерение да продължиш да се движиш с превишена скорост. Не говорим за частни случаи, когато изпреварваният се движи с 85 при разрешена 90 и го изпревариш с 95. Обикновено радарите са настроени да засичат превишение поне с 10 км/ч отгоре.
          "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
          Неизвестен мъдрец

          Коментар


          • #6
            От: Превишаване на скоростта при изпреварване

            такъв текст имаше в Испония, ако не се лъжа...

            а изпреварване със само 10кмч над изпреварвания е бавно и мъчително... Трябва си поне 20-30кмч разлика... Все пак говориме за път с по едно платно в посока... На магистралата, ако искаш, и с 5кмч разлика ги изпреварвай, колкото и да е дразнещо...
            помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

            Коментар


            • #7
              От: Превишаване на скоростта при изпреварване

              И на мен ми се струва, е имаше нещо такова в закона. В Испания имаше, ама го махнаха, във Франция също, макар че редовно изпреварвам със скорост 20-30 км.ч. над разрешеното и не съм имал проблеми. Може и късмет да е.
              Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

              0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

              Коментар


              • #8
                От: Превишаване на скоростта при изпреварване

                Първоначално публикуван от Тедо /LJ73/ Преглед на мнение
                такъв текст имаше в Испония, ако не се лъжа...

                а изпреварване със само 10кмч над изпреварвания е бавно и мъчително... Трябва си поне 20-30кмч разлика... Все пак говориме за път с по едно платно в посока... На магистралата, ако искаш, и с 5кмч разлика ги изпреварвай, колкото и да е дразнещо...
                10 км/ч е скорост на тичащ или ходещ много бързо човек човек или 3,6 м/с. Ако една нормална кола е дълга до 5 м ти трябват 4-5 секунди за да я изпревариш безопасно. Та изобщо не е малка разлика от 10 км/ч, освен ако не си рацер и обичаш да "отвяваш" конкуренцията. То зависи и при какви условия правиш изпреварването, ама са малко колите които ще вдигнат от 80 до 120 за 1-2 секунди примерно. Та подобни изпреварвания обикновено се правят, когато по принцип си се движиш с доста превишена скорост и някой "ти се мотае".
                "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                Неизвестен мъдрец

                Коментар


                • #9
                  От: Превишаване на скоростта при изпреварване

                  Късмет е. Мен ме бяха щракнали с 81км. И аз съм го учил закона едно време като беше разрешено превишаването с 10 км. /по спомен/. И възражение писах. Ама нъцки.
                  Реално погледнато ако се замислите - изпреварването в повечето случаи е сложна маневра и последното което ми остава време и възможност да следя е скоростта. Тези примерно 20км/ч. разлика в скоростта се правят за 2-3 секунди на 2ра предавка с мойта кола. Та мнението ми - редно е да има толеранс. И така за част от по-големите булеварди ограничението от 50 км/ч е смешно при добри климатични условия. Защо е едно и също при поледица нощем и в ясен летен слънчев ден???
                  0888932647

                  Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                  Коментар


                  • #10
                    От: Превишаване на скоростта при изпреварване

                    Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                    Не знам на кое положение викаш старо . Във всеки случай поне от 78`ма насам за такова нещо ( практически временно да нарушиш закона и да е допустимо) не съм чул
                    Еми приемам поправката.
                    Значи е много старо, но съм сигурен че го е имало
                    Иначе Куздов много добре е обяснил защо е нелогично да го има.
                    байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                    Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                    Суперспам - спама на суперите

