Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кога е разрешен десния завой на червен светофар

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кога е разрешен десния завой на червен светофар

    Става въпрос за следния текст от ЗДП:
    Чл. 35. (1) Завиването надясно се извършва от най-дясната пътна лента по посока на движението, а когато лентите са обозначени за движение в съответна посока - от лента, предназначена за завиване надясно.(2) Когато радиусът на завиване на пътното превозно средство е по-голям от радиуса на завоя, завиването може да започне и от друга част на платното за движение, но водачът на завиващото превозно средство е длъжен да пропусне пътните превозни средства, преминаващи от дясната му страна.
    (3) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) При завиване надясно за навлизане в път с двупосочно движение водачът на пътното превозно средство завива така, че да навлезе по възможно най-краткия път в дясната част на платното за движение.
    (4) Завой надясно е позволен при червена светлина на светофара само при наличие на съответен пътен знак или светлинен сигнал, като водачът е длъжен да пропусне пешеходците, да не пречи на движението и да завие, когато се е уверил, че пътят е свободен за преминаване.
    Светлинният сигнал е ясен - допълнителна секция на светофара за десен завой. Пешеходците и движението на другите автомобили също е ясно.
    Въпросът ми е за "съответен пътен знак":
    Някой може ли да ми каже, кой е този пътен знак, който позволява завой надясно при червен светофар?
    Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

  • #2
    От: Кога е разрешен десния завой на червен светофар

    Ми май става въпрос за някоя от табелите от група "Т" и най-вероятно за "Т17" т. е. табела със нарочен текст, че въпросната маневра е разрешена. Напрактика, аз не знам някъде (у нас) това да е регламентирано, за София съм абсолютно сигурен, че няма такова кръстовище.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #3
      От: Кога е разрешен десния завой на червен светофар

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      Ми май става въпрос за някоя от табелите от група "Т" и най-вероятно за "Т17" т. е. табела със нарочен текст, че въпросната маневра е разрешена. Напрактика, аз не знам някъде (у нас) това да е регламентирано, за София съм абсолютно сигурен, че няма такова кръстовище.
      На Сливница и Кукуш посока центъра май имаше нещо такова за автобусите от БУС лента да минават направо при червен светофар.

      Коментар


      • #4
        От: Кога е разрешен десния завой на червен светофар

        И как (с каква точно маркировка и средства) е регламентирано това? Защото аз редовно наблюдавам как на кръстовището на "Вапцаров" и "Симеоновско шосе", автобусите се движат в крайна дясна лента (която е маркирана като такава единствено и само за завой надясно) карат направо, навлизат на трасето на трамваите (оградено и обособено единствено за тях) покрай стената на Семинарията и карат така до пл. "Велчова завера". Всичко това без никаква конкретна сигнализация, и ако се случи да има полицай, то той бърза да се обърне на другата страна. Също на бул. "Евлоги Георгиев" преди кръстовището с "Драган Цанков" (посока - стадиона) се устройват в крайна лява лента (също само за завой наляво) и след сфетофара засичат целия трафик, за да преминат вдясно и спрат на спирката пред "Сините кафета".
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #5
          От: Кога е разрешен десния завой на червен светофар

          Намерих как е направено това в други държави:
          http://de.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%BCnpfeil

          Става дума за този знак "зелена стрелка надясно":
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:220px-Gr%C3%BCner_Pfeil.jpg
Прегледи:1
Размер:15.7 КБ
ID:5383643

          Такава зелена стрелка според българските ЗДП и ППЗДП няма дефинирана.
          Май излиза, че у нас са превеждали части от чужди ЗДП без да предвидят добавяне на нужните табелки.

          Та първоначалният въпрос се променя на:
          "Защо в ЗДП чл. 35(4) се споменава несъществуващ пътен знак?"
          Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

          Коментар


          • #6
            От: Кога е разрешен десния завой на червен светофар

            Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
            .........
            Въпросът ми е за "съответен пътен знак":
            Някой може ли да ми каже, кой е този пътен знак, който позволява завой надясно при червен светофар?
            Тук така се прави. Значи чл.35, ал.4 позволява, НО само ако е позволено още веднъж! Нормалното положение би трябвало да бъде " Десният завой при червен сигнал е разрешен, ако изрично не е забранен със знак или....", както е в нормалния свят и както беше в някой от законопроектите.
            И така: Десният завой при червен сигнал е позволен, но не е разрешен. Разбирай направо, че ЗАБРАНЕН, но законодателството е синхронизирано с европейското. / Като в рекламата - Ние българите казваме "И вълкът сит и агнето цяло"/.
            За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

            Коментар


            • #7
              От: Кога е разрешен десния завой на червен светофар

              Има си виц по въпроса - Десният завой на червено не е забранен, просто е платен.

