Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мерки при дъжд в планината

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мерки при дъжд в планината

    Наскоро бях в планината пеша с раница на гърба.
    Изваля се един пороен дъжд за около 1,2 часа. Няма къде да се скрие човек, а най близкото населено място е на километри.
    Сложих си шушлека предвиден за такива случаи, но след 10 минути вече бях мокър. Раницата ми не е непромокаема и почти всичко се намокри, включително и резервните дрехи. Аз бях целия мокър , че и обувките ми бяха мокри.

    Изводите, които си направих са :
    -раницата да е непромокаема;
    -да си купя дъждобран тип найлон, защото при него оставаш сух;
    -всичко трябва да е в торбички, но това създава известни неудобства. Излиза , че човек трябва да мъкне доста торбички, чували, найлони и т.н.;
    -човек трябва да се движи за да не настине (дори и през лятото).
    -мократа екипировка тежи повече.

    Попадали ли сте в подобна ситуация?
    Кокво се прави за да не се намокри човека и екипировката?
    Кокво се прави след като се намокри човека и екипировката?
    Ясно е, че след дъжда човек трябва да се суши. Друго?

  • #2
    До: Мерки при дъжд в планината

    Първоначално публикуван от anjsan Преглед на мнение
    Наскоро бях в планината пеша с раница на гърба.
    Изваля се един пороен дъжд за около 1,2 часа. Няма къде да се скрие човек, а най близкото населено място е на километри.
    Сложих си шушлека предвиден за такива случаи, но след 10 минути вече бях мокър. Раницата ми не е непромокаема и почти всичко се намокри, включително и резервните дрехи. Аз бях целия мокър , че и обувките ми бяха мокри.

    Изводите, които си направих са :
    -раницата да е непромокаема;
    -да си купя дъждобран тип найлон, защото при него оставаш сух;
    -всичко трябва да е в торбички, но това създава известни неудобства. Излиза , че човек трябва да мъкне доста торбички, чували, найлони и т.н.;
    -човек трябва да се движи за да не настине (дори и през лятото).
    -мократа екипировка тежи повече.

    Попадали ли сте в подобна ситуация?
    Кокво се прави за да не се намокри човека и екипировката?
    Кокво се прави след като се намокри човека и екипировката?
    Ясно е, че след дъжда човек трябва да се суши. Друго?
    Това се е случвало на всеки планинар - дъжд и дори градушка през юли ... и голям стууууд ..... ужас .
    Какво прави човек който е патил много в гората ( всеки ден съм там )
    Стандартните съвети всеки ги знае .......

    Ето един нестандартен и евтин вариант , но най-ефективен ( който може да ме обори ) за предпазване от дъжд :
    Когато ще ходите в гората - купете си два найлонови чувала - стандартен размер или .... по ваша преценка .
    1. Ако намерите много гъби и билки - това са ви съдовете за носене на находката ...
    2. Ако ви притисне дъжд - просто изрязвате отвор за главата и ръцете и ...... сте в движение по време на самият дъжд.
    Почти 90% от тялото ви остава сухо и .... затоплено .
    Ако решите - просто спирате някъде , обличате чувала и изчаквате дъжда да премине . Простичко и ефективно . Струва 1 лев .
    Чувалите да са два - за вас и за багажа ви ( раницата или спътника ви ) . Заемат миниатюрно място и тежат само 100 грама .
    Опитвал съм какви ли не дъждобрани и якета , даже анураци ....по добро от найлонов чувал още не съм открил за сега .
    Когато пробвате - едва тогава ще оцените този вариант за предпазване в гората от дъжд , градушка и сняг !
    И няма да се сушите ....просто сте сухи и след дъжда !
    Успехи !

    Коментар


    • #3
      До: Мерки при дъжд в планината

      има 1000 неща но чувалите са най-доброто а ако ти се вждат обемисти за носене стават и големи торби за смет но се късат лесно

      Коментар


      • #4
        До: Мерки при дъжд в планината

        И за мен чувала е най-доброто решение, от гледна точка на цена и универсалност. Ако не ти се ходи като клошар - това също е решение:
        http://www.tashev.bg/bul/new_page_52.htm

        Коментар


        • #5
          До: Мерки при дъжд в планината

          Първоначално публикуван от lupus Преглед на мнение
          И за мен чувала е най-доброто решение, от гледна точка на цена и универсалност. Ако не ти се ходи като клошар - това също е решение:
          http://www.tashev.bg/bul/new_page_52.htm
          Да обаче какво става с инпрегнирания слой след едно неподходящо изпиране?

