Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени на танкистите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Спомени на танкистите.

    Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
    Точно на това стрелбище ми е минала службата, няма да описвам защо това е невъзможно, но явно са те "качили на черешата"!
    Светльо, ако става въпрос за стрелбището до с. Банево-и моята служба е минала на него. Спомням си, че имаше и мяй някакво друго стрелбище в посока към Бургас, може ти да говориш именно за него.
    По отношение на качването на черешата-колегата са го качили не на черешата, ами на цяла черешова градина на най-високото дърво.
    Аз да обясня на гангера защо не може-за да стреляш в движение трябва танка все пак да върви по пистата. А това не става без водач. Колкото и да го насочиш в правилната посока, докато се измести от мястото на водача до мястото на мерача танка все ще кривне нанякъде. Това едно. Второ-случва се картечницата да засече, и тогава трябва човешка ръка-да дръпне ръчката за зареждане, и да изкара грешния патрон. А картечницата е от другата страна на оръдието. Трябва да се прехвърлиш през него. Не знам бил ли си в танк на който е пуснат стабилизатора, и танка се движи. Вътре задната част на оръдието описва почти пълната си амплитуда-в едно от крайните положения почти опира в тавана. Представяш си какво би се случило с човек ако по това време е точно върху оръдието. Трето-ако танка е бил Т-55 може и да е можел да се промъкне от мястото на водача до мястото на мерача, там е по-широко, но пак си е чанч. При 72-те това упражнение е почти невъзможно, въпреки, че е предвидено като възможност от конструктора. Е, зависи от зора де, ама е мноооого трудно. Четвърто-водача седи в корпуса на танка, а мерачът- в куполата. тя се върти на 360 градуса спрямо корпуса. ако при прехвърлянето между двете места на човека, се случи стабилизатора да изкомандва куполата да се заврти за да следва целта-ще се получи долу-горе същото което би се получило при прехвърлянето над оръдието. Има и още, ама ми омръзна да пиша.
    Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
    Малка грешка с точно 100 коня -
    базовия двигател е 780 коня а след 85г. двигателя е обновен и е със 840 конски сили.
    Може, не споря. Просто тази цифра ми е влязла в главата.
    Относно окачването-веднъж се возех на походно положение през люка на мерача. Виждам, че танка(с доста голяма скорост между другото) се насочва с дясната си верига да мине през една "шахта" ли да го кажа, постройчица ли-просто едно нещо направено от тухли, с бетонна плоча високо около 50-60 см. После разбрахме, че било направено за да пази някаква помпа за поливане от атмосферните влияния. Помислих си, че тоя е луд(щото явно умишлено насочи танка върху постройката) и се хванах здраво за люка. За друго нямаше време. Ефекта от минаването беше съвсем леко разклашане на танка. Е, за помпата и постройката ефекта беше съвсем друг, но го разбрахме когато председателят на ТКЗС-то дойде в поделението да се оплаква Винаги когато съм гледал отстрани как танк минава върху по-голямо препятствие ме е кефило как всяка ролка поотделно си описва хода, а другите държат танка в нормално положение.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • Re: Спомени на танкистите.

      Аз да обясня на гангера защо не може да стреляш в движение
      Възможно е - повечето стрелби са на установки - караш, спираш, стреляш, тръгваш.
      На Т55 е достатъчно само да си бутнеш седалката назад и с едно движение отиваш на мястото на мерача - (когато оръдието сочи напред)
      Само не знам дали ще имаш време да заредиш щатен снаряд !!! ако е с вкладна цев, може и да стане от мястото на мерача, въпреки че малко ме съмнява.
      Възможно е да се стреля и в движение при много ниска скорост и изключен жироскоп - няма да мръдне танка чак толкова.
      Много пъти докато съм карал (на полигон за кормуване не за стрелба) - съм си вдигал оборотите - седалката походно и ръцете извън люка - отвреме на време само си коригирам посоката (това се налага заради промяна в наклона, или голями дупки и неравности), полигоните за стрелба са относително прави и равни.

      Коментар


      • От: Re: Спомени на танкистите.

        Към Кольо: да, точно на Банево съм служил.

        Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
        Възможно е - повечето стрелби са на установки - караш, спираш, стреляш, тръгваш.
        На Т55 е достатъчно само да си бутнеш седалката назад и с едно движение отиваш на мястото на мерача - (когато оръдието сочи напред)
        Само не знам дали ще имаш време да заредиш щатен снаряд !!! ако е с вкладна цев, може и да стане от мястото на мерача, въпреки че малко ме съмнява.
        Възможно е да се стреля и в движение при много ниска скорост и изключен жироскоп - няма да мръдне танка чак толкова.
        Много пъти докато съм карал (на полигон за кормуване не за стрелба) - съм си вдигал оборотите - седалката походно и ръцете извън люка - отвреме на време само си коригирам посоката (това се налага заради промяна в наклона, или голями дупки и неравности), полигоните за стрелба са относително прави и равни.
        Т 55 и Т 72 стрелят само в движение, а с изключен жироскоп съм карал цяло армейско учение на полигона Ново село. Изобщо без захранване в куполата. Прекъсна кабела който я захранва. С картечницата стреляхме в движение, а повечето снаряди- на "кратка". Понеже се бях заредил с много патрони и снаряди /все пак бях началник полигонна команда в Банево/ гледах как откоса на картечницата се пилее и не цели мишената. Тогава се научих да "пускам реда" предвиждайки от неравностите на къде ще отиде. Както вече писах нямаше захранване и пълнача го играеше спусък по команда"дай". При първите опити да се стреля с оръдието в движение снаряда даваше отклонение 200-300 м. от целта.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • Re: Спомени на танкистите.

          С Т55 сме имали стрелба на кратка, от движение и от рубеж.
          На Сливница с Т72 стрелбите се провеждаха по същия начин имахе си стрелба от рубеж.
          Без жиро е ясно че не можеш да стреляш, идеята ми беше да не е включено жирото докато караш, демек да го пуснеш когато си минал отзад,
          за съжаление не знам за колко време развърта жироскопа на мерача

          Все пак имам в предвид, че е възможно да стане а какъв е резултата това е друга тема
          И да не забравя, че съм бил механик водач

          Коментар


          • От: Спомени на танкистите.

            Аз не съм стрелял на кратки, само в движение или на място-от окоп.
            Но съм бил и само на Т-72 де. 55-те само съм ги виждал отвън. Всъщност веднъж май съм влизал в един такъв.

            НА 72-та жироскопите се развъртаха за не по-малко от минута. Даже по указания трябваше да чакаме повече, докато се развъртят до няколко десетки хиляди оборота, вече не си спомням цифрата. Което като време се равняваше на минута и половина-две.

            За подобна гимнастика с постоянно включване и изключване на стабилизатора не може и да се мисли.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • От: Спомени на танкистите.

              Правилно трябва време докато се развъртят тия бързооборотни мотори; даже долу при кемафа се чуваха. Много ме кефеше тръгването за стрелба. Казват ти че по най-бързия начин трябва да вдигнеш около 50 км мисля и да се държи машината в права посока. Е тогава дръще се; потегляме на 2 с пълна газ - цялата предна половина на машината се вдигаше във въздуха. 2 3 4 5 и задържаш даже като чуеш командата за стрелба пусках ме и патериците. Е това потегляне ми липсва.
              На нас клиренс ни трябва , не скорост

              Коментар


              • От: Спомени на танкистите.

                До Светлъо
                Това ми го е разправял един от полигона с-на Гущеров трябва да го знаеш ....... за-а-а Т55
                !!! .... нали говорим за екстремни ситуации ....защо при регулирани вериги на 1-ва да не въряи танка .... а пък стабилизатора - в вертикал се изключвал без да се спира стабилизатора ...... картечницата не винаги пък засича ...поне с това съм стрелял..
                за вкл.цев ще стреляш колкото можеш (за 700-800м)- а защо не и с първия снаряд да уцелиш --- стрелбището е равно

                е-е-е-е-е-е-е-е-е-е... каква "череша" , май клоните и капят ........... нали говорим за нещо по екстремно ???? - май има истина
                ПП - друго стрелбище чак на Дебелт , но танкетите трябва да са плаващи

                Коментар


                • От: Спомени на танкистите.

                  Първоначално публикуван от гангер Преглед на мнение
                  Това ми го е разправял един от полигона с-на Гущеров трябва да го знаеш ....... за-а-а Т55
                  Ако става въпрос за стрелбището в Банево-този старшина го познавам. Естествено прякорът му беше "гушера"...
                  Имаше един Вартбург от стария модел(гърбав), и беше боядисан в цвета на танковете... Мисля, че се сещаш защо. А цвета мали е зелен-и колата беше гущерска
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • От: Спомени на танкистите.

                    Да май Банево беше ....
                    за колата не знам , но е бил там полигончик ... че разправя някои истории

                    например как веднъж стреляли с големи снаряди ...а зад една от мишените се скрили баба и дядо които преди това събирали гъби по стрелбището

                    Коментар


                    • От: Спомени на танкистите.

