Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Философия на оцеляването

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Философия на оцеляването

    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
    Добре де. Как би трябвало да е подготвен един чернобилски оцелявач?
    Съдейки от тези, които оцеляват там и до днес - да разбира от нискотехнологично земеделие.

    Коментар


    • #47
      От: Философия на оцеляването

      Високотехнологично земеделие в Украйна тогава имало ли е?
      Май не.
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #48
        От: Философия на оцеляването

        Самите те са много горди и дори изтъкват факта, че запасявайки се, не само осигуряват "оцеляването" си, но и интензифицират потреблението (показателно и за мащабита на запасяването) Видно от горната статия (за да не звучи като на партийно събрание).
        Ето, точно това е пързалката: За да имаме вода - така и така... А за да имаме ток - генератор и цистерни гориво. Други цистерни гориво, за да продължим безгрижно да си джиткаме.
        Точно временният характер на реалните проблеми прави понятието "оцеляване" да звучи толкова претенциозно...
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #49
          От: Философия на оцеляването

          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
          Високотехнологично земеделие в Украйна тогава имало ли е?
          Май не.
          По тогавашните мерки, си е било съвсем високотехнологично - ползвали са трактори, транспорт, поливна техника и даже доилни агрегати. 1986 не беше чак толкова отдавна, даже и в СССР.

          Коментар


          • #50
            От: Философия на оцеляването

            Има един феномен - при даден набор средства за решението на една задача 95% от холата използват максималния набор средства.

            Има един учебникарски пример.

            Деца. Имат две дъски, нож и въже. Задачата е да премимат през една стая без да стъпват на пода. 98% от децата решават задачата - връзват си дъските на краката като ски и минават.
            Други деца. Същата задача. Имат една дъска, нож и въже. 30% решават задачата - Връзват дъската и подскачат а с въжето я придърпват и така.
            Интересното - Времето да преминаване с една дъска е три пъти времето с две. Но нито е едно дете не се сеща да използва една дъска докато има две налични.
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #51
              От: Философия на оцеляването

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              По тогавашните мерки, си е било съвсем високотехнологично - ползвали са трактори, транспорт, поливна техника и даже доилни агрегати. 1986 не беше чак толкова отдавна, даже и в СССР.
              Това всичкото го е имало в кооператива на прадядо ми 30та година в България. Кви пет лева?
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • #52
                От: Философия на оцеляването

                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                Самите те са много горди и дори изтъкват факта, че запасявайки се, не само осигуряват "оцеляването" си, но и интензифицират потреблението (показателно и за мащабита на запасяването) Видно от горната статия (за да не звучи като на партийно събрание).
                Ето, точно това е пързалката: За да имаме вода - така и така... А за да имаме ток - генератор и цистерни гориво. Други цистерни гориво, за да продължим безгрижно да си джиткаме.
                Точно временният характер на реалните проблеми прави понятието "оцеляване" да звучи толкова претенциозно...
                Мисля, че не става дума за интензифициране на потреблението (то така или иначе зависи от паричните възможности), а за това, че при криза, няма да тръгнат да мародерстват магазините, защото ще си имат каквото им трябва (и ще са заети да го пазят, но той животът не е идеален). Така ще остане повече за другите. Колко повече - ами толкова, но си е валиден аргумент.

                Коментар


                • #53
                  От: Философия на оцеляването

                  Ясене, това последното ми прилича на едно изказване на бат'Марто по отношение на педалистите:
                  "Нека да ги има, колкото са повече-толкова по-малко конкуренция ще имаме ние-нормалните мъже"...
                  Споделям мнението, че не се знае какво ще стане утре, та да знаем за какво да сме подготвени. Може да се окаже, че цял живот си се готвил за земетресение, война, наводнение, анакрая да си безсилен пред най-обикновен бурен вятър отнесъл покрива на къщата ти. И отнесъл с него най-милите ти хора... Да не дава Бог де...
                  Та тези оцеляващи ми са малко смешни с манията си за подготвеност за евентуални бедствия. Повече смисъл има в това да живееш така, че като ти дойде реда за минаване през Лета да не съжаляваш за това как си живял.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #54
                    От: Философия на оцеляването

                    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                    Това всичкото го е имало в кооператива на прадядо ми 30та година в България. Кви пет лева?
                    Докато мразиш СССР, отклоняваш темата. Въпросът е, че там някаква икономика е имало, включително земеделие, но даже не е интересно какво. Хората, които са оцеляли в Зоната, земеделстват с мотики и впрегатни животни.

