Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Философия на оцеляването

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Философия на оцеляването

    Философските дебати в конкретния случай ги намирам за напълно неуместни. Кой как и дали ще се подготвя за апокалипсис, си е лично решение, много често дори трудно обоснувимо.
    Има нещо, което според мен е задължително като знания и подготовка. Това са практическите умения за оказване на първа медицинска помощ на пострадал. Тези умения влизат в употреба постоянно в ежедневието, дори без да има сериозни природни катаклизми. Трудови злополуки, катастрофи, пожари и какво ли не от ежедневието ни...Защото познавам хора, инвестирали в куфар с всякакви необходими медицински материали и медикаменти, които обаче не могат да си служат с тях. Тогава какъв е смисъла от подобна инвестиция?!
    Ако не умееш да обездвижиш крайник, да спреш обилно кръвотечение, да поставиш една мускулна или подкожна инжекция, да почистиш рана,да направиш кръвоспираща превръзка и т.н. за чий ще се разхождаш с подобен куфар в джипа?!

    Коментар


    • От: Философия на оцеляването

      Първоначално публикуван от cveta68 Преглед на мнение
      Има нещо, което според мен е задължително като знания и подготовка. Това са практическите умения за оказване на първа медицинска помощ на пострадал. Тези умения влизат в употреба постоянно в ежедневието, дори без да има сериозни природни катаклизми. Трудови злополуки, катастрофи, пожари и какво ли не от ежедневието ни...
      Аз това също го поставям в общи линии на първо място при уменията за оцеляване, както неведнъж вече споменах. Радвам се, че и други мислят така.
      За жалост, по мои наблюдения, много малко хора имат достатъчно желание в тази насока, за да преминат систематично и съвременно обучение, както и да поддържат след това знанията и уменията си.
      Последно редактирано от eager; 27-05-11, 13:50.

      Коментар


      • От: Философия на оцеляването

        Първоначално публикуван от cveta68 Преглед на мнение
        ...Защото познавам хора, инвестирали в куфар с всякакви необходими медицински материали и медикаменти, които обаче не могат да си служат с тях. Тогава какъв е смисъла от подобна инвестиция?!
        Ако не умееш да обездвижиш крайник, да спреш обилно кръвотечение, да поставиш една мускулна или подкожна инжекция, да почистиш рана,да направиш кръвоспираща превръзка и т.н. за чий ще се разхождаш с подобен куфар в джипа?!
        Това сме го обсъждали 10000 пъти - куфарът е за първия срещнат, който може да борави с него.
        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
        0888 315 794
        LZ1UPI
        A1 (Rh+)

        Коментар


        • От: Философия на оцеляването

          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
          "Философия на оцеляването"

          ...

          Храна и вода няма (несериозно е да се разчита и организира редовна подмяна и пр.), но съм убеден, че в нашите условия това не е радикален проблем, особено когато на разположение има желязо.

          ...
          Радвам се Колега, че сте от хората, които имат и възможността, и желанието да вземат някои мерки за момента когато нещо лошо се случи.
          От мнението Ви става ясно, че вече сте направил немалко за оцеляването на Вас и семейството си при извънредни ситуации.
          Същевременно, според мен допускате голяма грешка като не си осигурявате поне малък запас от храна и вода за период от една-две седмици.
          Това далеч не е невъзможна или дори трудна задача, в което може да се убедите ако потърсите съответната информация например в Интернет.
          Учудващо е колко малко място, пари и време са нужни, за да се подсигури изхранването на едно семейство за такъв период, стига да имаме представа каква храна да се купува и как да се съхранява.

          Да се уповавате на "желязото" като средство за набавяне на храна и вода в извънредна ситуация - моят съвет (доколкото изобщо мога да Ви давам някакви съвети) е да не разчитате изобщо на този метод. В България има няколкостотин хиляди напълно законни оръжия, всяко едно от които може да се обърне срещу Вас, особенно ако първи проявите агресия.
          На оръжието трябва да се разчита само в изклюително краен случай и то за само за защита на живота и собствеността.
          Мародерството не е устойчива и безопасна стратегия за оцеляване, независимо дали обществото се възстанови или промени завинаги.

          Темата наистина е интересна и засяга основен проблем на съвременната цивилизация - неспособността ни да оцелеем без нея.
          Всяко едно сътресение на системите, които поддържат удобният ни свят, неизбежно е съпроводено с големи загуби и на собственост и на човешки живот.
          Вярвам, че до голяма степен загубите и на двете могат да бъдат значително намалени, ако просто вземем някои мерки, без да се превръщаме в параноици.
          Неханието и дори презрението с което повечето хора се отнасят към тези мерки неизбежно ги превръща в жертви когато настъпят лошите времена.
          А съдейки по историята ни - лоши времена идват редовно.

          Наистина, никаква форма на подготовка не е достатъчна, ако нямаме и мъничко късмет.
          Но уповаването изцяло на Късмета е фатална грешка - малцина го имат задълго.
          Последно редактирано от Vimpel; 03-06-11, 11:42.