          Коментар


          • #6
            До: Мерки при дъжд в планината

            Първоначално публикуван от lupus Преглед на мнение
            И за мен чувала е най-доброто решение, от гледна точка на цена и универсалност. Ако не ти се ходи като клошар - това също е решение:
            http://www.tashev.bg/bul/new_page_52.htm
            Когато пробваш всички варианти с усмивка - си купи един по-дебел чувал .
            Когато изпробваш и него - ще разбереш - В ГОРАТА НЯМА КЛОШАРИ !
            Там всички са планинари и спасението понякога е само на една крачка от теб .
            А когато минаваш през клонаците и храстите Хвойна - късането на една дреха( дъждобран ) е много вероятно . И за това цената става фактор .
            Забравих да спомена - чувалите да не са от най-тънкият найлон ....лесно се късат .... , нито от най-дебелият - ставаш трудно подвижен .
            Просто пробвайте и ... веднага ви става ясно за какво говоря .
            Като говорим и за други възможности - в казармата имахме едни "наметала " за ПХЗ ( противохимична защита ) . Те не пропускат .... много са здрави .... но и тежки ....въпрос на избор и практичност .
            С такива са съвременните овчари из Родопите . Ефективно е , но не за дълги преходи .

            Коментар


            • #7
              До: Мерки при дъжд в планината

              Има си дъждобрани от найлон като чувал само че с качулка ръкави етц струват 2-3 лева - и един пат да го ползваш пак си на далавера.
              When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

              Коментар


              • #8
                До: Мерки при дъжд в планината

                Такаа,тъкмо миналата седмица слязох от Пирин,няколко дни дъжд.Добре че вечер поне спираше да се изсушим.Първо резервните дрехи трябва задължително да са в найлонови торбички,защото те са ти спасението.За предпазване от дъжда най-доброто средство са си дрехите от Гортекс материя.Вярно скъпички са си,но си струват всяка стотинка.Иначе има много варианти за различни покривала тип пончо,с което да скриеш и раницата и себе си,плюса му е че не пречи много при ходенето и не се запотяваш много.За пореден път се убедих в непригодността на иначе удобното комплектче панталон+яке от шушлякоподобна материя.С него си ставаш пак вир вода,само че не от дъжда,а от собственото си изпотяване.

                Коментар


                • #9
                  До: Мерки при дъжд в планината

                  Из хубавите магазини сигурно има идеални дрехи , дъждобрани и т.н., но те са си скъпи, а бай Ганьо е беден. Освен това говорим за планина, за гора , за драки, където ако си скъсам готиното и скъпо яке много ще ме е яд или пък трябва да заобикалям много .
                  Интересуват ме практични решения , на поносима цена.
                  Засега обикновен чувал е на първо място и задължително ще го ползвам.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Мерки при дъжд в планината

                    Първоначално публикуван от anjsan Преглед на мнение
                    Из хубавите магазини сигурно има идеални дрехи , дъждобрани и т.н., но те са си скъпи, а бай Ганьо е беден. Освен това говорим за планина, за гора , за драки, където ако си скъсам готиното и скъпо яке много ще ме е яд или пък трябва да заобикалям много .
                    Интересуват ме практични решения , на поносима цена.
                    Засега обикновен чувал е на първо място и задължително ще го ползвам.
                    Не се ядосвай на колегите .
                    Те говорят за разходка в гората - като туристи от града . Минават по утъпкани пътеки , ходят само през уйкендите и стигайки до хижа смятат вече , че е достатъчно изпитание . Маса - компания и приятни приказки .
                    Е за това живее човек.......
                    Но когато ежедневно си в ГОРАТА ( не по пътеката ) - разговорът става друг . И изпитанията са различни и по-истински .
                    Писах - пробвал съм каквото се сетите - "пончо" от Яхта ( непропускливи и ..... цепят се много лесно ) , наметало за ПХЗ - тежко е за раница , якета - няма ефективни или са скъпи доста .
                    Дъждобрани ..... една шипка и до там си сух .
                    Раницата ми е самар - голяма с алуминиева рамка. Един чувал я покрива ..... и си остава суха , дрехите в нея са сухи и без отделни пликове ( найлонови ).
                    Втори чувал си слагам вместо яке - много е лесно ( за 1 мин )- и си джапам в дъжда с кеф и усмивка . Хем съм сух , хем ми е топло - е малко пот ..... но кой турист -планинар не е потен ?
                    Като се прибера от излет - не сгъвам чувалите , а ги хвърлям . 1 лев и толкова .
                    Успех !

