Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Качествата на танк Т-34

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Re: Качествата на танк Т-34

    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
    Пък аз винаги съм твърдял нещо просто - т34 е напълно равностоен на немските танкове за времето си. Няма никакви велики предимства
    Има:
    1. Технологичен и евтин за производство.
    2. Ремонтопригоден.
    3. По трудногорим (дизел)
    4. По-проходим (широки вериги)
    5. По-добро окачване (големи, линейно разположени ролки между, които не заклинват камъни, като на Тигрите 1 и 2 и Пантера, пружинно окачване)
    6. Рационални ъгли на бронята ( по-голяма устойчивост на попадения при еднаква маса на танка)

    До появата на Т34-85 е отстъпвал на немските танкове в артилерийското въоръжение, мерните прибори( до края на войната) и радиовръзката. Въпреки това гореизброените 6 предимства са довели до по-голяма наситеност с боеспособни машини и по-добро съотношение на танковете на фронта и от там прелом във войната.
    Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

    Коментар


    • От: Re: Качествата на танк Т-34

      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
      Ми някой (за пореден път) е почнал тая тема вадейки мое мнение от контекста

      Пък аз винаги съм твърдял нещо просто - т34 е напълно равностоен на немските танкове за времето си. Няма никакви велики предимства
      Твоето мнение, включващо изсмукани от пръстите ти числа (между другото, касаещи далеч не само Т-34) и разсъждения на тема "от какво са загубите" си е съвсем на място в отделна тема.

      А за това какъв е бил Т-34 спрямо немските танкове пак давам думата на немски танкист

      Another event hit us like a ton of bricks: The Russians showed up for the first time with their T34s! The surprise was complete. How was it possible that those at the "top" hadn't known about the existence of this superior tank? The T34 withits good armor, ideal shape, and magnificent 76.2-mm long-barreled cannon was universally feared and a threat to every German tank up until the end of the war.

      What were we supposed to do to these monstrosities that were being committed in quantity against us? We could only "knock at the door" with our cannons; inside, the Russians were able to play an undisturbed hand of cards. At that time, the 37-mm Pak was still our strongest armor defeating weapon. If lucky, we could hit the T34 on the turret ring and jam it. With a whole lot more luck, it became combat ineffective. Certainly not a very positive situation!

      Our only salvation was the 88-mm Flak. Even this new Russian tank could be effectively engaged with it. We thus started paying the utmost respect to the Flak troops who previously had sometimes received a condescending smile from us.
      и малко по-нататък

      ... The feeling of being practically defenseless got to us. Fortunately, the first 75-mm long-barreled Mark IVs and the more heavily armored, 50-mm long-barreled Mark Ills started to arrive in small quantities from the home front. That was the silver lining on the horizon, a lining which so often let our hopes be revived in Russia. After practically giving up hope and losing all confidence in our own vehicles, we again gathered some courage ...
      Цитатът е от издание на английски (специално го потърсих, да не би в превода на руското издание, което четох преди време, да е имало някакви украшателства ) на книгата "Тигри в калта" на Ото Кариус. Човекът е започнал да воюва на Източния фронт в Pz38(t) и е завършил войната на Тигър. Имал на сметката си 150 съветски танка. Ма той какво ли разбира от танкове?
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • От: Re: Качествата на танк Т-34

        Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
        Въпреки това гореизброените 6 предимства са довели до по-голяма наситеност с боеспособни машини и по-добро съотношение на танковете на фронта и от там прелом във войната.
        При над 3 пъти по-голям брой и то само по загубите, спрямо всички загуби на немците, а не само тия на източния фронт, гореизброените 6 предимства (с изключение на първото) най-малкото подлежат на съмнение, взети в комплекс с експлоатиращите машините. А именно комплекса има значение, а не само машината.

