Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Самоходный миномет 2С4 "Тюльпан".

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Самоходный миномет 2С4 "Тюльпан".

    При нас 120 мм САУ Тунджа е в състава на мотострелковия батальон, заедно с един противотанков взвод ( ПТУР Фагот и СПГ 9 ) и един зенитно-ракетен взвод ( 23 мм зенитка и Стрела 2М )..какви ги говоря - това беше, когато имахме армия. Сега как е - не знам...
    Малко ТТД за САУ Тунджа (по спомен) :
    -калибър - 120 мм
    -ъгъл на възвишение - 45 - 89 градуса
    -хоризонтален обстрел - 60 градуса, без завъртане на машината
    -разстояние на стрелба - 500 - 5520 м, с активно-реактивни мини ( не съм ги виждал) - около 12000 м
    -тегло на снаряда - 13 кг
    -боекомплект - 80 мини, от тях 58-носими в машината
    -разчет - 4 човека в САУ + 2 подносвачи
    -възможност за стрелба от земята - плочата и двуногата са закрепени отвън на МТЛБ-то
    - тегло - 12000 кг
    - мощност на двигателя - 240 к.с. - ЯМЗ-238
    -макс. скорост по шосе - 60 км/ч
    00359893488603

    ....нямам си вече LR...

    Коментар


    • #32
      От: Самоходный миномет 2С4 "Тюльпан".

      На изпитанията бяха три различни, явно е имало изискване за толкова варианти. Двете бяха много калпави. На едното плочата беше отстрани, отдясно, на другото ту на гърба, ту отзад, додето не мирясаха. Отначало жлямбеха дъното на трактора, после им туриха откатни механизми, ама никой не знаеше колко рита михвъргачката. Оказа се че ужас много. Беше по 1 000 мини на ден, всички ходеха като пияни от толко трясъци, после работата се понагласи. После отнякъде изникна един фазан, който бил приет да учи математика, и предложи да направи таблици. И всичко - наново Как не го убиха бойците - никой не знае Обаче накрая стана пущината.
      В нашия батальон беше първата батарея такива, още сурови, обаче - ултра турбо хипер мега, квито още там думи, гъзария. Мехейците ходеха като пауни - не можеш да ги доближиш
      Последно редактирано от Стефан; 29-05-13, 20:47.

      Коментар


      • #33
        От: Самоходный миномет 2С4 "Тюльпан".

        Ник, само веднъж съм виждал какво прави Тунджа-та и ще го помня цял живот! Това оръжие ако има разчет, който знае какво прави е "Бич Божий" и няма спасение от него... Най-големия кошмар на пехотата е това! По-голям и от авиацията и танковете и повярвай ми - хич не е отживелица, особено що се касае боя в градски или планински условия!

        Коментар


        • #34
          От: Самоходный миномет 2С4 "Тюльпан".

          Аз пък, ще ви разкажа как имах осечка с мх-то. Колкото и невероятно да звучи, веднъж засече... Преди поредните стрелби ме вика батарейния и казва: "Утре ще вземеш Христов за мерач!" Изтръпнах! Христов е писарят на батарейния и мх-то го е виждал само отдалеч...много отдалеч. Как ще го взема мерач?! Нали ще избием всичко около целта без самата цел!! След упорито увещаване се спряхме на "пълнач". Хващам го следобед въпросния, вкарвам го в парка и дълго и упорито му набивам в главата как се спуска мината в тялото на мх-то. На другия ден са стрелбите. Момчето е умно и не допускам, че може нещо да обърка, но едно мъничко страхче се е загнездило в душата ми и ме държи нащрек.. На ОП-то сме (освен мх-тата с разчетите) един фазан за СОБ (старши офицер на батареята) и...командващия артилерията на полка - капитан Гринго. Почва се! Стигаме до самата стрелба, почват командите, аз командвам "Заряд трети - една мина пълни и доложи за готовност!". Идват и отговорите: "Пълнач готов", "Мерач готов". Аз: "Минохвъргачка!". Христов дръпва въженцето и "Щрак!"...толкова...няма познатото "Тум-м!"....ами сега??? Още три пъти същата команда и същия резултат. Аз към СОБ-а: "Трета осечка!" Докато се усетя командващия артилерията беше на почетно разстояние, а фазанът пърхаше като фазан с отрязана глава. След малко се поуспокоиха нещата и аз се оказах сам на ОП–то с разчета си. Защо ли? При другите оръдия трябва да отвориш затвора и да извадиш неизстреляния снаряд, а как да го извадиш от дупката на мх-то ??? Тялото се сваля в походно (хоризонтално) положение, откача се от противооткатните устройства и после мерачът и пълначът повдигат тялото в задния край, а командирът чака отпред мината да му падне в скута...с взривателя напред...и снета капачка. Страшничко???!! Не чак толкова защото във взривателя има инерционно у-во, което го взвежда в бойно положение след ускоряване в тялото при изстрел, ама все пак..... Момчетата ми са сериозни и след малко мината е в ръцете ми. От джоба си изваждам предварително приготвения основен заряд (да кажем капсул-възпламенителя при патроните) и го поставям на мястото му в мината защото Христов го е забравил....така или иначе почти невероятно е причината за осечка да е друга. После командващия артилерията много-много не вярваше, че не сме установили друга причина за осечката, но не се задълбочи в разследване. След този случай батарейния повече не е искал такива "услуги" от мен...
          Допълнение: има още един способ за изваждане на неизстреляна мина - чрез извлекател, който представлява тризъба кука, която се спуска в тялото с въже и закача специално направени отвори във взривателя, но реших да не вярвам на закачането на зъбите а да си я поема лично в ръцете.
          00359893488603