              Коментар


              • #8
                От: Кога е разрешен десния завой на червен светофар

                Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
                ...
                Някой може ли да ми каже, кой е този пътен знак, който позволява завой надясно при червен светофар?
                Както каза davc, с табела с нарочен текст. Абсолютно е възможно да няма никъде такова решение в България, просто да е било добавено в правилника като възможност.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #9
                  От: Кога е разрешен десния завой на червен светофар

                  Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                  просто [...] е било добавено в правилника като възможност
                  за едни бързи 20 кинта
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кога е разрешен десния завой на червен светофар

                    светлинен сигнал
                    Това обаче го има....., а опцията с табелата е 'или'
                    Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Кога е разрешен десния завой на червен светофар

                      Първоначално публикуван от agogov Преглед на мнение
                      Това обаче го има....., а опцията с табелата е 'или'

                      А това "или" и въпросната табелка със зелена стрелка го дискутираха и приеха ,преди около 15 години и трябваше да започнат да слагат такива табелки, да облекчът трафика , ама и до ден днешен тук в България не съм виждал, но в други страни се среща!
                      / HONDA-CR-V-IIг. -> 2.2 i-ctdi (N22A2) // HONDA-CR-V-IIIг. ->2.2 i-DTEC (N22B3)/

                      Коментар


                      • #12
                        От: Кога е разрешен десния завой на червен светофар

                        Задатох този въпрос към един от бившите шефове на КАТ и отговора беше.

                        -Българите са с мислене на нарушители.Разрешим ли завиването на дясно на червено ще почнат да минават и направо.

                        Някъде преди десетина години имаше и скандал с търга за препряване на уредбите и добавяне на допълнителни табели и сигнализация.Както е направено при белите черните и жълтите хора.

                        Смешната ни държава е шампион по спазване на глоби забрани и тъпи несъвместими закони от цял свят. Но не и към мисленето и спазването на елементарни житейски правила за едно нормално съществуване на обикновения човек. Познайте сега кой е хитрия и кой простия в схемата.Като гледам как е тръгнало нищо чудно от догодина държавата да няма възможност за поемане разходите за захранването на светофарите.Тогава всеки ще кара както си иска.Нали отново ще се равняваме по Европейците.

                        Не помня коя беше американската фирма за доставки която си е направила маршрутите на бусовете в големите градове само със завиване на дясно.Така спестявали страшно много време и гориво.
                        Последно редактирано от PETER BLIZNAKA; 15-06-12, 20:57.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Кога е разрешен десния завой на червен светофар

                          Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
                          На Сливница и Кукуш посока центъра май имаше нещо такова за автобусите от БУС лента да минават направо при червен светофар.
                          Иво, аз живея до тоя светофар. Под него, в посока центъра има табелка, на която пише "Не важи за МГТ".
                          Т.е. ако аз мина оттам на червено, ще ме глобят като стой, та гледай, при това съвсем основателно.
                          А табелата е сложена, защото на 50 м след това има спирка и няма смисъл МГТ- тата да спират по два пъти на няма и 50 м разстояние.
                          Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                          имат право да гласуват на избори.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Кога е разрешен десния завой на червен светофар

                            Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
                            Иво, аз живея до тоя светофар. Под него, в посока центъра има табелка, на която пише "Не важи за МГТ".
                            Т.е. ако аз мина оттам на червено, ще ме глобят като стой, та гледай, при това съвсем основателно...
                            Освен ако се казваш Михаил Георгиев Тодоров. Защото МГТ не съществува като регламентирано съкращение и ще им е трудно да докажат какво са имали предвид...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Кога е разрешен десния завой на червен светофар

                              Споко, и на мен ми направи впИчатление, като сложиха табелата. Значело Мотриси на Градския Транспорт. А Икаруса каква мотриса е, това е друга тема.
                              Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                              имат право да гласуват на избори.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X