Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Спомени на танкистите.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Спомени на танкистите.

    Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
    Прякорът му е красноречив- вероятно често е навестявал канавките с несъобразеното си кормуване...
    Не, не... Кемафството му се отдаваше.. Прякора е от ученическите години... В последствие съм чувал само хвалби за този момък. Изобщо - беще си роден за танкист.
    Публикувайте отговор

    Коментар


    • От: Спомени на танкистите.

      Не съм бил танкист но ми е било интересно ето на какво попаднах;

      http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=7927

      интересни и реални спомени без пудрене баш войната как си е било
      К мирной жизни не пригоден.
      Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
      ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

      Коментар


      • От: Спомени на танкистите.

        Привет на всички съфорумци !
        Като разглеждам форума има доста служили в 24ТБр-Айтос
        навършватсе 50г. от формирането и (1.04.1961)
        ако някой има някакви спомени около историята и ще бъдем благодарни да ги сподели .............. .тук http://www.airgroup2000.com/forum/viewtopic.php?p=5997707#5997707

        благодарим предварително
        Последно редактирано от гангер; 06-03-11, 08:38.

        Коментар


        • От: Спомени на танкистите.

          Съвсем малко в страни от темата, за което се извинявам...
          Една интересна дискусия в чуждестранен форум, илюстрирана с доста интересни снимки:

          Destroyed tanks

          Лично на мене, като човек незапознат отблизо с танковете, ми направи огромно впечатление как изглеждат съвременните машини и тези от миналото, които не са имали късмета да "излезнат сухи от мокрото"...

          Пиша това с желанието за коментар от бившите и настоящи танкисти...

          Лек ден!
          Публикувайте отговор

          Коментар


          • От: До: Спомени на танкистите.

            Първоначално публикуван от kilikandzer Преглед на мнение
            Да, но годините са 94-95. Иначе мястото и ротата са тези.
            Ясно, аз бях следващата школа Плачката ми беше отдельонен.
            кандидат-аматьор 0894 777 142

            Коментар


            • От: Re: Спомени на танкистите.

              Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
              Снощи я подхванах тая тема и докато не я свърших в 02.00 ч. не я оставих. Като прочетох накрая как шофьора се изприщил да "не се измъкне шасито" се разкикотих. Жената се събуди вика "какво правиш, колко е часа?" аз й казвам "чета спомени от казармата", тя -"ти не си добре". Права е жената ама как да й обясня....
              Действието се развива по виденово време, 96-97-а. Танков батальон в "Черния полк" в Симеоновград. Току що е пристигнал нов и амбиционен комбат- Иванов. Пита командира на 2-а рота, колко танка нямат акумулатори и следователно не палят. Ротния с прякор "Генерала" казва, че няма нито един с акумулатори. И к'во пра'им ако обявя с'я тревога, пита комбата. Двама войника бутат джипа на комбата (нямаше 1-а скорост), той дърпа джугана, джугана дърпа командирската 55-а, после е лесно, отговаря "Генерала".
              кандидат-аматьор 0894 777 142

              Коментар


              • Re: Спомени на танкистите.

                На танка не са му нужни акумулатори, стига да има въздух в бутилките.

                Коментар


                • От: Спомени на танкистите.

                  Ако е люта зима-има нужда. Подгревателите работят с ток от акумулаторите. А без подгряване не палят пущините. Това при минус 10. При плюсови температури няма проблем.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • Re: Спомени на танкистите.

                    Коле може да съм забравил но май на 55цата се палеше с манивела
                    но съм сигурен, че една зима го запалих с хартия директно в котлето

                    Коментар


                    • От: Re: Спомени на танкистите.

                      [QUOTE]
                      Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                      Коле може да съм забравил но май на 55цата се палеше с манивела
                      но съм сигурен, че една зима го запалих с хартия директно в котлето :
                      Прав си брат
                      който не е палил подгревател ,а само се е возил ...откъде да знае- прости на човека незнанието- много често сме ги палили само с ръчката (не се казваше точно манивела , но...) и като подаваме огън през пробката с някое парцалче или хартия , но ............... голямо въртене падаше .......все пак ако е зима да вдигнеш 50-60 градуса ....... а колкото до АБ - !!! - дори да са изтощени трябва да има, за да има буфер на генератора като почне да работи - е за кратко може ( отделно че двете бутилки трябва да са пълни максимално с въздух), а като запали искаше постоянно да поддържаш поне 1200-1500 оборота (ако го оставиш на 800 както обикновенно ще изгасне )

                      Коментар


                      • Re: Спомени на танкистите.

                        Да наистина падаше голямо въртене и тая дупка вярно и се викаше пробка
                        Ей започнал съм да забравям
                        И за въздуха си прав - бутилките на макс и след като го загасиш завиваш винтилите,
                        ако не се лъжа едната беше 150 а другата 80 атмосвери, а компресора беше двубутален V образен

                        При нас беше задължително да имаш въздух, даже не си спомням да съм палил на стартер.

                        Коментар


                        • От: Спомени на танкистите.

                          На Т-72 подгревателят е електрически- с подгревни свещи и електрически горивна и циркулационни помпи и подаване на въздух.
                          Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                          Коментар


                          • От: Спомени на танкистите.

                            55-ците на които служих аз също бяха с ел. подгреватели, пали ли сме ги така, но често имаха нереаботеща свещ та се налагаше номера с паленето на парцалче през пробката. Номера беше после да завиеш бързо пробката от първия път, че пламъка, който лумваше от там бързо нагряваше и ако се изпусне момента се изгаряш. Относно паленето на въздух - за времето на моята служба съм виждал един единствен път изправна тая система. При нас практиката беше палене на акумулатори. Подържаха се няколко комплекта за 3-4 учебни машини на танкодрума, ако се наложеше да излизат повече се дърпахме. Голям чанч беше махането и слагането, като се сетя, още повече, че кемефите по принцип ни оставяха да се мъчим сами с това.

                            Коментар


                            • От: Спомени на танкистите.

                              Здравейте, при превеждането на една игра на български свързана с танковете възникна спор какви са длъжностите в танка. Според мен са: Командир, Мех. водач, Мерач, Пълнач и Радист. Също аз до колкото знам мястото, където се държат танковете се нарича Парк и се казва купола, а не купол въпреки, че за последното може и да бъркам, тък като в тълковния речник пише купол, но аз все си мисля, че е по-правилно купола. Моля Ви да разрешите спора ни.
                              В знак на благодарност поздрав от мен http://www.youtube.com/watch?v=BJjUb...eature=related
                              Лопата - друг солдата!!!

                              Коментар


                              • Re: Спомени на танкистите.

                                казва се купол,
                                един купол, видове куполи, намира се в купола.
                                длъжностите са:
                                Командир, Мех. водач, Мерач, Пълнач и Радист за Т34
                                Командир, Мех. водач, Мерач, Пълнач за Т55
                                Командир, Мех. водач, Мерач за Т72

                                Поздрави

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X