                      Не съм бил танкист, но преди 10-15 години ходехме да летим с парапланери над полигона. Един ден, след като излетяхме, забелязахме раздвижване долу, бързичко свихме на запад, към Банево и по най бързия начин се приземихме. Над полигона остана да кръжи само едно момиче. Викахме, махаме с ръце, но девойката си се разкарваше на 100-200 метра над мишените и не ни обръщаше внимание. По едно време се усети и долетя до нас. Когато започнахме да и се караме, тя много се учуди, защото било много красиво да гледа трасетата отгоре, така и не ни повярва, че можело някой новобранец, без да иска да вдигне откоса високо... към нея...
                      Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                      Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                      Коментар


                      • От: Спомени на танкистите.

                        О, виждал съм често като минавам от Бургас там да летят парапланеристи - яко преживяване (не става въпрос да стрелят под тебе)
                        Имало случай там когато полицията идва и иска да разследва за попадение по кола която е минавала по пътя за Слънчев бряг т.е. по посока север - зад баира ,...... а тези на стрелбището като знаели че цял дел са имали стрелби , започнали да се питат колко часа е станало.... за да разберат кой е стрелял ..........
                        е по-късно се разбрало че някъде са се стреляли и този с колата (чул че има стрелби) решил да се оправдае че като минавал зад баира са го простреляли

                        Коментар


                        • От: Спомени на танкистите.

                          Лаически въпрос...
                          Куршум в колата намерен ли е и ако да, колко "гангстери" в квартала се пуцат с танкови картечници ?
                          Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                          Коментар


                          • Re: Спомени на танкистите.

                            Много истории има със стрелби
                            На Полигон Сливница имахме стрелби - kемафите си седяхме а мерачите стреляха със зенитните картечници 12мм. (не си спомнам какъв модел бяха на Т72 но на Т55 бахя ДШК) - до нас стреляха с ПТУРС - по същия баир стреляха и танкове в двишение - Хълмчето беше обстрелвано отвсякъде
                            Спомням си, че кемафите бяхме отцепки - по едно време едно приятелче се развика да прекратим стрелбата.
                            Супер погледнах през бинокъла и забелязах една каруца с около 5 човека в нея да събират скрап покрай мишените

                            На един от изпитите по кормуване на един хубав прав участък - (след като се забих с малко по висока скорост във водното препятствие и доста кал се замаза по призмите - естествено въдушното почистване не работи за това отворих люка и колкото можах замазах призмата с шапката) - бях понатиснал танка за да спечеля време, През призмата "виждах" много мътно но все пак забелязах нещо да мърда по кафявото размазано петно - "пътя", веднага скочих с двата крака на спирачката (Т55) двата лоста на втора, и някакси спрях, отварям люка и опаа една каруца на пътя хилят ми се като зелки и един ме пита "Бате колко тежи танка" как да обясня, че за малко щеше да разбере
                            Последно редактирано от Daniel; 03-08-10, 06:08.

                            Коментар


                            • От: Спомени на танкистите.

                              Първоначално публикуван от гангер Преглед на мнение
                              До Светлъо
                              Това ми го е разправял един от полигона с-на Гущеров трябва да го знаеш ....... за-а-а Т55
                              !!! .... нали говорим за екстремни ситуации ....защо при регулирани вериги на 1-ва да не въряи танка .... а пък стабилизатора - в вертикал се изключвал без да се спира стабилизатора ...... картечницата не винаги пък засича ...поне с това съм стрелял..
                              за вкл.цев ще стреляш колкото можеш (за 700-800м)- а защо не и с първия снаряд да уцелиш --- стрелбището е равно

                              е-е-е-е-е-е-е-е-е-е... каква "череша" , май клоните и капят ........... нали говорим за нещо по екстремно ???? - май има истина
                              ПП - друго стрелбище чак на Дебелт , но танкетите трябва да са плаващи
                              Познавам го много добре! Старшина Яне Желязков Гущеров от с. Ветрен. И вартбурга ме знам... колко сме го ремонтирали... Старшината такива опашати истории разказваше, така ги украсява, че даже не можах да позная себе си в такава лакардия, така я беше украсил, че се замислих дали вече не съм екшън герой.
                              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                              Коментар


                              • Първоначално публикуван от Yordan Преглед на мнение
                                Лаически въпрос...
                                Куршум в колата намерен ли е и ако да, колко "гангстери" в квартала се пуцат с танкови картечници ?
                                Е по-късно се разбрало че куршумът е от карабина ............ нали боеприпасите им си приличали !!!

                                Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                                Много истории има със стрелби
                                На Полигон Сливница имахме стрелби ........................................................

                                На един от изпитите по кормуване на един хубав прав участък - (.................................................................
                                Доста екстремно а.....................................................!!!
                                Последно редактирано от giorgio; 03-08-10, 18:28.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X