Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
    От: Разрешително за огнестрелно оръжие – въпроси?

    Пич, на патроните няма ни номер ни дявол. Отиваш на стрелбището, пуцаш колкото ти е кеф и дали си изпукал старите или новите, на никой не му дреме. Важното е да поддържаш законоустановения брой в сейфа. Схващаш ли ...?
    Въпроса е на стрелбището има ли избор и има ли от моите, които съм закупил заедно с пищоля...

    А да и още един аспект на въпроса - прострелката на оръжието е направена с някакъв вид патрони, случва се случката и го ползваш с друг вид - какво се случва? Май такова нещо не беше дефинирано.
    Всеки трети е шести

    Коментар


    • #92
      Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение

      Въпроса е на стрелбището има ли избор и има ли от моите, които съм закупил заедно с пищоля...

      А да и още един аспект на въпроса - прострелката на оръжието е направена с някакъв вид патрони, случва се случката и го ползваш с друг вид - какво се случва? Май такова нещо не беше дефинирано.
      Аз пак да питам( като идиотите). Законния брой е 50 бр. Като са ми взели Х бр. за прострелка, полу законно(защото нито издават документ, че ги взимат и за какво, нито касова бележка за таксата, която ти искат с половин уста) и това не е отразено никъде при мен, пак ли трябва да имам 50 бр. при проверка и ако е така как съм се сдобил с тях? Ако не значи ли, че в закона пише 50, а реалния брой е 45 или по малко, и ако да, как да поправя законно тази несправедливост?
      Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

      Коментар


      • #93
        С изваждане на разрешително за закупуване на Х-броя патрони. А за прострелката не може да не са ти дали протокол и там да не са описани изстреляните боеприпаси,
        "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

        2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

        Коментар


        • siem
          siem коментира
          Редактиране на коментар
          За прострелката нямам и не са ми предлагали протокол. Първото ОО го купих през далечната 2000г. (то тогава и режима за боеприпасите беше по друг). Тогава оръжейника ми каза: остави тука 5 патрона и ела да си вземеш пищова след 5 раб. дни. Второто го взех преди 2-3 г. Вече друго районно и друг оръжейник. Разликата беше само, че него (оръжейника) го нямаше и ме посрещна някаква девойка. Каза същото и да оставя 10 лв. такса.
          Както и да е. Нито парите са проблем нито липсващите патрони. Въпроса е, че до ден днешен аз не зная със сигурност дали и колко патрони трябва да имам/ да ми липсват.
          "Утре" като отида на стрелбището какво да кажа да ми пишат в протокола? Изстрелял 45 бр. лични и 5 от стрелбището или как? За въпросните 5 бр. нямам нищо черно на бяло .

        • Chicho1
          Chicho1 коментира
          Редактиране на коментар
          siem
          #93.1
          siem коментира
          Днес, 22:00
          За прострелката нямам и не са ми предлагали протокол. Първото ОО го купих през далечната 2000г. (то тогава и режима за боеприпасите беше по друг). Тогава оръжейника ми каза: остави тука 5 патрона и ела да си вземеш пищова след 5 раб. дни.

          Същото беше и при мен. За вторият ми пистолет който купих от човек изобщо не е ставало въпрос за прострелка. Аз си имам валидно разрешително за съхранение и носене и протоколите не ме касаят. Те се си проблем и ангажимент на КОС. Имам си по 45 патрона от двата калибъра в касата за евентуална проверка.

      • #94
        Първоначално публикуван от siem Преглед на мнение

        Аз пак да питам( като идиотите). Законния брой е 50 бр. Като са ми взели Х бр. за прострелка, полу законно(защото нито издават документ, че ги взимат и за какво, нито касова бележка за таксата, която ти искат с половин уста) и това не е отразено никъде при мен, пак ли трябва да имам 50 бр. при проверка и ако е така как съм се сдобил с тях? Ако не значи ли, че в закона пише 50, а реалния брой е 45 или по малко, и ако да, как да поправя законно тази несправедливост?

        Няма проблем на база протокола за тези 5 патрона да си получите разрешително за закупуване на 5 патрона от служба КОС... и да си ги купите...

        VPetrov.photography

        Коментар


        • Chicho1
          Chicho1 коментира
          Редактиране на коментар
          Икономически не е оправдано да вадиш разрешително за 5 патрона.

      • #95
        Момци, на мен ми се струва, че вашите КОС-аджии се мислят за нещо над закона! Ето прилагам документите за първото ми оръжие (вижда се кога е купено):

        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:PB278594.JPG Прегледи:0 Размер:370.2 КБ ID:6531426

        Обърнете внимание на подчертаното със синьо, а siem да обърне внимание и на ограденото в червено.

        Въз основа на тези два документа може да се отиде в КОС и да се иска разрешително за закупуване на липсващите до законоустановения брой - в моя случай 10 броя. Срещу съответните такси разбира се.

