Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къщата на Ник Николов.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Къщата на Ник Николов.

    Първоначално публикуван от Danika Преглед на мнение
    Eй сега ще се окаже, че съм провокатор-подпалвач .
    Е, ти пък, сега щяло да се окаже ние отдавна си знаем
    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
    0888 315 794
    LZ1UPI
    A1 (Rh+)

    Коментар


    • От: Къщата на Ник Николов.

      Мда - Ван Дер Любе е жив!
      "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

      Коментар


      • От: Къщата на Ник Николов.

        За чистене на комин съм направил следното-на полипропилен тръба съм залепил муфа с резба,на нея телена четка за флекс. На другия краи муфа с женска резба. На друга тръба муфа с мъжка резба от единия краи,женска резба от другия. Тия тръби са доста гъвкави. Как работи-решавам че парното не гори-свалям кюнеца,слагам една ламарина да не ми пуши. Намушквам първата тръба с четката въртеики по посока навиване(еб@ва@ си маиката от сажди,ама парното е в мазето). Като свърши към първата завивам втората. С третата съм на 1,50м над комина. Прибирам по обратния ред и си връщам кюнеца. Това разбира се,когато се докопам до тръбите,че се разчу и от тоя на оня едва им хващам дирите.
        А това с оцета ми е много любопитно,пожарникар съм и не намирам логично обяснение защо хората си усмърдяват къщите за цяла зима...
        Калин Владов,09РСПБЗН

        Коментар


        • От: Къщата на Ник Николов.

          Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
          - освен това ако има улами (ъгъла при разни изпъкнали неща по покрива - капандури, веранди и тнт.),а също и около комина ЗАДЪЛЖИТЕЛНО с ламарина, в/у нея се застъпва мембраната, а отгоре воалит или се редят керемидите. Това е единственият варянт да нямаш грижи с течове поне идните 20 години. Сега нямам възможност, но като се прибера в Банско ще направя няколко снимки на покрива на нашата къща - наклон не повече от 20%, по 2 капандури от всяка страна + капандури. Доста "техници" смятаха че няма да изкара повече от една зима - вече четвърта всичко под покрива е барут . Ама се отплеснах.
          - нафталина също не го мисли толкова много, най-много да направиш сеЙр на комшиите. По-добре потърси по-големите вериги и разни железарии има едни таблетки, казват се коминочистач. Работят безотказно и смея да твърдя са по-безопасни от нафталина, особено ако не си пробвал предварително

          Ами УСПЕх с начинанията и не се отказвай, НЯМА нищо по - хубаво от живот сред природата, чистия въздух и "селски неволи"
          Аз имах две капандури от двете страни на покрива едната я затворих просто няма смисъл от две . Аз лично такива експерименти с нафталин не смея да си правя чистя си комините по класическия начин с четка и гюле щото къщата на село ми е строена 1930 и някоя година и пламне ли комин изгоря си цялата . Тая година ми дойде една идея и стана . Заварих на четката едно арматурно желязо 6 мм дълго към 3 метра и я вкарах отдолу . Става по бавно но пак комините ги изчистих идеално . Тука в София комините ми просто никога в моя живот не съм ги ползвал .
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • От: Къщата на Ник Николов.

            Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
            Мда - Ван Дер Любе е жив!
            Ти на мойто къще, Райхстаг ли му викаш?
            Есенно време, покривът се покриваше с листа, като особено проникващи в комините бяха дребните листа на акацията. Тя е на склона над къщата и е огромна, та просто си изсипва листата отгоре.
            След ремонта, комините се сдобиха с ето тези "гърненца" и вече не ми се е налагало да използвам нафталин за сухите листа.
            Препоръчвам нещо подобно и на Николов.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:NEGATIVE0-14-14A(2).JPG
Прегледи:1
Размер:96.9 КБ
ID:5546566

            Иначе, сажди почти няма, защото горя само дърва.
            Дървесната пепел я събирам в кофа и при поледица, посипвам пътя. Така правят и комшиите, защото този път си го поддържаме сами. Преди две години, три семейства, си купихме на кооперативни начала снегоринче. Съседа, който си живее постоянно там, прави "пробив" до асфалта, когато се наложи.

            @Николов, контактът с най-близките съседи е много важен. Дано са свестни.
            Suzuki Jimny, 1.3, 2009

            Коментар


            • От: Къщата на Ник Николов.

              [


              А това с оцета ми е много любопитно,пожарникар съм и не намирам логично обяснение защо хората си усмърдяват къщите за цяла зима...[/QUOTE]

              Звънни на твоите колеги от Тетевен да ги питаш!

              Коментар


              • От: Къщата на Ник Николов.

                Първоначално публикуван от valsodar_rn Преглед на мнение
                [


                А това с оцета ми е много любопитно,пожарникар съм и не намирам логично обяснение защо хората си усмърдяват къщите за цяла зима...
                Звънни на твоите колеги от Тетевен да ги питаш![/QUOTE]
                И те какво ли ще ми кажат?
                Логичното обяснение,или "така се прави"
                Калин Владов,09РСПБЗН

                Коментар


                • От: Къщата на Ник Николов.

                  Първоначално публикуван от Danika Преглед на мнение

                  @Николов, контактът с най-близките съседи е много важен. Дано са свестни.
                  Това е едно от най важните неща на село,а и не само.Комшията ти е най близък и в добро и в лошо.Трудно бих си представил,как ша заколя прасето без комшиите...А за дървесната пепел,и да я разхвърляш из градината пак върши работа наместо тор.

                  Коментар


                  • От: Къщата на Ник Николов.

