Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Снайперска стрелба

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Снайперска стрелба

    Започнахте със спомените от казармата! Браво ! Наистина там стреляхме с АК на 100,200,400 и 600м дистанция ! С какви прибори се целехме ??? Не бяха оптика,нали ?!!! А не беше трудно да се свали мишената .Така че, с добра пушка на 500 м се цели гума 14 цола(според мен,ще проверя визуално да не греша,но утре ) с обикновен мерник ! Спортните мерници са по-добри , но подлежи на проба !!! Избрах гума 14 цола , щото мисля че това е широчина на раменете горе-долу !

    Коментар


    • #77
      До: Снайперска стрелба

      За другите не знам, при нашите единствения който уцели правата (далечната) мишена с Калашника беше комбата
      При това с някакъв негов автомат дето му го изкараха от не знам къде си.
      Аз не уцелих нищо, признавам - от бездарност, но около мен куцо и сакато обясняваше колко ни били криви калашниците
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #78
        До: Снайперска стрелба

        Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
        Който има опит - да сподели ! За различните животни :
        1. Сърната (сръндак) спира на 30 - 40 м ,дори на открито . Проверено !
        2. Заека спира на 20 м ,даже по-близо .Проверено !
        3. Лисицата -тя е най-любопитна ,но 20-30 м е нормалното . Проверено!
        4. За вълк ако говорим - нямам опит , но знам че се движи по права линия и се ловува като се причака от другата страна на билото. Кажете вярно ли е ?
        5. Мечката е наи-непредсказуема , но и тя се спря на 50-60 м. Проверено
        Всичко което пиша по-горе ми се е случвало нееднократно !!! Даже имах среща със женско прасе с малко !!! Ако някой е имал такава среща на 10 м - ще знае какво прави майката !!! Аз бях само с нож !!! Слава богу , че не се ....... ама аиде ! А когато се срещнах очи в очи със сюрията прасета (в родопите така се казва) - всички прасета се разбягаха в различни посоки и на 20-30 м спират за да се ослушат за шумове. Мечката (не веднъж) като я срещнахме - на бегом се изкачи по скала с 35-45 градуса наклон ! Проследих я ! След 50-60 м си ходеше спокойно,сякаш нищо не се е случило . Ако тя те забележи първа - се спотаява и изчаква да минеш тихо и спокойно . Ако е без малки ! И ако не е гладна !!! Но ...се отклоних в полза на темата - за стрелба от какво разстояние става въпрос ???Снайперска или ловна ? Пишете !
        Сърната е едно от животните които спират.Без изстрел даже стават нагло любопитни.
        Лисицата е най-големият баламур-винаги спира.
        Вълкът ако не го принудиш да слезе в ниското се стреми да се движи по билото.
        Заека спира ама понякога и то много рядко.Повечето зацепват 4х4 и....
        Мечката е непредсказуема.Ударена странично в хълбока от около 15 м.с едни 13/0 и едни 14/0 от Пашалиица като отпъна я намериха на другият ден почти над Ш.Лъка.
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • #79
          До: Снайперска стрелба

          Колеги,до скоро имах друго мнение за вас/с изключение на колегата Волф/.Вие ели не сте служили в тази казарма в която съм бил и аз,или никога не сте стреляли на по-голяма дистанция от 200м.На колегата Дерхънтер,мога да кажа че преди 4 г. се обзаложих че на 450м ще застана пред калашника и от 5 изстрела няма да ме уцели.Накрая стигнах ме до компромис ,да оставя раницата и над нея якето,но увеличих ме изстрелите на 8 .Резултат -нито едно попадение.След това опитах и аз .Преди да погледнеш през мушката се вижда горе долу нещо но когато се прицелиш е пълна скръб.А имам претенции че стрелям сносно.А за 14 цолова джанта и дума не може да става.