        Иначе тя всичката руска техника е ремонтопригодна. Тънкия момент е колко често това качество ти е необходимо.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • От: Re: Качествата на танк Т-34

          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
          ...
          Цитатът е от издание на английски (специално го потърсих, да не би в превода на руското издание, което четох преди време, да е имало някакви украшателства ) на книгата "Тигри в калта" на Ото Кариус. Човекът е започнал да воюва на Източния фронт в Pz38(t) и е завършил войната на Тигър. Имал на сметката си 150 съветски танка. Ма той какво ли разбира от танкове?
          Ти хубаво си търсил английското издание, но пропускаш факта, че това "възторжено" изказване е от времето, когато Кариус се е "возел" на Пз 38т. По начало и немците са си патили от корупция по високите етажи на властта. Единствената им конструкция, която е имала големи резерви за модернизиране е била тази на Т-4. Обаче е взето решение да се пусне суровата Пантера в производство а Т-4 да се спре. До вземането на правилното решение е минало време, чиято загуба е била фатална и е обезсмислила по-нататъшното разработване на каквото и да било. Привършвала е 1944-та година.
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • От: Re: Качествата на танк Т-34

            Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
            Ти хубаво си търсил английското издание, но пропускаш факта, че това "възторжено" изказване е от времето, когато Кариус се е "возел" на Пз 38т. ...
            Нищо не пропускам! Това е било и времето на Т-ІІІ и Т-ІV с по-слабата броня и късото оръдие. Не виждаш ли че е писал "Единственото спасение беше 88-мм зенитно оръдие"?

            А по-късно, вече като возещ се в Тигър е написал и това

            Our most dangerous opponents in Russia were the T34 and the T43, which were equipped with long-barreled 76.2-mm cannons. The tanks were dangerous to us from 600 meters in the front, 1,500 meters in the sides, and as far as 1,800 meters in the rear. If we hit these enemy tanks in the right place, we could still destroy them at 900 meters with our 88-mm cannon. The Stalin tank, which we first got to know in 1944, was, at a very minimum, the equal of the "Tiger." It was considerably superior in its shape (just like the T34) ...
            Тук явно в английското издание се е получила Обърка, тъй като Т-43 е имало само като експериментален модел. По-скоро се има предвид Т-34-85. В руското издание текстът е

            Нашими самыми опасными противниками в России были танки «Т-34» и «Т-34–85», которые были оснащены длинноствольными 76,2– и 85-мм пушками. ...
            Т.е. човекът, въпреки, че е бил в добре защитеният и мощно въоръжен Тигър, се е отнасял с уважение към 34-ката. Въпреки че тя вече наистина е отстъпвала на неговия танк по-всичко без проходимост и подвижност. А ИС-2 направо го слага като равностоен на Тигър.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • От: Re: Качествата на танк Т-34

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              При над 3 пъти по-голям брой и то само по загубите, спрямо всички загуби на немците, а не само тия на източния фронт, гореизброените 6 предимства (с изключение на първото) най-малкото подлежат на съмнение, взети в комплекс с експлоатиращите машините. А именно комплекса има значение, а не само машината.
              Е ся те оплюха и теб
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • Re: Качествата на танк Т-34

                Само да питам, просто не ми се чете. Загубите на т 34 само от танкове ли са? Предполагам че не. Даже може би процента е малък.

                Коментар


                • От: Re: Качествата на танк Т-34

                  Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                  Само да питам, просто не ми се чете. Загубите на т 34 само от танкове ли са? Предполагам че не. Даже може би процента е малък.
                  Нито на руснаците, нито на германците, нито на мериканците загубите са само от танкове. И на марсианците не са.
                  Т.е. сравнението си е напълно резонно.
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • Re: Качествата на танк Т-34

                    Ми не е точно така. Ако на полето има 5000 машини една хубава батарея може да думне и 5000. Ако има 300 и да се напънеш няма как да думнеш повече от 300. Както и да е просто си го мисля.

