Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Камък за печене на месо

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Камък за печене на месо

    Солта е скала с механични характеристики, сходни с тези на всяка друга утаечна, или конгломератна такава. Например варовик, или пясъчник. Единствено е по-подлежаща на водна ерозия. Положително този камък, ще се "изразходва" с времето, но това е част от идеята всъщност.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • От: Камък за печене на месо

      Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
      Купувал съм каменна сол от Агрокомплекса, на края на "Карловско шосе". Бая ми ти буци са, но каква плоча можеш да издялкаш от тях, какви пукнатини ще има и как ще се държи на 300 градуса...? Тия от линка на Бенца обясняват подгряването да става 20 мин на ниска, 20 мин на средна и 20 мин на висока температура... 1 час! Аз през това време ще съм опукал 3 кила въглища, а тепърва ще почвам да пека, а как се регулира температура с твърдо гориво? Или, да я подгрявам на газ, пък после да я туря на огина, за пред чужденците?
      Нема кво да и се вталясваш на плочата,
      по-големият проблем е как да се окастри буцата.

      Ся ше звънна на приятел дето се занимава с камани, да видим кво ше каже.

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      Солта е скала с механични характеристики, сходни с тези на всяка друга утаечна, или конгломератна такава. Например варовик, или пясъчник. Единствено е по-подлежаща на водна ерозия. Положително този камък, ще се "изразходва" с времето, но това е част от идеята всъщност.
      То "израсходването" е ясно, въпроса е как да не се пръска плочата без да се подгрява 2-3 часа, ма и тва ше го измисла.
      Върху въглища ще е трудно, но ако е на огнище с тояги ше си стане перфектно докато става жарта, както сме го правили с пясъчник.
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • От: Камък за печене на месо

        Значи то при тая солна плоча, както всъщност и при камъните, е интересно какъв вкус ще придаде.
        Всеки трети е шести

        Коментар


        • От: Камък за печене на месо

          Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
          ...но каква плоча можеш да издялкаш от тях, какви пукнатини ще има и как ще се държи на 300 градуса...?...
          Бичи (шлайфа, полира, цепи, изчуква и прочее) се като всеки друг камък. Пламна температура не е дефинирана (не се свързва с кислород). Температурата на топене е къмто 1000 градуса - споко.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • От: Камък за печене на месо

            В оня линк от Боса пише, че трябва да се нагрява бавно, мноооого бавно, особено първите няколко пъти. В началото трябвало да е 20 минути слабо, 20 минути средно и 20 минути яко жега. После се бърше с парцал докато не се махне всичко от печенето.
            Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

            Коментар


            • От: Камък за печене на месо

              Тези "солени плочи" всъщност представляват формирани изделия от т,нар каменна сол, в частност кристали от минерала ХАЛИТ. Съществуват различни цветови разновидности, в зависимост от "добавените" йони в кристалната решетка. Това нещо не е "скала", между минерал и скала разликата е като между атом и молекула !
              0899 шест5313нула
              За всекиго по нещо

              Коментар


              • От: Камък за печене на месо

                Скала си е! Това дето го визираш като "формиране" е процесът за получаване на т. нар. технически камък - и също може да е от сол. А анлогията м/у атом и молекула от една страна, и минерал и скала - от друга - е достоверна, което не значи, че скалите не се състоят от минерали, а именно точно това. Същата (аналогия), може да бъде разширена с обстоятелството, че както може да има (и фактически има) молекули от различни атоми, така има и скали от различни минерали.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • От: Камък за печене на месо

                  40 кинт за паве което ако/като го нагрея как аз си знам и се сцепи ммммммм много гладен трябва да съм с голям мерак.Друго ми е чудно - това може ли да се кисне в някой сос преди да се ползва,е така да вдъхне аромата на сосчето?

