Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мерки при дъжд в планината

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Мерки при дъжд в планината

    Първоначално публикуван от chris_vicom Преглед на мнение
    Хайде да не се изпада в крайности.
    Значи под проливен дъжд принципно ако не си много на зор е безмислено да се върви - завиваш се, изчакваш и като свърши пороя тогава вървиш. Не че не съм бил свидетел на безброй много примери за обратното, ноо... си е тъпо!
    Благодаря за ценните съвети.
    Тъпо е , но при мен ситуацията беше такава - дъждът ме свари когато ми оставаше малко да изкача един връх. Ако бях спрял сигурно щях да се върна и щеше да ме е яд после. Освен това трябваше да стигна навреме до една жп-гара за да хвана влака - нямах изход и време, трябваше да вървя в дъжда.

    Коментар


    • #17
      До: Мерки при дъжд в планината

      Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
      Не дай Боже да ни навали От това ли се плаши съвременният човекДа не настине
      Съвременния човек се плаши и от много повече неща.
      Нормално е човек да се пази да не настине - особено този който не е закален и по-кекав. Нима ми препоръчваш да настивам смело и да се разболея.Повече ще ме зарадва пример или добър съвет от твоя житейски опит, отколкото упрек!
      Както пише по горе колегата тъпо е да се мокриш при положение , че можеш да вземеш мерки и да не се намокриш.

      Коментар


      • #18
        До: Мерки при дъжд в планината

        Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
        Не съм казал , че това е единствен вариант или най-правилен ,
        Естествено - има много други варианти - но те са по-скъпи ...
        Избор голям ....
        Лятото да си намокриш главата си е кеф - не я предпазвам . Но има начин , aко искаш .... шапка ....
        А за краката - искаш много тайни да разбереш на веднъж ....кажи и ти някой интересен вариант ....
        Тик си говорим , но всеки си има свой начин за дъжд. Споделяйте нещо интересно !
        Аз предлагам стабилна екипировка за да ти е по-приятно! Е пари си са, но на който не му достигат ще си джвака 3-5 дена в планината и ще търпи!
        Ето пример от последната разходка!

        Не е от най-удобните, краката са ти мокри до над коленете, но пък така изкарах 3 дена яко дъжд!
        Последно редактирано от Ivan Minkov; 09-07-09, 10:49.
        Kawasaki KDX 220 R (Jabcho tuning)>Gas Gas EC300>Beta 300RR

        Коментар


        • #19
          До: Мерки при дъжд в планината

          Първоначално публикуван от Ivan Minkov Преглед на мнение
          Аз предлагам стабилна екипировка за да ти е по-приятно! Е пари си са, но на който не му достигат ще си джвака 3-5 дена в планината и ще търпи!
          Ето пример от последната разходка!

          Не е от най-удобните, краката са ти мокри до над коленете, но пък така изкарах 3 дена яко дъжд!
          Еееее- ти си разглезен западняк... интелигентно решение !
          За туризъм е идеално .

          Коментар


          • #20
            До: Мерки при дъжд в планината

            Първоначално публикуван от anjsan Преглед на мнение
            Съвременния човек се плаши и от много повече неща.
            Нормално е човек да се пази да не настине - особено този който не е закален и по-кекав. Нима ми препоръчваш да настивам смело и да се разболея.Повече ще ме зарадва пример или добър съвет от твоя житейски опит, отколкото упрек!
            Както пише по горе колегата тъпо е да се мокриш при положение , че можеш да вземеш мерки и да не се намокриш.
            Поздрави не съм искал да те обидя.За да се калиш трябва да се излагаш на ударите на природата.Може да ти звуча като луд но като ученик с едно другарче спехме зимата в копи сено на полето за да се калявамеБашка други работи.Но след това като отидох в казармата бях като на почивкаНа гръцката граница на застава ебати Кефа.Другите гледат ужасени а аз секъш съм попаднал баш на мойто место.
            К мирной жизни не пригоден.
            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

            Коментар


            • #21
              До: Мерки при дъжд в планината

              Старче, то това твоето си е направо мазохизъм!
              "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

              Коментар


              • #22
                До: Мерки при дъжд в планината

                Аз не съм се обидил на никой от пишещите тук.
                Просто ми се иска да посочим тук кое е най -важното при описаната ситуация в началото за да не се правят фатални грешки. То човек се учи от грешките си , но един съвет навреме ще помогне сега или за в бъдеще.

                Коментар


                • #23
                  До: Мерки при дъжд в планината

                  От многото ми скитания из планината съм се спрял на следния подход:
                  Бояджийски найлон от най-тънкия. Той е 4х5 м и струва около 2 лв. Две въженца за простор по 10 м. 5-6 щипки.
                  Начин на ползване:
                  Лятно време, когато дъжда е пороен, но кратък няма смисъл да се върви завит в някакви найлони, защото ще си пак мокър от пот. Аз изчаквам дъжда да премине. При задаване на дъжд, опъвам въженцето между две дървета, бояджийския найлон отгоре закрепен с щипките, а долните краища затискам с камъни от местото. Получава се много голяма палатка. Разтилам си килимчето отдолу и дремвам или хапвам докато дъжда премине и продължа съвсем сух.
                  Добре е найлона в местото на щипките да се подсили с парчета от тиксо.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Мерки при дъжд в планината

                    Аз мисля, че тук се има друго в предвид! Непрестанен дъжд в силно екстремни ситуации без много време за почивка, без наличие на дървета понякога и възможност да се подслониш временно. БЕЗ спане по хижи!
                    Айде да ви видим идеите!?

