Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стандарти за електроснабдяване по света и у нас

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Стандарти за електроснабдяване по света и у нас

    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic
    Ще върви нагоре ако сме тъпанари и продължаваме да се топлим на ток, да ползваме електрически бойлери, крушки с жичка и прочие подобни примитивизми. Това, всъщност е желанието на "Атомстройэкспорт", "Газпром" и техните агенти.
    Между другото някой чувал ли е за обмисляне на преминаване от 220/240 волта на 110 V в ЕС ?
    по скоро съм чувал обратното
    байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
    Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
    Суперспам - спама на суперите

  • #2
    От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic
    Между другото някой чувал ли е за обмисляне на преминаване от 220/240 волта на 110 V в ЕС ?
    Не, разбира се. Те САЩ се опитват толкова години на 220, и се ядосват че бавно върви.
    Как можа да ти хрумне?

    Коментар


    • #3
      От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

      Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
      по скоро съм чувал обратното
      Не е ли по-Экономично да се поддържат 110 V ? 220 и 50 Hz не са ли просто "исторически сложили се" стандарти, нещо като левия и десния волан при колите ? "Ония били по-хитри отвъд океана" така ми разправяше едно време един даскал по електротехника, ама той ще да е бил чуждопоклонник некакъв ?
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #4
        От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

        Точно обратното, и тоя е бил срам за електротехниците

        това ми влиза в списъка със специалистически издънки

        пп
        а може и ти да не си бил в час де
        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
        Суперспам - спама на суперите

        Коментар


        • #5
          От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
          Не е ли по-Экономично да се поддържат 110 V ? 220 и 50 Hz не са ли просто "исторически сложили се" стандарти, нещо като левия и десния волан при колите ? "Ония били по-хитри отвъд океана" така ми разправяше едно време един даскал по електротехника, ама той ще да е бил чуждопоклонник некакъв ?
          Не е по-икономично, напротив - заради своите 110 волта в САЩ жиците им са двойно по-дебели (= милиони тонове мед годишно), изолацията - пак колкото при нас защото се определя от други фактори, загубите в мрежата ниско напрежение - двойно по-големи (= зилиони киловатчаси на вятъра), а там, където имаш условия за калпаво контактуване, то е двойно по-неприятно (= двойно по-вероятна авария и пожар).

          Изобщо не са били по-хитри, просто първите електроснабдителни мрежи са били там и "стандартите" са дошли от въздуха и от това какво Едисон е имал подръка, а тук са се поучили от грешките им.

          Е, в България както всичко, и това не е станало отведнъж. Първите мрежи са били на 150 волта и са минали на 220 чак като е нямало накъде.

          Коментар


          • #6
            От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

            Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
            ...а може и ти да не си бил в час де
            Не че съм бил, ама айде да обясниш ? Закона на Ома... все пак съм славен възпитаник на "УПК" (имаше такова животно при бай Тошо) в Элитния техникум "В.И. Ленин" (нахендрих се там, защото ми беше в квартала, да не пътувам уж, пък изядох дървото), сега, естествено прекръстен "Джон Атанасов"... но к`во толкова му е по-изгодното на 220 V ? Защо не са я направили 480 V мрежата тогаз ?
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #7
              От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

              Е то точно законя на омя е част от обяснението.

              що не е на 480? щото е нямало нужните материали с нужната ниска цена
              байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
              Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
              Суперспам - спама на суперите

              Коментар


              • #8
                От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

                по-горе писах защо не е по-изгодна 110.
                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                Защо не са я направили 480 V мрежата тогаз ?
                Ами защото откъм високите напрежения пък друга тесла се задава, откъм изолациите.

                На 110 и 220 изолациите са еднакви, защото дебелината им се определя главно от механични съображения и всъщност при съвременните материали изолациите са за около 500 волта. На 220 все още ако жиците не се допират, значи не контактуват и това е.

                На 380 (трифазния, който напоследък е 400-410) вече има минимален проблем с дължината на искрата, минималното отстояние между проводниците и необходимостта да се пази чисто и сухо. На 480 вече ще стане трудно да се работи.

                Абе, компромис както всичко останало.

                Коментар


                • #9
                  От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

                  Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
                  Е то точно законя на омя е част от обяснението.

                  що не е на 480? щото е нямало нужните материали с нужната ниска цена
                  И сега няма, доколкото се отнася за въздуха в качеството му на изолатор а той си е все същият от доста време.

                  Там, където трябват сериозни мощности, ще-не ще се работи с по-високи напрежения (метрото е на 820, тролейбуса на 600, влака на 25000, далекопроводите - има и на 220000)

                  Коментар


                  • #10
                    От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

                    убу де,
                    не издребнявай
                    сам си написал че често се среща 400-410
                    е питай гаича, че не е имал предвид 480.000 V
                    байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                    Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                    Суперспам - спама на суперите

                    Коментар


                    • #11
                      От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

                      Бря същия тоя заблудил ме даскал обясняваше някакви глупости сигурно за скоростта на въртене на първите генератори за променлив ток, вида намотки и т.н., че при германците били н`ам си к`ви си, пък при хамериканците - други и така започнала разликата в стандартите.
                      Японците, викате, и те са толкова прости, че са направо на 100 V ?
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • #12
                        От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

                        Има едни филмчета "Връзки" конекшън дет са вика
                        там мисля имаше и за тези работи, общо взето почти всичко в стандартите ни е плод на случайност или е свързано с чисто физическите ни размери, в случая електроизолацията на влажния въздух
                        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                        Суперспам - спама на суперите

                        Коментар


                        • #13
                          От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

                          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                          Японците, викате, и те са толкова прости, че са направо на 100 V ?
                          А па при японците каква е дивотия...

                          Там до по-миналата година имаше две мрежи с различна честота, поради факта че едните с американско, а другите с немско оборудване са започнати. И ако напрежението можеш да го смениш с трансформатор, то честотата хич. Та двете мрежи си живееха отделно, включително в съседни квартали на Токио. Що зор беше докато закрият едната.

                          Коментар


                          • #14
                            От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

                            Добре, де тая работа със 110-120 и 220-230 V не е ли като да си пърпориш с някаква малолитражка и да изминеш 100 км с 5 литра бензин, а Боголюб Младши да гледа как го задминават такива и, дишайки им прахоляка, изминава същото разстояние с "Хеми" срещу 20 литра бензин ?
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • #15
                              От: ДКЕВР: Поевтиняване на тока ще оскъпи парното

                              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                              Добре, де тая работа със 110-120 и 220-230 V не е ли като да си пърпориш с някаква малолитражка и да изминеш 100 км с 5 литра бензин, а Боголюб Младши да гледа как го задминават такива и, дишайки им прахоляка, изминава същото разстояние с "Хеми" срещу 20 литра бензин ?
                              Абе не съвсем, ама има прилики.

                              Една и съща мощност можеш да я пренасяш и с ниско, и с високо напрежение, а кое е по-удобно зависи от много фактори.

                              Конкретно 220-те в битовото електроснабдяване ни завиждат злобно и Америка, и Япония, отделно японците завиждат още по-злобно и на нас, и на Америка за наложения по цялата суша един стандарт.
                              На, забавлявай се http://en.wikipedia.org/wiki/File:Po...d_of_Japan.svg

                              Току-що разбрах че в Япония имало и далекопроводи с прав ток - при това на значима част от територията.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X