Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Collateral damage

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Collateral damage

    Темата е провокирана от следният клип, който напоследък широко се коментира из нета.

    Ще ми се да чуя коментарите на действащи военни - пичовете са били на грешното място в грешното време или това си е стандартна процедура ? Защо стреляха по минивана, при положение че той прибираше ранен, и не представляваше пряка заплаха ?
    Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

  • #2
    До: Collateral damage

    "Пичовете" се разхождаха с калашници и рпг по време на война.. според мене бяха крайно тъпи.
    When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

    Коментар


    • #3
      До: Collateral damage

      Гледах през празниците "Generation Kill". Изгледах и осемте серии на един дъх. За мен лично отговора на зададения въпрос го има в този филм, както и на някои други въпроси за които лично нямах отговор. Гледайте го. Заслужава си.
      Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

      Коментар


      • #4
        До: Collateral damage

        Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
        "Пичовете" се разхождаха с калашници и рпг по време на война.. според мене бяха крайно тъпи.
        Пичовете, както става ясно, са се разхождали с камери с телеобективи. Дали камера с телеобектив може да бъде различена от РПГ/Калашников от такова разстояние не се наемам да съдя.

        За сметка на това двете деца в минивана бяха ясно различими.

        И въобще, предполагам не е все едно да седиш пред компа с бира в ръка, и да летиш в хеликоптер над Багдад и да трябва да вземеш решение за броени секунди. Затова ми се щеше да чуя мнение на военни - дали се касае за частен случай на каубойщина, или това са реалностите.

        П.С. Generation Kill и аз го изгледах на един дъх. Без да съм бил на война (и слава богу) определено е в тройката на най-силно развълнувалите ме филми на военна тематика заедно със "Штрафбат" и "Писма от Иво Джима"
        Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

        Коментар


        • #5
          До: Collateral damage

          Филмчето всъщност от хеликоптер ли е снимано или от т.нар. Spectre gunship (или джаджа от тоя сорт) ?
          Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

          Коментар


          • #6
            До: Collateral damage

            Първоначално публикуван от Yordan Преглед на мнение
            Филмчето всъщност от хеликоптер ли е снимано или от т.нар. Spectre gunship (или джаджа от тоя сорт) ?
            Пише, че е снимано от Апачи-то.

            ...Записът е направен от хеликоптер „Апачи“ и ясно показва стрелбата срещу няколко мъже, които спокойно ходят по улицата....

            Коментар


            • #7
              До: Collateral damage

              Присътствие на въоръжени лица в зона на бойни действия оправдава действия на пилоти.

              Коментар


              • #8
                До: Collateral damage

                В Apacheclips има коментари на действащи военни.
                Общо взето съжаляват за грешката и питат какво по дяволите правят репортери без обозначителни знаци в тълпа от бунтовници по време на военна операция. Както и с какъв акъл, цивилни с ван с деца евакуират ранени по време на престрелка. Предисторията на клипа е че в Ню Багдат от един месец се водят ожесточени сражения.
                Прикачени файлове

                Коментар


                • #9
                  До: Collateral damage

                  Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                  Пичовете, както става ясно, са се разхождали с камери с телеобективи. Дали камера с телеобектив може да бъде различена от РПГ/Калашников от такова разстояние не се наемам да съдя.

                  За сметка на това двете деца в минивана бяха ясно различими.

                  И въобще, предполагам не е все едно да седиш пред компа с бира в ръка, и да летиш в хеликоптер над Багдад и да трябва да вземеш решение за броени секунди. Затова ми се щеше да чуя мнение на военни - дали се касае за частен случай на каубойщина, или това са реалностите.

                  П.С. Generation Kill и аз го изгледах на един дъх. Без да съм бил на война (и слава богу) определено е в тройката на най-силно развълнувалите ме филми на военна тематика заедно със "Штрафбат" и "Писма от Иво Джима"
                  Ами различими са били телеобективите след като ги направиха вече на салата - както казах да седиш при бойни действия до въоръжени лица е пълна глупост трябва да са били наясно с риска - а спасяването на хора под обстрел от хеликопер с бус в който има деца нема да го коментирам вобще.
                  When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Collateral damage

                    Аз поне виждам двама сигурни с АК 47 и един с РПГ (насочва го иззад ъгъла).Дали са били охрана на журналистите или каквито там са били тези с камерите не знам.За мен това си е подготовка на засада,най-вероятно придружена с взривно устройство някъде по улицата (това че въпросните са били журналисти в Ройтерс съвсем не изключва да са и терористи).Децата в колата за мен не са забелязани(аз ги различих едва от второто гледане,преди това ми изглеждаше като седнал човек с бяла дреха).Но дори и да са ги забелязали няма какво да се направи-ако това е терористична групичка никой жив не трябва да се измъкне.Обикновенно тези акций са предизвикани от предварителна информация от разузнаването,така че грешка при определянето на мишените е почти изключена.За жалост обаче винаги има и нещастни случайности като децата в случая,обаче това е положението-войната си е била винаги гадна работа,романтиката я има само в книгите.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Collateral damage

