Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

    Ако някой знае откъде може да се купи портативен дозиметър за радиация моля да даде информация.

    Става дума за основни измервания без изискване за лабораторна точност. Навремето имаше едни малки ръчни руски които бяха идеални за целта... Нещо такова се търси...
    VPetrov.photography

  • #2
    Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
    Ако някой знае откъде може да се купи портативен дозиметър за радиация моля да даде информация.

    Става дума за основни измервания без изискване за лабораторна точност. Навремето имаше едни малки ръчни руски които бяха идеални за целта... Нещо такова се търси...
    Венци преди години в Конрад задължително имаше, сега не съм виждал новия каталог. Някой ако го има под ръка да види.
    Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

    Коментар


    • #3
      Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

      Не подскачайте толкова, тия неща струват много пари.
      Аз имам един ДП-5В.

      Коментар


      • #4
        Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

        Тези които са за нашите цели не струват много пари Стефане. Сега проверявам в Конрад, ще пусна по-късно цена. А моя е беларуско производство и на времето бяха по 30 долара... Сега не знам дали още се правят но са много добри. Моя е проверяван в лаборатория по дозиметрия и е удивително точен...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
          Тези които са за нашите цели не струват много пари Стефане. Сега проверявам в Конрад, ще пусна по-късно цена. А моя е беларуско производство и на времето бяха по 30 долара... Сега не знам дали още се правят но са много добри. Моя е проверяван в лаборатория по дозиметрия и е удивително точен...
          Ако е белоруско производство само разбери атрибутите на завода и ще направим връзката да вземем една партия ако има интерес.
          Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

          Коментар


          • #6
            Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

            За да няма писъци и грешки днеска говорих с тоя-оня.
            Нормален разузнавателен радиометър струва по-евтино отколкото мислех. 500 - 600 лева. ДП. Адекватен личен дозиметър - 300 лева - 400 евро. Писалка. Зареждачките им - стотина лева. Електронен персонален - около 600 евро, но не става в сравнение с електростатичните.
            Курс в рамките на два часа хората категорично отказаха. Мотивът - за толкова никой не може да научи нищо, а ние имаме и съвест. Разбрахме се че когато бъдат избрани дозиметри може да се направи курс за тях и за смисълът на показанията им. Двучасов - за самосвал пари. Шестчасов - може и без пари. За професионалисти също може без пари, но трябва да са група. Защото като загине единственият пак нищо няма да е свършено, и пак съвест.
            Групата за ликвидиране на радиационни аварии живее в съседната барака. Струваше ми много изобщо да ме изслушат, те получават по пет милиона долара годишно само за да местят папки и да подстригват цветята в градинката отпред.
            Прочее, по спомените от собственото ми образование задачата по топографията е комично проста в сравнение с радиометричната.

            Коментар


            • #7
              Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

              Ако някой има сериозен интерес, да ми пусне едно л.с. До скоро работих в научно-консултантска фирма в областта на ядрената енергетика. Основна дейност е търговията с радиометрични прибори така, че ако на някой наистина му трябва няма проблем да се достави.
              Technical Rescue Direct - life lies in courage
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

              Коментар


              • #8
                Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                Звучи брюкселски. Плюй и забрави.
                Нищо не трябва да се доставя. Трябва да се намерят връзки, и да се изровят ако още има някъде взводните дозиметрични сандъчета. Там и зареждачката е една за всички и мигновенна. И 35 писалки във всяко.
                От тетрадката на капака може да задраскаш "Секретно след попълване", сега нали прозрачност. Но графите с дозите ще си останат.

                Коментар


                • #9
                  Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                  Винаги има и по труден начин. В съвременния свят да си купиш каквото ти трябва обикновено е по-лесния.
                  А писалката за какво ти е? Тя мери само натрупана доза. Ако нямаш своевременна индикация за мощността на еквивалентната доза (или мощността на експозицията) за какъв авариен прибор въобще говорим? За какво ти е след като си нагълтал всичко да разбереш, няма да се почустваш по добре, нали.
                  Technical Rescue Direct - life lies in courage
                  http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                    Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                    Не подскачайте толкова, тия неща струват много пари.
                    Аз имам един ДП-5В.
                    ДП 5В е военен прибор. Чувствителен е към много високи мощности на експозицията. Предвиден е за войнижите на бойното поле след ядрена атака. По добре, ако се говори за такива прибори е РР 51 М, само че и двата са тежки и неудобни. Нещата са се променили от преди 30 години. Хората са поработили над тези прибори и сега има дозиметър-спектрометър с възможност за идентификация на нуклиди и всякакви възможности за комуникация колкото кутия цигари.
                    Technical Rescue Direct - life lies in courage
                    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                    Коментар


                    • #11
                      Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                      Има разбира се. Съседите могат и да ги произвеждат. Дребната досада е колко струват.
                      ДП-5 и вариациите му имат разни филтри в комплекта. Може за след ядрена атака, а може и в хлебарницата за случай на подозрение за полоний по каишката на пудела. А може да мери и фона и образци. Разузнавателен прибор просто. Какво та как точно и именно не е работа на аварийните групи. Те трябва да могат да се ориентират грубо в обстановката. Но бързо, много бързо. Без висококвалифицирани специалисти. Но не чак идиоти.

