Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Камък за печене на месо

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Камък за печене на месо

    Най-добрият камък за печене на месо е "тикла", която се използва вместо керемиди за покривите на къщите. Изберете си плоча дебела около 1,5 см. може и по-дебела, но се нагрява по-бавно. Прекалено тънките се пукат. Пека месо на такива плочи над 30 години. Изпеченото на такава плоча месо не можеш да сравниш с нищо друго. Можете да използвате и подправката "бял ригън". Нищо друго не ви е необходимо.

    Коментар


    • #47
      От: Камък за печене на месо

      Завършила съм География в ГГФ на СУ "Св. Климент Охридски". За изпита по Минералогия и петрография се подготвях с голямо желание и голямо четене. Изкарах Отличен 6 и до ден днешен това ми е най любимата част от науката География. Прочетох коментарите ви с удоволствие!

      Коментар


      • #48
        От: Камък за печене на месо

        Интересувам се къде може да се намери стеатит (вид сапунен камък с повишена твърдост). Четох, че задържа топлина много време и става за камини и кухненски плотове.

        Коментар


        • #49
          От: Камък за печене на месо

          Мислех да отварям тема, но и тази ми харесва. Някой тукашен скулптор, керемидаджия или грънчар, би ли могъл да ми направи от глина подобно нещо?
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Skara.jpg
Прегледи:1
Размер:33.7 КБ
ID:5709507
          Надявам се, че рисунката е ясна, ако трябва да си изровя тушовката от тавана.
          Размерите са в сантиметри, допуските са огромни, а дебелината на плочата (4 см.) е пожелателна. Може да е 5 или 6.
          Последно редактирано от Тропчо; 30-03-16, 21:13.
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • #50
            От: Камък за печене на месо

            Ако това са дупки, няма ли риск да се спука? Познавам грънчар, който може да го направи в Самоков.

            Коментар


            • #51
              От: Камък за печене на месо

              Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
              Мислех да отварям тема, но и тази ми харесва. .....
              Хм. Отворите (ако са отвори) не трябва ли да са в "ниското"?

              Коментар


              • #52
                От: Камък за печене на месо

                Миии, да. Отвори са и са на високото, за да може сосчето да си къкри в ниското, а в един чудесен момент и да се отече в един от двата края, ако не го спра с нещо. За напреженията в материала не съм сигурен и не знам дали ще се спука край отворите.
                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                Коментар


                • #53
                  От: Камък за печене на месо

                  Според мен Тропчо се е опитал да нарисува плоча с "хълмчета". Гледайте добре чертежа.
                  Е, има какво да се желае от чертожника, ама така е то-едно се чертае техника, а друго-яка на риза.

                  Освен това да го поправя-в техниката всички размери се дават в милиметри.
                  ФАКТ!
                  Дърводелци, дюлгери работят в сантиметри, а шофьорите-в километри.
                  Ма в техниката(а изработването на глинена плоча с особен профил е точно от раздела на техниката)-задължително в милиметри.

                  Не,ч е и така не става ясно де, но правилата са за това-за да се спазват.


                  Опа, в грешка съм бил, имало отвори...
                  Бавно пиша явно.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #54
                    От: Камък за печене на месо

                    Науката иска жертви. Ако някой се навие да го прави - говори за две бройки.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Камък за печене на месо

                      Аз бих си поръчал такова, но от чугун. Подобни глинени сачове са ми се пукали 2-3 пъти.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Камък за печене на месо

                        Такова от чугун ще тежи 100 кила. Може и повече. Зависи от дебелината де. Но колкото по-дебело е желязото-толкова по-вкусни са мръвките. Питайте србете.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #57
                          От: Камък за печене на месо

                          Скара/плоча с такъв дизайн не съм виждал никъде и с удоволствие бих експериментирал.

                          С металургията съм, да кажем, повърхностно запознат, но ми се струва, че това изделие в тираж 2-3-10 бройки от чугун би струвало не особено приятна сума.

                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          Такова от чугун ще тежи 100 кила. Може и повече. Зависи от дебелината де. Но колкото по-дебело е желязото-толкова по-вкусни са мръвките. Питайте србете.
                          Ако чугунът не е обогатен с обеднен уран , няма да тежи повече от 20-25 кг., но не е това драмата.
                          Последно редактирано от bokomo; 30-03-16, 22:40.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Камък за печене на месо

                            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                            Такова от чугун ще тежи 100 кила. Може и повече. Зависи от дебелината де. Но колкото по-дебело е желязото-толкова по-вкусни са мръвките. Питайте србете.
                            Коле, супорта на струга ми е твърдо под 100 кила, вероятно някъде към 70. На това му давам към не повече от 50.

                            ...друг е въпроса че ако е чугунено смисъла от 40-те милиметра дебелина е нулев.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Камък за печене на месо

                              Направил съм си подобно нещо от тенекия и постигам задоволителни резултати. Ще ми се да пробвам с глина и имам подозренията, че ще се получи добре. Забележките на Савов са уместни и материалът трябва да се подбере с нужното внимание и познания. Ако може работната повърхност да е гледжосана- добре, ако не- ще я дообработя.
                              Бокомо, няма къде да си го виждал това, понеже и аз не съм. Засега е само в главата ми.
                              Кольо, цървул такъв... знаех си аз, че за твой кеф трябва да подостря тушовката и да си пусна техническия шрифт, ама за нещо по- просто от възвратен клапан няма да го направя. Еле па, за тая тава. Когато допуските го позволяват и е "изрично упоменато" в спецификацията, размерите могат да бъдат и в метри. Така и така, това е мярката в СИ- системата.
                              Е-е-е-е, баси! Човек да не се поотпусне малко тук. Милиметри му се приискали!
                              Дори не съм дал "междухълмови" (плоча с хълмчета- тва беше яко) разстояния. Те са пожелателни и в зависимост от възможностите.
                              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Камък за печене на месо

                                Абе смисъла си го има, ама да имаш 50 кила врат за печене... Това докато се затопли за да започне да пече-ще мине доста време, ама пък месата ще се пекат на много равномерна температура. Което пък е задължително условие за вкусна мръвка.

                                А сега намерете грубо обема на плочата, и намерете колко ще тежи, с материал желязо. Дали стомана или чугун-все е желязно.

                                Аз не знам как точно се смята, имаше нещо умножаване по 0,8(плътност някаква), и излизат килограмите, А и гугу може да каже.
                                Има ли желание-има и начин!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X