                    За комина и оцета... това, което е логично като обяснение е същото, което важи и за парцалите с оцет, които се слагат на главата на болен с висока температура. Киселинността по-скоро вреди отколкото да помага, но в случая се използват физичните свойства на оцета да се изпарява по-бързо и да отнема повече топлина за по-кратко време, без това да е свързано със запалване. Аз лично не бих използвал оцет за никакви огнегасителни и огнеомаломощяваши дейности, еле пък във и около помещения за живеене, но ... хора всякакви.

                    П.П. Съседите са съседи - никога не могат да са "свестни". Трябва ти да приемеш тяхното за "свестно" и да им помагаш. Когато ти се държиш подобаващо, съседа става човек. Винаги има какво да делиш със съседа и само от теб зависи дали ще делиш правилно.
                    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                    0888 315 794
                    LZ1UPI
                    A1 (Rh+)

                    Коментар


                    • От: Къщата на Ник Николов.

                      В началото на това хилядолетие един мой познат ме помоли да "запалиме" един комин , за прочистване. Запалих го с горелката-пърлачка за прасета.Не съм от страхливите , но добре , че верни другари бърже докараха от Враца (на 20км) две малки бутилки с въглерод.Щеше да стане страшно.А налепът не беше повече от 1.5 см. Лично мое мнение-Чистете редовно по механичен начин комините.
                      пп Успех на Николов , не само в началото! След някое време да поучава знаещите
                      Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                      Коментар


                      • От: Къщата на Ник Николов.

                        Много драматичен се оказа живота на село.

                        Замечтах се да живея в центъра на София, да шетам по жълтите павета,
                        вечер да чувам скърцането на трамваите и воя на сирените.
                        Ей така ще ми свърши живота, без да съм се качвал на трамвай
                        и без да зная какво значи метро, чакане на светофари и задръствания.

                        Коментар


                        • От: Къщата на Ник Николов.

                          Много интересна тема. Колко неща прочетох, дето уж се знаят, но са много добре забравени ... след като поживее човек 20-тина годинки в градски условия напълно откъснат от село.
                          Като кандидат мигриращ/бягащ от големия град и сичката криво разбрана гражданщина, следя темата с интерес и благодарност към автора и помагащите със съвети.

                          Успех на "потърпевшия" Ник, на чийто гръб се учим останалите мечтаещи за село граждани.

                          Коментар


                          • От: Къщата на Ник Николов.

                            Мойте 5 стинки от опит с печка:
                            1. Има едни дървени брикети. Също се продават и като "Еко Брикети" - пресован талаш, по-големия брат на пелетите. Идват малко скъпо, но стават за закърпване на положението преди да се намерят дърва. Разпалват се лесно, не остава много за чистене след тях. Удобни са за работа.
                            2. При зареждане на печка за горно горене с въглища - не съм успял да разпаля нито веднъж с топола, липа и друга лека дървесина. Много трудно с чам. Трябва по-плътна дървесина. Помага и намокряне на горните въглища с нафта, ама това само в казармата съм го правил. Не го препоръчвам в къщи. Въобще употребата на разпалващи течности е просто опасна.
                            3. Чистене на комин - категорично съм против паленето на саждите вътре. Не мога да го обясня до края защо, ама съм против. Правил съм го и е "емоционално". Напуква се мазилката на комина, а и самия комин. После почва да пуши от всякъде. След това и огън да прехвърля и от там до пожар не е далеч. Чисти си се с четка, въже, тежест - по класиката. И не се излиза на заснежен покрив! Никога, по никакъв повод!
                            4. Бялата печка от снимката - позната ми е и такава ползва леля ми, а преди нея и баба ми за готвене и топлене. Много е удобна. Особеност - клапата за отваряне и затваряне на комина е най-дясното копче, същото като ключовете на електрическите котлони. Издърпва се напред за отваряне. Не знам дали нещо не е бъзикана за да работи фурната на дърва, но в нея се пече всичко на дърва. Всъщност никога не е работила на ток.
                            5. Дървата, ако не са сухи, могат да се подсушават на горящата печка. Хем овлажняват въздуха, а и миришат хубаво. Ако не са гнилаци естествено. Ако ползвате бялата печка - най-добре във фурната на отворена вратичка. Да се внимава да не се запалят.
                            6. Ако дървото не е сцепено се суши и запалва по-трудно. Затова не цепени дърва е добре да се слагат върху жарава, за да захванат. Обикновено ги слагам когато лягам. Докато догорят предишните тези се запалват по-трудно и горят по-дълго.
                            7. Само дърво не гори. Тлее, но няма пламък и скоро загасва. Трябва да са няколко за да си държат огън.

                            Коментар


                            • От: Къщата на Ник Николов.

                              Първоначално публикуван от Майкъл Преглед на мнение
                              Много драматичен се оказа живота на село.

                              Замечтах се да живея в центъра на София, да шетам по жълтите павета,
                              вечер да чувам скърцането на трамваите и воя на сирените.
                              Ей така ще ми свърши живота, без да съм се качвал на трамвай
                              и без да зная какво значи метро, чакане на светофари и задръствания.
                              В този смисъл нищо съществено не си пропуснал...
                              Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                              Коментар


                              • От: Къщата на Ник Николов.

                                Мхм.. да бутна малко дърва в печката.
                                Днес имах възможността да видя една норвежка печка от полиран чугун в действие и да поговоря с ползвателите./По напред в темата имаше една хубава картинка на подобна/.С чисто/двойно/ изгаряне,КПД около 90%. Останаха ми очите. Действително разхода на дърва е поне 1/3 по-малък.Няма нужда да угасва за чистене и перфектно уплътнена.
                                Няма сажди, няма мирис, само лек аромат.....направо да ти се прииска да метнеш една кожа пред нея и т.н..

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X