                      Коментар


                      • #12
                        Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                        Не си прав за ДП -то. Филтъра на детектора (сондата) не намалява интензитета на лъчението (поне не съществено) а филтрира лъчение под определена енергия. Това му е и предназначението, да различаваш бета от гама. За високите енергии този милиметър желязо нищо не е (даже не знам не беше ли алуминиев). Ако искаш качествен руски прибор има и такива - СРП 68-01, обаче отново опираме до размера - съвършено неудобен за спасителни дейности, освен това е с огромен и чуплив кристал. Иначе е много прецизен прибор, легендите говорят, че може да откриеш дори гореща частица с него, ако си печен.
                        Technical Rescue Direct - life lies in courage
                        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                          Уф. Щото това е нормалният разузнавателен прибор за автономни групи, които не са специалисти - дозиметристи. Може да се носи между другото и все още може да се купи.
                          За какво служат индивидуалните дозиметри не е ли ясно?
                          Прибори има всякакви. Знаеш някой, който иска да организира дозиметрична служба ли? Ето ти тогава и комплект радиобуйове. Един компютър държи десет, могат да се разхвърлят на ръка, от транспортни средства, в това число от минопоставячи, по парашутен способ. На ти и радиационен пеленгатор, може да се сложи вместо голямата картечница в бетеерския купол например. Сам търси източниците през компютъра. Три вида следящи и натрупващи спектрометри. Детектори на хвърчила и не помня какво още. Всичкото българско и на хуманни цени. Като за такива прибори. Нищо обаче не е по джоба на никой тук. Щото няма и да го използва.

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                            Дискусията леко се измести от съществото. А именно дозиметър който да е практичен за използване за непрофесионални цели, да е лесно преносим и да не е скъп.

                            Преди да напиша моето предложение да ви кажа че първите ми две години стаж записани в трудовата ми книжка са в ЦНИЛ към Редки Метали... (Централната научно изследователска лаборатория към ДСО Редки Метали) която се занимаваше с дозиметрия и разработка на специализирана апаратура за анализ и подбор на уранови руди, концентрати и т.н. В дозиметрията и анализа в нашата страна имаше уникални учени и много подготвени хора. И тук пиша специални благодарности към човека от който съм научил много в тази област - г-н Методи Димитров - водещ учен, преподавател и изключителен специалист - лека му пръст...

                            На темата. До момента уреда който най-много отговаря на приложението за което говорим е: РКСБ 104 (битов радиометър - дозиметър)

                            ТТ данни:

                            РКСБ-104 малогабаритный прибор с ручным выбором режимов и пределов измерения, предназначен для контроля радиационной обстановки специалистами и населением. Благодаря функции "дежурный режим" прибор не требует постоянного Вашего контроля за радиационной обстановкой, где бы Вы ни находились - в лесу, на даче, вблизи опасных в радиоактивном плане объектов и т.д. При превышении установленного Вами порога дозиметр подаст звуковой сигнал об опасности. В приборе предусмотрена функция усреднения показаний из выборки измерений для получения более точных данных. Прибор отличает простота управления, универсальность функций и современный дизайн.
                            ·Измерение мощности полевой эквивалентной дозы гамма-излучения.
                            ·Измерение плотности потока бетта-излучения с загрязненных радионуклеидами поверхностей одежды,жилых помещений, продуктов питания, "даров леса".
                            ·Измерение удельной активности радионуклеида цезий-137 в веществах.
                            ·Звуковая сигнализация о превышении мощности полевой эквивалентной дозы гамма-излучения,установленной потребителем.



                            Прибора е сравнително малък, мери всичко което е необходимо за нашите цели, лесен е за използване и което е най-важно има и автоматичен режим.

                            Навремето се намираха тук тези прибори за смешни цени. Сега гледам че са към 100-на долара което никак не е скъпо. Въпросът е дали може да се организира внос.
                            Имам два такива прибора. Проблемът им е че с годините течнокристалния дисплей нешо не издържа иначе всичко им е ОК. Приборите са тествани с еталонна апаратура в Атомния център и показват завидна точност която е повече от достатъчна за нашите цели.

                            Сега е момента quadra да каже кога и как ще ни осигури внос.
                            Адреса на предприятието което ги произвежда е:

                            ОАО "Минский приборостроительный завод"
                            http://www.belvar.com

                            Освен този прибор който ми е познат горната фирма произвежда и нов модел
                            РАДИОМЕТР РКС-107 който не съм виждал но изглежда още по-добре...





                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • #15
                              Re: Дозиметър за радиация. Откъде може да се купи и какъв модел. ТТ Данни...

                              Проявявам интерес към това нещо.Ако се уреди внос,взимам 1 бройка.
                              Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                              имат право да гласуват на избори.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X