                    Всъщност, точно чернобилската катастрофа е добър пример, при който социалните процеси са по-значими от технологичните и природните. Била е съсипана икономиката в района - чрез обезлюдяване, с административни средства и от паника. А тези, които не са зависели от нея и са устояли на обществения натиск да напуснат, са си живи (и относително здрави) и до днес. Е, трудно им се правят рентгенови снимки.

                    Ако слушаме данни от Грийнпийс - радиацията е обезлюдила половин Европа, но картинките с баби и дядовци, орящи ниви на разстояние, от което централата се вижда, са си съвсем реални.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Философия на оцеляването

                      То запасяването (и съответно - потреблението) за което става въпрос, е извън кризата - почвам да си мисля, че ти не си прочел статията. А мародерстването има малко общо с имането и нямането, то е повече въпрос на светоглед. В обществата предразположени към мародерство, като правило отношението към собственоста е изключително засилено, така че имането за едни съвсем не се пренася автоматично към други.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #56
                        От: Философия на оцеляването

                        Нищо общо със СССР. Мисълта ми е, че сървайвърите в Чернобил са редови украински селяни, дето изобщо не са си мислили да се подготвят за каквото и да е било.
                        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                        Коментар


                        • #57
                          От: Философия на оцеляването

                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          Та тези оцеляващи ми са малко смешни с манията си за подготвеност за евентуални бедствия. Повече смисъл има в това да живееш така, че като ти дойде реда за минаване през Лета да не съжаляваш за това как си живял.
                          Кольо, през социализма никой не вареше компоти, защото беше маниак. А да не съжаляваш как си живял, включва и да не ти отнесе обикновения бурен вятър най-милите хора.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Философия на оцеляването

                            Компоти се варяха(и все още се варят) по една много тривиална причина-бедност. А не заради евентуален катаклизъм, както го правят оцеляващите.
                            Всъщност убеден съм, че много от тези-подготвящите се няма да могат да изкарат по-дълго от обикновените неподготвени. Малко са ми смешни с манията си, ама да си трошат главите и да си тровят психиката. Стига да не пречат на другите разбира се.
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #59
                              От: Философия на оцеляването

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              То запасяването (и съответно - потреблението) за което става въпрос, е извън кризата - почвам да си мисля, че ти не си прочел статията. А мародерстването има малко общо с имането и нямането, то е повече въпрос на светоглед. В обществата предразположени към мародерство, като правило отношението към собственоста е изключително засилено, така че имането за едни съвсем не се пренася автоматично към други.
                              Не бе, чел съм я колкото и ти. Просто мисля в друга посока. За мародерстването си прав поне донякъде, а и аз употребих силна дума. Има и такова понятие "действия при крайна необходимост".

                              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                              Мисълта ми е, че сървайвърите в Чернобил са редови украински селяни, дето изобщо не са си мислили да се подготвят за каквото и да е било.
                              Напротив, подготвени са били - цял живот са събирали сено, копали са с мотика и са разхождали крави. Не, че така са го мислили - но не пречи да се поучим от резултата.

                              п.п.
                              Операторите в централата пък са били подготвени за какво ли не, а голямата беля е станала заради опита им да се подготвят за още нещо. Пак поучително, но по всичко изглежда, че поуките не са се разпространили много.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Философия на оцеляването

                                До една възраст приоритет ни е да оцелеем самите ние, по-късно идва да оцелеят гените ни.
                                Природен закон. Духовното развитие е бонус.
                                И нека не се сърдим на другите, които не са съгласни с мненията ни.
                                Пък Господ да не дава да разберем кой е бил прав.
                                Поздрави!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X