          ....нямам си вече LR...

          Коментар


          • #35
            От: Самоходный миномет 2С4 "Тюльпан".

            Вот она, Тунджа:











            Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

            Коментар


            • #36
              От: Самоходный миномет 2С4 "Тюльпан".

              Само номерът й липсва - 313
              00359893488603

              ....нямам си вече LR...

              Коментар


              • #37
                От: Самоходный миномет 2С4 "Тюльпан".

                Чехи имали нещо подобно, ама на базата на БМП.

                Последно редактирано от Sibirski; 29-05-13, 22:11.

                Коментар


                • #38
                  От: Самоходный миномет 2С4 "Тюльпан".

                  2С4 "Тюлпан" била голяма?! Голяма ама нъцки, детска градина.
                  Руската инжинерна мисъл е изобретила и смазващата МХ 420мм въплатени в извращението "Ока".








                  Последно редактирано от Dagobar; 29-05-13, 22:30.
                  Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                  Коментар


                  • #39
                    От: Самоходный миномет 2С4 "Тюльпан".

                    Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
                    2С4 "Тюлпан" била голяма?! Голяма ама нъцки, детска градина.
                    Руската инжинерна мисъл е изобретила и смазващата МХ 420мм въплатени в извращението "Ока".
                    Малеее!!! Това било ли официално на въоръжение?!!
                    יעבור
                    «И това ще мине»

                    Коментар


                    • #40
                      От: Самоходный миномет 2С4 "Тюльпан".

                      Беха си грандомани тия, и това ли е към пехотата
                      Всеки трети е шести

                      Коментар


                      • #41
                        От: Самоходный миномет 2С4 "Тюльпан".

                        Ако може видео как гърми "Голямата Берта" сред минохвъргачките
                        DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
                        Skype: pach_bs

                        Коментар


                        • #42
                          От: Самоходный миномет 2С4 "Тюльпан".

                          Сибирски, Тунджата беше приета на въоръжение през 82-а, тогава нямаше компютри. Не знам кога е започнало, но не беше гаражен тунинг. Много хубав топ беше, усилената МСР веднага стана друга песен. Примерно тогава дадоха и БМП-1, но то не беше много, нали не може да навири оръдието, а през 82-3-а стана Шипката. То се вдига, ама па нали много лакомо, после вече всичко свърши. А можехме да направим хубава машина, тогава още можехме.

                          Естествено че е на пехотата, такова нещо не трябва на никой друг. Там въпроса е само на чие подчинение е, и се оказва че не става да е на по-ниско от батальона. Само заради транспортните възможности по боеприпасите. Не че не искат да ги дадат на ротите, ами няма как да ги снабдяват.
                          Последно редактирано от Стефан; 29-05-13, 23:35.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Самоходный миномет 2С4 "Тюльпан".

                            Пфф.. не знам дали не става , но при американците има взвод "тежко оръжие" в състава на ротата- отделение МХ -60 мм. 7.62 мм картечници и АТ-4 . На ниво батальон има рота тежко въоръжение с взвод 81 мм Мх та, противотанков взвод- ПТУР Джавелин и техко картечен взвод с 12.7 мм картечници и автоматични гранатомети. Идеята е, че е хубаво командирите на роти и батальони да имат нещо "под ръка"
                            Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                            No man left's behind !!!!

                            Коментар


                            • #44
                              От: Самоходный миномет 2С4 "Тюльпан".

                              Разкажете и за кап. Гринго)

                              Коментар


                              • #45
                                От: Самоходный миномет 2С4 "Тюльпан".

                                Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                                Сибирски, Тунджата беше приета на въоръжение през 82-а, тогава нямаше компютри. Не знам кога е започнало, но не беше гаражен тунинг.
                                Тогава имаше много добре организиран и структуриран ВПК . В БЕТА не беше никакъв проблем на това шаси да ти качат каквото пожелаеш . В КБто смятат чертаят и след месец са ти го натоварили на машината . Това КБ и този завод са произвели през годините много машини за които не сме чували защото се правеха за външни заявители от братски и не до там държави .
                                Последно редактирано от sek.1; 30-05-13, 05:07.
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X