          Коментар


          • От: Философия на оцеляването

            Напълно споделяйки мнението по-горе, си позволявам да добавя към него моето лично мнение с което не задължавам никого. Всеки който няма запас, позволяващ му спокойно да посрещне и оцени ситуацията (каквато и да е тя) е потенциален мародер, което е път водещ доникъде... Уповаването на оръжието и само на него, е според мен най-голямата грешка... Не сте сами, нито сте единствените, които смятате, че го владеете в достатъчна степен... И нещо последно, руснаците имат една поговорка: "Пуля - дуря"... Почнат ли да летят куршумите, никога и в нищо не можете да бъдете 100% сигурни...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • От: Философия на оцеляването

              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
              Ако сме стигнали до философията и сме приключили с дребните битовизми да мъцна и аз.
              Най-важното е да съм готов да живея днес (дори само в този форум има много хора, мога и поименно, които не се справят с реалиите), да мога да науча децата си да живеят утре, а тези качества - приспособимост към бързо (а често и радикално) променяща се околна и социална среда и способност за анализ и синтез на информацията (която като обем нараства експоненциално) ще ми помогнат да оцелея през какъвто и да било катаклизъм.
              От цялата тема, която, признавам си, прочетох малко по диагонал, това е единственото, с което съм безусловно съгласен. Който не е успял да се справи с Цивилизацията и я е оставил да му стъпи на врата, няма начин да се справи и с онова, което ще дойде след нея, независимо какво е то.
              Ич няма файда и да кича шпекове из килера, понеже при един сериозен катаклизъм наличието на материални запаси само може да ви превърне в мишена, вместо да ви спаси. По-добре е да се запознаем на живо с местата, където цивилизацията е, да кажем, по-разредена, че ако разчитаме само на това, дето сме видели по Discovery Channel, много бързо ще станем нечия закуска.
              Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

              Коментар


              • От: Философия на оцеляването

                Признавам, че и аз не прочетох цялата тема, така малко на чорчик я минах .
                За каква философия говорим, ако е за ежедневна към момента - търсете си работа .

                Сега малко по-сериозно. Според мен колко по-простичко и далеч от хипер-мега-чалга модерните глупости толкова шансовете ти/ви нарастват. Първи ще изгърмят пренаселени места, за няколко дни ще опоскат хипермаркетите и ще плъзнат към околията. То всъщност, простичкия начин на живот предполага да не си на такова място. Относно медицинските проблеми, ами нали знаете на война кои са с предимство - леко ранените, другите в тежки ситуации са си фира и загуба на време и ресурси. Звучи крайно, ама ако си зле пострадал и е някакъв хаус, да не говорим примерно да няма електричество (коет всъщност ще е доста вероянто) кой мислиш ще се гърчи да те оперира или нещо такова по сложно от превръзка и хапче. Законите на джуинглата са с предимство, разум и разумни действия от масите не търсете. Ще оцелее здравия или поне можещият да се грижи за себе си. Как си представяте разни назначени да придружават инвалиди и да бутат колички . Е разбира се зависи от ситуацията, ама ... При по-леки ситуации лук и хляб да има ще се изкара някак


                Между другото били ли сте някъде навън из града и да няма ток и движещи се коли, а съчетано с облачно небе, т.е. без луна и звезди . Голям купон, особено с кратерите по улиците, аха да се пребиеш на всяка дупка, а що не и да се пребиеш. Само за две вечери ще има доста изтрещел народ.
                Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                Коментар


                • От: Философия на оцеляването

                  Абе, да се кръстим, като ни друсне, поне да е лято!

                  Коментар


                  • От: Философия на оцеляването

                    Първоначално публикуван от Vimpel Преглед на мнение
                    Радвам се...

                    Сигурно съм много зле като белетрист, след като от всичко написано, "желязото" единствено се е откроило разбираемо (а може би е и до предразположение на аудиторията...). Притеснен съм, дори само от възможността да бъда възприеман (дори и неоснователно) като потенциален мародер. Уважавам оръжията, смятам и че ги познавам поне в някаква степен, но никога не съм ги поставял като "изключително номер едно" във въпросната ситуация. И ако им възлагам някаква функция, то тя е единствено защита и най-вече - осигуряване на свобода и спокойствие (относителни, предвид ситуацията) за съсредоточаване във набавянето на въпросните.
                    Складирането на семки, бонбонки, тоалетна хартия и шампоан (в контекста на една от другите теми) продължавам да смятам за неперспективно.
                    Поздрави!
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: Философия на оцеляването

                      Защо всички които имат някое и друго пушкало си мислят ,че са върха на сладоледа. Най-страшното оръжие е добре обученият Човек.
                      Мисленето е труден и бавен процес и не се отдава на всеки.....
                      Grand 3.1TD
                      0898 620 306 Стоян