                  И каква е съществената разлика между това паве и тигана на баба ми от ония черните с 2 пръста дъно от ДжЕлЕзо?Разликата във вкуса на пържолата питам,че тигана на бабата е вечен,а това не е,тигана ако не го мажеш и запичаш ръждясва,но пък на тегло го докарва и той.
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • От: Камък за печене на месо

                    Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                    40 кинт за паве което ако/като го нагрея как аз си знам и се сцепи...
                    Впрочем, "паве" с тая геометрия е съпоставимо уязвимо, от какъвто и друг камък да е. Включително и гранит да кажем. Един адекватен материал (ако "цепенето" е радикалния критерий) е базалт - абсолютно еквивалентен, между другото, откъм минерален състав, на гранита (това като закачка с Дани/Сонда).

                    Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                    И каква е съществената разлика между това паве и тигана на баба ми от ония черните с 2 пръста дъно...
                    Мурафети и надвиване на масрафа... Фактически!


                    Истината за целта е "тривиален" чугуний. Масивна пльоча. Ма това хич няма да е по-евтино...
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: Камък за печене на месо

                      Иширети значииииии,пък аз се чудех да не е някой фифел пропуснат от мен.

                      Чугуний в смисъл тиганЯ на баба ми?Тук има едни на Лодж,жената мрьнкЯ че тежал 5 кила и отнемало по 20 минути да го загрея как аз си знам ма па мога да си подпирам колата с него като си сменим спирачките,къде 40 долара беше,колко павето,но няма трошене и си го грея как си знам аз - кеф ти фурна,кеф ти газ или въглища .......па и дръжки има да си го разнасям за разлика от това паве.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • От: Камък за печене на месо

                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        ... базалт - абсолютно еквивалентен, между другото, откъм минерален състав, на гранита (това като закачка с Дани/Сонда).
                        Мите, едното е алкална /базична / скала, другото е кисела скала, съществена разлика има в процентното наличие на силикати- /SiO2/ и фелдшпати, както и в произхода на тези два вида магмени скали. Верно, че всичкото е "камик", но петрографията е сериозна наука... Както и да е- аз съм за големия меден калайдисан тиган от едно време, а и по-важно е какво ще има вътре да се попръжва
                        Последно редактирано от sonda; 28-08-16, 08:49.
                        0899 шест5313нула
                        За всекиго по нещо

                        Коментар


                        • От: Камък за печене на месо

                          Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                          Чугуний в смисъл тиганЯ на баба ми?
                          На баба ти тиганя по-вероятно е бил от мед (бакър - тур./нар.), което пък понастоящем е ептен лукс. Аз говоря за чугунена плоча, едни 5см.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • От: Камък за печене на месо

                            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                            Аз говоря за чугунена плоча, едни 5см.
                            5 см. чугуний? Колко ли ще тежи това?
                            יעבור
                            «И това ще мине»

                            Коментар


                            • От: Камък за печене на месо

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              На баба ти тиганя по-вероятно е бил от мед (бакър - тур./нар.), което пък понастоящем е ептен лукс. Аз говоря за чугунена плоча, едни 5см.
                              Я да не сравнявам баба ми с Индиана Джоунс ма нейния тиган беше от ония дето шибваш и не повтаряш пък и бакър от чугун баси,и на чукане има разлика.

                              15 инчовия е 5 кила и половина или модела за 3 малки пиленца или 3 пържоли среден размер.

                              Не мрънка ли жена ти значи не е правилния чугун и си трябв разходка до битака или до някой антикварен магазин - едно време са ги правили гладки,нещо технологията с пясъка,сегашните са леко грапави та номера с антиките много важи.

                              Виж за меда си прав,един смотан тиган с 5 слоя,външен им вътрешен неръждавейка и мед между 2 слоя алимун е половин Калашник мангизи,само меден калайдисан по-малко.



                              И как подцени баба ми.......ще го запомня аз.
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар


                              • От: Камък за печене на месо

                                Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                                5 см. чугуний? Колко ли ще тежи това?
                                Много . С размера на плочата от филмчето (нещо като 20х20см), ще е 15-ина кила. Ако е 30х30см (един по-практичен р-р ), ще е към 30 кила. Ма не е непоносимо де.
                                Последно редактирано от davc; 28-08-16, 09:50.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X