                    Коментар


                    • От: Re: Качествата на танк Т-34

                      Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                      Ми не е точно така. Ако на полето има 5000 машини една хубава батарея може да думне и 5000. Ако има 300 и да се напънеш няма как да думнеш повече от 300. Както и да е просто си го мисля.
                      Това е така, тука съм съгласен с теб. Което и обяснявах на Чавдар в другата тема защо към края на войната съотношението на загубите се променя.
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • От: Re: Качествата на танк Т-34

                        Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                        Ми не е точно така. Ако на полето има 5000 машини една хубава батарея може да думне и 5000. Ако има 300 и да се напънеш няма как да думнеш повече от 300. Както и да е просто си го мисля.
                        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                        Това е така, тука съм съгласен с теб. Което и обяснявах на Чавдар в другата тема защо към края на войната съотношението на загубите се променя.
                        Искате да кажете, че към края на войната руските танкове са свършили и това е попречило на немците да продължат да "скорват" и като следствие са си влошили съотношението
                        В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                        Коментар


                        • От: Re: Качествата на танк Т-34

                          Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
                          Искате да кажете, че към края на войната руските танкове са свършили и това е попречило на немците да продължат да "скорват" и като следствие са си влошили съотношението
                          Не, като нямаш танкове няма с какво да скорваш. Но и няма какво особено да ти скорват и на теб
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • От: Re: Качествата на танк Т-34

                            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                            Нито на руснаците, нито на германците, нито на мериканците загубите са само от танкове. И на марсианците не са.
                            Т.е. сравнението си е напълно резонно.
                            И откъде го извади това, че било съвсем резонно?!? Щото си го казал тги и си го повторил като латерна н-пъти?!?

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            При над 3 пъти по-голям брой и то само по загубите, спрямо всички загуби на немците, а не само тия на източния фронт, гореизброените 6 предимства (с изключение на първото) най-малкото подлежат на съмнение, ...
                            И ти като видния всичколог говориш все едно, че всичките загуби в танкове, за които се говори, са на Т-34, и че всички загуби са пряко свързани с техническите качества на машините, което просто не е вярно.

                            По отношение на т.нар. предимства, аз директно бих зачеркнал № 3 (и дизеловите танкове са си горяли като стой та гледай). Иначе по другите:

                            1. Технологичен и евтин за производство. - Самият факт, че във военновременни условия са били произведени толкова хиляди бройки говори сам за себе си ...

                            2. Ремонтопригоден. - Общо взето - факт. На другия полюс е Тигър-ът - сложен и скъп (май към милион райхсмарки бройката) и, съответно, за 3 години са произведени под 1400 бр.

                            4. По-проходим (широки вериги) - Факт. Относителното налягане на Т-34 е около 0,6 кг/см2 срещу 0,79-0,89 на Т-ІV и 1,03 на Тигър. На Т-IV в един момент немците са сложили по-широки вериги (Ostketten)

                            6. Рационални ъгли на бронята ( по-голяма устойчивост на попадения при еднаква маса на танка) - Факт. Отбелязан в т.ч. и в цитираното по-горе мнение на немски танкист и намерил отражение при проектирането на "Пантера"-та.

                            Ама сега да ще някой да ми каже колко е голяма файдата от техническите предимства, когато някой малоумник хвърли танковете във фронтални атаки срещу неподавена ПТ отбрана, че и на неблагоприятен терен?!?


                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • От: Качествата на танк Т-34

                              Чавдаре, като ме цитираш ме цитирай без да спестяваш удобно продължението на изречението, което беше в отговор на конкретен пост, а именно че изброените качества били довели до прелом във войната. Ми не са. Само част от картинката са. При съотношение на количествата над 3 пъти за какво сравнение изобщо говорим, и за какъв прелом, благодарение на качествата на Т-34, с изключение на възможността изобщо да се произведе в такива количества (то и т.1 от конкретния пост)?
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Качествата на танк Т-34

                                М1 има също 15 пси и кво? Карат си го.
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X