        А може, да се отиде на стрелбище, да се изстрелят оставащите 40 бр., да се вземе протокол за тях и вече въз основа на трите документа да се иска разрешително за закупуване на 50 бр. патрони.
        "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

        2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

        Коментар


        • #96
          Павлине, аз такъв протокол за прострелка за първи път виждам при все, че имам лично от 20 г. Интересно ми е как е при другите колеги от София.
          Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

          Коментар


          • Жоро Байкушев
            Жоро Байкушев коментира
            Редактиране на коментар
            Аве, миналият месец подновявах за ловно оръжие и на вратата гледам 50 патрона( нямам).... и ми стана интересно. та се замислих. Ловджиите за едър дивеч може и да не гръмнат един патрон за пет години , но по пернати,чакали, панички и прочие посиняло рамото от стрелба получават. .....лобиска му работа, май.

        • #97
          Жоро, ловните патрони са на съвсем друг режим на придобиване и съхранение. Там и разрешените количества са други. Ето ти го от закона:

          чл. 6, ал. 3, т. 2. - Огнестрелни оръжия за лов - дългоцевни огнестрелни оръжия с гладкостенна цев, която е с дължина над 51 сантиметра, и до 300 броя боеприпаси за всяко оръжие, и дългоцевни огнестрелни оръжия с нарезна цев и до 100 броя боеприпаси за всяко оръжие;
          За самоохрана се разрешават до 50 патрона на цев. Ако обаче съм на лицензирано стрелбище мога да изстрелям и 5 000 (стига да мога да си ги платя де) .

          siem, не ви знам оправията в Голямото село. При нас в малкото село КОС-аджиите са много печени и явно е до хора. Мога да ти снимам и документите за второто (от юни тази година са) - отново имам протокол от прострелката.
          "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

          2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

          Коментар


          • #98
            Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение

            Въпроса е на стрелбището има ли избор и има ли от моите, които съм закупил заедно с пищоля...

            А да и още един аспект на въпроса - прострелката на оръжието е направена с някакъв вид патрони, случва се случката и го ползваш с друг вид - какво се случва? Май такова нещо не беше дефинирано.
            Ами очевидно на стрелбището е необходимо условие да предлагат патрони в твоя калибър, иначе няма как да ти се получи замяната. Производителя е без значение, никъде няма условие кой да ползваш. Ако оръжието ти стреля с патрони в различен калибър, примерно .38 и .357 Магнум, това си е лично твой избор кой от двата да ползваш. На мен прострелката ми е правена с .38, но го нося с магнуми. В закона няма дефинициии по тоя казус, значи не е незаконно То по същество калибъра е един, мощността на боеприпасите е различна. Ако става въпрос за такива със сменяема цев, там играта е друга. Трябва да са регистрирани и простреляни поотделно със съответния калибър.
            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
            Неизвестен мъдрец

            Коментар


            • #99
              Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение

              Ами очевидно на стрелбището е необходимо условие да предлагат патрони в твоя калибър, иначе няма как да ти се получи замяната. Производителя е без значение, никъде няма условие кой да ползваш. Ако оръжието ти стреля с патрони в различен калибър, примерно .38 и .357 Магнум, това си е лично твой избор кой от двата да ползваш. На мен прострелката ми е правена с .38, но го нося с магнуми. В закона няма дефинициии по тоя казус, значи не е незаконно То по същество калибъра е един, мощността на боеприпасите е различна. Ако става въпрос за такива със сменяема цев, там играта е друга. Трябва да са регистрирани и простреляни поотделно със съответния калибър.
              Имал съм предвид вида на куршума, например ако съм го закупил с патрони тип пресечен конус, а на стрелбището няма такива. Явно е без значение.
              Всеки трети е шести

              Коментар


              • Малко встрани от темата , някой знае ли къде (в Сф.) се продават такива патрони



                строително-монтажни са - за забиване на стоманени пирони в бетон.
                Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

                Коментар


                • Точно тия в калибър 5,6 едва ли ще намериш. По някои причини
                  And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                  Коментар


                  • Това ли се търси?
                    http://www.shp24.ru/catalog/kholosty...pod_skhp/2661/

                    Коментар


                    • Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
                      Това ли се търси?
                      Като модел - да.... но без да се ходи до чужбина...

                      Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

                      Коментар


                      • Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
                        Точно тия в калибър 5,6 едва ли ще намериш. По някои причини
                        ...Хм... "калибър"
                        .... калибри са цеви и-или куршуми ,което също така е съотнесено (предимно) към огнестрелните оръжия и съответните боеприпаси...

                        Та не разбрах кви са *някои*те *причини*...
                        Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

                        Коментар


                        • icos
                          icos коментира
                          Редактиране на коментар
                          Сигурен съм, че ако не си разбрал то поне си се досетил. Въпросният калибър пистолет"Хилти" не се продава у нас, съответно въпросният калибър патрони, които се ползват за цели, описани в Чл.337 на Наказателния Кодекс...има ли нужда да пиша повече в открит форум?

                      • ....icos... не ми се навлиза в безмислени полемики , виждал съм хора да работят с такива уреди , но тогава не ме е интересувало...Мисля че достатъчно кратко и ясно съм задал въпрос,,,, на който явно не знаеш отговора.

                        А ето ти и малко за размисъл https://lovnipushki.bg/products/halo...roni-7-62h39m/ - 7,62х39 мисля че е нещо малко по сериозно от патрон за пирони , и за сведение - не трябва разрешително. Виждал съм и за други "бойни" калибри да се продават халостни...(5,6х45,7,62х54,30-06)
                        Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X