                    ПП: Прехода е 3-5 дена (имаш на разположение една раница само)! Найлона отпада поради големия обем и тегло!
                    Kawasaki KDX 220 R (Jabcho tuning)>Gas Gas EC300>Beta 300RR

                    Коментар


                    • #25
                      До: Мерки при дъжд в планината

                      Първоначално публикуван от Ivan Minkov Преглед на мнение
                      Аз мисля, че тук се има друго в предвид! Непрестанен дъжд в силно екстремни ситуации без много време за почивка, без наличие на дървета понякога и възможност да се подслониш временно. БЕЗ спане по хижи!
                      Айде да ви видим идеите!?

                      ПП: Прехода е 3-5 дена (имаш на разположение една раница само)! Найлона отпада поради големия обем и тегло!
                      Ако си купиш скъпите дъждобрани или дрехи - нямаш никакви ядове.
                      Ако си добре екипиран и подготвен - също .
                      Ако обаче ти трябва нещо екстремно ( като странично допълнение ) предпазно средство в Планината - малко сгреши !

                      Не ми се сърди - ама не си правил такъв преход . Ако си го правил - си имал късмет с хубаво време .
                      НАЙЛОНА е най-удобен и всеприложим . И най-лек за носене . И най-малък обем заема .
                      1.На него можеш да легнеш ( на сухо ).
                      2.Ако е студ - сложен между долната дреха и горната е универсален топлинен изолатор .
                      3.Ако е мокро ( дъжд, сняг , градушка ) - отново си сух . Въпрос на избор е дали ще се движиш в дъжда , или ще почиваш на сухо .
                      4. Ако е ветровито - не пропуска вятъра .
                      Тази материя е с различна дебелина , плътност и здравина . Всеки си избира според своята нужда .

                      Ако ще преспиваш на открито - между двата слоя дрехи се слага вестник или хартия .
                      Ако са ти мокри краката и няма да ги сушиш - се слагат найлонови пликове върху чорапите -за предпазване от измръзване през нощта ( като не се движиш ) . Така се постъпва и през зимата .
                      Още много мога да ти пиша ..... от 1990 година съм все в Планината .
                      Знам и 2 и 200 . И колко още пък не знам ...... нямам думи !
                      Но за найлона - няма тайни . Правя си и ръкави и крачоли .
                      В най-поройният дъжд не спирам да се движа и то в храсталаци - и пак съм 90 % сух след това . И не измръзвам .... щото лятото в градушката съм палил огън да не измръзна .
                      Бях млад като теб . Студ и дъжд не ме плашеха .... бях смел.
                      Но когато си неподготвен ...... живота знае какво да те прави .
                      Намокри ме ( и целият багаж ). Загърмя на 2 км - а съм с мотор и съпругата .
                      Градушката беше като орехи и 5 см настилка направи .....
                      Как се пали огън ..... а сети се де ......

                      Със искра от мотора и бензин от резервоара е единственият ти шанс !
                      Но .... щом сега ти се усмихвам , значи съм оцелял .
                      Айде стига спомени !
                      Успех !

                      Коментар


                      • #26
                        До: Мерки при дъжд в планината

                        Да живей найлона!
                        Само да уточним , че бояджийския найлон е много тънък т.е. лек и заема малко място. Той е за еднократна употреба и мисля , че е евтин. Ще се къса лесно , но си има своето приложение.

                        По магазините се продават инпрегниращи спрейове.
                        Мисля си едно шушлеково яке да го напръскам с такъв спрей - дали ще се получи нещо непромокаемо? Ще ми се да експериментирам. Някой правил ли е нещо подобно?

                        Коментар


                        • #27
                          До: Мерки при дъжд в планината

                          Не ти се сърдя, напротив! Само че мнението ми за найлона е таков, че колкото пъти съм го носил не ми е вършел работа, а дори ми е вредял! Просто няма как да останеш сух! Няма начин! Или аз не съм правил такъв преход или теб не те е валял дъжд . А мен найлона не ми помогна мн мн и от студа, а само си намокрих и чувала с който спах! За найлонките в обувките да кажа - просто веднъж става веднъж не, в повечето случаи май си ставаш пак мокър!
                          Единственото удачно решение, но не изпробвано от мен е дрехи от гортекс! Но дали наистина е възможно да си крачиш в дъжда сух с тях все още незнам!
                          Kawasaki KDX 220 R (Jabcho tuning)>Gas Gas EC300>Beta 300RR

                          Коментар


                          • #28
                            До: Мерки при дъжд в планината

                            Първоначално публикуван от anjsan Преглед на мнение
                            По магазините се продават инпрегниращи спрейове.
                            Мисля си едно шушлеково яке да го напръскам с такъв спрей - дали ще се получи нещо непромокаемо? Ще ми се да експериментирам. Някой правил ли е нещо подобно?
                            Аз също се интересувам от тези спрейове за да си напръскам палатката! Ако някой знае нещо???
                            Kawasaki KDX 220 R (Jabcho tuning)>Gas Gas EC300>Beta 300RR

                            Коментар


                            • #29
                              До: Мерки при дъжд в планината

                              За спрей незнам руснацине си мажеха унифомата снещо като гел и не пускаше влага но съм го виждал в действие само веднъж така ине разбрахме какво етова

                              Коментар


                              • #30
                                До: Мерки при дъжд в планината

                                При занятие, когато се очаква дъжд, нашите хора слагат ценните си вещи, които се прецакват при намокряне (фотоапарати, бинокли, телефони, ГПС-и) в презервативи и ги връзват. Ще се учудите колко нещо може да побере един единствен. Раницата е добре да е водонепропусклива, но все пак всичко друго (дрехи, карти) вътре е в найлонови торби, така, че ако случайно влезе вода, да остане максимално сухо. Могат да се използват и новите комплекти за химическа защита, леки и удобни са, но са еднократни.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X