          Коментар


          • #80
            До: Снайперска стрелба

            Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
            Колеги,до скоро имах друго мнение за вас/с изключение на колегата Волф/.Вие ели не сте служили в тази казарма в която съм бил и аз,или никога не сте стреляли на по-голяма дистанция от 200м.На колегата Дерхънтер,мога да кажа че преди 4 г. се обзаложих че на 450м ще застана пред калашника и от 5 изстрела няма да ме уцели.Накрая стигнах ме до компромис ,да оставя раницата и над нея якето,но увеличих ме изстрелите на 8 .Резултат -нито едно попадение.След това опитах и аз .Преди да погледнеш през мушката се вижда горе долу нещо но когато се прицелиш е пълна скръб.А имам претенции че стрелям сносно.А за 14 цолова джанта и дума не може да става.
            Волфвече не чистиСамо не мога да разбера за какво точно се обръщаш към мен.Виж кой е с претенциите на 500 м.на механични.
            "ЕЛИ"сигурно сме били в друга."Стигнах ме"м/у другото се пише слято/ и до 500-те метра и джантата 14-ка.Та защо сложихте и якето над раницата?А за пределна стрелба на 200 м.аз лично ползвам едно нарезно дето цевта му е дълга почти метър
            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

            Коментар


            • #81
              До: Снайперска стрелба

              Заради спорта и снайперската стрелба ( то е едно и също - изстрел) - мисля ,че със спортни мерни прибори (диоптичен или диоптричен мерник) може да се улучи мишена колкото 14 цолова гума ( около 50 см) на дистанция 500 метра !!! подпис / bgbul / Има два начина да проверим и да обявим резултата :
              1. Стрелба на действителна дистанция 500м по мишена 14 цола
              Въпросът е: къде е възможно това да се направи (дори да е неуспешен опита ) не ме е страх! Не сме на война !!
              2. Ако това е трудно - математиците да изчислят на 50 или 100 м колко голяма да е мишената и да го обявят. Стрелбата ще направим на стрелбище 50 или 100 метрово. Съответно с необходимото оръжие !
              Ако мисля правилно - щом намаляваме дистанцията 5 пъти ,редно е да се намали и мишената толкова. Условията ще запазим - на открито . Греша ли или да ???

              Коментар


              • #82
                До: Снайперска стрелба

                Извинявам се на колегата,щом като той-няма отношение за стрелбата на 500м.Колкото за правописа,това ми е последния проблем на компа когато пиша а и никога не съм бил добър в това.Колега,да стреляш по джанта на 500м и да стреляш по цел 5-пъти по -малка на 100м не е същото.Просто на 500м не се вижда.На 100м,да уцелиш 5 см. цел не е проблем.А защо сложих ме якето и раницата,защото стрелеца не искаше да стреля ако отпред имало човек.

                Коментар


                • #83
                  До: Снайперска стрелба

                  На стрелбището в Сопот стреляхме трима човека на дистанция до 500 метра. Всъщност двама, защото Митко беше с механични и не стреля над 100 метра /а човека си е стрелец/...и оръжейник на ВИПа!
                  Правеха филм за телевизия "Хоби"...
                  Темата я има в един ловен сайт..

                  След 400 м. отклонението беше около 2 метра, имаше страничен вятър, но с втория изстрел на 500 метра ударих бутилка 10 литра.
                  Оптиката ми е Калес 2,5-10х50, карабината Маузер М03 в 308-ми.

                  Не е трудно да направиш корекция, след като си видял попадението, още повече, че куршума стига целта секунди след изстрела и можеш спокойно да си го проследиш...

                  Преди това обаче трябва да уточня, че съм опитал 25 вида муниции 308 и избрах само една /май най-скъпата/ и от нея съм изтрещял около 1000 патрона в експерименти...
                  Откачена работа!

                  Военните обаче ни се смяха и твърдяха, че с картечницата ще издухат бутилката на механични, което май е възможно, но с един изстрел - едва ли?
                  Обаче не се пробваха /за протокола/...