                      Коментар


                      • От: Философия на оцеляването

                        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                        Сигурно съм много зле като белетрист, след като от всичко написано, "желязото" единствено се е откроило разбираемо (а може би е и до предразположение на аудиторията...). Притеснен съм, дори само от възможността да бъда възприеман (дори и неоснователно) като потенциален мародер. Уважавам оръжията, смятам и че ги познавам поне в някаква степен, но никога не съм ги поставял като "изключително номер едно" във въпросната ситуация. И ако им възлагам някаква функция, то тя е единствено защита и най-вече - осигуряване на свобода и спокойствие (относителни, предвид ситуацията) за съсредоточаване във набавянето на въпросните.
                        Складирането на семки, бонбонки, тоалетна хартия и шампоан (в контекста на една от другите теми) продължавам да смятам за неперспективно.
                        Поздрави!
                        Явно съм разбрал грешно позицията Ви - факт, който може само да ме радва.

                        Вярвам, че това уточняване бе необходимо - случаен читател на темата би могъл да си направи грешен извод как да се готви и реагира при извънредна ситуация.

                        Поздрави!

                        П.С.
                        Мисля, че съвсем не е лоша идея да имате в резерв няколко пакета тоалетна хартия и шампоана - дамите в семейството Ви ще са Ви благодарни ако се наложи да ги ползвате.

                        Коментар


                        • От: Философия на оцеляването

                          Понеже нямам достъп до подфорума за книгите за оцеляване, тук ще препоръчам една книга:"Извънредна ситуация" от Нийл Строс.
                          В книгата са описани най различни стратегии и съвети за действие при бедствия и кризи.Авторът представя разсъжденията си за нуждата от подготовка за оцеляване и описва събитията, които са го накарали да почне да се подготвя.В стремежа си да е готов за всяка ситуация Нийл Строс посещава различни курсове за да придобие различни умения.От "Училището за следотърсачи" на небезизвестния Том Браун, през курсове за стрелба и оказване на бърза помощ, до такива за управление на малък самолет и ветроходна лодка.
                          Интересен момент в книгата е идеята за придобиване на второ гражданство.Според автора това Ви дава възможност при евентуална криза,бедствие,война да не бъдете част от емигрантския поток и да Ви затварят в лагери, а да напуснете страната с втория си паспорт и да отидете в "резервната" държава.
                          За разлика от книгата на Джеймс Уесли, Ролс "Как да оцелеем след края на света такъв какъвто го познаваме" където основно се говори за създаване на убежище и трупане на ресурси, в "Извънредна ситуация" се набляга на придобиването на умения и опит целящи да ви подготват за многобройните изненади на живота.
                          Не на последно място книгата според мен е забавна и приятна за четене.Можеби защото Нийл Строс е автор на други популярни книги и е работил като журналист във в.New York Times и сп.Rolling Stone.

                          Коментар


                          • От: Философия на оцеляването

                            Може би е добре да изброим и систематизираме курсовете, които могат да се изкарат в България и имат отношение към оцеляването. И са общодостъпни, разбира се.
                            По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                            Коментар


                            • От: Философия на оцеляването

                              Такааа... Значи само суперрамбовците ще оцелеят, само спец частите и разни такива в един постапокалиптичен свят. Ееее "постапокалиптичен" и аз знам някоя и друга помпозна думичка. Ми давайте тогава организирайте курсове за рамбовци оцелявачи и то с висок морал, та да не вземат да мародерстват и да застрашат чичко паричковците дето са си накупили по пет варела нафта и по един минимаркет саламчета и сухарчета само защото "ако стане нещо". Но не забравяйте, самаряни: КУРСОВЕТЕ ДА СА БЕЗПЛАТНИ.
                              А сега по сериозно. Във всички постове лъхаше на типично българското: "Вземам си жената и децата и пушката да се пазя от останалите. А останалите да се спасяват." Защо манталитета ни винаги е такъв егоистичен и винаги мислим само за жалкия си г*з и никога за обществото като цяло. Това ще ни изиграе доста лоша шега в една обща критична ситуация, според мен.
                              Правило номер 8: Никога не си въобразявай!

                              Коментар


                              • От: Философия на оцеляването

                                Първоначално публикуван от gagan3 Преглед на мнение
                                А сега по сериозно. Във всички постове лъхаше на типично българското: "Вземам си жената и децата и пушката да се пазя от останалите. А останалите да се спасяват." Защо манталитета ни винаги е такъв егоистичен и винаги мислим само за жалкия си г*з и никога за обществото като цяло. Това ще ни изиграе доста лоша шега в една обща критична ситуация, според мен.
                                Ако това, което визираш, се е запазило като характерност за българина - аз бих бил направо въодушевен.
                                Обществото, ще се разпаднало (по условието на задачата), аз и жената, ти и твоята и т. н. (безусловно и децата) - ще трябва да създаваме адекватна общност "на чисто". Преди това, ще сме се обозначили надлежно...
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X