Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пешеходна пътека - не спират!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Пешеходна пътека - не спират!

    Четейки темата се сетих за една случка от преди 20 години. Карам си аз на курс по кормуване и стигаме с учебната кола до пешеходна пътека. Улицата е широка 15-20 метра. Един чичка се суети върху пешеходната пътека в стил "танго" - две напред, една назад. Спирам си аз, карайки с 10-15 км/ч, пред пешеходната пътека, както е по устав, и започвам да го чакам. Чичката спира да танцува танго и се втренчва в мен все едно съм зелено човече в летяща чиния, а не лада с "У" на покрива. Минават 20-30 секунди... подканвам го с жест да пресече. Чичката се ухилва ехидно и на свой ред ми прави жест да мина преди него, ама не се връща на тротоара, а си седи на 2-3 метра навътре в пешеходната пътека. И така 5 пъти: аз към него жест да мине, той ми връща жеста. И викам на инструктора: "Добре де! Ако тоя идиот ми пресича на изпита? Какво правим? Слизам от колата и с шутове го прекарвам през пътеката, за да не ме скъсат?". Инструкторът ми каза само: "Каквото и да правиш, не минавай преди него през пътеката."
    Сега си я представете същата ситуация, но вместо шофьорски изпит на пътеката има камера за генериране на актове.
    Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

    Коментар


    • #32
      От: Пешеходна пътека - не спират!

      Една случка преди около месец, месец и половина. Карам си аз колата и гледам една бабичка със такава количка, която си носи багажа, разни нещица. Абе пазарска чанта. Намалявам скоростта и спирам пред пред пешеходната пътека и със жест показва, хайде бабе, минавай и тя.. ааа не не, минавай ти. Аз вече съм на прозореца, хайде минавай, няма кой да спре виж колко бързо карат другите и тя, минавай бе младеж, минавай... Аз се изнервих и тъкмо тръгвам и тя тръгна... Викам си по акъла, ехххх тия хора.... Накрая си мина де.

      Коментар


      • #33
        От: Пешеходна пътека - не спират!

        Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
        Четейки темата се сетих за една случка от преди 20 години. Карам си аз на курс по кормуване и стигаме с учебната кола до пешеходна пътека. Улицата е широка 15-20 метра. Един чичка се суети върху пешеходната пътека в стил "танго" - две напред, една назад. Спирам си аз, карайки с 10-15 км/ч, пред пешеходната пътека, както е по устав, и започвам да го чакам. Чичката спира да танцува танго и се втренчва в мен все едно съм зелено човече в летяща чиния, а не лада с "У" на покрива. Минават 20-30 секунди... подканвам го с жест да пресече. Чичката се ухилва ехидно и на свой ред ми прави жест да мина преди него, ама не се връща на тротоара, а си седи на 2-3 метра навътре в пешеходната пътека. И така 5 пъти: аз към него жест да мине, той ми връща жеста. И викам на инструктора: "Добре де! Ако тоя идиот ми пресича на изпита? Какво правим? Слизам от колата и с шутове го прекарвам през пътеката, за да не ме скъсат?". Инструкторът ми каза само: "Каквото и да правиш, не минавай преди него през пътеката."
        Сега си я представете същата ситуация, но вместо шофьорски изпит на пътеката има камера за генериране на актове.
        Много пъти съм си представял подобни хипотетични ситуации(няма да ги споделям, защото са изпълними и може да се злоупотреби), не съм мислил, че ги има и реално... На практика излиза, че с настоящия закон, един човек може да блокира цяла улица.

        Коментар


        • #34
          От: Пешеходна пътека - не спират!

          Първоначално публикуван от Еmil Преглед на мнение
          Много пъти съм си представял подобни хипотетични ситуации(няма да ги споделям, защото са изпълними и може да се злоупотреби), не съм мислил, че ги има и реално... На практика излиза, че с настоящия закон, един човек може да блокира цяла улица.
          Ами в най-лошия случай ще чакаш на човека да му омръзне забавлението. Ако се събере по-дълга редица зад тебе определено ще излезе някой бабаит да оправи положението, винаги се намират. Е и? Шансът да се случи подобно нещо е повече от минимален, микроскопичен е. Няма идеално. Законът не може да отчита всички единични случаи ( вече имаме такива закони и те не са предимство, напротив, пречка са за болшинството хора).

          Очаква се обаче населението да не се държи като разни видове домашни животни и културата да надделее в общуването.

          Коментар


          • #35
            От: Пешеходна пътека - не спират!

            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
            Дълга тема...
            Пешеходната пътека на ректората е отделен случай. Тя попада в личната ми класация за едно от "места където не трябва да има пешеходна пътека". Там трябва да е с пешеходен светофар, с бутон, синхронизиран с двата близки такива, и да пропуска пешеходците само когато те са червени и трафикът е спрял.
            Същото се отнася и за пешеходните пътеки на самите спирки. И тях не трябва да ги има. Седи някакъв субект, ама транспорт ли чака, да пресече ли, само той си знае...
            Както и да е. Написаното в предишния ми пост продължава да ми изглежда парадоксално...
            Всеки ден минавам през тази пътека.
            И да изчакаш, и да не изчакаш - шанса да пропуснеш следващия светофар заради пешеходците е много малък. Така че е по-добре човек да ги пусне да минат!