                      В интерес на истина и на мен ми направи впечатление че журналистите не са обозначени по никакъв начин. А от репортажите които съм гледал оставам с впечатлението че обикновенно гледат да са ясно различими - потници с големи надписи PRESS и прочие.
                      Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Collateral damage

                        Първоначално публикуван от ЛЕНИН Преглед на мнение
                        Аз поне виждам двама сигурни с АК 47 и един с РПГ (насочва го иззад ъгъла).
                        Нали. Явно и пилота на Апачито така го видя. Като не можа да стреля, коментара беше "Мамка му".
                        Е да ама точно това зад ъгъла е журналиста на Ройтерс с дългия си обектив. Другата жертва е шофьора му.
                        В дългата версия (39мин), която е и с по-добро качество, се чуват наземните части "Обстрелват ни от тази позиция".

                        http://www.collateralmurder.com/
                        Последно редактирано от kinex; 07-04-10, 20:57.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Collateral damage

                          Първоначално публикуван от ЛЕНИН Преглед на мнение
                          Аз поне виждам двама сигурни с АК 47 и един с РПГ (насочва го иззад ъгъла).Дали са били охрана на журналистите или каквито там са били тези с камерите не знам.За мен това си е подготовка на засада,най-вероятно придружена с взривно устройство някъде по улицата (това че въпросните са били журналисти в Ройтерс съвсем не изключва да са и терористи).Децата в колата за мен не са забелязани(аз ги различих едва от второто гледане,преди това ми изглеждаше като седнал човек с бяла дреха).Но дори и да са ги забелязали няма какво да се направи-ако това е терористична групичка никой жив не трябва да се измъкне.Обикновенно тези акций са предизвикани от предварителна информация от разузнаването,така че грешка при определянето на мишените е почти изключена.За жалост обаче винаги има и нещастни случайности като децата в случая,обаче това е положението-войната си е била винаги гадна работа,романтиката я има само в книгите.
                          Kато си помисля, че цялата война беше по "супервярната и истинска" информация за разработване и складиране на оръжия за масово поразяване от страна на Саддам, от които впоследствие и бъкел не беше намерен, и това с "безгрешното разузнаване" много олеква. Доубиването на ранен, пълзящ и ясно видимо невъоръжен човек, плюс многократните реплики, показващи огромното и неприкрито желание на пилотите за убиване пък сриват в калта всички доводи в тяхна защита. И най-важният въпрос - защо след като са въоръжени(ако са изобщо, и без това не е видно със сигурност), че и с РПГ никой, ама никой не стреля по обикалящия отгоре им хеликоптер?
                          За мен това си е жив разстрел на невъоръжени хора. И то с подчертана кръвожадност.

                          П.П. Що се отнася до различимостта на журналистите, е, има доста такива, които не носят 50-сантиметрови надписи по дрехите си PRESS. Тази например:

                          Последно редактирано от Тихомир; 07-04-10, 21:31.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Collateral damage

                            Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
                            Нали. Явно и пилота на Апачито така го видя. Като не можа да стреля, коментара беше "Мамка му".
                            Е да ама точно това зад ъгъла е журналиста на Ройтерс с дългия си обектив. Другата жертва е шофьора му.
                            В дългата версия (39мин), която е и с по-добро качество, се чуват наземните части "Обстрелват ни от тази позиция".
                            Еми за жалост ако наистина е само журналист е бил на неподходящото място в неподходящо време,въпрос на житейски късмет.Честно и на мен ми се видя че подава РПГ,отделно и че имат такъв навик да стрелят отзад ъгъла без да се целят. А да се доубие ранен,в момента изпуснал оръжието,възможен терорист,в добавка много вероятно и зареден с експлозиви е просто задължително.Единствената причина да се остави жив е да се измъкне информация от него-тук явно не е било нужно щом е дадено разрешение за стрелба.При наличието на оръжия напълно оправдана стрелба.
                            Последно редактирано от BulAf; 07-04-10, 21:38.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Collateral damage

                              Обикалящия им отгоре хеликоптер е на два километра от мястото. Всъщност хеликоптерите в клипа са два и се въртят в кръг.
                              РПГ-то се вижда прекалено ясно на клипа.
                              Не знам дали с РПГ но предната седмица в същия квартал е свален хеликоптер.

                              Без желание да убиват, няма да са войници а сватбари.
                              2006 и 2007 са най-кървавите години в Ирак. После нещата се успокоиха. Сега дори е скучно. Освен че изтеглянето по разчет ще струва към 150 милиарда. Сега и правилата за употреба на сила са по-строги.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X