                  Коментар


                  • #84
                    До: Снайперска стрелба

                    За мен с това мнение темата приключва.Просто който някога е пробвал е разбрал.А който не е разбрал е пробвал само пред компа.

                    Коментар


                    • #85
                      До: Снайперска стрелба

                      Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                      За мен с това мнение темата приключва.Просто който някога е пробвал е разбрал.А който не е разбрал е пробвал само пред компа.
                      Добре че е компаИначе аз откъде щях да видя пушкало и да знам какво са 500 метра
                      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                      Коментар


                      • #86
                        До: Снайперска стрелба

                        Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                        На стрелбището в Сопот стреляхме трима човека на дистанция до 500 метра. Всъщност двама, защото Митко беше с механични и не стреля над 100 метра /а човека си е стрелец/...и оръжейник на ВИПа!


                        След 400 м. отклонението беше около 2 метра, имаше страничен вятър, но с втория изстрел на 500 метра ударих бутилка 10 литра.
                        Оптиката ми е Калес 2,5-10х50, карабината Маузер М03 в 308-ми.

                        Не е трудно да направиш корекция, след като си видял попадението, още повече, че куршума стига целта секунди след изстрела и можеш спокойно да си го проследиш...

                        Преди това обаче трябва да уточня, че съм опитал 25 вида муниции 308 и избрах само една /май най-скъпата/ и от нея съм изтрещял около 1000 патрона в експерименти...
                        Откачена работа!

                        Военните обаче ни се смяха и твърдяха, че с картечницата ще издухат бутилката на механични, което май е възможно, но с един изстрел - едва ли?
                        Обаче не се пробваха /за протокола/...
                        Колеги - заради спорта да не приключваме набързо , а да анализираме всичко до тук !?! При 400 м дистанция - 2м отклонение ??? Да не сте стреляли с гладкоцевно оръжие ??? Ако оръжието е било добро -лоши патрони ?!? Ако и те са наред - научете се да натискате плааавно спусъка . Тогава (при плаааавно натискане ) само ураганен порив на вятъра ще ви дава такова отклонение !!!
                        Ако аз греша - жалко за всички хубави оръжия и боеприпаси които се създават (щото при 400м - 2 м откл. - няма смисъл от военна наука )
                        Кой истински стрелец ще откаже да се пробва "над 100 м" ? Няма такъв !!! Не е важно дали ще улучиш , важно е да знаеш до къде се простират твоите възможности като стрелец !!! И не само това !! По важно е да УСЪВЪРШЕНСТВУВАШ всеки следващ изстрел !(важи само за стрелци с бъдеще) до тук с отговора !
                        А сега да се върнем на темата : 1.Отказахте ли се от маскировка на 500 м?(нали била МНОГО важна )
                        2. Отказвате ли се от придвижването при 500 м (и то много важно )
                        3. Каква е психиката за която писахте , че е много важна (спортен стрелец - снайперист) при 500 м дист. ???
                        Нали стана ясно , че говорим за нещо много просто - един "добър изстрел " !?! Този изстрел ИЗИСКВА психика - без значение от дистанция , цел ,оръжие и метео време !!! Каквото и да смените от уравнението по - горе , стрелеца ИЗПЪЛНЯВА едно нещо (добър изстрел)!!! А поразяването на целта при "добър изстрел " е само в правилното съчетание на всички изброени фактори !!!
                        Затова като говорим за " снайперска стрелба " имаме не само стрелец , а ЕКИП от 2 или 3 души ! Много е важно метео. времето не при стрелеца , а при целта и по трасето(дистанцията). Но вече преминаваме от 500 м (леката категория ) към далечни изстрели .
                        Но да спра до тук . Давайте мнения !