            За мен обаче по-интересен феномен ще бъде - ако го сложат тоя светофар - колко пешеходци там ще го чакат...

            А за тези които не спират на пешеходна пътека - препоръчвам разходка с дете, а още по-добре с бебешка количка. така ще разберат защо трябва да спират, а даже и защо не трябва да пракират по тротоарите...
            Лошото е че децата растат бързо и тоав се забравя...

            Коментар


            • #36
              От: Пешеходна пътека - не спират!

              Мисля си дали няма да се облекчат водачите, ако се направят преграждащи бордюри с височина 20-30 см на тротоара, там където има пешеходна пътека(както е на снимката по-долу). Това ще кара пешеходците да ги заобикалят и в непосредствена близост до платното ще се оказват преди всичко тези, които имат намерение да пресичат. Идеята ми беше първоначално да се направят и жълти линии по продължение на тротоара и да се забрани навлизане в това ограждение на пешеходци, които няма да пресичат, но това е труднопостижимо и предполага промени в Закона за движение по пътищата. Докато въпросните бордюри са естествена пречка и пешеходците ще се стараят да ги заобикалят.
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pateka.jpg
Прегледи:1
Размер:49.6 КБ
ID:5394874

              Коментар


              • #37
                От: Пешеходна пътека - не спират!

                Проблема за жалост е двупосочен. По принцип не съм шофьор и съм главно пешеходец. Ако се замислите има и много тъпи пешеходци, пресичат дето им падне, на червено на светофара изкачат ти по средата на пътя даже без да се огледат, пресичат диагонално пътя и т.н. Трябва и за такива като тях да има глоби. Когато се научим да спазваме правилата като пешеходци и шофьори от двете страни тогава ще се оправят нещата. Например във Варна сега решиха масово да слагат легнали полицаи из града, май към 80 бройки нови. Определено има полза от тях, но на някои места са напълно безмислени. Например до сградата на РИОКОЗ-Варна там има новопоставен легнал полицай и определено е в полза. Колите намалят и спират като видят че има пешеходец на пътеката, преди това ако се опиташ да пресечеш никой не ти зачита и си прелитат покрай теб без да се замислят. Много и пъти ми се е случвало да си минавам по пътеката и колите които идват даже не се съобразяват да намалят, верно има време да минеш преди да те засече колата и това го знае и шофьора зад волана, но представете си ако се спънеш. Тогва белята е готова, верно вероятността е малка за подобен инцидент но я има. Относно поставянето на пешеходни светофари със заявка определено има полза от тях например на възлови места например където пешеходците през целия ден не са много или пък е голямо разстоянието за преминаване на платната. Но в крайна сметка всичко опира до култура.

                Коментар


                • #38
                  От: Пешеходна пътека - не спират!

                  Аз ей така както гледам, кои как пресича, когато съм с колата или когато съм пеш съм забелязал, горе долу според мое наблюдение, че сме 40% на 60% .....

                  40% - пресичат на пешеходни пътеки

                  60% - пресичат от където им хрумне и от където им е удобно, даже повечето не знаят за какво става въпрос.

                  Карам си колата преди няколко дена, спирам на пешеходна пътека, преминаха всички потеглям и след 20 метра на един завой, една пенсия ми излиза от завоя и почва да търчи, да не я смачкам, естествено намалих. Но АДСКИ СЕ ИЗНЕРВИХ.
                  Има някакви гледаш, че не може колата да спре защото караш с ограничението и изведнъж ти изкачат и искаш да спреш, е как бе??? Аз съм оптимист, Българския народ, може и да се оправи, тоест поне към пресичането... то даже хората когато е червено, си пресичат, а аз за оправяне говоря - хахахаха

                  Коментар


                  • #39
                    От: Пешеходна пътека - не спират!

                    "Трябва да обичаме пешеходците. Пешеходците представляват по-голямата част от човечеството. Нещо повече — най-добрата негова част. Пешеходците са създали света...Трябва да отбележим, че автомобилът също е изобретение на пешеходците. Но автомобилистите някак изведнъж забравили това. Взели да мачкат кротките и умни пешеходци." Това е на Илф и Петров, 80 години са минали, а сякаш е писано вчера. Обикновенно вдигам ръка, когато пресичам по пешеходната пътека. Прави ме забележим, а намеренията ми-ясни. И някои атавистични инстикти в шофьорите сработват. Като шофьор се опитвам да пропускам пешеходци, вкл. пресичащи неправилно. Просто трябва да се съобразяваме.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Пешеходна пътека - не спират!

                      Пример от Франция-Париж, булевардът м/у Лувъра и арката Карусел.
                      Стоя на тротоара (чакам булката да ме настигне), колите хвърчат. Тя идва, стъпвам с единия крак на пешеходната пътека (очаквайки да тегля някому една българска @.$%&) ама не. Писък на спирачки, колите спират и ни пропускат да минем...
                      Ей на това трябва да се научим- стъпи ли пешеходеца на пътеката, той е с предимство.
                      А не този зад мен да ме псува: що съм спрял,видиш ли, на бабата дето едвам върви , но е на пътеката...

                      А аз все още, като спирам на жълт светофар или пътека, гледам с едно око в огледалото-дали тоя зад мен няма да ме прасне .
                      Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X