Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Философия на оцеляването

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Философия на оцеляването

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Напротив, подготвени са били - цял живот са събирали сено, копали са с мотика и са разхождали крави. Не, че така са го мислили - но не пречи да се поучим от резултата.
    Нали били имали трактори, ся мотика Последно?

    Под "подготвени" в контекста на тая тема смятам да се разбира такива, които са направили нарочни и съзнателни усилия по подготовка за действия (или бездействия) при извънредна ситуация. А тези не са си променили модус вивендито нито на йота.
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #62
      От: Философия на оцеляването

      Оставам с впечатлението, че е за предпочитане да измислим много варианти, в които елементарната подготовка не би помогнала, отколкото да помислим как малко от малко да повишим шанса си - и този на близките си - за оцеляване и минимизиране на щетите, независимо дали в мащабна катастрофа, или елементарна, ежедневна... И не смятам, че хората, които мислят в посока "оцеляване", пропускат настоящето си или не го изживяват достатъчно пълноценно. Това е абсолютно изкуствено противопоставяне.
      На мен в статията най-много ми хареса това, че човекът, който иска да оцелее, е оптимист: защото вярва, че и да се случи беда, може да реагира така, че да си извоюва най-голям шанс да живее. За мен точно това е оптимизъм; да мислиш, че нищо не можеш да промениш, или че нищо не зависи от теб, е житейска филсофия, която не ми пасва.

      Коментар


      • #63
        От: Философия на оцеляването

        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
        Нали били имали трактори, ся мотика Последно?
        В колхоза е имало трактори, в частното - мотика. Елементарно.

        Коментар


        • #64
          От: Философия на оцеляването

          Това не е вярно! Преди аварията същите тези са имали болници, инфраструктура, социални мрежи за защита, детски градини, училища и още много неща. След аварията, големи райони са евакуирани. Останалите там сега нямат нищо от гореизброеното... И са останали, респективно оцелели, тези които са могли от времето в което живеят да стъпят един век по-назад... Е въпросът е, колко от днешните граждани могат да просъществуват при липсата само на ток, повече от няколко дни?
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #65
            От: Философия на оцеляването

            За къде говорим - Тук в България: Абсолютно всички! Има и такива (вярно, не много) на които няма и да им направи впечатление...
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #66
              От: Философия на оцеляването

              Много ще ми е любопитно как точно ще стане и тук в България...? Защото в големите градове вече живее по-голямата част от населението... Като няма ток ми е прелюбопитно, как точно някой ще си купи нещо за ядене, кой ще му го докара, какво ще пие и не на последно място какво ще го грее ако случайно е през зимата...? Както и още много такива дребни подробности...? Може и някой старец на село да не разбере веднага, но щом му мине времето за пенсия и разбере че пари няма, остава и без хляб... Защото вече хляб и на село не се прави...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #67
                От: Философия на оцеляването

                Е, ситуацията няма да е нормална (в никакъв случай), още по-малко пък - забавна. Но въпрос на живот и смърт - все още далеч не.
                Ние вече сме живяли в положение на половин денонощие с ток и половин без, в продължение на месеци - точно през зимата (във връзка с отоплението). Нито беше толкова отдавна, нито оттогава насам особено сме се "разглезили" допълнително.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #68
                  От: Философия на оцеляването

                  Много отдавна беше... Аз също съм живял тогава.. Но си беше за тогава... Сега няма нито един магазин който да може да продаде и карфица без да има ток... Всъщност с новите промени не може и дори ако няма ОНЛАЙН връзка... Т.е искам да видя как някой ще си купи нещо от МЕТРО докато няма ток... Или да ми посочи магазин от който ще го направи... А дали въпросът е на живот и смърт, не знам... Само знам, че човек дълго време не може да не пие..., я изкара денонощие я не... Без ядене да речем седмица... За който не знае, голяма част от София например не се снабдява гравитачно с вода, а с хидрофорни системи... Излишно е въобще да споменавам за дребни подробности като наливане на гориво... което всъщност няма особен смисъл при положение, че не работят светофарите, пък в същото време няма и полиция... Защото ако един полицай не може да е в контакт с районното си, няма и особен смисъл от него...