                    Коментар


                    • #11
                      От: Превишаване на скоростта при изпреварване

                      Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                      Късмет е. Мен ме бяха щракнали с 81км. И аз съм го учил закона едно време като беше разрешено превишаването с 10 км. /по спомен/. И възражение писах. Ама нъцки.
                      Реално погледнато ако се замислите - изпреварването в повечето случаи е сложна маневра и последното което ми остава време и възможност да следя е скоростта. Тези примерно 20км/ч. разлика в скоростта се правят за 2-3 секунди на 2ра предавка с мойта кола. Та мнението ми - редно е да има толеранс. И така за част от по-големите булеварди ограничението от 50 км/ч е смешно при добри климатични условия. Защо е едно и също при поледица нощем и в ясен летен слънчев ден???
                      Е това сме го предъвквали поне 10 пъти. Защото е изчислено (и вероятно статистически доказано и то не от КАТ, комунистите или ББ), че ако удариш пешеходец с 50 км/ч вероятността да се размине с минимални травми е в пъти по-голяма, отколкото с 60 и нагоре. Сутринта един такъв много бързащ щеше да ни отвее с кучето на пешеходна пътека. Мина буквално на 10 см пред нас и караше поне със 70. Знаеш ли кога щеше да спре....?
                      "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                      Неизвестен мъдрец

                      Коментар


                      • #12
                        От: Превишаване на скоростта при изпреварване

                        Голям булевард + пешеходец = ташакус максимус.
                        Алах е измислил подлези, надлези, пасарелки и прочее чудеса на западната цивилизация
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #13
                          От: Превишаване на скоростта при изпреварване

                          Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                          Е това сме го предъвквали поне 10 пъти. Защото е изчислено (и вероятно статистически доказано и то не от КАТ, комунистите или ББ), че ако удариш пешеходец с 50 км/ч вероятността да се размине с минимални травми е в пъти по-голяма, отколкото с 60 и нагоре. Сутринта един такъв много бързащ щеше да ни отвее с кучето на пешеходна пътека. Мина буквално на 10 см пред нас и караше поне със 70. Знаеш ли кога щеше да спре....?
                          Ще рече че е все тая кой и по кое време на денонощието и годината се движи. Дали ТИР през мразовита зимна нощ или съвременен автомобил с АБС в слънчево лятно утро - нема значение. Те все си го мачкат пешеходеца без грам спирачен път и толкоз. Дали на широк булевард или по кварталните улички също.... Не се заяждам пък и не ми се спори. Мнението ми е такова - има неуместни и несъобразени с възможностите на техниката ограничения на много места. И те твоите колеги много добре ги знаят и осребряват на полза роду.
                          0888932647

                          Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                          Коментар


                          • #14
                            От: Превишаване на скоростта при изпреварване

                            Господа, здраво дете бяга с над 25 км/ч. На който толкова не му се вярва - засичал съм по GPS с колко мога да търча.
                            Проучване на американски учени показва, че биологическите ограничения на скоростта, с която човек може да бяга, могат да се простират и отвъд онези 45 км/ч, с които ямайският спринтьор Юсейн Болт постави световен и олимпийски рекорд в бягането на 100 метра, съобщи „Сайънс дейли“.
                            http://www.klassa.bg/news/Read/artic...BA%D0%BC%D1%87

                            https://docs.google.com/viewer?a=v&q...aOtU4qaKmGDCng

                            Ето нормативите. 7,1 сек за 50 метра. Средна скорост с вкл. ускорение. 0,05 километра за 0,0020833333 чАса са 24 км/ч средна скорост за шестица.
                            Последно редактирано от Rabin; 02-04-13, 13:25.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Превишаване на скоростта при изпреварване

                              Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                              Господа, здраво дете бяга с над 25 км/ч. На който толкова не му се вярва - засичал съм по GPS с колко мога да търча.

                              http://www.klassa.bg/news/Read/artic...BA%D0%BC%D1%87

                              https://docs.google.com/viewer?a=v&q...aOtU4qaKmGDCng

                              Ето нормативите. 7,1 сек за 50 метра. Средна скорост с вкл. ускорение. 0,05 километра за 0,0020833333 чАса са 24 км/ч средна скорост за шестица.
                              По спомен аз ги минавам 60 мера за 8.97 секунди, коео си е 6.7 м/с или 24.2 км/ч.
                              А иначе по-въпроса с изпреварването - ако се движим с повече от 20км/ч от автомобила който изпреварваме, то уството е "минаваш го като спрял" тоест направо си е отвяване. Това се случва когато няма особен трафик, колата ти е вървежна, набичиш я и тук-таме се намери някой, който ти се пречка спазвайки ограниченията или е на "икономайзер" .


                              Поздрави !

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X