Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къщата на Ник Николов.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Къщата на Ник Николов.

    Първоначално публикуван от Danika Преглед на мнение
    .....Ник, опитните няма да се сетят да ти го кажат, защото им се струва очевидно, но да знаеш, че трябва да цепиш дървата, докато са сурови. После е много по-трудно.

    P.S. Всички тези неща съм ги установила по трудния начин
    Моме, не си съвсем права. Сухите дърва се секат по- трудно от пресните, сиреч да мааш с брадвата напреко на дървесината. За цепенето, съвсем не е така.
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

    Коментар


    • От: Къщата на Ник Николов.

      Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
      Моме, не си съвсем права. Сухите дърва се секат по- трудно от пресните, сиреч да мааш с брадвата напреко на дървесината. За цепенето, съвсем не е така.
      Верно!Виж, колко са по-чворовити, толкова по-трудно! Ама се стопляш!
      יעבור
      «И това ще мине»

      Коментар


      • От: Къщата на Ник Николов.

        Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
        Верно!Виж, колко са по-чворовити, толкова по-трудно! Ама се стопляш!
        На тия, по- чворовитите, им викат бъдници. Айде, кажете защо и да отваряме нова тема "Видове дърва- как и защо".
        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

        Коментар


        • От: Къщата на Ник Николов.

          Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
          На тия, по- чворовитите, им викат бъдници. Айде, кажете защо и да отваряме нова тема "Видове дърва- как и защо".
          Абе аз казвам веднага ама да не убием интригата? С Бъдни вечер е свързано!
          יעבור
          «И това ще мине»

          Коментар


          • От: Къщата на Ник Николов.

            Първоначално публикуван от mstef Преглед на мнение
            Аз съм по-зле- освен моите мотики дето съм си заложил, освен тези дето друг е заложил в моя двор, аз отивам и настъпвам още 5-6 мотики у комшията. Ей тъй- щото не ми увира главата Та затова се чудя дали е по-упорит от мен за да си причинява такова нещо... И то посред зима...
            Абе аз в първия момент си мислех че поне тая зима ще прескочи щото без никаква подготовка си е бая трудно . Мене мама още на един месец от как съм се родил ме е оставила при баба и дядо на село във Вакарел и така до седмата година после още четири години в Трън и две години казарма на печки а през останалите ми до 43 живея в нетоплофицирана къща в София та тия мотики още ги настъпвам . На село имам над 30 кубика нарязани и нацепени дърва и 4 печки в пълна бойна готовност . Преди да се родят децата обикновено декември си взимах отпуска и поне за месец си отивах на село да си почина да половувам и да се видим като хората с братовчедите и да посрещнем новата година . Тръшвахме няколко хайванчета изпивахме поне едно буре вино и накрая не ми се прибираше в София .
            Последно редактирано от sek.1; 16-12-13, 05:33.
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • От: Къщата на Ник Николов.

              По работа обикалям цялата страна, най-често в горите край малките села. Има си места, където построяването на "голяма къща" е смисъл на живота. Напр. Трънско - в почти умиращи села се извисяват необитаеми къщи на по 3 етажа, с прозорци, облепени с отдавна пожълтели вестници Раб. дело и Отеч .фронт... Някои старци все още се надяват, че "ще дойдат англичаните да инвестират". Може, ама друг път... Тия къщи обикновено са с носещи плочи и колони от стоманобетон и тухлени стени. Прозорците са доста големи, за да е светло. До тук - добре. Но тия къщи не могат да бъдат отоплени по обикновени способи. Формулата "10 куб.дърва на печка" не работи, защото цялата постройка е като огромен охладителен радиатор. Някои колеги, предимно в Родопите, се топлят с местно парно, но работи с цепеници по метър дълги и се пали с борина, което не е по възможностите на всеки. Напр. ако някой е минавал край с. Черна Места, вероятно е видял и нови 4-етажни къщи, които се използват за сеновали, а хората си живеят в старите плетарки... Ясно е защо. Проблемът с "ламбдата" обаче не е лесно решим. Външната изолация със стиропор или -дур често е "ден до пладне". Първо в нея се завъждат разни насекоми, кълвачите ги откриват безпогрешно, а после с направените дупки се загнездват съсели, след които идват плъховете и селската идилия се превръща в ад. За мене изводът е, че тия огромни "градски" къщи просто не са за нашето село. А който иска да живее в голяма къща сред природата, нека се разходи до Италия или Австрия, напр., да разгледа и научи в какви жилища живеят хората там.
              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

              Коментар


              • От: Къщата на Ник Николов.

                Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                Моме, не си съвсем права. Сухите дърва се секат по- трудно от пресните, сиреч да мааш с брадвата напреко на дървесината. За цепенето, съвсем не е така.
                Момко, имам останали по-ланшни, с дължина около 30 см., ненацепени. Мога да сравня как вървеше цепенето на същата партида, когато бяха сурови и как беше вчера.
                Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                Коментар


                • От: Къщата на Ник Николов.

                  Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                  .............. Формулата "10 куб.дърва на печка" не работи, защото цялата постройка е като огромен охладителен радиатор. .......
                  Всичко това за големите къщи е така.Затова и писах по горе да се определи отопляемият обем и той да се мисли за изолиране-засега отгоре и отдолу. Особено валидно за самостоятелна бойна единица или две такива.Такива къщи са строени с идеята за народ и няколко работещи печки. При Ник явно няма да е така.
                  Съответно си мисля за още един важен въпрос. Като се определи обитаемият и отопляем обем в дадена голяма къща, трябва и да се разпределят топлоносителите- в случая печка /печки. Моите преки наблюдения са следните-с печка като на Ник , и подобни , /т.е. не са и готварски,без водни ризи и прочие/,може спокойно да се отопляват 2 съседни стаи по горе-долу 12-15 м2 и малко коридорче.На една от къщите, след като сложихме топлоизолация по пода на таванското,се усети голяма разлика през зимата ,както и лятото на долният етаж и там нещата са може да се каже комфортни и без външна изолация.
                  Друг случай- с готварска печка -като на Джартов, се отопляват 4 помещения,с отваряне на вратите. Печката е пак в коридор. Тук вече отопляването в далечните две стаи е под въпрос,за престой там си трябва яке.За дами преспиването е нежелателно.

                  Коментар


                  • От: Къщата на Ник Николов.

                    Първоначално публикуван от Danika Преглед на мнение
                    Момко, имам останали по-ланшни, с дължина около 30 см., ненацепени. Мога да сравня как вървеше цепенето на същата партида, когато бяха сурови и как беше вчера.
                    +1!Съгласен с тебе,колега!
                    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                    Коментар


                    • От: Къщата на Ник Николов.

                      Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                      +1!Съгласен с тебе,колега!
                      А не зависи ли просто от вида на дръвето?
                      Пита един, дето за пръв път като е цепил дръвета, брадвата е била по-висока от него

                      Тропчо пускай темата за дръветата ще е полезна.
                      байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                      Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                      Суперспам - спама на суперите

                      Коментар


                      • От: Къщата на Ник Николов.

                        Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
                        А не зависи ли просто от вида на дръвето?
                        .
                        Имаме зрител познал верния отговор!!
                        יעבור
                        «И това ще мине»

                        Коментар


                        • От: Къщата на Ник Николов.

                          Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                          Имаме зрител познал верния отговор!!
                          Иглолистните сухи се цепят по-лесно, широколистните-мокри.
                          Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                          Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                          В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                          Коментар


                          • От: Къщата на Ник Николов.

                            Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                            Иглолистните сухи се цепят по-лесно, широколистните-мокри.
                            Бе вие с Добри да не сте пили хапчета за познаване тая сутрин, бре !
                            подаръци за мъже от FACOM
                            промоция на читави инструменти

                            и на хоби такива

                            тел. О879 Ч8Ч 2З5

                            Коментар


                            • От: Къщата на Ник Николов.

                              Защо всички препоръчват живеенето на първия етаж? На няколко места го има на принципа "Ясно е за всички, няма да обяснявам", но първо, че не на всички е ясно, второ, може би не е вярно, щом като няма обяснение (или обяснението е "просто така го правят всички, та затова и аз). В едно от селата в които имам къща, почти никой не живее на първия етаж и хората имат сигурно някакво обяснение ...
                              Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                              0888 315 794
                              LZ1UPI
                              A1 (Rh+)

                              Коментар


                              • От: Къщата на Ник Николов.

                                Моите разбирания за къща на село са, да е на един етаж и направо от моравата да се влиза в нея.
                                Многото етажи я правят градска къща. Тази на Ник, ако няма намерения да я прави хотел,
                                след време ще се учуди като разбере, че няколко години не е влизал по стаите на горните етажи
                                и дори е забравил какво има в тях.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X