                  Предлагам на всички които твърдят че град като София може да издържи повече от няколко денонощия без ток, да се поинтересуват от случките тук, там в големи градове които са оставали без ток за известно време... Също така да се опитат да забележат тенденцията свързана с времето в което се случва и последиците...
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #69
                    От: Философия на оцеляването

                    Всъщност всяка изминала година, ни отнася с огромна скорост далеч, от възможността да хванем мотиката и да се върнем назад... толкова далеч, че става невъзможно... Колкото е по-напред една цивилизация, толкова по-бързо и безусловно пропада... при съответните условия... Или с други думи, народът казва: "От по-високо се пада по-лошо..."
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #70
                      От: Философия на оцеляването

                      Първоначално публикуван от eager Преглед на мнение
                      Оставам с впечатлението, че е за предпочитане да измислим много варианти, в които елементарната подготовка не би помогнала, отколкото да помислим как малко от малко да повишим шанса си - и този на близките си - за оцеляване и минимизиране на щетите, независимо дали в мащабна катастрофа, или елементарна, ежедневна... И не смятам, че хората, които мислят в посока "оцеляване", пропускат настоящето си или не го изживяват достатъчно пълноценно. Това е абсолютно изкуствено противопоставяне.
                      На мен в статията най-много ми хареса това, че човекът, който иска да оцелее, е оптимист: защото вярва, че и да се случи беда, може да реагира така, че да си извоюва най-голям шанс да живее. За мен точно това е оптимизъм; да мислиш, че нищо не можеш да промениш, или че нищо не зависи от теб, е житейска филсофия, която не ми пасва.
                      Противопоставянето всъщност е формулирано в цитирания текст...
                      Едва ли някой оспорва ползата от масово обучение на населението за действия в случай на някакви извънредни животозастрашаващи ситуации, засягащи големи групи от хора. Трагедията в Япония освен всичко друго, доказа на практика ползата от такова обучение. Там обаче това е държавна политика, прилага се повсеместно и за това има смисъл и реално работи.
                      В цитирания материал неизвестния автор /май имаше и линк към източника.../ е много по-близо до индивидуалната параноя, отколкото до някаква наистина полезна система за повсеместно обучение на населението.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Философия на оцеляването

                        Венци, не си прав. Във 4 от 5 семейства има, я рибар, я планинар и в този ред. На 98,5% ще им е гадно 2 седмици, на някой повече, но ще се оправят. Обществото ще се прегрупира, ще се създадат многобройни малки общества. Най-зашмоцаните ще се научат да палят огън от никъдето и да дялкат стели.Тук идва проблема с ограничените ресурси и такава тепавица ще стане, че в Африка ще са най-миролюбиви. Като всеки вид на земята и хората имат желание за оцеляване и преспособяване.
                        Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

                        Коментар


                        • #72
                          От: Философия на оцеляването

                          Хе, хе, аз знам как се държи мотика
                          И какво трябва да се прави с няе за да се нахраниш... И животно не ме гнус да заколя и очистя...
                          Може да оцелея някой ден повече от "сървайвалистите"...
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • #73
                            От: Философия на оцеляването

                            Първоначално публикуван от didogen Преглед на мнение
                            Венци, не си прав. Във 4 от 5 семейства има, я рибар, я планинар и в този ред. На 98,5% ще им е гадно 2 седмици, на някой повече, но ще се оправят. Обществото ще се прегрупира, ще се създадат многобройни малки общества. Най-зашмоцаните ще се научат да палят огън от никъдето и да дялкат стели.Тук идва проблема с ограничените ресурси и такава тепавица ще стане, че в Африка ще са най-миролюбиви. Като всеки вид на земята и хората имат желание за оцеляване и преспособяване.
                            Да, ама не. Искам някой да ми обясни как точно този рибар, ще иде до съответната река в която има риба, а той има гориво до там и обратно... Всичко това без да може да си налее пак... И с идеята че на близките реки, ще идат и други дето са се сетили... И докато някой се учи да дялка стрели та да иде на лов, кой ще му "плаща" обучението... И при това се предполага, че в големият град не живеят само съвипускници на Рамбо, сами и без ангажименти нали?
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • #74
                              От: Философия на оцеляването

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              Хе, хе, аз знам как се държи мотика
                              И какво трябва да се прави с няе за да се нахраниш... И животно не ме гнус да заколя и очистя...
                              Може да оцелея някой ден повече от "сървайвалистите"...
                              Сигурен съм Кольо, както съм сигурен и в това, че и някой друг ще се сети за тази работа и може да му хрумне да ти дойде на гости... Ти си здрав и корав мъж, нали те знам... Само не ми обяснявай, че това има значение при посещение от групичка притежаваща нещо по-сериозно от прашка...
                              VPetrov.photography

                              Коментар


                              • #75
                                От: Философия на оцеляването

                                Частта от населението, която се снабдява с вода чрез хидрофори е съпоставима с тази, която изобщо не пие чешмяна вода, така че - евентуалното следствие е, че ще остане некъпана (и такъв период имахме, хем още поскоро).
                                А това, че касовите апарати работели с ток и бензиностанциите трябвало да са "онлайн" с НАП са смешно незначителни подробности на фона на предполагаемите проблеми, които са причинили липсата на ток. Прочее, спазването на обичайните процедури и условности ще е последна грижа.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X