Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ножове за оцеляване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Ножове за оцеляване

    Първоначално публикуван от shiklev Преглед на мнение
    Колега, започнахме на едно мнениие ....
    Е с такова уточнение и аз съм съгласен напълно.
    Както казах и по-горе ако имаме "оцеляване" като реална ситуация важна е единствено здравата психика,находчивостта да използваш всичко в своя полза и все пак малко от малко да си запознат или свикнал с посрещането на подобни трудности. Примерно ако разгледаме една реална ситуация,в която може да изпадне всеки:пътуване със самолет,машината претърпява авария някъде си,но по някакво чудо обаче оставаме живи -ето тогава можем да говорим за оцеляване.И никакъв специален "нож за оцеляване" или каквото и да било друго с такова име няма да ни помогне,защото няма да го имаме наличен в този момент.
    Във всички останали случай като се тръгва за някъде трябва просто да си подготвен за там и малко презапасен за всеки случай.

    Иначе досега и аз не съм попаднал на жена,която да се съгласи да дойде и да спи в шумата,като само на 1 км има легло,чаршафи и одеяло ( то като се замисля и повечето от мъжете дето познавам не им се ще подобна "благост",хем голяма част от тях са и военни ).

    П.П.: Само за клека няма да се съглася -от зор се е налагало да си сеча и да паля огън с него,за да се изсушим през нощта.Дали е законно това -казвам веднага,че не е.Но пък и "увреждането" което съм направил с това, че съм отсякъл 5 дръвчета клек е пренебрежимо малко.Сега ако се юрнат всички да го правят е друга работа,ама за толкова време не съм забелязал особен наплив (да не кажа никакъв) на мераклий за "шумкари".Всеки иска да е на топличко и под керемида.
    Последно редактирано от BulAf; 11-01-11, 15:58.

    Коментар


    • #47
      От: Ножове за оцеляване

      Ами като военни сигурно достатъчно са лежали в шумата на дъжда. Баща ми кара осемдесе и второ лято и още помни как като войник три години е ял грах. Той оттогава грах не яде......

      Коментар


      • #48
        От: Ножове за оцеляване

        Ами лежали са .За повечето върха на "оцеляването" е лагер в полето,със големите палтки (е понякога леко течащи) и замръзнала бобена яхния.То ако ги накарат кашиците да спят в дръмките с по един найлон над главата и ще си хвърлят рапортите в петъка (да не говорим за ВВС-тата) .Ама много се отклоняваме от темата .

        Коментар


        • #49
          От: Ножове за оцеляване

          Добре де, аз като споменах че нося брадвата в багажника на моят джип, не значи че ходя да ора по поляните, просто с него изкачвам докъдето може и после пеша.
          Само стискам палци като се върна да го намеря там където съм го оставил, и всичко по него да си е на място.
          Колкото по-проходим джип имаш, толкова по-далеч ще ходиш за трактор.....
          0882 52 00 52 - Жоро

          Коментар


          • #50
            От: Ножове за оцеляване

            В нашите условия, последното което не е необходимо за оцеляване, е нож различен от Швейцарската чикия.
            Наличието на всякакъв друг, с възможност да понасече някой клон, е предимство.
            Иначе темата за това какво, къде и кога е необходимо да се носи за да не видим свети Петър, е съвсем друга бира.

            Коментар


            • #51
              От: Ножове за оцеляване

              Първоначално публикуван от shiklev Преглед на мнение
              Колега, за мен цялата тема е неуместна и съм готов да споря. В гората се ходи с туристически нож, не с боен и не с кухи дръжки, пълни с отверки, игли и конци. Нито ще поправям коли, нито ще шия гергеф. В планината ходя от шестгодишен (45 години) и съм живял в хижа достатъчно дълго. Срещал съм бясна лисица и нож за оцеляване срещу мечка няма да нося, дори ако историята твърди, че някога някой е успял да заколи жива такава. А писаното в пост№28 също няма нищо общо с темата. В него е изброено какво трябва да се носи, ако никога не си ходил в гората и си решил да го направиш за пръв път. А сухи съчки в гората има достатъчно и по земята, и то има и избор. Брадве за огън не ми трябва, нито за строеж на хижа. Нито устройство за рязане на бодлива тел. Нито куки за риболов-ако имам цял ден да вися за риба, ще го ползвам да стигна до някоя хижа.
              Със здраве!
              Колега, ако не сте разбрали, цитираната в началото статия в общи линии казва точно това - ножът тип Рамбо (куха дръжка, пълна с куп непотребни дреболии, компас в метална (!) капачка, застрашителни зъбци по гърба и изчанчена форма) е крайно непрактичен в гората. По ред причини, доста от които и вие сте изброили. И като цяло тя (статията) е целенасочен опит за развенчаване на маркетинговата безмислица "нож за оцеляване"

              П.С. Моят опит в планините е малко по-скромен - 28 години, и аз (неизбежно) съм минал през командоския период, и въз основа на скромния си опит съм достигнал до извода че най-много работа ми вършат доста по-семпли външно ножки(като показаният по горе Фолкнивен - отдавнашна моя мечта). Да не говорим че баш най-старите планинари идеално се оправят и с по една костурка, ама тук вече навлизаме в друга тема. И въобще, както казва и Пенчо, за пишман туристи като мен, които предпочитат нара в хижата, пред найлона в дръмките, един викторинокс е предостатъчен. Ако ще лагерувам на открито - може и нещо по-тежко, подходящо за сечене.
              Последно редактирано от windwarrior; 11-01-11, 18:27.
              Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

              Коментар


              • #52
                От: Ножове за оцеляване

                Първоначално публикуван от zoro-1 Преглед на мнение
                Добре де, аз като споменах че нося брадвата в багажника на моят джип, не значи че ходя да ора по поляните, просто с него изкачвам докъдето може и после пеша.
                Само стискам палци като се върна да го намеря там където съм го оставил, и всичко по него да си е на място.
                Когато човек е с превозно средство не само брадва ,а и барбекю с дървени въглища може да си позволи да носи. Аз в колата имам щик, лопатка, две туристически щеки и брадвичка. Не мога да обясня защо ми е щика, брадвата и лопатката съм използвал. Не визирам някого конкретно, просто изяснявах моята позиция относно природата, нейната флора и фауна и моето място сред всичко това.

                Коментар


                • #53
                  От: Ножове за оцеляване

                  Колеги, извинявам се за директния тон, но съвсем се отклонихте от темата! Някак съвсем не се интересувам да прочета Тук кой с какво ходи в планината, ножовете са една много малка част от планинарството/според мен/. Още повече, че има отделен раздел: "Оцеляване, екипировка и т.н."
                  Бъдете здрави!
                  "Make love, not war!"

                  Коментар


                  • #54
                    От: Ножове за оцеляване

                    Първоначално публикуван от dok_vd Преглед на мнение
                    Колеги, извинявам се за директния тон, но съвсем се отклонихте от темата! Някак съвсем не се интересувам да прочета Тук кой с какво ходи в планината, ножовете са една много малка част от планинарството/според мен/. Още повече, че има отделен раздел: "Оцеляване, екипировка и т.н."
                    Бъдете здрави!
                    Прав сте. Просто мястото на темата явно е за раздел "оцеляване".......може би.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X