                        Коментар


                        • #87
                          До: Снайперска стрелба

                          Първоначално публикуван от r_vardarov Преглед на мнение
                          За мен с това мнение темата приключва.Просто който някога е пробвал е разбрал.А който не е разбрал е пробвал само пред компа.
                          Дано не минаваме в категория "бягам от спора". Искам да изясня :
                          Говоря за възможности на стрелеца , а не за маскирана мишена която не се вижда . Ако видим реално - на 600 м в казармата стреляхме по картечно гнездо боядисано в зелено . Виждат се контурите- много добре ! Без оптика ! За гума 14 цола ,черна на бял фон (сняг,платно) е все едно мишена на 50 - 100 м !!!
                          Аз в момента съм този който " пробва само пред компа ", но не ме е страх да се пробвам " на живо "(не по жива мишена ) Просто съм стрелец и знам какво се иска от мен - "добър изстрел ". И понеже го мога , смятам че ще успея !!! Ако се проваля - не значи, че друг не го може . Просто аз съм слаб (моята сила е в пистолета ) но отново ще съм убеден в реалните възможности на системата " оръжие - стрелец " на 500 м и повече !!!
                          След празниците ще снимам цел 14 цола на 500 м и ще стне ясно какво се вижда !!!

                          Коментар


                          • #88
                            До: Снайперска стрелба

                            Колега, проблема не е в стрелеца, а във физическите възможности на ловните карабини и съответните боеприпаси...

                            При 200 метра, ако куршума не се синхронизира с цевта спрямо вибрациите /става само експериментално/, може дори на станок да имаш 50 см. разсейка..
                            При същите условия с подходящ боеприпас 2 см....

                            Моята карабина с монтирана двунога пилее безразборно, но в естествено състояние /подпряна върху ремъка/ и хваната с ръка е като лазерна показалка...

                            Има хоризонтални корекции, които ги няма в никоя теория, започват от 150 метра с един клик, на 250 с още един и, след това трябва да се спрат /поне при мен/...
                            Има много тънкости, трябва да е минал един прогарящ смазката изстрел, цевта да не е топла, патрона да не стои дълго в патронника, температурата на въздуха /моята таблица е на 0 и 20 градуса/, влажността, за вятъра да не говорим...

                            И пак казвам, който се хвали че удря с ловна карабина нещо на над 300 метра, без да е абсолютно наясно с колко клика точно трябва да коригира и то експериментално, а не теоретично, значи нещата са ясни!
                            При мен на 400 метра трябват 33 клика+2 хоризонтални...при 0 градуса!

                            А! И патроните трябва да са една партида и да са херметизирани! Полуложата трябва да се държи през ръкавица, за да не блъска кръвта от пулсирането в ръката, окото да е точно където трябва и най-важното - КАРАБИНАТА ТРЯБВА ДА СЕ ДЪРЖИ ВСЕ ЕДНО ДЪРЖИШ СУРОВИ ЯЙЦА!!
                            Иначе след секунди, започва да трепери!
                            Последно редактирано от Volk; 25-12-08, 10:58.

                            Коментар


                            • #89
                              До: Снайперска стрелба

                              Нямам пред вид Ловните карабини - та са си за лов с предел някъде околол150 м. Нагоре е рядкост и .....май послъгване !!! Не знам ???
                              Снайперска стрелба- говоря за съответно подходящо оръжие . Всички тук мисля , че са наясно с това ! И за да има смисъл "СПОРА" за такава стрелба - поставяме параметри (примерно 14 цола на 500 м ) и за " висш пилотаж" - без оптика ?!!! Ако това не е снайперска стрелба ,....!

                              Коментар


                              • #90
                                До: Снайперска стрелба

                                Сега разбирам откъде идва разминаването...... Вальо (Volk) говори за ловни карабини, а ние за армейски

                                прави са били военните за тубата и картечницата
                                ________________________________________________
                                Subaru OUTBACK 2,5
                                Hyundai TUCSON 2.0

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X