                    Коментар


                    • #11
                      До: Мерки при дъжд в планината

                      Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                      Не се ядосвай на колегите .
                      Те говорят за разходка в гората - като туристи от града . Минават по утъпкани пътеки , ходят само през уйкендите и стигайки до хижа смятат вече , че е достатъчно изпитание . Маса - компания и приятни приказки .
                      Е за това живее човек.......
                      Но когато ежедневно си в ГОРАТА ( не по пътеката ) - разговорът става друг . И изпитанията са различни и по-истински .
                      Писах - пробвал съм каквото се сетите - "пончо" от Яхта ( непропускливи и ..... цепят се много лесно ) , наметало за ПХЗ - тежко е за раница , якета - няма ефективни или са скъпи доста .
                      Дъждобрани ..... една шипка и до там си сух .
                      Раницата ми е самар - голяма с алуминиева рамка. Един чувал я покрива ..... и си остава суха , дрехите в нея са сухи и без отделни пликове ( найлонови ).
                      Втори чувал си слагам вместо яке - много е лесно ( за 1 мин )- и си джапам в дъжда с кеф и усмивка . Хем съм сух , хем ми е топло - е малко пот ..... но кой турист -планинар не е потен ?
                      Като се прибера от излет - не сгъвам чувалите , а ги хвърлям . 1 лев и толкова .
                      Успех !
                      Как си предпазваш главата, респективно и от главата по врата на долу.... Как си предпазваш краката когаро ходиш с тоя чувал...?
                      Тоя чувал по здрав ли е от едно пончо примерно???
                      Kawasaki KDX 220 R (Jabcho tuning)>Gas Gas EC300>Beta 300RR

                      Коментар


                      • #12
                        До: Мерки при дъжд в планината

                        Първоначално публикуван от Ivan Minkov Преглед на мнение
                        Как си предпазваш главата, респективно и от главата по врата на долу.... Как си предпазваш краката когаро ходиш с тоя чувал...?
                        Тоя чувал по здрав ли е от едно пончо примерно???
                        Не съм казал , че това е единствен вариант или най-правилен ,
                        Естествено - има много други варианти - но те са по-скъпи ...
                        Избор голям ....
                        Лятото да си намокриш главата си е кеф - не я предпазвам . Но има начин , aко искаш .... шапка ....
                        А за краката - искаш много тайни да разбереш на веднъж ....кажи и ти някой интересен вариант ....
                        Тик си говорим , но всеки си има свой начин за дъжд. Споделяйте нещо интересно !
                        Последно редактирано от bgbul; 08-07-09, 22:27.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Мерки при дъжд в планината

                          Хайде да не се изпада в крайности.
                          Значи под проливен дъжд принципно ако не си много на зор е безмислено да се върви - завиваш се, изчакваш и като свърши пороя тогава вървиш. Не че не съм бил свидетел на безброй много примери за обратното, ноо... си е тъпо!
                          Дъждобрана струва малко повече от найлоновата торба и е в пъти по-удобен и се къса много по-трудано (не казвам, че не се къса), ама с найлоновата торба си не по-малко мокът от пот - особено ако вървиш - 100%.
                          За раниците - ами купувате за над сто кинта раници, а ето колко струват покривалата за раници: http://www.tashev.bg/bul/new_page_16.htm и тежат по 150 гр. Аз ги купувам още с раницата, като необходим аксесоар.
                          И като заключение:
                          Няма планинар, дето не се мокри в планината. И Гортексовите обувки сутрин в росата издържат до час и после се намокрят (също и гамашите - даже и гортексовите). Като стигнеш до хижата дрехите се сушат лесно и бърже - по-труден е въпросът с обувките. Обувките трябва да се натъпчат неколкократно с вестници (накъсани на сравнително дребни парчета - колкото една човешка длан ) и като попият вестниците да се подменят. Това се прави вечерта - неколкократно - и на сутринта имате сухи или почти сухи, но удобни за носене туристически обувки. Иначе на следващия ден краката ви ще жвакат и вечерта няма да можете да търпите миризмата им...
                          Успех планинари!
                          "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

                          Коментар


                          • #14
                            До: Мерки при дъжд в планината

                            Едно време по заставите как си одехме и дъждът си те кваси тече ти по гърбът после и по надолу и кво не сме измрели от товаЕХ животец милНе дай Боже да ни навали От това ли се плаши съвременният човекДа не настине
                            К мирной жизни не пригоден.
                            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                            Коментар


                            • #15
                              До: Мерки при дъжд в планината

                              Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                              Едно време по заставите как си одехме и дъждът си те кваси тече ти по гърбът после и по надолу и кво не сме измрели от това........
                              Едно време дъждът беше друг бре ....!!!!
                              Преди 20 години, качвам Мусала през Юли. От изгорялата впоследствие хижа нагоре, като ме заплющя един дъжд. Мигновено се съблякох гол , само по гащи, измъкнах от раницата найлоновия плик HB- жълт, корекомски, изтърсих от него 5,6 варени яйца, шпеков салам и пастет "Апетит" и набутах дрехите в плика а после в раницата.
                              Изядох всичко, докато се катерех нагоре, и понеже ми беше студено, бая бързо качих и се върнах. Особено на връщане много ми студееше . Долу се изсуших и си облякох панталоните на голо, и айде на лифта с последните кабинки. В 19 часа вечерта си бях в София.

                              Сега обаче дъждът е станал по студен, а и камънаците по едри !!
                              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X